K1 ve K2 Vitaminin Arasındaki Fark Nedir?

  K1 ve K2 Vitamini Arasındaki Fark Nedir?

  K vitamini, kan pıhtılaşmasındaki rolünden dolayı önemli bir mineraldir. Kan pıhtılaşmasına yardımcı olmasının ötesinde pek çok sağlık yararı olan birkaç vitamin grubundan oluşur.

  Yazıda besinler yoluyla alınan K vitamininin iki ana formu olan K1 vitamini ve K2 vitamini arasındaki farklar incelenecektir. “K1 ve K2 vitamini hangi besinlerde var”, “K1 ve K2 vitamininin faydaları neler” gibi sorulararın cevaplarına da değinilecektir.

  K Vitamini Nedir?

  K vitamini, benzer kimyasal yapıları paylaşan yağda çözünen bir vitamin grubudur. Bu vitamin, hayvanlarda kısıtlı diyetlerin aşırı kanamaya yol açması sonrasında 1920’li ve 1930’lu yıllarda tesadüfen keşfedilmiştir.

  Çeşitli K vitamini türleri olmasına rağmen, insanların besinlerden en çok aldığı iki formu, K1 vitamini ve K2 vitaminidir.

  “Phylloquinone” olarak da adlandırılan K1 vitamini çoğunlukla yeşil yapraklı sebzeler gibi bitki besinlerinde bulunur. İnsanlar tarafından tüketilen tüm K vitamininin yaklaşık % 75-90’ını oluşturur.

  K2 vitamini fermente gıdalar ve hayvansal ürünlerde bulunur ve bağırsak bakterileri tarafından da üretilir. Yan zincirinin uzunluğuna göre adlandırılan menakuinonlar (MK’ler) olarak adlandırılan birkaç alt türü vardır. Bunlar MK-4’den MK-13’e kadar uzanır.

  K1 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

  K1 vitamini bitkiler tarafından üretilir. İnsan beslenmesinde bulunan K vitamininin baskın şeklidir. Aşağıdaki liste K1 vitamini bakımından zengin gıdaları içermektedir. Değerler, 1 fincan  pişmiş sebzedeki K1 vitamini miktarını ifade etmektedir.

  Kale: 1.062 mcg

  Kara lahana: 1,059 mcg

  Ispanak: 889 mcg

  Şalgam: 529 mcg

  Brokoli: 220 mcg

  Brüksel lahanası: 218 mcg

  K2 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

  K2 vitamininin gıda kaynakları alt türe göre değişir. Bir alt tip, MK-4, bazı hayvan ürünlerinde bulunur ve bakteriler tarafından üretilmeyen tek biçimdir. Tavuk, yumurta sarısı ve tereyağı MK-4’ün iyi kaynaklarıdır.

  MK-5 ila MK-15, daha uzun yan zincirlere sahip olan K2 vitamini formlarıdır. Bakteriler tarafından üretilirler ve fermente gıdalarda bulunurlar. Örneğin; bazı sert ve yumuşak peynirler, MK-8 ve MK-9 formundaki K2 vitamini için iyi bir kaynaktır.

  Bazı yiyeceklerin 100 gramlık porsiyonunda bulunan K2 vitamini içeriği aşağıda listelenmiştir.

  Sert peynirler: 76 mcg

  Tavuk (bacak / uyluk): 60 mcg

  Yumuşak peynirler: 57 mcg

  Yumurta sarısı: 32 mcg

  K1 ve K2 Vitamini Arasındaki Farklar

  Her türlü K vitamininin temel işlevi, kan pıhtılaşması, kalp sağlığı, beyin fonksiyonu ve kemik sağlığında önemli rol oynayan proteinleri aktive etmektir.

  Bununla birlikte, emilimi, vücuda ve dokuya nakil farklılıkları nedeniyle, K1 ve K2 vitamini sağlık üzerinde çok farklı etkilere sahip olabilir.

  Genel olarak, bitkilerde bulunan K1 vitamini, vücut tarafından daha az emilir. Bir çalışma, bitkilerde bulunan K1 vitamininin % 10’dan azının emildiğini tahmin etmektedir.

  K2 vitamininin emilimi hakkında daha az şey bilinmektedir. Ancak uzmanlar, K2 vitamininin yağ içeren gıdalarda sıklıkla bulunması nedeniyle, K1 vitaminininden daha iyi emilebilir olduğunu düşünüyor.

  Bunun nedeni, K vitamininin yağda çözünür bir vitamin olmasıdır. Yağda eriyen vitaminler, yağı ile yenildiğinde çok daha iyi absorbe olurlar.

  Buna ek olarak, K2 vitamini uzun yan zinciri K1 vitamininden daha uzun süre kan dolaşımına izin verir. K1 vitamini birkaç saat boyunca kanda kalabilir, bazı K2 formları günlerce kanda kalabilir.

  Bazı araştırmacılar, K2 vitamininin dolaşım süresinin daha uzun olmasının vücudun her yerinde bulunan dokularda daha iyi kullanılabileceğini düşünüyor. K1 vitamini öncelikle karaciğere taşınır ve kullanılır.

  Bu farklılıklar, K1 vitamini ve K2 vitamininin vücutta oynadığı farklı rolleri tanımlamak için çok önemlidir.

  K1 ve K2 Vitamininin Yararları Nelerdir?

  K vitamininin sağlık yararlarını araştıran çalışmalar, kan pıhtılaşması, kemik sağlığı ve kalp sağlığına fayda sağlayabileceğini söylemektedir.

  K vitamini ve kan pıhtılaşması

  Kan pıhtılaşmasıyla ilgili birçok protein, işlerini yapmak için K vitaminine bağımlıdır. Kan pıhtısı kötü bir şey gibi gelebilir ve bazen öyledir de. Bununla birlikte, aşırı kanama durumu olabilir ve küçük bir yaralanmadan bile ölebilirsiniz.

  Bazı kişilerin kan pıhtılaşma bozuklukları vardır ve kanın kolayca pıhtılaşmasını önlemek için warfarin adı verilen bir ilaç alırlar. Bu ilacı alırsanız, kan pıhtılaşması üzerindeki güçlü etkileri nedeniyle K vitamini alımını tutarlı bir şekilde yapmalısınız.

  K Vitamini ve kemik sağlığı

  Birçok uzman, K vitamininin kemik büyümesi ve gelişimi için gerekli proteinleri aktive ettiğini belirtiyor.

  Birkaç gözlemsel çalışma düşük seviyedeki K1 vitamini ve K2 vitaminlerini daha yüksek kemik kırığı riski ile ilişkilendirmiştir ancak bu çalışmalar kontrollü çalışmalar olarak nedeni ve etkiyi kanıtlamada yeterli değildir.

  K1 vitamini takviyelerinin kemik kaybı üzerine etkilerini inceleyen kontrollü çalışmaların çoğu, sonuçsuzdur ya da az yarar sağlamışlardır.

  Bununla birlikte, kontrollü çalışmaların bir derlemesinde, K2 vitamini takviyesi, MK-4 olarak kemik kırıkları riskini önemli ölçüde azalttı. Bu incelemeden sonra yapılan birkaç büyük kontrollü çalışma ise hiçbir etki göstermemiştir.

  K1 vitamini ve K2 vitaminlerinin kemik sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmak ve ikisi arasında gerçek bir farklılık olup olmadığını belirlemek için daha yüksek kaliteli, kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.

  K vitamini ve kalp sağlığı

  Kan pıhtılaşması ve kemik sağlığının yanı sıra, K vitamininin, kalp hastalığını önlemede önemli bir rol oynadığı bilinmektedir.

  K vitamini, arterlerimizde kalsiyumun birikmesini önlemeye yardımcı olan bir proteini aktive eder. Kalsiyum yatakları plak gelişimine katkıda bulunur, bu nedenle kalp hastalığının güçlü bir belirteç olması şaşırtıcı değildir.

  Birkaç gözlemsel çalışma, bu kalsiyum tortularını azaltmada ve kalp hastalığı riskini düşürmede, K2 vitamininin K1 vitamininden daha iyi olduğunu önermektedir.

  Bununla birlikte, yüksek kalite kontrollü çalışmalar hem K1 vitamini hem de K2 vitamini (özellikle MK-7) takviyelerinin kalp sağlığının çeşitli yönlerini geliştirdiğini göstermiştir.

  K Vitamini Eksikliği

  K vitamini eksikliği sağlıklı erişkinlerde nadir görülür. Genellikle ağır malnütrisyon veya malabsorbsiyon olan kişilerde ve bazen ilaç alan insanlarda görülür.

  K vitamini eksikliğinin belirtileri, kolaylıkla durdurulamayacak aşırı kanamayı içerir ancak bu, aynı zamanda başka şeylerin yol açabileceği bir durum da olabilir. O yüzden bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

  K vitamini eksikliğiniz olmasa bile, kalp hastalığını ve osteoporoz gibi kemik bozukluklarını önlemek için yeterli miktarda K vitamini alıyor olmalısınız.

  Bu nedenle vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda K vitamini almak önemlidir.

  Yeterli K Vitamini Nasıl Alınır?

  K vitamini için önerilen yeterli alım sadece K1 vitaminine dayalıdır ve erişkin kadınlar için 90 mcg / gün ve yetişkin erkekler için 120 mcg / gün olarak belirlenmiştir.

  Bu, omlet veya salataya bir kase ıspanak ekleyerek veya akşam yemeğinde yarım fincan brokoli veya Brüksel lahanası tüketerek kolayca elde edilebilir.

  Ayrıca, bunları yumurta sarısı veya zeytinyağı gibi yağ kaynağı ile tüketmek vücudun K vitaminini daha iyi emmesine yardımcı olacaktır.

  Şu anda, ne kadar K2 vitamini almak gerektiğine dair bir öneri yok. Beslenmenize çeşitli K2 vitamini bakımından zengin gıdalar eklemek mutlaka faydalı olacaktır.

  Aşağıda, bunun nasıl yapılacağı ile ilgili bazı ipuçları verilmiştir.

  Daha fazla yumurta yiyin

  Yumurta, günlük kahvaltıya kolaylıkla eklenebilecek olan K2 vitamini bakımından oldukça iyi kaynaklardan biridir.

  Çeşitli peynirler yiyin

  Kaşar gibi bazı fermente peynirler, üretim sırasında kullanılan bakterilerin oluşturduğu K2 vitamini içerir.

  Tavuğun koyu renkli kısımlarını tüketin

  Bacak ve uyluk eti gibi tavuk etinin koyu renkli kısımları, orta miktarda K2 vitamini içerir ve tavuk göğsünde bulunan K2 vitamininden daha iyi absorbe edilebilir.

  Hem K1 vitamini hem de K2 vitamini ek formda bulunur ve genellikle büyük dozlarda tüketilir. Bilinen herhangi bir toksisite olmamasına rağmen, takviyeler için belirli tavsiyeler verilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu yüzden takviye kullanmadan önce mutlaka bir doktordan tavsiye alınmalıdır.

  Sonuç olarak;

  K1 vitamini öncelikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunurken K2 vitamini, fermente gıdalar ve bazı hayvansal ürünlerde bol miktarda bulunur.

  K2 vitamini vücut tarafından daha iyi absorbe edilebilir ve bazı şekiller K1 vitaminden daha uzun süre kalabilir. K1 ve K2 vitamininin sağlık üzerinde farklı etkileri vardır.

  K vitamini kan pıhtılaşmasında, kalp ve kemik sağlığının iyileştirilmesinde önemli rol oynar. Bazı araştırmalar, K2 vitamininin bu işlevlerin bazılarında K1 vitamininden daha üstün olabileceğini öne sürmektedir ancak bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Sağlık için en iyisi, hem K1 hem de K2 vitamini besinlerden almaktır. Her gün en az bir tane yeşil sebze tüketin ve fermente gıdalar ve K2 vitamini bakımından zengin hayvansal ürünleri besinlerden almaya çalışın.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ