Kahvaltı Yapmalı mı, Yapmamalı mı? | diyetz

  Kahvaltı Yapmalı mı, Yapmamalı mı?

   

   

  “Kahvaltı, günün en önemli öğünü.” Bu toplumda yaygın bir düşüncedir.

   

  Sağlıklı bir kahvaltı, diğer yemeklerden daha önemli olarak düşünülmektedir.

   

  Genel beslenme kuralları ve uzmanlar da kahvaltı yapmanızı öneriyor.

   

  Kahvaltının kilo vermeye yardımcı olduğu ve kahvaltının atlanmasının obezite riskini artıracağı iddia edilmektedir.

   

  Kahvaltıyı atlamanın obezite riskini artırması aslında büyük bir sorun çünkü toplumun % 25’i düzenli olarak kahvaltı yapmıyor.

   

  Bununla birlikte, yeni yüksek kaliteli çalışmalar, herkesin kahvaltı yapması gerektiğini söyleyen evrensel öneriyi sorgulamaya başladı.

   

  Bu yazı, kahvaltıya detaylı bir şekilde bakıyor ve kahvaltıyı atlamanın sağlığınıza gerçekten zarar verip vermediğini değerlendiriyor.

   

   

   

  Kahvaltı yapanlar daha sağlıklı beslenme eğilimindedir

   

  Birçok çalışma, kahvaltı yapanların daha sağlıklı olma eğiliminde olduklarını göstermektedir.

   

   

   

  Örneğin kilolu olma / obez olma eğilimi daha düşüktür ve çeşitli kronik hastalıkların riski de daha düşüktür.Bu nedenle, birçok uzman kahvaltı yapmak gerektiğini iddia etmektedir.

   

  Bununla birlikte, bu çalışmalar gözlemsel araştırmalar olarak adlandırılmakta olup, nedensellik gösterilememektedir.

   

  Bu çalışmalar, kahvaltı yapan kişilerin daha sağlıklı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ancak bunun neden olduğunu kanıtlayamadıklarını göstermektedir.

   

  Şüphesiz, kahvaltı yapanların, bunu açıklayabilecek diğer sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları vardır.

   

  Örneğin, kahvaltı yapan insanlar aynı zamanda daha lifli ve mikro besin maddeli, daha sağlıklı bir şekilde yemek eğilimindedirler.

   

  Öte yandan, kahvaltıyı atlayan kişiler daha fazla sigara içme, daha fazla alkol tüketme ve daha az egzersiz yapma eğilimindedirler.

   

  Belki de kahvaltı yapanların daha sağlıklı olmalarının nedeni budur. Kahvaltının kendisi ile ilgisi olmayabilir.

   

  Aslında, randomize kontrollü denemeler denilen yüksek kaliteli çalışmalar, kahvaltı yapmanız veya yapmamanızın gerçekten bir önemi olmadığını göstermektedir.

   

   

   

  Kahvaltı Yapmak Metabolizmayı Hızlandırmıyor

   

  Bazı insanlar kahvaltı yapmanın, metabolizmayı hızlandırdığını iddia ediyor ancak bu bir efsane. Bu insanlar, yemekten sonra oluşan kalori yanışındaki artışı, gıdanın termik etkisine atıfta bulunuyorlar.

   

  Bununla birlikte, metabolizma için önemli olan şey gün boyunca tüketilen toplam yiyecek miktarıdır. Hangi saatlerde, ne sıklıkta yediğiniz fark etmez.

   

  Çalışmalar, kahvaltı yapan veya atlayan insanlar arasında 24 saat boyunca yakılan kalorinin fark etmediğini gösteriyor.

   

   

   

  Kahvaltı yapmamak kilo almanıza neden olmaz

   

  Yukarıda belirtildiği gibi, kahvaltı yapmayan insanlar kahvaltı yapanlardan daha fazla kilo alma eğilimindedir. Bu, çelişkili görünebilir, çünkü yemek yememeniz daha fazla kilo almanıza neden olabilir.

   

  Bazıları, kahvaltı yapmayınca,günün ilerleyen saatlerinde çok daha aç olmanıza neden olduğunu iddia ediyor. Bu mantıklı görünüyor, ancak kanıtlarla desteklenmiyor.

   

  Kahvaltı yapmayan insanların daha aç olması ve öğle yemeğinde daha fazla yemek yemesine neden olduğu doğrudur, ancak bu, atlanan kahvaltıyı fazlalaşmak için yeterli değildir.

   

  Hatta bazı çalışmalar, kahvaltı atlamanın genel kaloriyi 400 kaloriye kadar azaltabileceğini gösterdi. Bu mantıklı görünüyor, çünkü bütün bir yemeği bütün gün diyetinizden etkili bir şekilde çıkarıyorsunuz demektir.

   

  Kahvaltı yapmamak üzerine son zamanlarda yüksek kaliteli randomize kontrollü bir denemede test edildi. Bu, 309 aşırı kilolu / obez erkek ve kadında yemek yemenin veya atlamanın önerilerini karşılaştıran 4 aylık bir çalışmaydı.

   

  4 ay sonra gruplar arasında ağırlık farkı yoktu. Bu sonuçlar, kahvaltı alışkanlıklarının kilo kaybı üzerine etkileri üzerine yapılan diğer çalışmalar tarafından desteklenmektedir. Atlanan kahvaltının görünür bir etkisi yoktur.

   

   

   

  Kahvaltı yapmamak bazı sağlık yararlarına sahip olabilir

   

  Kahvaltı yapmamak, birçok aralıklı oruç yönteminin ortak bir parçasıdır. Bu, 16 saatlik açlığın ardından 8 saatlik bir yemek penceresinden oluşan 16/8 yöntemini içerir.

   

  Bu yeme penceresi genelde öğle yemeğinden akşam yemeğine, yani her gün kahvaltıyı atladığınız anlamına gelir.

   

  Aralıklı oruç yönteminin kalori alımını etkili bir şekilde azalttığı, kilo kaybını arttırdığı ve metabolik sağlığı geliştirdiği gösterilmiştir.

   

  Ancak, aralıklı orucun  veya kahvaltı atlamanın herkese uygun olmadığını belirtmek önemlidir. Etkiler, kişiye göre değişir.

   

  Baş ağrısı, baygınlık ve konsantrasyon eksikliği gibi bazı insanlar üzerinde olumsuz etkiler yapabilir.

   

   

   

  Kahvaltı isteğe bağlıdır

   

  Kanıtlar açık, kahvaltı hakkında “özel” hiçbir şey yok.

   

  Günün geri kalanında sağlıklı yemek yediğiniz sürece, kahvaltı yapmanız veya atlamanız da fark etmez. Kahvaltı yapmak veya yapmamak sizi tek başına aşırı kilolu yapmaz.

   

  Sonuç olarak,kahvaltı isteğe bağlıdır ve hepsi de kişisel tercihlerden kaynaklanmaktadır.

   

  Sabahları acıkıyorsanız ve kahvaltı yapmayı seviyorsanız, devam edin ve sağlıklı bir kahvaltı yapın. Protein açısından zengin bir kahvaltı en iyisidir.

   

  Bununla birlikte, sabahları acıkmadığınız ve kahvaltıya ihtiyacınızın olmadığını düşünüyorsanız, o zaman yemeyin. Bu kadar basit.

   

  Bu konuyla ilgili aşağıdaki yazıları da okuyabilirsiniz:

  Kahvaltıda Tüketilmemesi Gereken Sağlıksız Yiyecekler

  Zayıflamak için Sabahları Ne Yemeli?

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ