Kafein Nelerde Bulunur? Kafein İçeren Besinler

  Kafein Nelerde Bulunur? Kafein İçeren Besinler

  Kafein, yiyecek ve içeceklerde geniş bir yelpazede kullanılırken, elde edildiği kaynaklar birkaç tanedir. Çoğunlukla kahve çekirdekleri ve çay yapraklarından elde edilir.

  Yaygın kullanıldığı ve en çok kafein içeren besinler; çikolata, çay, meşrubat, kahve ve dondurmadır.

  Kafein en çok çay, kahve ve kakaoda kullanılır. Beyin ve merkezi sinir sistemini uyararak yorgunluğu azaltma gibi faydaları vardır.

  Kafein, tüketildikten sonra hızla kana karışır. 1 fincan kahvenin kana karışıp etkinliğini tamamlaması yaklaşık 20 dakika sürer.

  Kafein İçeren İçecekler Nelerdir?

  Kahve çeşitleri

  Kafeinin en yaygın tüketildiği içecek kahvedir. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan kahvenin 200 gramında yaklaşık 80 mg kafein bulunmaktadır.

  Kahvedeki kafein miktarı kahvenin fazlalığına ve markasına göre de değişebilmektedir. Kafeinsiz kahvede ise çok az; 2 ila 25 mg arasında değişen oranlarda bulunur.

  Alkolsüz içecekler

  Alkolsüz içecekler özellikle de diyet olanları yüksek oranda kafein içerir. 350 ml civarındaki bir meşrubatta 23 ila 69 mg arasında kafein bulunabilmektedir.

  Çay çeşitleri

  Çay çok sayıda sağlık yararının yanında kahveden sonra en çok kafein olan içeceklerden biridir. Bazı demlenmiş çaylar-özellikle siyah ve yeşil çay- kafein içerir.

  Çaydaki kafein miktarı– siyah çayın 200 ml’sinde 47 mg’dır. Yeşil çay kafein miktarı ise 200 ml’sinde 25 mg’dır.

  Kafein İçeren Besinler Nelerdir?

  kafein içeren yiyecekler nelerdir

  Çikolata

  Kakao çekirdekleri çikolata yapımında kullanıldığı için çikolata yüksek miktarda kafein içerir. %45 oranında kakao içeren 162 gramlık bir çikolatada yaklaşık 70 mg kafein bulunmaktadır.

  Dondurma

  Dondurmanın çikolata ve kahve kullanılan çeşitlerinde de kafein bulunmaktadır. Dondurmanın 100 gramı 10 ila 45 mg arası kafein içermektedir. Dondurmanın markasına göre kafein miktarı değişebilmektedir.

  Besin Takviyeleri

  Diyet hapları olarak satılan bitkisel takviyeler yüksek dozda kafein içerir. Bu tür takviyeleri kullananların yan etki olarak belirtilen durum uykusuzluktur. Buna neden olan ise bu tür ürünlerin içinde kafeinin fazlaca kullanılmasıdır.

  Reçeteli veya reçetesiz ilaçlar

  Soğuk algınlığı, alerji ve ağrı kesici ilaçlar gibi bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçlarda da kafein bulunur.

  Kafein İçeren Diğer Gıdalar

  – Kahve çeşitleri(espresso, kapuçino)

  – Kafeinsiz kahve(ismi sizi aldatmasın kafeinsiz kahvede kafein bulunur. Sadece diğerlerine göre daha azdır.)

  – Kakao

  – Kola

  – Meyveli soda

  Enerji içecekleri

  – Alkollü likör

  – Yapay tatlandırıcılı ve kalorisi azaltılmış içecekler

  – Şekerler ve tatlılar (Bazı şekerlemelerde bol miktarda kafein bulunmaktadır. Bazıları çikolata ve kahve içeriğinden dolayı bazıları ise katkı maddesi olarak kafein içermektedir.)

  – Her çeşit çikolata (sütlü, bitter çikolata vb.)

  Puding

  – Hazır kurabiyeler

  – Milk shake

  – Jelibon

   • Lolipop
   • Sakız

  İçecek ve Gıdalardaki Kafein Miktarları 

        Gıda                                               MiktarıKafein Miktarı(mg)
  Kahve250 ml                    80-180                                          
  Filtre kahve1 fincan135-200
  Türk kahvesi1 fincan57
  Hazır kahve150 ml57
  Kafeinsiz kahve250 ml3-15
  Sütlü kahve450 ml150
  Espresso30 ml64-90
  Cappuccino veya latte250 ml45-75
  Nescafe250 ml3-26
  Kahve likörü45 ml4-14
  Siyah çay250 ml43-60
  Yeşil,oolong,beyaz çay250 ml24-45
  Poşet çay200 ml30
  Şekerli buzlu çay350 ml15-67
  Kafeinsiz çay250 ml0-5
  Soğuk çay1 kutu70
  Tüm bitki çayları250 ml0
  Çeşitli enerji içecekleri250 ml80-125
  Diyet kola355 ml25-43
  Kola355 ml30
  Kola dışı meşrubat1 kutu50 mg civarı
  Koyu veya sütlü çikolata60 ml338-355
  Bitter çikolata40 gram27
  Sıcak çikolata250 ml5-12
  Sütlü çikolata bar40 gram8-12
  Çikolatalı süt250 ml3-5
  Çikolatalı kek24-34 gram1-4
  Çikolatalı yoğurt175 gram4
  Çikolatalı puding125 ml2
  Çikolatalı dondurma125 ml2

  Kafeinin Sağlık Faydaları

  Karaciğere faydalıdır

  Duke Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kafeinin alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığından muzdarip kişilerde yağlı karaciğeri azaltabileceğini kanıtladı.

  Diyabet riskini azaltır

  Araştırmalar, günde 5 fincan kahve içmenin şeker hastalığına yakalanma riskini azaltabileceğini söylüyor. Bunun başlıca nedeni, yüksek düzeyde hastalıkla savaşan antioksidanların varlığıdır. Her gün şekersiz kahve içmek, tip 2 diyabet hastalığını azaltabilir.

  Kalbe faydalıdır

  Brooklyn Koleji’ndeki araştırmalar, günde 4 fincan kafeinli içecek tüketen erkeklerin kalp hastalığına yakalanma olasılığının hiç tüketmeyenlere göre daha düşük olduğunu buldu. Kahve içmenin felç riskini % 22 azalttığı bulunmuştur.

  Kilo vermeye yardımcı olur

  Kafeinli içecekler içmek kilo vermeye yardımcı olabilir. Düzenli içenler genellikle iştahlarında azalma olduğunu ve bunun da kilo kaybına neden olduğunu bildirirler. Sadece aşırıya kaçmamaya çalışın.

  Gözlere faydalıdır

  Kafein, son zamanlarda göz sağlığı yararları ile ilişkilendirilmiştir. Güçlü bir nöroprotektan olan kafeinin, retinada hipoksi (oksijensizlik) olasılığını azalttığı ve böylece retina dejenerasyonunu önlediği bilinmektedir.

  Anti-kanser özellikleri vardır

  Kafein, kansere yakalanma riskini azaltabilir. Aynı zamanda yaygın kanserin başlamasını da geciktirir. Yayınlanmış birkaç çalışma, kafeinin kanserli hücreler üzerindeki etkisine odaklanmıştır. 

  Araştırmalar, en az 5 bardak kafeinli içecek içmenin, ağız kanseri riskini % 39, beyin kanserini,% 42 kolon kanserini, % 49 meme kanseri riskini % 19 azaltabileceğini ortaya koyuyor.

  Kas performansını ve dayanıklılığı artırır

  Araştırmalar, egzersizden 30 ila 60 dakika önce 140 ila 400 mg kafein tüketmenin hem hızı hem de dayanıklılığı artırabileceğini kanıtladı.

  Kafein, sinir sistemini uyararak kalbi ve nefes alma hızını hafifçe artırır. Bu, vücudu en yüksek performansa hazırlar. Aynı zamanda kas liflerine bağlı adenosin reseptörlerini bloke eden kas kasılmasını da kolaylaştırır. Bu, daha büyük kalsiyum patlamalarına neden olan elektriksel aktiviteyi tetikler.

  Ek olarak, kafein karbonhidratlarla karıştırıldığında, egzersizden sonra kas glikojen konsantrasyonlarını daha hızlı doldurabilir. Bu nedenle, kafein genellikle enerji içeceklerinde dayanıklılığı artırmak için kullanılır.

  Hafızayı geliştirir

  Kafein, asetilkolin adı verilen bir nörotransmiterin seviyesini artırır. Bu dikkat, konsantrasyon, öğrenme ve hafıza ile ilişkilidir. Dolayısıyla hafıza ve bilişsel işlev üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Sonuç olarak, kafein beyin sağlığı için mükemmeldir!

  Serbest radikallerle savaşır

  Erken cilt yaşlanmasından serbest radikaller sorumludur. Bu, kırışıklıkların, ince çizgilerin ortaya çıkmasına ve elastikiyet kaybına neden olur.

  Kafeinin içerdiği antioksidanlar bu serbest radikallere saldırabilir ve onları ortadan kaldırabilir. Bu, cildin genel görünümünü iyileştirecektir. Bu nedenle kafein, retinol ile birlikte yaşlanma karşıtı gündüz ve gece kremlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Selüliti azaltır

  Cilt bakım ürünlerinde bulunan kafein, yağ hücrelerini kurutabilir. Bu, cildin yüzeyinden suyun kaybolmasıyla sonuçlanır. Bu selülit görünümünü en aza indirerek size daha pürüzsüz bir cilt sağlar.

  Sao Paulo Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, kafein içeren cilt kremi uygulamasının selülit yağ hücrelerinin boyutunu % 17 oranında azalttığını kanıtladı. 

  UV hasarını onarır

  Araştırmalar, kafeinin UV ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu cilt hasarını da onarabileceğini göstermiştir. 

  Cildi sıkılaştırır

  Kafeinin bir başka ek faydası da, topikal kullanımının ince çizgileri sıkılaştırması ve kabarık cildi pürüzsüzleştirmesidir.

  Kremlerde kullanılan kafein cilt tarafından emilerek görünümünü sıkılaştırır. Aynı zamanda cilt kanseri hücrelerinin büyümesini de engeller. Güzellik ürünleri, size kusursuz bir görünüm sağlayabileceği için genellikle kafein içerir.

  Kafeinin Güvenli Tüketimikafein bulunan besinler

  Kafein tüketimi genel olarak güvenli kabul edilir. Genelde doğru tüketildiğinde sağlıklıdır fakat unutmamak gerekir ki bazı insanlar kafeine karşı hassas olabilir.

  Bu tür insanlarda fazla kafein bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler aşırı kafein tüketimi durumlarında da görülebilir. Kafein hassaslığı ve aşırı tüketimi sonucunda oluşabilecek yan etkiler şöyle sıralanır: 

  Baş ağrısı, migren

  – Hızlı kalp atışı

  – Mide tahrişi

  – Yüksek tansiyon

  – Sinirlilik

  – Kaygı ve huzursuzluk

  – Uyku problemleri

  Kafeine karşı hassassanız kafein içeren yiyecekleri dikkatli tüketmelisiniz. Ayrıca hamile ve emziren kadınların bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.

  Özellikle çocuklar kafeine karşı duyarlıdır. Çocuklardaki kafeinin kaynağı çok çikolata yemelerinden geliyor.

  Çocuklarda günlük tüketim kiloları başına 3 miligramı geçmemelidir. Yani 30 kg olan bir çocuk günde en fazla 90 mg kafein almalıdır.

  Çocukların günlük alması gereken kafein miktarını aştıklarında ne olur? Sizce bu zamane çocukları neden çok hareketli? Hiç düşündünüz mü?

  Günlük Alınması Gereken Kafein Miktarları

  – 19 yaş üstü kadınlar ve erkeklerde 400 mg

  – 19 yaş üstü gebe ve emziren kadınlarda 200 mg

  Bu değerler kafeinin gün içinde almanız gereken miktarlarıdır. Bu sınırı aşmak yukarıda sayılan yan etkilerin görülmesine neden olabilir.

  Bu değerler fincan büyüklüğüne bağlı olarak değişmek kaydıyla 2-4 fincana denk geliyor. Bu dozu tek seferde almanız tavsiye edilmiyor.

  Gün içinde farklı zamanlarda tüketmek sağlıklı olarak kabul ediliyor. Günde eğer 2 fincan kahve içiyorsanız, bunun 1 fincanını öğleden önce, 1 fincanını öğleden sonra tüketebilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ