Çok Fazla Kafeinin Yan Etkileri | diyetz

Çok Fazla Kafeinin Yan Etkileri

 

Kahve ve çay inanılmaz derecede sağlıklı içeceklerdir. Çoğu yiyecek ve içecek, ruh halinizi, metabolizmanızı, zihinsel ve fiziksel performansınızı artıracak bir madde olan kafein içerir.

 

Çalışmalar, kafeinin düşük ila orta miktarda tüketildiğinde güvenli olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, yüksek dozda kafein hoş olmayan ve hatta tehlikeli yan etkilere sahip olabilir.

 

Araştırmalar, genlerinizin toleransa büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor. Bazıları olumsuz etkilerini yaşamadan diğer insanlara oranla çok daha fazla kafein tüketebilir.

 

Kafeine alışkın olmayan bireyler, orta dozda tükettikten sonra bile bazı belirtiler gösterebilir.

 

İşte çok fazla kafeinin yan etkileri…

 

 

Anksiyete(Kaygı)

Kafeinin uyanıklığı arttırdığı bilinmektedir. Yorgun hissettiren bir beyin kimyasalı olan adenozinin etkilerini engelleyerek çalışır. Aynı zamanda, enerjinin hızlı bir şekilde bırakılmasını sağlayan “savaş ya da kaç” tepkisinin oluşmasını tetikler.

 

Bununla birlikte, yüksek dozlarda, bu etkiler daha belirgin hale gelebilir, kaygı ve sinirliliğe yol açabilir.

 

Aslında, kafein kaynaklı anksiyete bozukluğu, Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanan Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı’nda (DSM) listelenen dört kafeine bağlı sendromdan biridir.

 

 

Günlük 1000 mg veya daha fazla miktarda kafein alımı çok fazla sinirlilik, tiksinti ve benzeri semptomlara neden olurken, ılımlı bir alım bile kafeine duyarlı bireylerde benzer etkilere neden olabilir.

 

Ek olarak, mütevazi dozların hızlı bir solunuma neden olduğu ve bir oturma sırasında tüketilen stres düzeylerini artırdığı gösterilmiştir. 25 sağlıklı erkekte yapılan bir çalışmada, yaklaşık 300 mg kafein tüketenlerin, plasebo(etkisiz ilaç) alanların stresinden iki kat fazla stres yaşadıklarını buldular.

 

İlginç olarak, düzenli ve daha az sıklıkta kafein tüketenler arasında stres seviyeleri benzerdi, bu da bileşiğin alıştığınıza bakılmaksızın stres seviyeleri üzerinde aynı etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir.

 

Sık sık gergin veya stresli olduğunuzu fark ederseniz, kafein alımınızı düzenlemek iyi bir fikir olabilir.

 

 

Uykusuzluk

Kafeinin en değerli niteliklerinden biri insanların uyanık kalmasına yardım etme kabiliyetidir. Öte yandan, fazla miktarda kafein, kaliteli uykuyu zorlaştırabilir.

 

Araştırmalar, daha yüksek kafein alımının, uykuya dalmak için geçen süreyi artırdığını belirtiyor. Ayrıca, özellikle yaşlılarda toplam uyku süresini de azaltabilir.

 

Buna karşılık, düşük veya orta derecede kafein, “uyku düzenleyici” olarak düşünülür ve insanlarda uykuyu fazla etkilemiyor gibi görünmektedir.

 

Tükettiğiniz kafein miktarını hafife alırsanız, çok fazla kafeinin uykunuza müdahale ettiğini fark etmeyebilirsiniz.

 

Kahve ve çay en yoğun kafein kaynağı olmasına rağmen, ayrıca soda, kakao, enerji içecekleri ve çeşitli ilaç türlerinde de bulunur.

 

İlginizi Çekebilir  Greyfurt Çekirdeği Ekstresi: Faydaları ve Tehlikeleri

Örneğin, bir enerji içeceği 350 mg’a kadar kafein içerebilirken, bazı enerji içecekleri kutu başına 500 mg’a kadar kafein sağlayabilir.

 

Önemlisi, uykunuzu etkilemeden tüketebileceğiniz kafein miktarı, genetik ve diğer faktörlere bağlı olacaktır.

 

Ek olarak, günün ileri saatlerinde tüketilen kafein, uykuya müdahale edebilir, çünkü etkilerini göstermesi birkaç saat sürebilir.

 

Araştırmalar, kafeinin sisteminizde ortalama beş saat kalmasına rağmen, bireye bağlı olarak, etkilerinin bir buçuk saat ile dokuz saat arasında değişebileceğini göstermiştir.

 

Bir çalışma, kafein alımının zamanlamasının uykuyu nasıl etkilediğini araştırdı. Araştırmacılar, ya yatmadan altı saat önce, yatmadan üç saat önce ya da yatmadan hemen önce 12 sağlıklı erişkine 400 mg kafein verdi. Her üç grubun da uykuya dalması ve uyanık kalma zamanı önemli ölçüde arttı.

 

Bu sonuçlar, uykunuzu optimize etmek için kafeinin miktar ve zamanlamasına dikkat etmenizin önemli olduğunu göstermektedir.

 

 

Sindirim

Birçok kişi, sabah bir fincan kahvenin bağırsaklarının hareket etmesine yardımcı olduğunu belirtir.

 

Kahvenin müshil etkisi midenin ürettiği gastrin hormonunun kolondaki aktiviteyi hızlandırdığı anlamına geliyor. Dahası, kafeinsiz kahvenin benzer bir yanıt ürettiği de gösterilmiştir.

 

Bununla birlikte, kafeinin kendisi, besinleri sindirim kanalından geçiren kasılmaları peristaltizasyonu artırarak bağırsak hareketlerini uyarır gibi görünmektedir. Bu etki göz önüne alındığında, büyük dozda kafeinin bazı insanlarda gevşek dışkı veya hatta ishale yol açması şaşırtıcı değildir.

 

Yıllarca kahvenin mide ülseri oluşturduğu düşünülse de, 8000’den fazla kişinin katıldığı büyük bir araştırma, ikisi arasında hiçbir bağlantı bulamadı.

 

Öte yandan, bazı araştırmalar, bazı insanlarda kafeinli içeceklerin gastroözofageal reflü hastalığını (GERD) kötüleştirebileceğini öne sürüyor. Bu özellikle kahve için geçerlidir.

 

Küçük bir çalışmada, beş sağlıklı yetişkin kafeinli su içtiğinde, mide içeriğinin boğazına kadar ilerlemesini önleyen kasın gevşemesine uğradılar – bu da GERD’e olan olumsuz etkisini gösteriyor.

 

Kahve, sindirim fonksiyonu üzerinde büyük etkilere sahip olabileceğinden, içtiğiniz miktarı azaltın veya herhangi bir sorunla karşılaşmamak için, çay için.

 

 

Kas Hasarı

Rabdomiyoliz, hasar görmüş kas liflerinin kan dolaşımına girmesi, böbrek yetmezliği ve diğer sorunlara neden olan çok ciddi bir durumdur. Rabdomiyolizin yaygın nedenleri arasında travma, enfeksiyon, kötü ilaç kullanımı, kas gerginliği ve zehirli yılanların veya böceklerin ısırması sayılabilir.

 

Buna ek olarak, aşırı kafein alımının rabdomiyolize neden olabileceği ile ilgili birkaç rapor olmasına rağmen nispeten nadirdir. Bir vakada, bir kadın kabaca 565 mg kafein içeren 1 litre kahve içtikten sonra bulantı, kusma ve koyu renk idrar meydana geldi. Neyse ki, ilaç ve sıvılarla tedavi edildikten sonra iyileşti.

 

İlginizi Çekebilir  Yo-Yo Diyetleri Neden Kötü?

Önemlisi, bu kafein miktarı, kısa bir süre içinde tüketilmesi için büyük bir dozaj, özellikle buna alışkın olmayanlar veya etkilerine oldukça duyarlı kişiler için.

 

Rabdomiyoliz riskini azaltmak için, daha fazla tüketmeye alışkın olmadığınız sürece, alımınızı günde yaklaşık 250 mg kafein ile sınırlandırmanız en iyisidir.

 

 

Bağımlılık

Kafeinin genel sağlığa yararlı olmasına rağmen, alışkanlık haline gelme olgusunu inkar etmemek gerekir. Ayrıntılı bir inceleme, kafeinin bazı beyin kimyasallarını kokain ve amfetaminlerin yaptığı gibi benzer şekilde tetiklemesine karşın, bu ilaçların yaptığı gibi klasik bağımlılığa neden olmadığını göstermektedir.

 

Bununla birlikte, özellikle yüksek dozlarda psikolojik veya fiziksel bağımlılığa neden olabilir. Ayrıca, bağımlılıkta kafein alımının sıklığı önemli rol oynamaktadır.

 

Bir çalışmada, 213 kafein kullanıcısı, anketi kafein tüketmeden 16 saat geçtikten sonra doldurdu. Günlük kafein tüketenlerin baş ağrısı, yorgunluk ve diğer belirtilerinde günlük tüketmeyenlere göre daha fazla artış olduğu görülmüştür.

 

Kafein, gerçek bağımlılığa neden görünmese de, düzenli olarak çok fazla kahve veya diğer kafeinli içecekler içerseniz, etkilerine bağımlı olabilirsiniz.

 

 

Yüksek Kan Basıncı

Genel olarak, kafeinin çoğu insanda kalp hastalığı veya inme riskini artırdığı görülmemektedir. Bununla birlikte, sinir sistemi üzerindeki uyarıcı etkisi nedeniyle çeşitli çalışmalarda kan basıncını yükselttiği gösterilmiştir.

 

Yüksek kan basıncı kalp krizi ve inme için bir risk faktörüdür çünkü kalp ve beyin kan akışını kısıtlayarak zamanla arterlere zarar verebilir.

 

Neyse ki kan basıncına kafeinin etkisi geçici gibi gözükmektedir. Ayrıca, onu tüketmeye alışkın olmayan insanlar üzerinde en güçlü etkiye sahip gibi görünüyor.

 

Yüksek kafein alımının, sağlıklı kişilerde olduğu gibi hafifçe kan basıncına sahip kişilerde egzersiz sırasında kan basıncını yükselttiği gösterilmiştir. Bu nedenle, özellikle yüksek tansiyonunuz varsa, kafeinin dozajına ve zamanlamasına dikkat etmek önemlidir.

 

 

Hızlı Nabız

Yüksek kafein alımının uyarıcı etkileri, kalbinizin daha hızlı atmasına neden olabilir. Ayrıca aşırı derecede yüksek dozda kafein içeren enerji içecekleri tüketen gençlerde atriyal fibrilasyon olarak adlandırılan kalp atışı ritmini değiştirir.

 

Bir vaka çalışmasında, büyük miktarda kafein tozu ve tablet alan intihar girişiminde bulunan bir kadın çok hızlı bir kalp atışı, böbrek yetmezliği ve diğer ciddi sağlık sorunları geliştirdi.

 

Bununla birlikte, bu etki herkeste görülmemektedir. Nitekim, kalp rahatsızlığı olan bazı insanlar bile olumsuz etkileri olmaksızın büyük miktarda kafeini tolere edebilirler.

 

İlginizi Çekebilir  Diyet Sonrası Yo-yo Etkisine Son

Bir kontrollü çalışmada, 51 kalp yetmezliği hastası saatte 100 mg kafein tüketirken, kalp hızları ve ritimleri normal kalmıştır.

 

Karışık çalışma sonuçlarına bakılmaksızın, kafeinli içecekleri içtikten sonra kalp atış hızınızda veya ritimde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, alımı azaltmayı düşünün.

 

 

Yorgunluk

Kahve, çay ve diğer kafeinli içeceklerin enerji düzeylerini yükselttiği bilinmektedir.Bununla birlikte, kafein sisteminizden ayrıldıktan sonra yankılanan yorgunluğa yol açarak zıt etkiye sahip olabilirler.

 

41 araştırmanın bir derlemesinde, kafeinli enerji içkilerinin uyanıklığı artırdığı ve birkaç saat boyunca ruh halini geliştirmesine rağmen, katılımcılar ertesi gün normalden daha fazla yoruldu.

 

Elbette, gün boyunca çok miktarda kafein içmeye devam ederseniz, rebound etkisini önleyebilirsiniz. Öte yandan, bu sizin uyku kabiliyetinizi etkileyebilir.

 

Enerji üzerindeki kafeinin faydalarını en üst düzeye çıkarmak ve yorgunluğu önlemek için, yüksek dozlardan ziyade orta düzeyde tüketin.

 

 

Sık idrara çıkma

Sık idrara çıkma, bileşimin mesane üzerindeki uyarıcı etkileri nedeniyle yüksek kafein alımının ortak bir yan etkisidir.

 

Her zamankinden daha fazla kahve veya çay içtiğinizde sık sık idrara çıkmanız gerektiğini fark etmişsinizdir. Bileşiğin üriner frekans üzerindeki etkilerine bakan araştırmaların çoğu, yaşlı insanlara ve aşırı aktif mesane ya da inkontinansa sahip kişiler üzerine yoğunlaşmıştır.

 

Bir çalışmada günde kilo başına 2 mg kafein tüketen aşırı aktif mesane olan 12 gençten, orta yaşlı kişiye (kilogram başına 4.5 mg) vücut ağırlığı günlük idrar sıklığı ve aciliyetinde önemli artışlar yaşandı.

 

58 kg ağırlığında birisi için, günde yaklaşık 300 mg kafein anlamına gelir.Buna ek olarak, yüksek alım, sağlıklı mesane olan insanlarda inkontinans gelişme olasılığını artırabilir.

 

Büyük bir çalışma, idrar kaçırma olmayan 65.000’den fazla kadında idrar kaçırma üzerine yüksek kafein alımının etkilerini inceledi.

 

Günlük 450 mg’dan fazla tüketenler, idrar kaçırma riski, günde 150 mg’dan az tüketenlere kıyasla önemli ölçüde artmıştı.

Çok miktarda kafeinli içecek içiyorsanız ve daha sık idrara çıktığınızı fark ettiyseniz, kafein alımını azaltmak iyi bir fikir olabilir.

 

Sonuç olarak;

Hafif ve orta derecede kafein alımı, pek çok insanda etkileyici sağlık yararları sağlamıştır.

 

Öte yandan, çok yüksek dozlar, günlük yaşamı etkileyebilecek yan etkilere neden olabilir ve hatta ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

İstenmeyen etkilerini önlemek için, uykunuz, enerji seviyeleriniz ve etkilenebilecek diğer faktörlerin bir değerlendirmesini yapın ve gerektiğinde kafein alımını azaltın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ