Kafein Zararlı mı? Kafeinin Yan Etkileri

Kahve ve çay, sağlıklı içeceklerdir. Çoğu yiyecek ve içecek, ruh halini, metabolizmayı, zihinsel ve fiziksel performansı güçlendirecek bir madde olan kafein içerir.

Çalışmalar, kafeinin düşük ila orta miktarda tüketildiğinde güvenli olduğunu göstermektedir. Ancak yüksek dozda kafein hoş olmayan ve hatta tehlikeli yan etkilere neden olabilir.

Araştırmalar, kafeine gösterdiğimiz tepkinin, genlerimizin etkisi olduğunu göstermiştir. Bazıları olumsuz etkilerini yaşamadan, çok daha fazla kafein tüketebilir.

Kafeine alışkın olmayanlar, orta düzeyde tükettikten sonra bile bazı olumsuz belirtiler gösterebilir.

İşte “çok fazla kafein tüketiminin zararları nelerdir” ve “vücuttan kafein nasıl atılır” sorularının cevapları…

Fazla Kafeinin Zararları

kafein tüketiminin zararları

Kaygıya neden olabilir

Aşırı kafein alımı ciddi kaygı vakalarına yol açabilir. Ortaokul çocukları üzerinde yapılan çalışmalar, yüksek miktarda kafein alımının endişe ve stres duygularıyla ilişkili olabileceğini göstermiştir.

Anksiyetesi olan bir kişinin normal koşullar altında bile sinirlilik ve huzursuzluk yaşadığı bilinmektedir. Kafein bu gibi durumları daha da kötüleştirir.

Anksiyete bozuklukları olan insanlar özellikle ilaç kullanıyorsa, etkileşime girme ihtimaline karşı dikkatli olmalıdır.

Uykusuzluğu tetikleyebilir

Kafeinin en değerli niteliklerinden biri insanların uyanık kalmasına yardım etme kabiliyetidir. Ancak, fazla miktarda kafein, kaliteli uykuyu zorlaştırabilir.

Araştırmalar, yüksek kafein alımının, uykuya dalmak için geçen süreyi artırdığını belirtiyor. Ayrıca, özellikle yaşlılarda toplam uyku süresini de azaltabilir.

Buna karşılık, düşük veya orta derecede kafein, “uyku düzenleyici” olarak düşünülür ve insanlarda uykuyu fazla etkilemez.

Kahve ve çay en yoğun kafein kaynağı olmasına rağmen, soda, kakao, enerji içecekleri ve çeşitli ilaç türlerinde de bulunur.

Örneğin, bir enerji içeceği 350 mg’a kadar kafein içerebilirken, bazı enerji içecekleri kutu başına 500 mg’a kadar kafein sağlayabilir.

Önemlisi, uykunuzu etkilemeden tüketebileceğiniz kafein miktarı, genetik ve diğer faktörlere bağlı olacaktır.

Ek olarak, günün geç saatlerinde tüketilen kafein, uykuya müdahale edebilir, çünkü etkilerini göstermesi birkaç saat sürer.

Araştırmalar, kafeinin vücut sisteminde ortalama beş saat kalmasına rağmen, bireye bağlı olarak, etkilerinin bir buçuk saat ile dokuz saat arasında değişebileceğini göstermiştir.

Kaliteli uyku için kafeinin miktar ve zamanlamasına dikkat etmek önemlidir.

Sindirimi etkiler

Sabah bir fincan kahve içmek, bağırsak hareketliliğine yardımcı olur. Kahvenin müshil etkisi midenin ürettiği gastrin hormonunun kolondaki aktiviteyi hızlandırdığı anlamına geliyor.

Kafein, besinleri sindirim kanalından geçirerek, bağırsak hareketlerini uyarır. Bu etki göz önüne alındığında, büyük dozda kafeinin bazı insanlarda ishale yol açması şaşırtıcı değildir.

Kas hasarına neden olabilir

Rabdomiyoliz, hasar görmüş kas liflerinin kan dolaşımına girmesi, böbrek yetmezliği ve diğer sorunlara neden olan çok ciddi bir durumdur. Rabdomiyolizin yaygın nedenleri arasında travma, enfeksiyon, kötü ilaç kullanımı, kas gerginliği ve zehirli yılanların veya böceklerin ısırması sayılabilir.

Buna ek olarak, aşırı kafein alımının rabdomiyolize neden olabileceği ile ilgili birkaç rapor olmasına rağmen nispeten nadir görülür. Bir vakada, bir kadın kabaca 565 mg kafein içeren 1 litre kahve içtikten sonra bulantı, kusma ve koyu renk idrar meydana geldi. Neyse ki, ilaç ve sıvılarla tedavi edildikten sonra iyileşti.

Önemlisi, bu kafein miktarı, kısa bir süre içinde tüketilmesi için büyük bir dozaj, özellikle buna alışkın olmayanlar veya etkilerine oldukça duyarlı kişiler için.

Rabdomiyoliz riskini azaltmak için, daha fazla tüketmeye alışkın olmadığınız sürece, alımınızı günde yaklaşık 250 mg kafein ile sınırlandırmanız en iyisidir.

Bağımlılık yapabilir

Kafein genel sağlığa yararlı olmasına rağmen, alışkanlık haline gelme olgusunu görmezden gelmemek gerekir. 

Özellikle yüksek dozlarda psikolojik veya fiziksel bağımlılığa neden olabilir. Ayrıca, bağımlılıkta kafein alımının sıklığı önemli rol oynamaktadır.

Kafein, gerçek bağımlılığa neden olmasa da, düzenli olarak çok fazla kahve veya diğer kafeinli içecekler içerseniz, etkilerine bağımlı olabilirsiniz.

Kan basıncını artırabilir

Hipertansiyonu olan insanlar günlük olarak tükettikleri kafein miktarı konusunda dikkatli olmalıdır.

Kafeinin kan basıncını kısa bir süre için artırdığı bilinmektedir. Kafeinin uzun vadeli etkileri olmasa da, bazıları düzensiz kalp ritimleri olan kişilerde durumu kötüleştirebileceği düşünülmektedir. 

Kafein ayrıca genç yetişkinlerde kalp krizi ile ilişkilidir. Bir araştırmaya göre, günde dört fincandan fazla kahve tüketen hafif hipertansiyonu olan genç yetişkinler, kalp krizine iki bardak veya daha az tüketenlerden dört kat daha savunmasızdır.

Nabzın hızlanması

Yüksek kafein alımının uyarıcı etkileri, kalbin daha hızlı atmasına neden olabilir. Ayrıca aşırı derecede yüksek dozda kafein içeren enerji içecekleri tüketen gençlerde atriyal fibrilasyon olarak adlandırılan kalp atışı ritmini değiştirir. 

Kafeinli içecekleri içtikten sonra kalp atış hızında veya ritimde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, kafeini azaltın.

Yorgunluk

Kahve, çay ve diğer kafeinli içeceklerin enerji düzeylerini yükselttiği bilinmektedir. Bununla birlikte, kafein sistemden ayrıldıktan sonra yorgunluğa yol açarak zıt etkiye sahip olabilir.

41 araştırmanın bir derlemesinde, kafeinli enerji içeceklerinin uyanıklığı artırdığı ve birkaç saat boyunca ruh halini geliştirmesine rağmen, katılımcılar ertesi gün normalden daha fazla yoruldu.

Enerji üzerindeki kafeinin faydalarını en üst düzeye çıkarmak ve yorgunluğu önlemek için, yüksek dozlardan ziyade orta düzeyde tüketin.

Sık idrara çıkma

Sık idrara çıkma, bileşimin mesane üzerindeki uyarıcı etkileri nedeniyle yüksek kafein alımının ortak bir yan etkisidir.

Her zamankinden daha fazla kahve veya çay içtiğinizde sık sık idrara çıkmanız gerektiğini fark etmişsinizdir. 

Büyük bir çalışma, idrar kaçırma durumu olmayan 65.000’den fazla kadında idrar kaçırma üzerine yüksek kafein alımının etkilerini inceledi. Günlük 450 mg’dan fazla tüketenlerin, idrar kaçırma riski, günde 150 mg’dan az tüketenlere kıyasla önemli ölçüde artmıştı.

Çok miktarda kafeinli içecek içiyorsanız ve daha sık idrara çıktığınızı fark ettiyseniz, kafein alımını azaltın.

Mide bozukluklarına neden olabilir

Kafeinin içinde bulunan asitler mideyi daha fazla asit üretmesi için uyarır. Kafein (kahve) gastroözofageal reflüyü tetikleyebilir. Anekdot kanıtları, çok fazla kafeinin mide bulantısı, kramp, ishal ve şişkinlik gibi mide rahatsızlıklarına yol açabileceğini düşündürmektedir.

Zayıf bir mideniz varsa, günlük kafein dozunu iki fincanla sınırlayın.

Düşüğe neden olabilir

Aşırı kafein tüketimi, düşük ve diğer doğum öncesi komplikasyonlara yol açabileceğinden, hamile kadınlar kafeine karşı çok dikkatli olmalıdır.

Kafein suda çözünürdür ve kan dolaşımından kolayca geçer. Bir uyarıcı olduğu için, kalp atış hızında ve fetüsün metabolizmasında hızlı bir artışa neden olabilir. Çok fazla kafeinin yan etkilerinden biri, gecikmiş fetal büyümedir.

Emziren anneler, günde iki fincandan fazla kahve tüketmemelidir, çünkü bebeği doğrudan fiziksel sinirliliğe neden olarak etkiler. Ayrıca bebekte demir durumunu da etkileyebilir.

Kilo alımına neden olabilir

Kafein strese neden olabilir. Hayvan çalışmaları stresin obeziteye yol açabileceğini göstermektedir. Ancak kafeinin kilo alımına ve uzun süreli obeziteye yol açabileceğini gösteren doğrudan bir insan araştırma yoktur.

Osteoporoz riskini artırabilir

Fazla miktarda kafein tüketmek osteoporoz riskini artırabilir. Bu etkinin, kalsiyum performansı halihazırda bozulmuş yaşlı kadınlarda geçerli olduğu bulunmuştur. Özellikle kalsiyum alımı önerilen alımın altında olan yaşlı kadınlarda kalsiyum emilimine müdahale ederek kemik incelmesi ( osteoporoz ) ile sonuçlanır.

Aşırı kafein tüketimi de ağrılı kaslara ve seğirmelere neden olabilir, ancak bu yönü anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Kalsiyum eksikliğiniz varsa kafeinden kaçının, çünkü durumu kötüleştirebilir.

Meme dokusu kistleri riskini artırabilir

Yayınlanmış bir çalışmaya göre, günde 500 mg’dan fazla kafein tüketen kadınların, 31-250 mg kafein alanlardan iki kat daha fazla meme dokusu kisti geliştirme riski vardır.

Tip 2 diyabetliler için uygun değildir

Tip 2 diyabetiniz varsa, kafein alımını sınırlamalısınız. Diyabet komplikasyonları riskini artırarak glikoz metabolizmasını bozabilir.

Ciltte kollajen üretimini engelleyebilir

Kafeinin insan derisinde kollajen üretimini azalttığı bulunmuştur. Kafein dozunu sınırlandırarak bu problem kolayca önlenebilir.

Akneyi tetikleyebilir

Günde çok sayıda kahve içmek akneye neden olabilir. Kafein, stres hormonlarını artırarak vücudun stres seviyelerini fazlalaştırır. Kafein ayrıca vücudu dengeden çıkararak, strese ve nihayetinde akneye neden olabilir.

Alerjiye neden olabilir

Kafein alerjisi oldukça nadirdir, ancak bazı insanlar buna aşırı duyarlılık geliştirebilir. Bu, döküntüler, kurdeşen ve ağrı gibi alerjik semptomlara neden olabilir.

Fazla Kafein Vücuttan Nasıl Atılır?

Kafeinin etkilerinin birkaç saat sürdüğü bilinmektedir. Vücuda girdiğinde, kafeini atmak için yapabileceğiniz çok fazla şey yoktur. Ondan kurtulmanın tek yolu, doğal olarak kendini temizlemesini beklemektir.

Yine de yan etkilerini en aza indirmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem vardır.

Yan etkilerini fark ettiğiniz anda kafeini almayı bırakın

Titreme gibi rahatsız edici semptomlar fark ederseniz, hemen kafein tüketmeyi bırakın. Kafeinli yiyecek ve içecekler arasında kahve, çay, enerji içecekleri, soda, bitter çikolata, dondurma ve tatlılar bulunur.

Kahve için kafeinsiz olanlar, sağlıklı bir seçenektir. Daha düşük miktarda kafein içerir.

Ayrıca, kafein barındırabilecek ilaçlara, takviyelere ve kişisel bakım ürünlerine dikkat edin. Örneğin, Aspirin (asetilsalisilik asit) gibi ağrı kesiciler, tek bir tablette (40-60 mg) fazla kafein alımına neden olabilir.

Bekleyin

Kafeinin uyarıcı etkileri genellikle alımın ilk 45 dakikası içinde fark edilir ve 3-5 saat sürebilir. Sistemden tamamen temizlenmesi ise 10 saate kadar sürebilir.

Uyku konusunda sorun yaşamamak için, yatmadan 6-8 saat önce kafein tüketmeyi bırakın.

Su için

Mevcut araştırmalar sınırlı olsa da su içmenin kafein kaynaklı sinirliliği hafifletmeye yardımcı olduğunu iddia etmektedir. Bunun nedeni, dehidrasyonun semptomlarını daha da kötüleştirmesi olabilir.

Bu nedenle, kafeinin sistemden atılmasını beklerken, su içmeyi ihmal etmeyin.

Diğer ipuçları

Kafeinin yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olacak diğer bazı yararlı ipuçları:

Hareket edin

Kaygı ve gerginliği gidermek için hafif bir yürüyüşe çıkın.

Derin nefes alın

Endişeli hissediyorsanız, 5 dakika boyunca yavaş, derin nefesler alın. Alternatif olarak, zihninizi ve sinir sisteminizi sakinleştirmek için meditasyon yapın.

Lif bakımından zengin yiyecekler yiyin

Yemek yemek, kafeinin kan dolaşımına salınmasını yavaşlatabilir. Kepekli tahıllar, fasulye, mercimek, nişastalı sebzeler, fındık ve tohumlar gibi yavaş sindirilen, lif bakımından zengin yiyecekleri tercih edin.

Sonuç olarak;

Hafif ve orta derecede kafein tüketiminin, pek çok insanda etkileyici sağlık yararları vardır.

Öte yandan, çok yüksek dozlar, günlük yaşamı etkileyebilecek yan etkilere ve hatta ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

İstenmeyen etkilerini önlemek için, gerektiğinde kafein alımını azaltın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ