K2 Vitamini;Faydaları,Fazlalılığı ve Eksikliği Nedir? | diyetz

K2 Vitamini; Faydaları, Fazlalılığı ve Eksikliği Nedir?

 

 

Tam yağlı peynir, yumurta ve sığır karaciğeri, kalp için sağlıklı beslenmeyi düşündüğünüzde akla gelen yiyecekler olmayabilir ancak muhtemelen son yıllarda en çok araştırılanlar olduğunu bilmek sizi şaşırtacaktır.

 

Bunlar K2 vitamini içeren kardiyovasküler sağlık alanındaki besinlerdir.

 

K1 vitamini kan pıhtıları ve kanama bozukluklarının önlenmesinde önemli role sahipken, K2 vitamini farklı şekilde çalışır.

 

K2 vitamininin yararları, bebeklerde ve çocuklarda besin asimilasyonu, büyüme ve gelişme, doğurganlık, beyin fonksiyonu ve diş sağlığına yardımcı olmayı içerir. Ne yazık ki birçok insan beslenmesinden yeterli miktarda elde edemez.

 

K vitamini eşsiz kılan bir şey (her ikisi de: K1 ve K2), genellikle ek formda alınmamasıdır. K vitamini gıdalarından doğal olarak elde edildiğinde K2 vitamini çok daha faydalı görünmektedir .

 

 

 

K2 Vitamini Nedir?

K1 ve K2 vitamini hakkında çok şey duyduğumuz halde, aslında K vitamini kategorisine giren bir grup farklı bileşik var. K1 vitamini “phylloquinone” olarak bilinirken, K2 vitamini “menaquinone” olarak bilinir.

 

Diğer birçok vitaminle karşılaştırıldığında, K2 vitamini daha yeni keşfedilmiştir.

 

 

 

 

K2 vitamininin vücutta birçok rolü vardır, ancak en önemlisi kalsiyum metabolizmasına yardımcı olmak ve kalp hastalıklarına yol açabilen arterlerin kireçlenmesini önlemektir.

 

K2 vitamininin en önemli fonksiyonu, özellikle yumuşak dokularda kalsiyumun yanlış yerlerde birikmesini önlemektir.

 

K2 vitamini alımının düşük olması, arterlerde plak oluşumuna, dişlerde tartar oluşmasına ve artrit semptomlarına, esnekliğin azalmasına, sertlik ve ağrıya neden olan dokuların sertleşmesine neden olabilir.

 

Beslenme ve Metabolizma Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmanın kanıtları, K2’nin anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

 

K2 vitamini ve MK7 arasındaki fark nedir?

 

K2 vitamini, “MK” olarak kısaltılmış bir grup “mikaquinon” bileşiğidir. MK7, K2 vitamini ile ilişkilendirilen birçok faydadan sorumlu olan bir menaquinon türüdür.

 

MK7 birçok K2 vitamini çalışmasının odak noktası olmuştur ancak MK4 ve MK8 gibi diğer türler de benzersiz yeteneklere sahiptir.

 

 

 

K2 Vitamini Faydaları ve Kullanımları

 

Kalsiyum Kullanımı Düzenlenmeye Yardımcı Olur

K2 vitamininin sahip olduğu en önemli işlerden biri, kalsiyumun vücutta biriktiği yeri kontrol etmektir.

 

İlginizi Çekebilir  Morina Balığı Faydaları ve Besin Değeri

K2 vitamini, özellikle kemiklerde, arterlerde ve dişlerde kalsiyum kullanımını düzenlemeye yardımcı olarak iskelet, kalp, diş ve sinir sistemine yarar sağlar.

 

Örneğin K2, kemiklerde kalsiyum kullanımını kolaylaştırır ve arterler gibi tehlikeli yerlerde bulunmasını önler.

 

K2 vitamini ayrıca birkaç proteinin işlevi için de gereklidir, bu yüzden büyüme ve gelişmeye yardımcı olur.

 

K2, arter duvarlarının, osteoartiküler sistemin, dişlerin ve hücre büyümesinin düzenlenmesinin yapılarının bakımında görev alır.

 

 

 

Kardiyovasküler Sistemi Korur

K2 vitamini, erkekler için en iyi vitaminlerinden biridir çünkü birçok gelişmiş ülkede ölümlerin önde gelen nedeni olan ateroskleroz (atardamarların sertleşmesi) dahil olmak üzere kalp ile ilgili sorunlara karşı koruma sağlar .

 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, her yıl kalp hastalığına bağlı ölümlerin yarısından fazlası erkektir.

 

Integratif Tıp Klinisyenleri Dergisi’nde yayınlanan bir 2015 raporu , “Vitamin K2’nin arteriyel kalsifikasyon ve arteriyel sertleştirme inhibisyonu ile ilişkili olduğunu açıklamaktadır.

 

Yeterli miktarda K2 alımının vasküler hasar riskini azalttığı gösterilmiştir çünkü duvardaki kalsiyum birikimini önleyen matriks GLA proteinini (MGP) aktive eder.

 

Hollanda’da yapılan ve 4.800’den fazla yetişkin erkeği izleyen çok büyük bir çalışma olan Rotterdam Çalışması, K2 vitamini alımının en yüksek oranda aort kalsifikasyonundan muzdarip olduğunu göstermiştir.

 

En fazla K2 tüketen erkeklerin ağır aort kalsifikasyonu riski yüzde 52, koroner kalp hastalığı riskinin ise yüzde 41 daha düşük olduğu bulunmuştur.

 

 

 

Kemik ve Diş Sağlığını Destekler

K2, kalsiyumu alarak iskelet sistemine yarar sağlar ve onları sağlam ve güçlü kılmak için kemiklere ve dişlere yardımcı olur.

 

K2 vitamininin kırıkların, osteoporozun  ve kemik kaybının önlenmesine veya tedavisine yardımcı olup olmadığına yönelik bir çok çalışma yapılmıştır.

 

Bazı klinik çalışmalar K2’nin erişkinlerde kemik kaybını yavaşlattığını ve hatta kemik kütlesinin artmasına yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

K2 kemiklerdeki osteoblastların hücre dışı matriksindeki osteokalsin birikimini artırabilir yani kemik mineralizasyonunu destekler.

 

K2 ayrıca diş ve çenenin yapısının korunmasına yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Kuru ve Hasar Görmüş Saçlar için Avokado Saç Maskeleri

 

 

Besinlerin Emilimine Yardımcı Olur

K2 Vitamini, A vitamini ve D vitamini de dahil olmak üzere diğer yağda çözünen vitaminlerin kullanımını geliştirmeye yardımcı olabilir.

 

Bu yüzden K2 vitamininin “aktivatör” olarak adlandırılabilir. Ayrıca proteinlere kalsiyuma bağlanma yeteneği kazandırır ve fosfor gibi minerallerin uygun şekilde kullanılmasına yardımcı olur.

 

 

 

Büyüme ve Gelişmeyi Destekler

A ve D de dahil olmak üzere yağda çözünen vitaminler, büyüme faktörlerini uyardığı ve esansiyel minerallerin emilimini artırdığı için büyüme ve gelişme için önemlidir.

 

K2 vitamini de gelişimde rol oynar çünkü kemiklerin ve dişlerin tepe potansiyellerine ulaşana kadar kalsifikasyonunu önler.

 

Bu, yukarıda bahsedilen Beslenme ve Metabolizma Dergisi’nde  yayınlanan araştırmalarda da belirtildiği gibi kemiklerin, dişlerin ve diş yapısının büyümeye devam edebileceği ve sertleşmeden önce tam olarak olgunlaşma şansına sahip olabileceği anlamına gelir.

 

 

 

Hormon Dengesini Artırır

Kemiklerimizde K2 vitamini, pozitif metabolik ve hormonal etkileri olan osteokalsin hormonu üretmek için kullanılabilir. Yağda çözünen vitaminler östrojen ve testosteron dahil olmak üzere üreme / seks hormonlarının üretimi için önemlidir.

 

Hormonal dengeleyici etkileri nedeniyle, polikistik over sendromu (PCOS) olan kadınlar besinlerden daha fazla K2 vitamini almalıdır.

 

K2 ayrıca şeker hastalığı ve obezite gibi metabolik problemlerin riskini azaltabilen kan şekeri dengesini ve insülin duyarlılığını geliştirmeye yardımcı olabilir.

 

Bazı araştırmalar K2’nin osteokalsin veya proinflamatuar yolları modüle ederek glikoz metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olduğunu düşündürmektedir.

 

 

 

K2 Vitamini Besin Kaynakları

 

En iyi K2 vitamini gıdaları şunları içerir:

 

 • Fermente peynirler
 • Karaciğer (kaz, tavuk veya sığır karaciğeri gibi)
 • Tavuk göğsü
 • Yumurta
 • Fermente, tam yağlı yoğurt, kefir
 • Yağlı süt
 • Sığır eti
 • Lahana turşusu

 

K2 vitamini, yağ, özellikle doymuş yağ ve kolesterol içeren hayvansal gıdalarda doğal olarak bulunan yağda çözünen bir vitamindir.

 

Örneğin, yeşil otları tüketen hayvanlardan elde edilen tereyağı, peynir, et , yumurta iyi K2 vitamini kaynaklarıdır.

 

 

 

K2 Vitamini Dozu

Bir günde ne kadar K2 vitamini almanız gerekir?

 

Yetişkinlerde K2 minimum günlük gereksinimi günde 90-120 mikrogram arasındadır. Günlük olarak 150 ila 400 mikrogram almayı, ideal olarak vitamin takviyeleri yerine K2 besinlerinden almanız önerilir.

 

K vitamini takviyesi almak faydalı mıdır? Eğer K vitamini içeren bir ek alırsanız, K2 vitamini değil, K1 olması ihtimali çok yüksektir.

 

İlginizi Çekebilir  Kafein Yoksunluğunun Belirtileri Nelerdir?

Eğer K2 vitamini takviyesi alacaksanız, bunu yağlardan (yumurta veya hindistan cevizi yağı gibi) alınız. K vitamininin, A ve D vitaminleri gibi diğer yağda çözünen vitaminlerle çalıştığını unutmayın, bu nedenle bu besinleri elde etmenin en iyi yolu, yumurta ve çiğ, tam yağlı süt ürünleri gibi birçok farklı vitamin sağlayan yiyecekleri yemektir.

 

 

 

K2 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Nedenleri

 

K2 vitamini eksikliği belirtileri şunlardır:

 

 • Arteriyel kalsifikasyon ve yüksek tansiyon gibi kalp ile ilgili problemler
 • Böbrek taşı
 • Diş çürümesine bağlı diş sorunları
 • Kanlı dışkı, hazımsızlık ve ishal gibi inflamatuar bağırsak hastalığının belirtileri
 • Zayıf kan şekeri dengesi ve kan şekeri sorunları ve diyabet için daha yüksek risk
 • Metabolik problemler
 • Gebe kadınlarda sabah hastalığına yakalanma şansı daha yüksektir.

 

Yeni doğan bebekler ve çocuklar, sindirim sistemlerinin K2 üretme yeteneğinden yoksun olması nedeniyle K2 vitamini eksikliğine çok daha duyarlıdır.

 

Yetişkinler, bu sağlık durumlarından herhangi birinden muzdariplerse, K2 vitamini eksikliği gelişme riski daha yüksektir:

 

 • Crohn hastalığı  , ülseratif kolit veya çölyak hastalığı gibi iltihaplı bağırsak hastalıkları türleri dahil olmak üzere sindirim sistemini etkileyen  hastalıklar
 • Yetersiz beslenme, kalori kısıtlaması
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Antasitler, kan incelticiler, antibiyotikler, aspirin, kanser tedavisi ilaçları, nöbet ilaçları ve yüksek kolesterol ilaçları – kolesterol düşürücü statin ilaçları ve bazı osteoporoz ilaçları içeren K2 absorpsiyonunu engelleyen ilaçların kullanımı K2’nin dönüşümünü engeller
 • Uzun süreli kusma veya ishal

 

 

 

K2 Vitamini Yan Etkileri ve Önlemleri

 

Çok fazla K2 vitamininin yan etkileri olabilir mi? Yalnız gıdadan yüksek miktarda K2 almanın yan etkilerini tecrübe etmek nadir olsa da, yüksek dozda K vitamini takviyeleri alırsanız belirtiler geliştirebilirsiniz.

 

Bununla birlikte, çoğu insan için günde üç kez 15 miligram gibi yüksek dozlarda K2 vitamininin bile genellikle güvenli olduğu belirtilmiştir.

 

Çok fazla K vitamini de kan pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerde komplikasyonlara katkıda bulunabilir.

 

Gıda, K2 alımınızı arttırmanın en iyi yoluyken, takviye etmeyi planlıyorsanız, özellikle K2 vitamini (menaquinone) listeleyen bir takviyeye bakın.

 

K vitamini takviyeleri birçok ilaçla etkileşime girebileceğinden, günlük ilaç alıyorsanız bir K vitamini takviyesi almayı doktorunuzla konuşun.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ