K Vitamini ile İlgili Bilinmesi Gerekenler | diyetz

K Vitamini ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

 

K vitamini nedir?
K vitamini, kemik ve kalp sağlığında önemli rol oynayan yağda çözünen temel bir vitamindir. Kemik mineralizasyonu ve kan pıhtılaşmasıyla ilgili temel vitaminlerden biridir ancak aynı zamanda beyin fonksiyonunu, sağlıklı bir metabolizmayı koruma ve kansere karşı koruma sağlamaya yardımcı olur.K vitamini, kandaki pıhtı oluşumundan sorumlu olan proteini aktive ettiği için kan, K vitamini olmadan pıhtılaşmaz.

 

Beslenmenizden elde ettiğiniz K vitamini, sahip olduğunuz bağırsak bakterileri ile ilgilidir, bu nedenle mevcut K vitamini düzeyleriniz bağırsak veya sindirim sağlığına büyük oranda bağlıdır.

 

K Vitamini ayrıca kalp hastalığını önlemede en kritik vitaminlerden biridir. Çalışmalar, beslenme yoluyla K vitamini alımını artıran kişilerin, kardiyovasküler mortalite(yıllık olarak bir hastalıktan ölenlerin oranı) riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir.

 

Bu yüzden K vitamini eksikliği çok tehlikeli olabilir. Bununla birlikte, K vitamini ile ilgili bilmeniz gereken her şey bu yazıda açıklanmıştır.

 

 

K Vitamini Çeşitleri

Beslenme yoluyla edindiğimiz iki temel K vitamini türü vardır: K1 vitamini ve K2 vitamini. K1 vitamini, sebzelerde bulunurken, K2 vitamini süt ürünlerinde bulunur ve bağırsaktaki bakteriler tarafından üretilir.

 

Günlük K vitamini gereksinimini karşılamanın en iyi yolu, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, lahana, balık ve yumurta gibi K vitamini yönünden zengin gıdaları yemektir.

 

Ayrıca, K3 vitamini olarak da adlandırılan, K vitamininin sentetik bir versiyonu vardır ancak gerekli K vitaminini bu şekilde elde etmeniz tavsiye edilmez.

 

Bunun yerine, K vitamini ve diğer önemli besin maddeleri de yüksek olan bütün gıdaları bol miktarda yiyin.

 

 

 

 

K Vitamini Eksikliği
Vücut, yeterli miktarda K vitamini bulunmadığı zaman acil durum moduna geçer ve hemen hayatta kalmak için gereken kritik işlevleri yerine getirir. Sonuç, diğer hayati süreçlerin yıkılması ve vücudu zayıf kemiklere, kanser gelişimine ve kalp sorunlarına karşı savunmasız bırakmasıdır.

 

Zayıf beslenme, büyük bir K vitamini eksikliğine neden olan faktörlerden biridir. Diğer ortak katkıda bulunan durumlar, uzun süre antibiyotik kullanmak, kronik irritabl bağırsak sendromu (IBS) veya inflamatuar bağırsak hastalığı gibi bağırsak sorunlarından muzdarip olmak ve kolesterol düşürücü ilaçlar almaktadır.

 

K vitamini bağırsakta sağlıklı bakteriler tarafından üretildiğinden bağırsaklardaki herhangi bir bozulma-örneğin sızdıran bağırsak sendromu-vücudun yeterli miktarda K vitamini emmesi yeteneğinin azalmasıyla sonuçlanabilir.

 

K vitamini eksikliği, vücut bağırsak yolundan vitamini düzgün şekilde alamadığında ortaya çıkar. Bağırsaklardaki bakteriler K vitamini yaparlar ve antibiyotikler yararlı bakterileri öldürebildikleri için bir eksiklik sıklıkla antibiyotiklerin uzun süre kullanılmasının sonucu olabilir.

 

Vücudunuzun K vitamini emilimini engelleyen bazı diğer sağlık sorunları, safra kesesi veya safra kesesi hastalığı, karaciğer hastalığı, kistik fibroz, glüten duyarlılığı veya çölyak hastalığı ve Crohn hastalığıdır. Kan sulandırıcıların alınması, uzun süreli hemodiyalizle uğraşılması ve ciddi bir yanık olması,aynı zamanda K vitamini eksikliğine yol açabilir.

 

K vitamini eksikliği nadirdir ve sık görülen eksikliklerden biri değildir ancak birisinin K vitamini eksik olduğunda bu,ciddi bir durumdur. Yetişkinlerde K vitamini eksikliği kalp hastalığına, zayıflamış kemiklere, diş çürümesine ve kansere yol açabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Kalorisi Yüksek Meyveler

K vitamini eksikliğine ilişkin bir uyarı işareti kanama ve kolayca morarmadır.Bu kanama,diş eti veya burun sızıntısı olarak başlayabilir.

 

 

Bebeklerde K Vitamini

Araştırmacılar, yeni doğan bebeklerin vücutlarında yetişkinlerden daha düşük düzeyde K vitamini olduğunu ve K vitamini eksikliği ile doğduğunu yıllardır biliyorlardı. Bu eksiklik, eğer şiddetliyse HDN olarak bilinen hemorajik bir hastalık gibi yeni doğan bebeklerde hastalıklara neden olabilir. Şiddetli K vitamini eksikliği, zamanından önce doğan bebeklerde anne sütü alanlara oranla daha yaygındır.

 

Yeni doğanlardaki K vitamininin daha düşük seviyesi, bağırsaklarındaki hem bakteri seviyelerinin daha düşük olması, hem de plasentanın anneden bebeğe vitamini taşıma kabiliyetinin yetersizliğine bağlanmaktadır.

 

Bunların yanı sıra, K vitamininin anne sütünde daha düşük konsantrasyonlarda var olduğu bilinmektedir (belki de annelere sıklıkla K vitamininin alımını engelleyen ilaçlar nedeniyle). Emzirilen bebeklerin daha çok K vitamini eksikliği eğilimi göstermesinin nedeni de budur.

 

 

K Vitamini Bakımından Zengin Besinler

K vitamininin günlük değeri (DV) yetişkinler için 90 mcg’dir. Önerilen günlük değerin miktarının, yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olduğunu unutmayın ve sizin için en iyi RDA, aşağıda listelenmiştir. İşte en iyi K vitamini içeren gıdalardan bazıları:

 

 • Karahindiba

1 fincan ham: 428 (% 535 DV)

 

 • Hardal

1 su bardağı çiğ: 278 mcg (%348 DV)

 

 • Pazı

1 fincan çiğ: 298 mcg (% 100 DV )

 

 • Taze soğan

1 fincan: 207 mcg (% 249 DV)

 

 • Brüksel lahanası

1 fincan ham: 156 mcg (195% DV)

 

 • Şalgam

1 fincan: 138 mcg (% 173 DV)

 

 • Ispanak

1 fincan: 145 mcg (% 181 DV)

 

 • Brokoli

1 fincan: 92 mcg (% 116 DV)

 

 • Kuşkonmaz

1 su bardağı pişmemiş: 55 mcg (% 70 DV)

 

 • Deniz Sebzeleri (yosun)

1 fincan: 52 mcg (% 64 DV)

 

 • Lahana

1 fincan ham: 31 mcg (% 40 DV)

 

 • Salatalık

1 fincan: 17 mcg (% 22 DV)

 

 • Karnabahar

1 fincan ham: 16 mcg (% 20 DV)

 

 

K Vitamininin Sağlık Faydaları

 

 

Kalp sağlığını destekler
K vitamininin kalp krizinin önde gelen sebeplerinden biri olan arterlerin kalsifikasyonunu önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Arterden kalsiyum taşınması ve sert, tehlikeli plak birikintilerine dönüşmesine izin verilmemesi ile çalışır.

 

K vitamini, arterlerin sertleşmesini önlemeye yardımcı olduğundan, arteryel astarların ve diğer vücut dokularının kalsiyumunu hasara neden olabileceği şekilde dışarıda tutabilir. Bağırsak bakterilerinde doğal olarak bulunan vitamin olan K2 vitamini için bu özellikle geçerlidir.

 

Bazı çalışmalar, K vitamininin hem inflamasyonun azaltılması hem de damarları ve arterleri de içeren kan damarlarını belirleyen hücrelerin korunması için kritik bir besin maddesi olduğunu göstermektedir. Uygun miktarda K vitamini tüketilmesi, sağlıklı tansiyonun korunması ve kardiyak arrest (Kalp durması, dolaşım durması veya kardiyak arrest; kalbin pompalama işlevinin durması veya bitmesidir) şansının azaltılması için önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir  Adzuki Fasulyesi Faydaları ve Besin Değeri

 

Kemik yoğunluğu iyileştirir
K vitamini, osteoporoz riskini azaltmak için kemik kalsiyumunun muhafaza edilmesi için gereken belirli bir proteinin miktarını arttırır.

 

K vitamini üzerine yapılan bazı araştırmalar, yüksek miktarda alınan K vitamininin osteoporozlu insanlarda kemik kaybını durdurabileceğini buldu. Vücudunuz kemik oluşturmak için gereken kalsiyumu kullanmak için K vitaminine ihtiyaç duyar.

 

K vitamininin özellikle osteoporoz riski altındaki menopoz sonrası kadınlarda kemik sağlığını iyileştirebileceği ve kemik kırıkları riskini azaltabileceğine dair artan kanıtlar bulunmaktadır.

 

Son araştırmalara göre, K2 vitaminini (süt ürünlerinde bulunan ve bağırsakta doğal olarak üretilen) yüksek miktarda tüketen erkek ve kadınlar, az tüketenlere kıyasla, zayıflatıcı bir kalça kırığı geçirme olasılığının % 65 daha düşük olduğu tespit edildi.

 

Bu çalışmalar, K vitamininin osteoporotik insanlarda kemik mineral yoğunluğunu arttırmasının yanı sıra kırık oranlarını da azaltabileceğini göstermiştir.

 

Kemik metabolizmasında klasik olan K ve D vitamininin kemik yoğunluğunu iyileştirmek için birlikte çalıştığına dair güçlü kanıtlar da vardır. K vitamininin vücuttaki kalsiyum dengesini olumlu etkilediğine ve kalsiyumun kemik metabolizmasında önemli bir mineral olduğuna dair artan kanıtlar vardır. Erkek ve bayan sporcuların araştırmaları da, K vitamininin kemik sağlığına yardımcı olduğunu bulmuştur. Zaten yaralı olan insanlar için, yeterli miktarda K vitamini gtüketilmesi,burkulan ayak bileklerini önlemeye ve kırık kemiklerin iyileşmesine yardımcı olabilir.

 

 

Adet ağrısı ve kanama
K vitamini, hormonların işlevini düzenleyerek PMS kramplarını ve diğer adet kanamalarını azaltmaya yardımcı olabilir. K vitamini kanı pıhtılaştıran vitamin olduğundan, adet döngüsü sırasında aşırı kanamayı engelleyebilir ve PMS belirtileri için ağrı kesici özelliği vardır.

 

Aşırı kanama menstruasyon döngüsü sırasında daha fazla kramp ve ağrıya yol açar. Pek çok araştırma, K vitamininin PMS semptomlarıyla birlikte çalışabildiğinden, bir K vitamini eksikliği bu semptomları daha da kötüleştirecektir.

 

 

Kanserle savaşır
K vitamininin prostat, kolon, mide, burun ve ağız kanseri riskini azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir. Bir çalışma, yüksek dozda K vitamininin karaciğer kanseri olan hastalara yardımcı olduğunu ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirdiğini buldu.

 

Başka bir çalışma,yüksek kardiyovasküler hastalık riski altındaki bir Akdeniz popülasyonunda, K vitamininin beslenmedeki artışın kardiyovasküler, kanser veya tüm nedenlere bağlı mortalite riskiyle ilişkili olduğunu gösterdi.

 

 

Kan pıhtılaşmasına yardımcı olur
K vitamini, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur ve vücudun kolayca kanamasını veya morarmasını engeller. Kan pıhtılaşma süreci çok karmaşıktır, çünkü işlemin tamamlanabilmesi için en az 12 proteinin birlikte çalışması gerekir.

 

Bu protein pıhtılaşma faktörlerinden dördünün aktiviteleri için K vitaminine ihtiyaç duyar; Bu nedenle, K vitamini çok önemlidir. K vitamini, kan pıhtılaşmasını kolaylaştırmaya yardımcı olduğundan çürüklerin hızlı iyileşmesine ve kesiklerin iyileştirilmesine yardımcı olarak önemli bir rol oynamaktadır.

 

Yeni doğanların kanamalı hastalığı (HDN) kan pıhtılaşmasının düzgün gerçekleşmediği bir hastalıktır. Bu, K vitamini eksikliği nedeniyle yeni doğan bebekler tarafından geliştirilmiştir. Bir çalışma, HDN’yi güvenli bir şekilde yok etmek için doğumda yeni doğana bir vitamin K enjeksiyonu yapılması gerektiği sonucuna vardı; Bu uygulamanın yeni doğanlar için zararsız olduğu kanıtlanmıştır.

 

İlginizi Çekebilir  Kafein Nelerde Bulunur?

 

Beyin fonksiyonlarını iyileştirir
Bir çalışma, K vitamini bağımlı proteinlerin beyinde özellikle önemli olduğunu bulmuştur. K vitamini beyin hücresi zarlarında yaygın olarak bulunan doğal olarak oluşan moleküllerden bir sınıf olan sfingolipid metabolizmasına katılarak sinir sistemine katılır.

 

Sfingolipidler çok çeşitli hücresel eylemler içeren biyolojik açıdan güçlü moleküllerdir ve beyin hücresi yapımında, yapısal rolleri ile bilinirler.

 

Ayrıca, K vitamininin anti-inflamatuar etkinliğe sahip olduğunun ve serbest radikal hasarının neden olduğu oksidatif strese karşı beyninizi koruyabileceğine dair artan kanıtlar var. Oksidatif stres hücrelerinize zarar verebilir ve kanser gelişiminde, Alzheimer hastalığında, Parkinson hastalığında ve kalp yetmezliğinde yer aldığı düşünülür.

 

 

Diş etlerinin ve dişlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur
A, C, D vitamini ve K vitamini gibi yağda çözünebilir vitaminler bakımından düşük bir beslenme şekli, daha fazla boşluk ve diş eti hastalığına bağlı semptomlara sahip olma ile ilişkilendirilmiştir. Diş çürüğü ve diş eti hastalığının oluşmaması, kemik ve diş mineralizasyonunda rol oynayan yağda eriyen vitaminlerin alımını artırmanıza bağlıdır.

 

Vitamin ve minerallerden zengin sağlıklı bir beslenme, ağızda yaşayan ve dişlere zarar veren asit üreten zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olur. K vitamini ,diş minelerine hasar veren bakterileri öldürmek için diğer mineraller ve vitaminlerle birlikte çalışır.

 

 

Günde Ne Kadar K Vitamini Alınmalı?

K vitamini için tavsiye edilen günlük alım (RDA) cinsiyet ve yaşınıza bağlı; emzirme, gebelik ve hastalık gibi diğer faktörlerle ilişkilidir.

 

K vitamininin yeterli miktarda alınması için önerilen değerler şöyledir:

 

 

Bebekler

0 – 6 ay: günde 2.0 mikrogram (mcg / gün)
7 – 12 ay: 2.5 mcg / gün

 

Çocuklar

1 – 3 yaş: 30 mcg / gün
4-8 yaş: 55 mcg / gün
9 – 13 yaş: 60 mcg / gün

 

Ergenler ve Yetişkinler

Erkekler ve kadınlar 14 – 18: 75 mcg / gün
Erkekler ve kadınlar 19 yaş ve üstü: 90 mcg / gün

 

 

K Vitamini Yan Etkileri

K vitaminini günlük alınması gereken miktardan daha yüksek dozda almamalısınız. İnme, kalp durması veya kan pıhtılaşması gibi bir tecrübeniz varsa, doktorunuza danışmadan K vitamini almamalısınız.

 

Kan inceltici ilaçlar alırsanız, K vitamini gıdalarını sınırlamanız gerekebilir. K vitamininin veya K vitamini içeren gıdaların bu ilaçların fonksiyonunu etkileyebileceğini bilmelisiniz.

 

Antibiyotikleri on günden fazla süre kullanacaksanız, antibiyotikler bağırsaklarınızdaki bakterileri öldürebildiğinden, vücudunuzun K vitamini emilimini sağlayan, K vitamini alımını artırmanız gerekebilir.

 

Kolesterolü düşürmek için kullanılan ilaçlar vücudunuzun emdiği miktarı azaltır ve yağda çözünen vitaminlerin emilimini azaltabilir. Bu tür ilaçları almanız durumunda yeterli miktarda K vitamini elde ettiğinizden emin olmak için doktorunuzla konuşun.

 

E vitamini takviyesi kullanırken dikkatli olun çünkü E vitamini vücudunuzdaki K vitamininin fonksiyonuna müdahale edebilir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ