K1 ve K2 Vitamini Arasındaki Fark Nedir? | diyetz

K1 ve K2 Vitamini Arasındaki Fark Nedir?

 

K vitamini, kan pıhtılaşmasındaki rolü ile bilinir. Aslında kan pıhtılaşmasına yardım etmenin ötesinde sağlık yararları sağlayan birkaç vitamin grubunu ifade ettiğini bilmiyorsunuzdur.

 

Bu yazıda, besinler yoluyla alınan K vitamininin iki ana formu arasındaki farklar incelenecektir: K1 vitamini ve K2 vitamini.

 

Ayrıca hangi gıdaların bu vitaminlerin iyi kaynakları olduğunu ve bunları tükettiğinizde elde edeceğiniz sağlık yararlarını öğreneceksiniz.

 

 

K vitamini nedir?

K Vitamini, benzer kimyasal yapıları paylaşan yağda eriyen bir vitamin grubudur. Bu vitamin, hayvanlarda kısıtlı diyetlerin aşırı kanamaya yol açması sonrasında 1920’li ve 1930’lu yıllarda tesadüfen keşfedilmiştir.

 

Çeşitli K vitamini türleri olmasına rağmen, insan beslenmesinde en sık görülen ikisi K1 vitamini ve K2 vitaminidir.

 

“Phylloquinone” olarak da adlandırılan K1 vitamini çoğunlukla yapraklı yeşil sebzeler gibi bitki besinlerinde bulunur. İnsanlar tarafından tüketilen tüm K vitamininin yaklaşık % 75-90’ını oluşturur.

 

K2 vitamini fermente gıdalar ve hayvansal ürünlerde bulunur ve bağırsak bakterileri tarafından da üretilir. Yan zincirinin uzunluğuna göre adlandırılan menakuinonlar (MK’ler) olarak adlandırılan birkaç alt türü vardır. Bunlar MK-4’den MK-13’e kadar uzanır.

 

 

 

 

K1 Vitamininin Bulunduğu Gıda Kaynakları

K1 vitamini bitkiler tarafından üretilir. İnsan beslenmesinde bulunan K vitamininin baskın şeklidir.

 

Aşağıdaki liste K1 vitamini bakımından zengin gıdaları içermektedir. Her bir değer, 1 fincan pişmiş sebzedeki K1 vitamini miktarını temsil eder.

 

  • Kale:                     1.062 mcg

 

  • Kara lahana:         1,059 mcg

 

  • Ispanak:                889 mcg

 

  • Şalgam:                529 mcg

 

  • Brokoli:                220 mcg

 

  • Brüksel lahanası:  218 mcg

 

 

K2 Vitamininin Bulunduğu Gıda Kaynakları

K2 vitamininin gıda kaynakları alt türe göre değişir.

 

Bir alt tip, MK-4, bazı hayvan ürünlerinde bulunur ve bakteriler tarafından üretilmeyen tek biçimdir. Tavuk, yumurta sarısı ve tereyağı MK-4’ün iyi kaynaklarıdır.

 

MK-5 ila MK-15, daha uzun yan zincirlere sahip olan K2 vitamini formlarıdır. Bakteriler tarafından üretilirler ve fermente gıdalarda bulunurlar.

 

Örneğin; bazı sert ve yumuşak peynirler, MK-8 ve MK-9 formundaki K2 vitamini için iyi bir kaynaktır.

 

Birkaç gıdanın 100 gram kadar K2 vitamini içeriği aşağıda listelenmiştir.

 

  • Sert peynirler:              76 mcg

 

  • Tavuk (bacak / uyluk): 60 mcg

 

  • Yumuşak peynirler:      57 mcg

 

  • Yumurta sarısı:             32 mcg

 

İlginizi Çekebilir  K Vitamini ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

K vitamininin hangi besinlerde bulunduğunu öğrenmek için “Yüksek Oranda K Vitamini İçeren Besinler” yazısını okuyun.

 

 

Vücuttaki K1 ve K2 Vitamini Arasındaki Farklar

Her türlü K vitamininin temel işlevi, kan pıhtılaşması, kalp sağlığı ve kemik sağlığında önemli rol oynayan proteinleri aktive etmektir.

 

Bununla birlikte, emilim, vücuda ve dokuya nakil farklılıkları nedeniyle, K1 ve K2 vitamini sağlığınız üzerinde çok farklı etkilere sahip olabilir.

Genel olarak, bitkilerde bulunan K1 vitamini, vücut tarafından az emilir. Bir çalışma, bitkilerde bulunan K1’in % 10’dan azının emildiğini tahmin etmektedir.

 

K2 vitamininin emilimi hakkında daha az şey bilinmektedir. Ancak uzmanlar, K2’nin yağ içeren gıdalarda sıklıkla bulunması nedeniyle, K1’den daha iyi emilebilir olduğuna inanıyor.

 

Bunun nedeni, K vitamininin yağda çözünür bir vitamin olmasıdır. Yağda eriyen vitaminler, yağı ile yenildiğinde çok daha iyi absorbe olurlar.

 

Buna ek olarak, K2 vitamini uzun yan zinciri K1’den daha uzun süre kan dolaşımına izin verir. K1 vitamini birkaç saat boyunca kanda kalabilir, bazı K2 formları günlerce kanda kalabilir.

 

Bazı araştırmacılar, K2 vitamininin dolaşım süresinin daha uzun olmasının vücudun her yerinde bulunan dokularda daha iyi kullanılabileceğini düşünüyor. K1 vitamini öncelikle karaciğere taşınır ve kullanılır.

 

Bu farklılıklar, K1 vitamini ve K2’nin vücutta oynadığı farklı rolleri tanımlamak için çok önemlidir.

 

 

K1 ve K2 Vitamininin Sağlık Faydaları

K vitamininin sağlık yararlarını araştıran araştırmalar, kan pıhtılaşması, kemik sağlığı ve kalp sağlığına fayda sağlayabileceğini söylemektedir.

 

 

K vitamini ve kan pıhtılaşması

Kan pıhtılaşmasıyla ilgili birçok protein, işlerini yapmak için K vitaminine bağımlıdır. Kan pıhtısı kötü bir şey gibi gelebilir ve bazen öyledir de. Bununla birlikte, aşırı kanama durumu olabilir ve küçük bir yaralanmadan bile ölebilirsiniz.

 

Bazı kişilerin kan pıhtılaşma bozuklukları vardır ve kanın kolayca pıhtılaşmasını önlemek için varfarin adı verilen bir ilaç alırlar. Bu ilacı alırsanız, kan pıhtılaşması üzerindeki güçlü etkileri nedeniyle K vitamini alımını tutarlı bir şekilde yapmalısınız.

 

 

K Vitamini ve Kemik Sağlığı

Birçok uzman, K vitamininin kemik büyümesi ve gelişimi için gerekli proteinleri aktive ettiğini belirtiyor.

 

İlginizi Çekebilir  Bağırsak Mikrobiyomu ve Sağlığınız Üzerindeki Etkileri

Birkaç gözlemsel çalışma düşük seviyedeki K1 ve K2 vitaminlerini daha yüksek kemik kırığı riski ile ilişkilendirmiştir ancak bu çalışmalar kontrollü çalışmalar olarak nedeni ve etkiyi kanıtlamada iyi değildir.

 

K1 vitamini takviyelerinin kemik kaybı üzerine etkilerini inceleyen kontrollü çalışmaların çoğu, sonuçsuzdur ve az yarar sağlamışlardır.

 

Bununla birlikte, kontrollü çalışmaların bir derlemesinde, K2 vitamini takviyesi, MK-4 olarak kemik kırıkları riskini önemli ölçüde azalttı. Bununla birlikte, bu incelemeden bu yana, birkaç büyük kontrollü çalışma hiçbir etki göstermemiştir.

 

Genel olarak, mevcut çalışmalar biraz tutarsız olmuştur ancak mevcut kanıtlar, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin, K vitamininin doğrudan normal kemik sağlığının korunmasına katıldığı sonucuna varması için yeterince inandırıcıydı.

 

K1 ve K2 vitaminlerinin kemik sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmak ve ikisi arasında gerçek bir farklılık olup olmadığını belirlemek için daha yüksek kaliteli, kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

 

K vitamini ve kalp sağlığı

Kan pıhtılaşması ve kemik sağlığının yanı sıra, K vitamininin, kalp hastalığını önlemede önemli bir rol oynadığı görülüyor.

 

K vitamini, arterlerinizde kalsiyumun birikmesini önlemeye yardımcı olan bir proteini aktive eder. Bu kalsiyum yatakları plak gelişimine katkıda bulunur, bu nedenle kalp hastalığının güçlü bir belirteç olması şaşırtıcı değildir.

 

Birkaç gözlemsel çalışma, bu kalsiyum tortularını azaltmada ve kalp hastalığı riskinizi düşürürken, K2 vitamininin K1’den daha iyi olduğunu önermektedir.

 

Bununla birlikte, yüksek kalite kontrollü çalışmalar hem K1 vitamini hem de K2 vitamini (özellikle MK-7) takviyelerinin kalp sağlığının çeşitli önlemlerini geliştirdiğini göstermiştir.

 

 

K Vitamini Eksikliği

K vitamini eksikliği sağlıklı erişkinlerde nadirdir. Genellikle ağır malnütrisyon veya malabsorbsiyon olan kişilerde ve bazen ilaçları alan insanlarda görülür.

 

Eksikliğin belirtileri, kolaylıkla durdurulamayacak aşırı kanamayı içerir ancak bu aynı zamanda başka şeylerin yol açabileceği bir durumda olabilir. O yüzden bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

 

K vitamini eksikliğiniz olmasa bile, kalp hastalığını ve osteoporoz gibi kemik bozukluklarını önlemek için yeterli miktarda K vitamini alıyor olmalısınız.

 

Bu nedenle vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda K vitamini almanız önemlidir.

 

 

Yeterli K Vitamini Nasıl Alınır?

K vitamini için önerilen yeterli alım sadece K1 vitaminine dayalıdır ve erişkin kadınlar için 90 mcg / gün ve yetişkin erkekler için 120 mcg / gün olarak belirlenmiştir.

 

İlginizi Çekebilir  GAPS Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bu, omlet veya salataya bir kase ıspanak ekleyerek veya akşam yemeğinde 1/2 fincan brokoli veya Brüksel lahanası tüketerek kolayca elde edilebilir. Ayrıca, bunları yumurta sarısı veya zeytin yağı gibi yağ kaynağı ile tüketmek vücudunuzun K vitaminini daha iyi emmesine yardımcı olacaktır.

 

Şu anda, ne kadar K2 vitamini yemeniz gerektiğine dair bir öneri yok. Beslenmenize çeşitli K2 vitamini bakımından zengin gıdalar eklemeyi denemek en iyisidir.

 

Aşağıda, bunun nasıl yapılacağı ile ilgili bazı ipuçları verilmiştir.

 

Daha fazla yumurta yiyin: Yumurta, günlük kahvaltıya kolaylıkla eklenebilecek olan K2 vitamini bakımından oldukça iyi kaynaklarıdır.

 

Bazı peynirleri yiyin:Kaşar gibi bazı fermente peynirler, üretim sırasında kullanılan bakterilerin oluşturduğu K2 vitamini içerir.

 

Tavuğun koyu renkli kısımlarını tüketin: Bacak ve uyluk eti gibi tavuk etinin koyu renkli eti, orta miktarda K2 vitamini içerir ve tavuk göğüslerinde bulunan K2’den daha iyi absorbe edilebilir.

 

Hem K1 vitamini hem de K2 vitamini ek formda bulunur ve genellikle büyük dozlarda tüketilir. Bilinen herhangi bir toksisite olmamasına rağmen, takviyeler için belirli tavsiyeler verilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.Bu yüzden takviyeyi kullanmadan önce bir doktordan tavsiye alınmalıdır.

 

Sonuç olarak;

K1 vitamini öncelikle yapraklı yeşil sebzelerde bulunurken K2, fermente gıdalar ve bazı hayvansal ürünlerde en bol miktardadır.

 

K2 vitamini vücut tarafından daha iyi absorbe edilebilir ve bazı şekiller K1 vitaminden daha uzun süre kalabilir. K1 ve K2’nin sağlığınız üzerinde farklı etkilere neden olabilir.

 

K vitamini kan pıhtılaşmasında, kalp ve kemik sağlığının iyileştirilmesinde önemli rol oynar. Bazı araştırmalar, K2’nin bu işlevlerin bazılarında K1’den üstün olabileceğini öne sürer ancak bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Sağlık için en iyisi, hem K1 hem de K2 vitaminlerinin gıda kaynaklarını arttırmaya odaklanın. Her gün bir tane yeşil sebze tüketin ve fermente gıdalar ve K2 bakımından zengin hayvansal ürünleri beslenmenize dahil etmeye çalışın.

 

Daha fazla bilgi için “K Vitamini ile İlgili Bilinmesi Gerekenler” okuyun.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ