Kadın Tuzluğu Bitkisi Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

   

  Kadın tuzluğu latincesi Berberis vulgaris olan kırmızı meyveleri bulunan bir çalıdır. Kadın tuzluğu ağacı Avrupa, Afrika ve Asya bölgelerine özgü olsa da, artık tüm dünyada bulunabiliyor.

  Berberis vulgaris nedir?

  Kadın tuzluğu meyvesi, geleneksel tıpta sindirim sorunları, enfeksiyonlar ve cilt koşullarını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

  Antioksidan olarak işlev gören ve diyabet gibi durumların yönetilmesine, diş enfeksiyonlarıyla mücadeleye ve akne gibi cilt sorunlarının tedavi edilmesine yardımcı olabilecek, özellikle berberin gibi birçok yararlı bileşik içerir.

   

  kadın tuzluğu bitkisi

   

  Kadın tuzluğu bitkisi besin değeri

  Bu bitki çok besleyicidir. Karbonhidrat, lif ve çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Özellikle kadın tuzluğu meyvesi, kalp hastalığına ve kansere yol açabilecek hücresel hasara karşı korunmaya yardımcı olabilecek bir antioksidan olan mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.

  1/4 bardak (28 gram) kuru kadın tuzluğu besin içeriği şöyledir:

  Kalori: 89

  Protein: 1 gram

  Yağ: 1 gram

  Karbonhidrat: 18 gram

  Lif: 3 gram

  C Vitamini: Günlük Değerin % 213’ü (DV)

  Demir: % 15 (DV)

   

  Ayrıca, bağışıklık ve hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynayan iz minerallerden çinko, mangan ve bakır içerir.

  Meyvelerin parlak kırmızı rengi, özellikle beyin ve kalp sağlığını koruyan bitki pigmentleri olan antosiyaninlerden gelir.

   

   

  Kadın Tuzluğu Faydaları

   

   

  Faydalı bitki bileşikleri içerir

  Berberis kadın tuzluğu, çeşitli sağlık yararları sağlayan, bir bitki bileşiği olan berberin bakımından zengindir. Berberin, terapötik etkileri ile bilinen bir grup bileşik olan alkaloid ailesinin bir üyesidir.

  Araştırmalar, bu bileşiğin serbest radikal denilen reaktif moleküllerin neden olduğu hücre hasarına karşı savaşan güçlü bir antioksidan gibi davrandığını göstermiştir.

  Ayrıca, berberin kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşürür, belirli kanser hücrelerinin ilerlemesini yavaşlatır, enfeksiyonlarla savaşır ve anti-inflamatuar etkiler gösterir.

   

   

  Diyabetin tedavisine yardımcı olur

  Kadın tuzluğu bitkisinin berberin içeriği, yüksek kan şekeri seviyelerinin neden olduğu kronik bir hastalık olan diyabetin yönetiminde rol oynar.

  Spesifik olarak, berberinin, hücrelerin kandaki şeker miktarını düzenleyen insülin hormonuna verdiği tepkiyi iyileştirdiği gösterilmiştir. Bu da kan şekeri seviyesinin düşmesine yardımcı olur.

   

   

  İshali tedavi eder

  Yüzyıllardır ishalin tedavisinde kadın tuzluğu kullanılmıştır.

  Bunun nedeni, belirli reseptörleri inhibe ederek dışkının bağırsaklardan geçişini yavaşlatan ve böylece ishali önleyen yüksek berberin konsantrasyonlarıdır.

   

  İlginizi Çekebilir  Asetilkolin Takviyesi Faydalı mı? Yararları ve Zararları

   

  Metabolik sendroma karşı koruma sağlar

  Kadın tuzluğu, kalp hastalığı ve diyabet riskini artıran bir dizi risk faktörü ile karakterize bir durum olan metabolik sendromun önlenmesine yardımcı olur.

  Özellikle, obeziteye neden olan yüksek kan şekeri, kolesterol, trigliserit ve kan basıncı seviyelerine karşı koruma sağlar, bunların hepsi metabolik sendromun risk faktörüdür.

  Metabolik sendrom için risk faktörlerini iyileştirmenin yanı sıra, kadın tuzluğu herhangi bir hastalığı olanlarda oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur.

  Oksidatif stres, serbest radikal denilen reaktif moleküllerin neden olduğu hücre hasarından kaynaklanır. 

  Metabolik sendromu olan 106 kişi ile yapılan 6 haftalık bir çalışmada, günde 600 mg kadın tuzluğu tableti alınması, plaseboya kıyasla oksidatif stresi anlamlı derecede azaltmıştır.

   

   

  Diş sağlığına faydalıdır

  Tüp çalışmaları, kadın tuzluğu kapsüllerinin iltihapla savaşabileceğini göstermiştir. Çünkü içeriğindeki berberin, güçlü bir anti-inflamatuar ajan olarak işlev görür.

  Bu nedenle, plak birikmesi, şişlik ve diş etlerinin tahrişi ile kendini gösteren gingivitis gibi inflamatuar diş hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.

   

   

  Anti-kanser etkileri olabilir

  Berberin bir antioksidan gibi davrandığından, kanser gelişimiyle ilişkili altta yatan oksidatif hasarla mücadele sağlar.

  Ek olarak, berberin, kanser hücresi ölümüne neden olabilir, kanser hücresi replikasyonunu önleyebilir ve kanser hücrelerinin yaşam döngüsünde yer alan enzimleri inhibe edebilir.

  Çeşitli tüp çalışmaları, berberinin tümör büyümesini önlediğini ve insan prostat, karaciğer, kemik ve meme kanseri hücrelerinde, hücre ölümünü başlattığını göstermiştir.

   

   

  Akneyi tedavi eder

  Kadın tuzluğu iltihaplı şişlikler ve sivilce ile karakterize bir cilt durumu olan sivilce tedavisinde rol oynar. Bu bitkinin içeriğindeki berberin ve diğer bileşikler, iltihaplanma ve sivilce ile ilgili enfeksiyonlarla mücadele sağlar.

   

   

  Kadın tuzluğu nasıl kullanılır?

  Hafif tatlı bir lezzeti olan bu bitki çiğ olarak, reçel halinde veya pirinç yemekleri ve salataların bir bileşeni olarak yenilebilir. Aynı zamanda, meyve suyu veya çay yapmak için de kullanılabilir.

  Kadın tuzluğunun takviye formları arasında kuru kapsüller, sıvı özler ve bütün meyvelerden veya berberin özünden yapılan merhemler veya jeller bulunur. Ancak insanlarda yapılan sınırlı araştırma nedeniyle, berberis vulgaris veya berberin takviyeleri için önerilen bir dozaj yoktur.

  Çoğu insan için genellikle güvenli olarak kabul edilmekle birlikte, büyük miktarlarda veya yüksek dozlarda mide rahatsızlığına ve ishale neden olabileceğine dair bazı raporlar vardır.

  Dahası, çocuklarda, hamile ya da emziren kadınlarda etkisi üzerine bir araştırma yoktur. Bu nedenle, bu popülasyonlarda kadın tuzluğu veya berberin takviyesinden kaçınılmalıdır. Herhangi bir şekilde takviye form kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekir.

   

  İlginizi Çekebilir  Kekreyemiş Meyvesinin Etkileyici Sağlık Faydaları

  Sonuç olarak;

  Kadın tuzluğu Berberis vulgaris bitkisinin ekşi, kırmızı meyveleridir.

  Antioksidan görevi gören berberin adı verilen benzersiz bir bileşik içerir. Kan şekeri kontrolünü iyileştirir, diş enfeksiyonları ve akne ile ilgili iltihaplanmaya karşı mücadele eder ve ishalin tedavisine yardımcı olur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ