Kabuklu Deniz Ürünleri Faydaları, Zararları, Besin Değerleri

  Kabuklu Deniz Ürünleri Faydaları, Zararları, Besin Değeri ve Alerjisi

  Deniz ürünleri tüm dünyada yenilen besin kaynaklarıdır. Yağsız protein, sağlıklı yağlar ve mineraller bakımından zengindir.

  Düzenli olarak yenen kabuklu deniz ürünleri, bağışıklığı güçlendirir, kilo vermeye yardımcı olur, beyin ve kalp sağlığına faydalıdır.

  Ancak, bu besin kaynakları, en yaygın görülen gıda alerjenlerinden biridir ve bazı türlerinde kirletici maddeler ve ağır metaller bulunabilir.

  Yazıda “kabuklu deniz ürünleri nelerdir”, “deniz ürünleri alerjisi”, “kabuklu deniz ürünleri faydaları ve zararları” ele alınacaktır.

  Kabuklu Deniz Ürünleri Nedir?

  Kabuklu deniz ürünleri ve deniz ürünleri genellikle birbirinin yerine kullanılsa da aslında farklıdırlar. Deniz ürünleri yenilebilir su hayvanları anlamında kullanılan genel bir terimdir oysa kabuklu deniz ürünleri kabuk veya kabuk benzeri dış iskelete sahip olanları ifade eder.

  Kabuklular, tümü sert dış iskelete veya kabuğa, parçalı gövdeye ve eklemli uzuvlara sahip olan eklembacaklılar kategorisine aittir.

  50.000’den fazla bilinen kabuklu türü vardır; bazı iyi bilinen kabuklular arasında yengeç, ıstakoz, kerevit, karidesler ve midye bulunur.

  Kabuklu Deniz Ürünleri Çeşitleri

  Kabuklu deniz ürünleri iki gruba ayrılır: kabuklular ve yumuşakçalar. Kabuklular arasında karides, kerevit, yengeç ve ıstakoz bulunur; deniz tarağı, tarak, istiridye ve midye yumuşakçalara örnektir. Çoğu kabuklular tuzlu suda yaşar.

  Bunlar tüm dünyadaki marketlerde ve restoranlarda bulunur. Çoğu türü buğulanmış, pişmiş veya kızartılmış olarak yenir. Bazıları – deniz tarağı ve istiridye gibi – çiğ yenebilir veya kısmen pişirilebilir.

  Deniz Ürünleri Besin Değerleri

  Kabuklu deniz ürünleri, düşük kalorilidir ve zengin yağsız protein kaynakları , sağlıklı yağlar ve birçok mikro besin içermektedir. Aşağıda, deniz ürünlerinin 85 gramlık porsiyonunun besinsel karşılaştırması bulunmaktadır:

  ÇeşitKaloriProteinYağ
  Karides               72                 17 gram              0,43 gram              
  Kerevit6514 gram0,81 gram
  Yengeç7415 gram0,92 gram
  Istakoz6414 gram0.64 gram
  İstiridye7312 gram0,82 gram
  Deniz tarağı5910 gram0,42 gram
  Midye7310 gram1,9 gram

  Kabuklu deniz ürünlerindeki yağların çoğu, beyin ve kalp sağlığına faydalı omega 3 yağ asitleri formundadır. 

  Dahası, bu besinler demir, çinko, magnezyum ve B12 vitaminleri bakımından zengindir. 

  Örneğin 85 gram istiridye, çinko için Günlük Değerin (DV) neredeyse % 100’ünü sağlar.

  Kabuklu Deniz Ürünleri Faydaları Nelerdir?

  Etkileyici besin içeriği nedeniyle, bel, beyin, kalp ve bağışıklık sistemine faydaları vardır.

  Kilo vermeye yardımcı olur

  Deniz ürünlerinin kalorisi düşük, yağsız protein ve sağlıklı yağlar bakımından yüksektir; bu da kilo vermeye yardımcı besinler olmalarını sağlar. 

  Protein bakımından zengin besinler tok hissetmeye yardımcı olarak kilo kaybı sağlar.

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Kabuklu deniz ürünleri, omega 3 yağ asitleri ve B12 vitamini de dahil olmak üzere kalp sağlığı için önemli besinler içerir.

  Birçok çalışma, balık ve kabuklu deniz ürünlerinden alınan omega 3 yağ asitlerinin, kalp hastalığı riskini düşürdüğünü göstermiştir. Omega-3’lerin anti-inflamatuar etkileri vardır.

  Beyne faydalıdır

  Kabuklu deniz ürünlerindeki kalbe faydalı besinler aynı zamanda beyin sağlığı için de hayati öneme sahiptir.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Bazı deniz ürünleri türleri, bağışıklığı güçlendiren çinko minerali içerir. Bu mineral vücudun bağışıklık savunmasını oluşturan hücreler geliştirmek için gereklidir. Aynı zamanda bir antioksidan görevi de görür.

  Deniz Ürünleri Zararları Nelerdir?

  Kabuklu deniz ürünleri oldukça besleyici olsa da, bazı zararlı yanları da vardır.

  Ağır metal birikimi

  Kabuklu deniz ürünleri, cıva veya kadmiyum gibi ağır metalleri bünyesinde biriktirebilir. 

  İnsanlar ağır metal salgılayamazlar. Zamanla, vücutta biriken bu bileşikler organ hasarına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

  Bir çalışma, bazı bölgelerdeki kabuklu deniz ürünlerinin insan alımı için önerilen günlük limitin iki katı olan kadmiyum seviyeleri içerebileceğini buldu.

  Gıda kaynaklı hastalık

  Kirlenmiş deniz ürünleri yemek, gıda kaynaklı hastalığa neden olabilir. Kabuklu deniz ürünleri zehirlenmesi, bu ortamlarından elde edilen bakteri, virüs veya parazitlerden kaynaklanabilir.

  Patojenler, yanlış soğutulmuş çiğ kabuklu deniz ürünlerinde gelişir. Bu nedenle, bunların düzgün bir şekilde saklanması ve pişirilmesi gıda kaynaklı hastalıkları önlemenin etkili bir yoludur.

  Hamile ve emziren kadınlar, yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıf kişiler çiğ veya yanlış hazırlanmış kabuklu deniz ürünlerinden uzak durmalıdır.

  kabuklu deniz ürünleri nelerdir

  Kabuklu Deniz Ürünleri Alerjisi

  Kabuklu deniz ürünlerine karşı alerji oldukça yaygındır.

  Kabuklu deniz ürünleri, yetişkinlerde gıda alerjilerinin önde gelen nedenlerinden biridir ve gıda kaynaklı anafilaksinin yaygın bir nedenidir. En yüksekten en düşüğe doğru karides, yengeç, ıstakoz, istiridye ve midyeye alerji oluşabilir.

  Kabuklu deniz ürünleri alerjisi semptomlarına, bağışıklık sistemi tarafından belirli alerjenlere karşı üretilen antikorlar aracılık eder.

  Antikorlar, bağışıklık tepkisine neden olan proteine ​​saldırmak için kimyasalların (histaminler gibi) salınmasını tetikler. 

  Deniz ürünlerine karşı immünolojik olmayan reaksiyonlar, parazitler, bakteriler, virüsler, deniz toksinleri ve biyojenik aminler gibi kirleticiler tarafından tetiklenebilir. 

  Deniz ürünlerinin işlenmesi ve konserve edilmesi sırasında eklenen içerikler de olumsuz reaksiyonlara neden olabilir. Bu maddelerin tümü, gerçek kabuklu deniz ürünleri alerjisi semptomlarına benzer reaksiyonları tetikleyebilir.

  Kabuklu deniz ürünleri alerjisi semptomlarının derecesi büyük ölçüde değişmekle birlikte, diğer gıda alerjenlerinin çoğundan daha şiddetlidir. 

  Kabuklu deniz ürünleri alerjisinin semptomları hafif ürtikerden yaşamı tehdit eden anafilaksiye kadar değişebilir.

  Çoğu reaksiyon IgE aracılıdır ve gastrointestinal, kütanöz (cildi etkileyen) veya solunum sorunlarının hızlı başlangıcını içerir. Yaygın kabuklu deniz ürünleri alerjisi belirtileri şunlardır:

  – Kaşıntılı cilt, kurdeşen ve egzama

  – Yüzün, dudakların, dilin, boğazın, kulağın, parmakların veya ellerin şişmesi

  – Tıkanıklık

  – Nefes alma güçlüğü veya hırıltılı solunum

  – Ağızda karıncalanma

  – Karın ağrısı

  – Mide bulantısı ya da kusma

  – İshal

  – Baş dönmesi

  – Bayılma

  Aşırı kimyasal salınımı kişiyi şoka soktuğunda buna anafilaktik reaksiyon denir. Anafilaksi aniden ortaya çıkabilir ve hızla ilerleyebilir.

  Kabuklu Deniz Ürünleri Alerjisi Tedavisi

  Kabuklu deniz ürünleri alerjisinin tedavisi, kabuklu deniz ürünlerinden uzak durulmasını içerir; bu, yüksek derecede alerjisi olan kişilerde ona dokunmaktan veya koklamaktan kaçınmayı da içerebilir. 

  Yer fıstığı alerjisinde olduğu gibi, bağışıklık sistemini güçlendirmenin ve kabuklu deniz ürünleri alerjisi semptomlarının şiddetini doğal ilaçlarla azaltmanın yolları vardır.

  Probiyotikler

  Probiyotik takviyeler, bağışıklık fonksiyonunu artırır ve gıda alerjileri geliştirme riskini azaltır. Araştırmalar, bağırsak mikrobiyotasında probiyotik bakterilerin varlığının, alerjik hastalıklara karşı koruma ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

  Probiyotikler ve alerjileri içeren yayınlanmış çalışmaların çoğunda, özellikle alerjik rinit ve immünoglobuline duyarlı egzamada klinik iyileşme bildirilmiştir.

  Sindirim Enzimleri

  Besin proteinlerinin eksik sindirimi, gıda alerjileriyle bağlantılı olabilir ve gastrointestinal semptomlara neden olabilir.

  Sindirim enzimlerini yemeklerle birlikte almak, sindirim sisteminin gıda parçacıklarını tamamen parçalamasına yardımcı olabilir ve gastrointestinal kabuklu deniz ürünleri alerjisi semptomları olan kişiler için hayati bir gıda alerjisi ilacı görevi görür.

  MSM (Metilsülfonilmetan)

  Araştırmalar, MSM takviyelerinin alerji semptomlarını azaltmada etkili olabileceğini göstermektedir. MSM, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmek, iltihabı azaltmak ve sağlıklı vücut dokusunu geri kazanmaya yardımcı olmak için kullanılan organik kükürt içeren bir bileşiktir.

  Daha az şiddetli kabuklu deniz ürünleri alerjisi semptomları ile ilişkili gastrointestinal sorunları ve cilt rahatsızlıklarını gidermek için kullanılabilir.

  B5 Vitamini

  B5 vitamini  (veya pantotenik asit), adrenal fonksiyonu desteklediği için alerji ve astımı olan kişiler için faydalı olabilir.

  Burun tıkanıklığını kontrol etmede, sağlıklı bir sindirim sistemini sürdürmede ve bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmede önemlidir.

  L-glutamin 

  L-glutamin, kan dolaşımında en bol bulunan amino asittir ve geçirgen bağırsağı onarmaya ve bağışıklık sağlığını artırmaya yardımcı olabilir, bu da gıda alerjilerinden muzdarip olanlara yardımcı olabilir.

  Araştırmalar, sızdıran bağırsak veya bağırsak geçirgenliğinin, alerji de dahil olmak üzere çeşitli patolojilere neden olabileceğini gösteriyor.

  Glutamin gibi bileşikler, inflamasyonu ve oksidatif stresi inhibe etme mekanistik potansiyeline sahiptir.

  Sonuç olarak;

  Kabuklu deniz ürünleri yağsız protein, sağlıklı yağlar ve mikro besinler içerir. Kilo vermeye yardımcı olur, bağışıklığı güçlendirir, beyin ve kalp sağlığına faydalıdır. 

  Ancak bu besin kaynakları, ağır metaller içerebilir ve gıda kaynaklı hastalıklara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ