K Vitamini Eksikliği Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

   

  K vitamini, kanın pıhtılaşmasında ve protein modifikasyonunda önemli rol oynayan hayati bir besindir. Bu vitamin, kemik yoğunluğunun ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. K vitamini iki şekilde oluşur; K1 vitamini ve K2 vitamini. 

  K1 vitamini bitkilerden elde edilebilirken, K2 vitamini kalın bağırsakta bakteriler tarafından üretilir. Ortalama olarak günde 90 mcg K vitamini alınması önerilir. Gerekli K vitamini miktarını alamazsanız, ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Bunlardan biri de K vitamini eksikliğidir ve K vitamini eksikliği olan bir birey, doğru teşhis öncelikle için bir doktora başvurmalıdır. 

  K vitamini eksikliği, zayıf beslenme ya da kötü beslenme alışkanlıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ispanak, brokoli, lahana, şalgam, bezelye, yumurta, kepekli ekmek ve soğan, iyi K vitamini kaynaklarıdır.

  K vitamini temel bir besindir

  Tıpkı diğer vitamin ve mineraller gibi vücudumuzun yeterli miktarda K vitaminine ihtiyacı vardır. K vitamini, kemik ve kalp sağlığı için önemli olan, yağda çözünen temel bir besindir ve kan pıhtılaşmasına ve beyin fonksiyonuna yardımcı olarak, vücutta önemli bir rol oynar. 

   

   

   

   

  K vitamini vücut için neden gereklidir?

  Vücudumuz, öncelikle pıhtılaşmayı ve kanamayı durdurmak için K1 ve K2 vitamini gibi K vitaminlerine ihtiyaç duyar.

  Yetişkinlerde K vitamini eksikliği nadir görülür ancak yeni doğan bebekler özellikle risk altındadır. Yetişkinlerde K vitamini eksikliğinin nadir görülmesinin nedeni, yiyeceklerin çoğunun yeterli miktarda K vitamini içeriyor olmasıdır. Ancak bazı ilaçlar ve belirli sağlık koşulları, K vitamini emilimini ve oluşumunu engelleyebilir. İşte dikkat etmeniz gereken K vitamini eksikliğinin bazı genel belirtileri

   

   

  K Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

   

   

  Kesiklerin aşırı derecede kanaması

  K vitamini eksikliği kanın pıhtılaşmasını zorlaştırarak aşırı kan kaybına neden olur. Bu, ciddi şekilde yaralandıktan sonra ölüm riskini artırarak tehlikeli miktarda kan kaybına neden olur. Ağır adet dönemi ve burun kanaması, K vitamini seviyemize dikkat etmemiz gereken bazı durumlardır.

   

   

  Kemiklerin zayıf olması

  K vitamini, kemikleri sağlıklı ve güçlü tutmak için önemli bir mineraldir. Bazı çalışmalar, yeterli miktarda K vitamini alımını daha yüksek kemik mineral yoğunluğu ile ilişkilendirdi. Bu besin maddesinin eksikliği osteoporoza bile yol açabilir. Bundan dolayı eklemlerde ve kemiklerde sıklıkla ağrı hissedebilirsiniz.

   

   

  İlginizi Çekebilir  Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

  Kolay morarma

  K vitamini eksikliğinden muzdarip olanlar en ufak bir darbede vücutları kolayca morarır. Küçük bir yumru bile, çabuk iyileşmeyen büyük bir çürüğe dönüşebilir. Morarma baş veya yüz çevresinde oldukça yaygındır. Bazı insanların tırnaklarının altında küçük kan pıhtıları da olur.

   

   

  Gastrointestinal problemler

  Yetersiz K vitamini alımı farklı gastrointestinal problemlere yol açar. Bu durum, gastrointestinal hemoraji ve kanama riskini artırabilir, bu da idrarda ve dışkıda kan olasılığını artıracaktır. Nadir durumlarda vücut içindeki mukozal zarda kanamaya da yol açar.

   

   

  Diş etlerinin kanaması

  Diş eti kanaması ve diş sorunları, K vitamini eksikliğinin diğer bazı yaygın belirtileridir. K2 vitamini, osteokalsin adı verilen bir proteinin aktivasyonundan sorumludur. Bu protein, eksikliği bu mekanizmayı engelleyen ve dişlerimizi zayıflatan kalsiyum ve mineralleri dişlere taşır. İşlem diş kaybına ve diş etlerinde ve dişlerde aşırı kanamaya neden olur.

  K vitamini eksikliğinde ayrıca şu belirtiler de oluşabilir;

   

  – Sindirim sistemi içinde kanama.

  – İdrarda kan.

  – Kusurlu kan pıhtılaşması ve kanamalar.

  – Daha yüksek pıhtılaşma olayları ve anemi.

  – Yumuşak dokularda aşırı kalsiyum birikimi.

  – Arterlerin sertleşmesi veya kalsiyumla ilgili sorunlar.

  – Alzheimer hastalığı.

  – Kandaki protrobin içeriğinde azalma.

   

   

  K Vitamini Eksikliği Nedenleri

  K vitamini birçok hayati vücut işlevi için gerekli olduğundan, K vitamini yönünden zengin besinler yemek önemlidir. Temel vitamin eksikliği genellikle kötü beslenme alışkanlıklarından kaynaklanır. K vitamini eksikliği çok ciddi bir sorundur ve doğal besinler veya besin takviyeleri tüketilerek çözülmelidir. Kalın bağırsaklardaki bakteriler onu dahili olarak üretebildiği için K vitamini eksikliği nadir görülür. K vitamini eksikliğine neden olabilecek diğer şeyler şunlardır:

  – Safra kesesi veya kistik fibroz, çölyak hastalığı, safra hastalığı ve Crohn hastalığı gibi sağlık sorunları.

  – Karaciğer hastalığı

  – Kan sulandırıcı ilaçlar almak

  – Ciddi yanıklar

   

   

  K Vitamini Eksikliği Tedavisi

  Bir kişiye K vitamini eksikliği teşhisi konulursa, ona phytonadione adı verilen bir K vitamini takviyesi verilecektir.

  Phytonadione genellikle ağızdan alınır, ancak kişi oral takviyeyi emmekte güçlük çekiyorsa enjeksiyon olarak da verilebilir.

  Verilen doz, bireyin yaşına ve sağlığına bağlıdır. Yetişkinler için olağan phytonadione dozu 1 ila 25 mcg arasında değişir.

  Genellikle uygun bir beslenme şekli ile K vitamini eksikliği önlenebilir. K vitamini açısından zengin bir beslenme, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve soya fasulyesi gibi besinleri yemeyi içerir. 

   

   

  K Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

  İşte K vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar

   

  İlginizi Çekebilir  Çikolatalı Süt Faydaları, Kalorisi ve Tarifi

   

  Kanser

  Araştırmalar, en yüksek K vitamini alımına sahip bir kişinin kanser geliştirme riskinin en düşük olduğunu ve kanser olasılığında % 30 azalmaya sahip olduğunu göstermiştir.

   

   

  Osteoporoz

  Yüksek K vitamini seviyesi, büyük kemik yoğunluğu ile sonuçlanırken, aynı seviyenin düşük olması osteoporoza neden olur. Osteoporoz, zayıf kemiklerle karakterize bir kemik hastalığıdır. Bu, kırık ve düşme riski gibi büyük sorunlara yol açabilir. K vitamini, kemik sağlığını iyileştirir.

   

   

  Kardiyovasküler sorunlar

  K2 vitamini, koroner arter hastalığına ve kalp yetmezliğine neden olan arterlerin sertleşmesini önlemeye yardımcı olur. K2 vitamini ayrıca atardamar astarlarında kalsiyum birikimini önleyebilir.

   

   

  Aşırı kanama

  K vitamini yaygın olarak pıhtılaşma vitamini olarak bilinir. K vitamini, karaciğerdeki kanama riskini azaltmaya yardımcı olur. K vitamini eksikliği burun kanamasına, idrarda veya dışkıda kan, katranlı siyah dışkı ve ağır adet kanamasına neden olabilir.

   

   

  Ağır adet kanaması

  K vitamininin temel işlevi kanın pıhtılaşmasıdır. Vücudumuzdaki düşük K vitamini seviyeleri, ağır adet dönemlerine neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için K vitamini yönünden zengin besinler tüketin.

   

   

  Kanama

  K vitamini eksikliği kanaması (VKDB), yeni doğan bebeklerde kanama durumu olarak adlandırılır. Bu hastalığa hemorajik hastalık da denir. Bebekler normalde düşük K vitamini ile doğarlar. Bebekler bağırsaklarında bakteri olmadan doğarlar ve anne sütünden yeterince K vitamini alamazlar.

   

   

   

   

  Kolay morarma

  K vitamini eksikliği, morarma ve şişliklere neden olabilir. Bu, aşırı kanamaya yol açacaktır. K vitamini morluk ve şişlikleri azaltabilir.

   

   

  Yaşlanma

  K vitamini eksikliği gülme hatlarınızda kırışıklıklara neden olabilir. Bu nedenle genç kalmak için K vitamini tüketimi önemlidir.

   

   

  Hematomlar

  K vitamini, pıhtılaşma mekanizmaları için gerekli bir besindir, sürekli kanamayı önler. Bu vitamin, kan inceltme sürecini tersine çevirir.

   

   

  Doğum kusurları

  K vitamini eksikliği, kısa parmaklar, düz burun köprüleri, kavrulmuş kulaklar, az gelişmiş burun, ağız ve orta yüz, zeka geriliği ve nöral tüp defektleri gibi doğum kusurlarına yol açabilir.

   

   

  Kötü kemik sağlığı

  Kemiklerin kalsiyumu doğru kullanabilmeleri için K vitaminine ihtiyacı vardır. Bu, kemiklerin sağlamlığını ve bütünlüğünü oluşturmaya ve korumaya yardımcı olur. Yüksek düzeyde K vitamini, daha fazla kemik yoğunluğu sağlar.

   

   

  K vitamini eksikliği nasıl önlenir?

  Her gün tüketmeniz gereken belirli bir K vitamini miktarı yoktur. Ancak beslenme uzmanları günde ortalama olarak, erkekler için 120 mcg’yi ve kadınlar için 90 mcg’yi yeterli buluyor. Yeşil yapraklı sebzeler de dahil olmak üzere bazı yiyecekler K vitamini açısından son derece yüksektir. 

  Doğumda tek doz K vitamini yenidoğanlarda eksikliği önleyebilir.

  Yağ emilim bozukluğunu içeren rahatsızlıkları olan kişiler, K vitamini takviyesi alma konusunda doktorlarıyla konuşmalıdır. Aynı şey, warfarin ve benzeri antikoagülanlar alan kişiler için de geçerlidir.

   

  İlginizi Çekebilir  Peptik Ülser Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ