Kafein Nedir? Faydaları ve Kullanımı | diyetz

Kafein Nedir? Faydaları ve Kullanımı

 

Kafein, her gün birçok insanın uyanmak için tercih ettiği bir uyarıcıdır. Bu doğal uyarıcı, dünyada en sık kullanılan bileşenlerden biridir.

Olumsuz etkileri sık sık dile getirilir. Aynı zamanda çalışmalar çeşitli sağlık yararları olduğunu da bildirmektedir.

Bu yazıda “kafein ne demek”, “kafein özellikleri ve kullanımı” ile ilgili bilgiler verilecektir.

Kafein nedir?

Kafein; çay, kahve ve kakao bitkilerinde en yaygın olarak bulunan doğal bir uyarıcıdır. Beyni ve merkezi sinir sistemini uyararak, uyanık kalmaya yardımcı olur ve enerji sağlar.

Kahvenin keçilerine verdiği ekstra enerjiyi fark eden Etiyopyalı bir çoban tarafından keşfedildiği belirtilmektedir.

Kafeinli alkolsüz içecekler ise 1800’lerin sonunda piyasaya çıkmıştır ve bunları enerji içecekleri takip etmiştir. Günümüzde dünya nüfusunun % 80’i her gün kafeinli bir ürün tüketmektedir.

 

kafein zararlı mı

 

Kafein ne işe yarar?

Kafein tüketildiğinde, bağırsaktan kan dolaşımına geçerek, hızla emilir. Oradan karaciğere gider ve çeşitli organların işlevini etkileyebilecek bileşiklere parçalanır.

Birçok yerde duyabileceğiniz gibi, bu uyarıcı maddenin ana etkisi beyin üzerindedir. Beyni uyaran ve yorgun hissettiren bir nörotransmiter olan adenozinin etkilerini bloke ederek çalışır.

Normal olarak, adenozin seviyeleri gün boyunca artar, bu da sizi daha fazla yorgun düşürür ve uyku isteğine neden olur.

Kafein, beyindeki adenozin reseptörlerine bağlanarak onları aktive etmeden uyanık kalmanıza yardımcı olur. Bu, adenozinin etkilerini engelleyerek yorgunluğun azalmasına yol açar.

Aynı zamanda kan adrenalin seviyelerini artırarak, nörotransmiterler dopamin ve norepinefrinin beyin aktivitesine etki eder.

Bu kombinasyon beyni daha da uyarır ve bir uyarılma, uyanıklık ve odaklanma durumunu destekler. Beyni etkilediği için, kafeine genellikle psikoaktif bir ilaç denir.

Ek olarak, kafein, etkisini çok hızlı gösterir. Örneğin, bir fincan kahvede bulunan miktar, kan dolaşımına 20 dakikada ulaşır, tam etkinliğe ulaşması ise yaklaşık bir saat kadar sürebilir.

 

 

Kafein İçeren Yiyecek ve İçecekler

Bu uyarıcı madde, doğal olarak bazı bitkilerin tohumlarında veya yapraklarında bulunur. Bu doğal kaynaklar daha sonra kafeinli yiyecekler ve içecekler üretmek için hasat edilir ve işlenir. Kafein içeren popüler yiyecek ve içecekler şöyledir:

 

– Espresso

– Kahve

– Mate çayı

– Enerji içecekleri

– Çay

– Alkolsüz içecekler

– Kafeinsiz kahve

– Kakao içeceği

– Çikolatalı süt

– Soğuk algınlığı, ağrı kesici ve alerji ilaçları gibi reçeteli ve reçetesiz ilaçlar

– Kilo vermeye yardımcı besin takviyeleri

Kafein içeren besinler ve miktarlarını öğrenmek için tıklayın.

 

 

Kafein Faydaları

 

 

Ruh halini ve beyin işlevini geliştirir

Kafein, beyin sinyalleme molekülü olan adenozini bloke etme kabiliyetine sahiptir. Bu, dopamin ve norepinefrinin sinyal moleküllerinde bir artışa neden olur.

Beyin mesajlaşmasındaki bu değişim, ruh haline ve beyin işlevine fayda sağlar. Günde üç ila beş fincan kahve içmek, Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hastalıkları riskini % 28-60 azaltabilir.

 

 

Kafein zayıflatır mı?

Merkezi sinir sistemini uyarma yeteneği nedeniyle, kafein metabolizmayı hızlandırır. Günde 300 mg kafein tüketimi, günlük 79 ekstra kalori yakmanızı sağlar. Bu miktar küçük görünebilir, ancak uzun vadede fark yaratır.

 

 

Egzersiz performansını geliştirir

Egzersiz sırasında, kafein, yakıt olarak yağ kullanımını artırır. Bu yararlıdır, çünkü kaslarda depolanan glikozun daha uzun süre dayanmasına ve potansiyel olarak kasların yorgunluğa erişmesi için gereken süreyi geciktirmesine yardımcı olur. Ayrıca kas kasılmalarını iyileştirebilir ve yorgunluğa toleransı artırabilir.

 

 

Kalp hastalıkları ve tip 2 diyabete karşı korur

Kafein kalp hastalığı riskini artırır” iddialarının aksine araştırmalar bunun tam tersini söylüyor. Çalışmalar, her gün bir ila dört fincan kahve içen kadın ve erkeklerde % 16-18 oranında daha düşük kalp hastalığı riski olduğunu göstermektedir.

Ancak burada bilinmesi gereken bir şey var, kafein bazı insanlarda kan basıncını hafifçe yükseltir. Ancak bu etki (3-4 mmHg) genellikle küçüktür ve düzenli kahve içenlerde görülmez.

Şeker hastalığına karşı da koruyucudur. Araştırmalar, en çok kahve içenlerin tip 2 diyabet geliştirme riskinin % 29’a kadar daha düşük olduğunu belirtmektedir.

 

kafein zayıflatır mı

 

Kafeinin diğer yararları

 

Karaciğeri korur

Kahve, karaciğer hasarı (siroz) riskini % 84 kadar azaltabilir. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir, tedaviye yanıtı artırabilir ve erken ölüm riskini azaltabilir.

 

Ömrü uzatır

Kahve içmek, özellikle kadınlar ve şeker hastaları için erken ölüm riskini % 30’a kadar azaltabilir.

 

Kanser riskini azaltır

Günde 2-4 fincan kahve, karaciğer kanseri riskini % 64’e, kolorektal kanser riskini % 38’e kadar azaltabilir.

 

Cildi korur

Günde 4 fincan veya daha fazla kahve tüketmek cilt kanseri riskini % 20 azaltabilir.

 

MS riskini azaltır

Kahve içenlerde multipl skleroz (MS) gelişme riski % 30’a kadar daha düşüktür.

 

Gut riskini azaltır

Günde dört fincan kahve içmek, erkeklerde % 40, kadınlarda % 57 oranında gut oluşma riskini azaltır.

 

Bağırsak sağlığını destekler

En az 3 hafta boyunca günde 3 fincan kahve tüketmek, faydalı bağırsak bakterilerinin miktarını ve aktivitesini artırır.

 

 

Kafein zararlı mı?

Kafein tüketimi genellikle güvenli olarak kabul edilir. Ancak kafeinin bağımlılık yarattığını ve bazı insanların genlerini daha duyarlı hale getirdiğini akılda tutmak gerekir.

Aşırı tüketimle ilişkili bazı yan etkiler anksiyete, huzursuzluk, titreme, düzensiz kalp atışı ve uyku problemleridir. Çok fazla tüketildiğinde ayrıca bazı kişilerde baş ağrısı, migren ve yüksek tansiyona da neden olabilir.

Kafein plasentadan kolayca geçebilir ve bu düşük veya düşük doğum ağırlığı riskini artırabilir. Gebe kadınlar bu konuda dikkatli olmalıdır.

Son olarak, bu uyarıcı maddenin bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğini belirtmek gerekir. Kas gevşetici Zanaflex veya antidepresan Luvox kullanan kişiler kafein almamalıdır, çünkü bu ilaçlar etkilerini artırabilir.

 

 

Tavsiye edilen günlük kullanım

Hem ABD Tarım Bakanlığı (USDA) hem de Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), günlük 400 mg kafeini güvenli buluyor. Bu, günde 2-4 fincan kahveye denk gelir.

Bununla birlikte, ölümcül doz aşımlarının tek doz 500 mg kafein almakla oluşabileceği bildiriliyor. Bu nedenle, bir defada tükettiğiniz miktarı, doz başına 200 mg ile sınırlandırmanız önerilir. Hamile kadınların ise günlük alımlarını 200 mg ile sınırlamaları gerekir.

 

Sonuç olarak;

Kafein, ölçüsünde tüketildiğinde sağlıklıdır. Araştırmalar da bunu gösteriyor.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ