Kabuklu Deniz Ürünleri Faydaları, Zararları, Besin Değerleri | diyetz

  Kabuklu Deniz Ürünleri Faydaları, Zararları, Besin Değerleri

   

  Deniz ürünleri tüm dünyada yenilen besin kaynaklarıdır. Yağsız protein, sağlıklı yağlar ve mineraller bakımından zengindir.

  Düzenli olarak yenen kabuklu deniz ürünleri, bağışıklığı güçlendirir, kilo vermeye yardımcı olur, beyin ve kalp sağlığına faydalıdır.

  Ancak, bu besin kaynakları, en yaygın görülen gıda alerjenlerinden biridir ve bazı türlerinde kirletici maddeler ve ağır metaller bulunabilir.

  Bu yazıda “kabuklu deniz ürünleri nelerdir”, “deniz ürünleri alerjisi”, “kabuklu deniz ürünleri faydaları ve zararları” ele alınacaktır.

  Kabuklu Deniz Ürünleri Çeşitleri

  Adından da anlaşılacağı gibi, yenilebilen kabuklu deniz ürünleri suda yaşayan ve kabuk benzeri bir dış görünüşe sahip olan hayvanların genel adıdır.

   

  kabuklu deniz ürünleri nelerdir

   

  Kabuklu deniz ürünleri kaça ayrılır?

  İki gruba ayrılırlar: kabuklular ve yumuşakçalar. Kabuklular arasında karides, kerevit, yengeç ve ıstakoz bulunur; deniz tarağı, tarak, istiridye ve midye yumuşakçalara örnektir. Çoğu kabuklular tuzlu suda yaşar.

  Bunlar tüm dünyadaki marketlerde ve restoranlarda bulunur. Çoğu türü buğulanmış, pişmiş veya kızartılmış olarak yenir. Bazıları – deniz tarağı ve istiridye gibi – çiğ yenebilir veya kısmen pişirilebilir.

   

   

  Deniz Ürünleri Besin Değerleri

  Kabuklu deniz ürünleri, düşük kalorilidir ve zengin yağsız protein kaynakları , sağlıklı yağlar ve birçok mikro besin içermektedir. Aşağıda, deniz ürünlerinin 85 gramlık porsiyonunun beslenme karşılaştırması bulunmaktadır:

   

   

  ÇeşitKaloriProteinYağ
  Karides               72                 17 gram              0,43 gram              
  Kerevit6514 gram0,81 gram
  Yengeç7415 gram0,92 gram
  Istakoz6414 gram0.64 gram
  İstiridye7312 gram0,82 gram
  Deniz tarağı5910 gram0,42 gram
  Midye7310 gram1,9 gram

   

   

  Kabuklu deniz ürünlerindeki yağların çoğu, beyin ve kalp sağlığına faydalı omega-3 yağ asitleri formundadır. Dahası, bu besinler demir, çinko, magnezyum ve B12 vitaminleri bakımından zengindir. Örneğin 85 gram istiridye, çinko için Günlük Değerin (DV) neredeyse % 100’ünü sağlar.

   

   

  Kabuklu Deniz Ürünleri Faydaları

  Etkileyici besin içeriği nedeniyle, bel, beyin, kalp ve bağışıklık sistemine faydaları vardır.

   

  İlginizi Çekebilir  Çinko Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği ve Fazlalığı

   

  Kilo vermeye yardımcı olur

  Deniz ürünlerinin kalorisi düşük, yağsız protein ve sağlıklı yağlar bakımından yüksektir; bu da kilo vermeye yardımcı besinler olmalarını sağlar. Protein bakımından zengin besinler tok hissetmenize yardımcı olarak kilo kaybı sağlar.

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Kabuklu deniz ürünleri, omega-3 yağ asitleri ve B12 vitamini de dahil olmak üzere kalp sağlığı için önemli besinler içerir.

  Birçok çalışma, balık ve kabuklu deniz ürünlerinden alınan omega-3 yağ asitlerinin, kalp hastalığı riskini düşürdüğünü göstermiştir. Omega-3’lerin anti-inflamatuar etkileri vardır.

   

   

  Beyne faydalıdır

  Kabuklu deniz ürünlerindeki kalbe faydalı besinler aynı zamanda beyin sağlığı için de hayati öneme sahiptir.

   

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  Bazı deniz ürünleri türleri, bağışıklığı güçlendiren çinko minerali içerir. Bu mineral vücudun bağışıklık savunmasını oluşturan hücreler geliştirmek için gereklidir. Aynı zamanda bir antioksidan görevi de görür.

   

   

  Deniz Ürünleri Zararları

  Kabuklu deniz ürünleri oldukça besleyici olsa da, bazı zararlı yanları da vardır.

   

   

  Ağır Metal Birikimi

  Kabuklu deniz ürünleri, cıva veya kadmiyum gibi ağır metalleri bünyesinde biriktirebilir. İnsanlar ağır metal salgılayamazlar. Zamanla, vücutta biriken bu bileşikler organ hasarına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

  Bir çalışma, bazı bölgelerdeki kabuklu deniz ürünlerinin insan alımı için önerilen günlük limitin iki katı olan kadmiyum seviyelerini içerebileceğini buldu.

   

   

  Gıda kaynaklı hastalık

  Kirlenmiş deniz ürünleri yemek, gıda kaynaklı hastalığa neden olabilir. Kabuklu deniz ürünleri zehirlenmesi, bu ortamlarından elde edilen bakteri, virüs veya parazitlerden kaynaklanabilir.

  Patojenler, yanlış soğutulmuş çiğ kabuklu deniz ürünlerinde gelişir. Bu nedenle, bunların düzgün bir şekilde saklanması ve pişirilmesi gıda kaynaklı hastalıkları önlemenin etkili bir yoludur.

  Hamile ve emziren kadınlar, yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıf kişiler çiğ veya yanlış hazırlanmış kabuklu deniz ürünlerinden uzak durmalıdır.

   

   

  Kabuklu Deniz Ürünleri Alerjisi

  Deniz ürünleri alerjisi, en çok görülen sekiz besin alerjeninden biridir. Bu alerji tipi, yetişkinlikte gelişir ancak çocukluk çağında da ortaya çıkabilir.

  Kabuklu deniz ürünleri alerjisi belirtileri şunlardır:

   

  – Kusma ve ishal

  – Mide ağrısı ve krampları

  – Boğaz, dil veya dudak şişmesi

  – Cilt döküntüsü

  – Nefes darlığı

   

  Bazı durumlarda, alerjik reaksiyon geçiren kişiler, acil tedavi gerektiren ve hayatı tehdit eden anafilaktik bir şok yaşayabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Kabuklu deniz ürünleri yağsız protein, sağlıklı yağlar ve mikro besinler içerir.

  Kilo vermeye yardımcı olur, bağışıklığı güçlendirir, beyin ve kalp sağlığına faydalıdır. Ancak bu besin kaynakları, ağır metaller içerebilir ve gıda kaynaklı hastalıklara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Yapay Tatlandırıcılar Nelerdir, Zararlı mı?

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ