Kafein Nedir? Faydaları ve Kullanımı | diyetz

  Kafein Nedir? Faydaları ve Kullanımı

  Kafein, her gün birçok insanın uyanmak için tercih ettiği bir uyarıcıdır. Bu doğal uyarıcı, dünyada en sık kullanılan bileşenlerden biridir.

  Olumsuz etkileri sık sık dile getirilir. Aynı zamanda çalışmalar çeşitli sağlık yararları olduğunu da bildirmektedir.

  Bu yazıda “kafein ne demek”, “kafein özellikleri ve kullanımı” ile ilgili bilgiler verilecektir.

  Kafein nedir?

  Kafein; çay, kahve ve kakao bitkilerinde en yaygın olarak bulunan doğal bir uyarıcıdır. Beyni ve merkezi sinir sistemini uyararak, uyanık kalmaya yardımcı olur ve enerji sağlar.

  Kahvenin keçilerine verdiği ekstra enerjiyi fark eden Etiyopyalı bir çoban tarafından keşfedildiği belirtilmektedir.

  Kafeinli alkolsüz içecekler ise 1800’lerin sonunda piyasaya çıkmıştır ve bunları enerji içecekleri takip etmiştir. Günümüzde dünya nüfusunun % 80’i her gün kafeinli bir ürün tüketmektedir.

  kafein zararlı mı

  Kafein ne işe yarar?

  Kafein tüketildiğinde, bağırsaktan kan dolaşımına geçerek, hızla emilir. Oradan karaciğere gider ve çeşitli organların işlevini etkileyebilecek bileşiklere parçalanır.

  Birçok yerde duyabileceğiniz gibi, bu uyarıcı maddenin ana etkisi beyin üzerindedir. Beyni uyaran ve yorgun hissettiren bir nörotransmiter olan adenozinin etkilerini bloke ederek çalışır.

  Normal olarak, adenozin seviyeleri gün boyunca artar, bu da sizi daha fazla yorgun düşürür ve uyku isteğine neden olur.

  Kafein, beyindeki adenozin reseptörlerine bağlanarak onları aktive etmeden uyanık kalmanıza yardımcı olur. Bu, adenozinin etkilerini engelleyerek yorgunluğun azalmasına yol açar.

  Aynı zamanda kan adrenalin seviyelerini artırarak, nörotransmiterler dopamin ve norepinefrinin beyin aktivitesine etki eder.

  Bu kombinasyon beyni daha da uyarır ve bir uyarılma, uyanıklık ve odaklanma durumunu destekler. Beyni etkilediği için, kafeine genellikle psikoaktif bir ilaç denir.

  Ek olarak, kafein, etkisini çok hızlı gösterir. Örneğin, bir fincan kahvede bulunan miktar, kan dolaşımına 20 dakikada ulaşır, tam etkinliğe ulaşması ise yaklaşık bir saat kadar sürebilir.

  Kafein İçeren Yiyecek ve İçecekler

  Bu uyarıcı madde, doğal olarak bazı bitkilerin tohumlarında veya yapraklarında bulunur. Bu doğal kaynaklar daha sonra kafeinli yiyecekler ve içecekler üretmek için hasat edilir ve işlenir. Kafein içeren popüler yiyecek ve içecekler şöyledir:

  – Espresso

  – Kahve

  – Mate çayı

  – Enerji içecekleri

  – Çay

  – Alkolsüz içecekler

  – Kafeinsiz kahve

  – Kakao içeceği

  – Çikolatalı süt

  – Soğuk algınlığı, ağrı kesici ve alerji ilaçları gibi reçeteli ve reçetesiz ilaçlar

  – Kilo vermeye yardımcı besin takviyeleri

  Kafein içeren besinler ve miktarlarını öğrenmek için tıklayın.

  Kafeinin Yararları Nelerdir?

  Ruh halini ve beyin işlevini geliştirir

  Kafein, beyin sinyalleme molekülü olan adenozini bloke etme kabiliyetine sahiptir. Bu, dopamin ve norepinefrinin sinyal moleküllerinde bir artışa neden olur.

  Beyin mesajlaşmasındaki bu değişim, ruh haline ve beyin işlevine fayda sağlar. Günde üç ila beş fincan kahve içmek, Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hastalıkları riskini % 28-60 azaltabilir.

  Kafein zayıflatır mı?

  Merkezi sinir sistemini uyarma yeteneği nedeniyle, kafein metabolizmayı hızlandırır. Günde 300 mg kafein tüketimi, günlük 79 ekstra kalori yakmanızı sağlar. Bu miktar küçük görünebilir, ancak uzun vadede fark yaratır.

  Egzersiz performansını geliştirir

  Egzersiz sırasında, kafein, yakıt olarak yağ kullanımını artırır. Bu yararlıdır, çünkü kaslarda depolanan glikozun daha uzun süre dayanmasına ve potansiyel olarak kasların yorgunluğa erişmesi için gereken süreyi geciktirmesine yardımcı olur. Ayrıca kas kasılmalarını iyileştirebilir ve yorgunluğa toleransı artırabilir.

  Kalp hastalıkları ve tip 2 diyabete karşı korur

  Kafein kalp hastalığı riskini artırır” iddialarının aksine araştırmalar bunun tam tersini söylüyor. Çalışmalar, her gün bir ila dört fincan kahve içen kadın ve erkeklerde % 16-18 oranında daha düşük kalp hastalığı riski olduğunu göstermektedir.

  Ancak burada bilinmesi gereken bir şey var, kafein bazı insanlarda kan basıncını hafifçe yükseltir. Ancak bu etki (3-4 mmHg) genellikle küçüktür ve düzenli kahve içenlerde görülmez.

  Şeker hastalığına karşı da koruyucudur. Araştırmalar, en çok kahve içenlerin tip 2 diyabet geliştirme riskinin % 29’a kadar daha düşük olduğunu belirtmektedir.

  Göz altı koyu halkaların tedavisine yardımcı olur

  Koyu halkalar dehidratasyon, alerji, uykusuzluk veya genetik gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Kafein, kalıtsal koyu halkaları tedavi edemese de, anti-inflamatuar özellikleri, koyu halkalarla ilişkili şişkinliği ve iltihabı azaltmada faydalı olmasını sağlar. Kafein ayrıca koyu halkalara katkıda bulunan gözlerin altındaki kan birikimini de azaltır.

  Rosaceae tedavisinde etkilidir

  Kafein, kızarıklığı azaltmak için kan damarlarını daraltır. Bu, onu yüz kızarması ve rosaceae için ideal bir tedavi haline getirir. Topikal olarak uygulandığında, kafein bir idrar söktürücü olarak çalışır, dolaşıma yardımcı olur ve aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Böylelikle güneş hasarı ve rosaceae’nin neden olduğu tahriş olmuş ve kızarık cildi sakinleştirme özelliğine sahiptir.

  Saç dökülmesinin tedavisinde etkilidir

  Erkekler genellikle hassas saç köklerini etkileyen erkeklik hormonu dihidrotestosteronun (DHT) etkileri nedeniyle saç dökülmesi yaşar. Sonuç olarak, bu foliküller küçülür ve sonunda kaybolarak kelliğe neden olur. Saç köklerinin minyatürleştirilmesi olarak bilinen bu işlem saçın büyüme evrelerini olumsuz etkiler.

  Kafein topikal olarak uygulandığında saç köklerine nüfuz eder ve onları uyarır. Erkeklerde kellik ve saç dökülmesini önlemenin yanı sıra, kadınların kafa derilerindeki saç köklerini uyararak daha güçlü saç büyümesini tetikler.

  Kafein etkili olabilmesi için, kafein içeren şampuanın saç köklerine nüfuz edebilmesi için saç derinizde iki dakika kalmasına izin verin.

  Saç büyümesini uyarır

  Kafein saç kökleri için bir uyarıcı olarak kabul edilir. International Journal of Dermatology tarafından yapılan araştırma, kafein ile topikal tedavinin saç köklerinin ortalama büyümesinde yaklaşık % 46 artışa neden olduğunu gösterdi. Ayrıca yaşam döngüsünü % 33 uzattı. Bunun nedeni, kafeinin saç köklerine zarar veren ve erkek tipi kelliğe neden olan DHT’nin etkisini engelleyebilmesidir.

  kafein zayıflatır mı

  Kafeinin Diğer Faydaları

  Karaciğeri korur

  Kahve, karaciğer hasarı (siroz) riskini % 84 kadar azaltabilir. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir, tedaviye yanıtı artırabilir ve erken ölüm riskini azaltabilir.

  Ömrü uzatır

  Kahve içmek, özellikle kadınlar ve şeker hastaları için erken ölüm riskini % 30’a kadar azaltabilir.

  Kanser riskini azaltır

  Günde 2-4 fincan kahve, karaciğer kanseri riskini % 64’e, kolorektal kanser riskini % 38’e kadar azaltabilir.

   Cildi korur

  Günde 4 fincan veya daha fazla kahve tüketmek cilt kanseri riskini % 20 azaltabilir.

   MS riskini azaltır

  Kahve içenlerde multipl skleroz (MS) gelişme riski % 30’a kadar daha düşüktür.

   Gut riskini azaltır

  Günde dört fincan kahve içmek, erkeklerde % 40, kadınlarda % 57 oranında gut oluşma riskini azaltır.

   Bağırsak sağlığını destekler

  En az 3 hafta boyunca günde 3 fincan kahve tüketmek, faydalı bağırsak bakterilerinin miktarını ve aktivitesini artırır.

  İnflamasyonu rahatlatır

  Kafein, ciltteki iltihabı ve kızarıklığı azaltmada faydalı olmasını sağlayan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Cilt bakım ürünlerinde kafein kullanmak iltihabı ve kızarıklığı azaltabilir ve önleyebilir.

  Kafein Zararlı mı?

  Kafein cildiniz, saçınız ve sağlığınız için çeşitli faydalar sağlayabilir. Ancak, bu doğru dozda kafein ile mümkündür. Aşırı kafein alımının sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu bildirilmiştir. Dahası, bazı kişiler kafeine duyarlıdır ve tüketimini kısıtlamaları veya tamamen uzak durmaları gerekir.

  Aşağıda, aşırı kafein tüketimi ile ilişkili olumsuz etkiler verilmiştir;

  – Günde 500 ila 600 miligramdan fazla kafein tüketimi sizi uykusuzluk, sinirlilik, mide bulantısı, gastrointestinal sorunlar, yüksek kalp atışı, baş ağrısı ve migren gibi sağlık sorunlarına yatkın hale getirebilir.

  – Alışkan olmayanlarda kan basıncını yükseltir böylece felç ve beyin damar hastalıkları riskini artırır.

  – Düzenli tüketim sizi bağımlı hale getirebilir ve geri çekilme baş ağrısına, yorgunluğa ve uyanıklığın azalmasına neden olabilir.

  – Aşırı kafein tüketimi kemik mineral yoğunluğundaki azalma ile ilişkilidir ve bu da osteoporoza neden olabilir.

  – Günlük kafein tüketimi kan şekerinin yükselmesine neden olarak şeker hastaları için sorun teşkil eder.

  – Kafein uykusuzluk durumunu kötüleştirebilir. Genellikle derin uykuya müdahale eder ve bu da gün içinde yorgunluğa neden olabilir.

  – Bir idrar söktürücü olduğu için dehidrasyona neden olması muhtemeldir.

  – Yaşlı postmenopozal kadınlarda omurgada kemik kaybına katkıda bulunur.

  – Yüksek dozda kafein endişeye neden olabilir.

  – Ellerin titremesine neden olmak gibi ince kas hareketlerinin kontrolünü olumsuz etkiler.

  – Aşırı kafein tüketimi, işitsel halüsinasyon yaşama olasılığını artırır.

  Tavsiye Edilen Günlük Kullanım

  Hem ABD Tarım Bakanlığı (USDA) hem de Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), günlük 400 mg kafeini güvenli buluyor. Bu, günde 2-4 fincan kahveye denk gelir.

  Bununla birlikte, ölümcül doz aşımlarının tek doz 500 mg kafein almakla oluşabileceği bildiriliyor. Bu nedenle, bir defada tükettiğiniz miktarı, doz başına 200 mg ile sınırlandırmanız önerilir. Hamile kadınların ise günlük alımlarını 200 mg ile sınırlamaları gerekir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ