Lezzetli Kabak Çeşitleri ve Faydaları | diyetz

Lezzetli Kabak Çeşitleri ve Faydaları

 

Botanik olarak meyve şeklinde sınıflandırılan kabak yemeklerde sebze olarak kullanılır; besleyici, lezzetli ve çok yönlüdür. Her birinin kendine özgü tadı, mutfak kullanımları ve sağlık yararları olan birçok kabak çeşidi vardır.

Hepsi bilimsel olarak Cucurbita ailesinin üyeleridir ve ayrıca yaz ya da kış kabağı olarak da sınıflandırılabilir. İşte resimli kabak çeşitleri ve isimleri

 

 

Kabak Çeşitleri Nelerdir?

 

Sarı kabak

 

Bir orta (196 gram) sarı kabak aşağıdaki besin değerine sahiptir:

Kalori: 31

Yağ: 0 gram

Protein: 2 gram

Karbonhidrat: 7 gram

Lif: 2 gram

 

Sarı kabak mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kas kontrolü, sıvı dengesi ve sinir fonksiyonunda hayati rol oynayan bir mineraldir. Hafif tadı ve pişirildiğinde hafifçe kremsi dokusundan dolayı, sarı kabak birçok şekilde hazırlanabilir.

 

 

Yeşil Kabak

yeşil kabak zararları

 

Bir orta boy (196 gram) yeşil kabak aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

Kalori: 33

Yağ: 1 gram

Protein: 2 gram

Karbonhidrat: 6 gram

Liff: 2 gram

 

Sarı kabağa göre daha sert bir yapısı vardır, sarı kabak gibi sote yapılabilir, ızgarada pişirilebilir veya fırınlanabilir.

 

 

Pattypan kabağı

 

Pattypan kabağı küçük daire şeklinde bir kabak çeşididir. Bir fincan (130 gram) pattypan kabağı aşağıdaki besinleri sağlar:

Kalori: 23

Yağ: 0 gram

Protein: 2 gram

Karbonhidrat: 5 gram

Lif: 2 gram

 

Bu kabak türü kalori bakımından son derece düşüktür ve C vitamini, folat ve manganez gibi az miktarda lif ve protein de dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve mineraller içerir.

 

 

Meşe palamudu kabağı

 

Meşe palamudu kabağı; kalın, yeşil kabuğu ve turuncu renkli eti ile küçük, meşe palamudu şeklinde kabak çeşitlerinden biridir. Bir adet 10 cm meşe palamudu kabağı besin değerleri şöyledir:

Kalori: 172

Yağ: 0 gram

Protein: 3 gram

Karbonhidrat: 45 gram

Lif: 6 gram

 

İlginizi Çekebilir  Dikenli Kabak Faydaları ve Besin Değeri

Bu çeşit, C vitamini, B vitaminleri, kemik ve kalp sağlığı için hayati bir mineral olan magnezyum ile doludur. Ayrıca kabağa lezzetini veren doğal nişastalar ve şekerler şeklinde lif ve karbonhidrat bakımından da zengindir.

Meşe palamudu kabağı genellikle ikiye bölünerek, tohumların çıkarılması ve kızartılmasıyla hazırlanır. Sosis ve soğan gibi tuzlu bir dolma ile kavrulur, bal veya akçaağaç şurubu ile tatlı olarak yenir. Ayrıca çorbalarda da yaygın olarak kullanılır.

 

 

Balkabağı

 

Bir bardak (140 gram) balkabağı aşağıdaki besinleri içerir:

Kalori: 63

Yağ: 0 gram

Protein: 1 gram

Karbonhidrat: 16 gram

Lif: 3 gram

 

Bu kabak çeşidi, her ikisi de vücutta antioksidan görevi gören mükemmel bir C vitamini ve beta karoten kaynağıdır. Antioksidanlar, hücreleri bazı kronik hastalıkları önleyebilecek hasara karşı korumaya yardımcı olur.

Örneğin, yüksek miktarda beta karoten alımı, akciğer kanseri de dahil olmak üzere, bazı kanser risklerinin daha düşük olmasıyla ilişkilendirilirken, C vitamini bakımından zengin beslenme, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Balkabağı çorbalarda kullanılır, tatlısı yapılır.

 

 

Spagetti kabağı

spagetti kabağı faydaları

 

Spagetti kabağı, portakal renginde büyük bir kış kabağı çeşididir. Bir bardak (100 gram) spagetti kabağı aşağıdaki besinleri sağlar:

Kalori: 31

Yağ: 1 gram

Protein: 1 gram

Karbonhidrat: 7 gram

Lif: 2 gram

 

Bu kabak türü, en düşük karbonhidratlı kabaklardan biridir, düşük karbonhidratlı veya düşük kalorili diyettte olanlar için harika bir seçimdir, çünkü diğer çeşitlerinden daha az doğal şeker içerir.

Spagetti kabağını hazırlamak için ikiye bölün ve tohumları çıkarın. Eti yumuşayana kadar yarımları kızartın. Sonra makarna benzeri telleri sıyırmak için bir çatal kullanın.

 

 

Kestane Kabağı

 

Bir bardak (116 gram) kestane kabağı besin içeriği şöyledir:

Kalori: 30

Yağ: 0 gram

Protein: 1 gram

Karbonhidrat: 8 gram

Lif: 1 gram

 

İlginizi Çekebilir  Anoreksiya ve Bulimia Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kestane kabağı, hem A vitamini için öncü olan, hem de göz sağlığı için önemli bir vitamin olan alfa ve beta karoten antioksidanları bakımından zengindir.

Bu meyve aynı zamanda iyi bir potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Hem tuzlu hem de tatlılarda börekten çorbaya kadar birçok tarifte kullanılır. Çekirdekleri kavrularak yenir.

 

 

Kabocha kabağı

 

Japon balkabağı veya düğün çiçeği balkabağı olarak da bilinir – Japon mutfağında bir temeldir ve dünya çapında popülerlik kazanmaktadır. 1 kase (116 gram) kabocha kabağı aşağıdaki besinleri içerir:

Kalori: 39

Yağ: 0 gram

Protein: 1 gram

Karbonhidrat: 10 gram

Lif: 2 gram

 

Kabocha kabağı, C vitamini ve provitamin A dahil olmak üzere antioksidanlar ve besin maddeleri bakımından zengindir. Kabocha kabağı kavrulur, haşlanır, sote edilebilir veya çorba yapmak için kullanılabilir.

 

Sonuç olarak;

Kabak çok yönlü bir sebzedir, hem yaz hem de kış çeşitleri faydalı vitamin ve minerallerle doludur. Kalorileri de düşüktür. Sağlık için pek çok fayda sağlar.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ