Jöle Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

   

  Jöle, jelatin bazlı bir tatlıdır. Hazır olarak satın alınabilir veya evde yapılabilir.

  Bu tatlı hakkında merak edilen birçok konu var. “Jöle zararlı mı, sağlıklı mı?” Besin değeri nedir, bitkisel midir, “jöle evde nasıl yapılır?” İşte bütün bu soruların cevaplarını ve merak ettiklerinizi yazının devamında bulabilirsiniz.

  Jöle nedir?

  Jölenin hammaddesi jelatindir. Jelatin; cilt, tendonlar, bağlar ve kemikler gibi bağ dokularını oluşturan bir protein olan hayvan kolajeninden yapılır.

  Bazı hayvanların derileri ve kemikleri -genellikle ineklerin- kaynatılır, kurutulur, güçlü bir asit veya baz ile işlenir ve en sonunda kolajen çıkana kadar süzülür. Kolajen daha sonra kurutulur, toz halinde öğütülür ve jelatin yapmak için elenir.

  Jölenin at ya da inek toynaklarından yapıldığı söylenir ancak bu yanlıştır. Bu hayvanların toynakları öncelikle, keratinden oluşur – jelatinin içerisine alınamayan bir protein.

  Bunu evde yapabilir veya önceden hazırlanmış bir tatlı olarak satın alabilirsiniz. Evde yaptığınızda, toz karışımını kaynar suda eritirsiniz.

  Isıtma işlemi, kolajeni bir arada tutan bağları gevşetir. Karışım soğuduğunda, kolajenin lifleri, içinde su molekülleri sıkışıp kalmış yarı katı bir hal alır. Jöleye, jel benzeri dokusunu veren de budur.

   

   

  Jöle Üretimi

  Jelatin, jöleye sert dokusunu veren şey olmasına rağmen, paketlenmiş olanlar ayrıca tatlandırıcılar, tat vericiler ve renklendiriciler içerir. Burada kullanılan tatlandırıcı, tipik olarak kalorisiz yapay bir tatlandırıcı olan aspartamdır.

  Burada genellikle yapay tatlandırıcılar kullanılır. Bunlar doğal bir tadı taklit eden kimyasal karışımlardır. Genellikle, istenen lezzet profiline ulaşılana kadar birçok kimyasal madde eklenir.

  İçerisinde doğal ve yapay gıda boyaları kullanılabilir. Tüketici talebi nedeniyle, bazı ürünler pancar ve havuç suyu gibi doğal renklendiricilerle üretilir. Yine de birçoğu suni gıda boyaları ile yapılmaktadır.

  Pek çok üretici ve ürün olduğundan, içeriğini kesin olarak bilmenin tek yolu etiketi okumaktır.

   

   

  Jöle bitkisel mi?

  Jöle, hayvan kemiklerinden ve deriden elde edilen jelatinden yapılır. Bu, vejeteryan ya da vegan olmadığı anlamına gelir.

  Ancak bitki bazlı sakızlardan veya agar veya karragenan gibi deniz yosunlarından yapılan vejeteryan jöleli tatlılar da mevcuttur.

   

   

  Jöle Sağlıklı mı?

  Jöle, düşük kalorili ve yağsız olduğu için birçok diyet planında kullanılır. Ancak, bu onun sağlıklı olduğunu göstermez.

  Bir porsiyon (21 gram kuru karışım) 80 kalori, 1.6 gram protein ve 18 gram şeker sağlar – bu da yaklaşık 4.5 çay kaşığına denk gelir.

  Jölenin şeker miktarı yüksektir, lif ve protein oranı düşüktür, bu yüzden sağlıksız bir gıda tercihidir.

  Aspartam ile yapılan bir porsiyon (6.4 gram kuru karışım) şekersiz jölenin kalorisi 13’tür, 1 gram protein içerir ve şeker içermez. Ancak yapay tatlandırıcıların sağlık üzerinde olumsuz etkileri vardır.

  Kalorisi düşüktür aynı zamanda jölenin besin değeri de düşüktür, hemen hemen hiç vitamin, mineral veya lif sağlamaz.

   

  İlginizi Çekebilir  Meyveler ve Meyve Suları Zayıflatır mı, Kilo mu Aldırır?

   

  Jölenin Faydaları

  Sağlıklı ve besleyici bir besin olmasa da, jelatinin kendisi sağlık için yararlıdır. Çeşitli hayvan ve insan çalışmalarında araştırılmış olan kolajen içerir.

  Kolajen kemik sağlığını olumlu yönde etkiler. Randomize kontrollü bir çalışmada, bir yıl boyunca günde 5 gram kolajen peptidi alan menopoz sonrası kadınlar, plasebo verilen kadınlara kıyasla kemik yoğunluğunu anlamlı şekilde artırmıştır.

  Ek olarak, eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olur. 24 haftalık küçük bir çalışmada, günde 10 gram sıvı kolajen takviyesi alan kolej sporcuları, plasebo alanlara göre daha az eklem ağrısı yaşadılar.

  Ayrıca, cilt yaşlanmasının etkilerini azaltmaya yardımcı olur. 12 haftalık bir çalışmada, 1.000 mg sıvı kolajen takviyesi alan 40-60 yaş arası kadınlar cildin nemlendirmesinde, elastikiyetinde ve kırılıklıkta iyileşmeler gösterdiler.

  Ancak jöledeki kolajen miktarı bu çalışmalarda kullanılanlardan çok daha düşüktür. Jöle tüketmek, muhtemelen bu etkileri göstermez.

   

   

   

  Jölenin Zararları

   

   

  Yapay renkler

  Çoğu jöle, gıda boyası içerir. Bunlar, petrol türevlerinden elde edilir. Ayrıca kansorojen maddelerdir.

  Çalışmalar, gıda boyalarını dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan ve olmayan çocuklardaki davranış değişiklikleriyle ilişkilendirmektedir.

  Bazı çalışmalarda, 50 mg’dan daha yüksek dozlar, davranış değişiklikleriyle ilişkilendirilirken, diğer çalışmalar 20 mg kadar yapay gıda renginin olumsuz bir etkisi olabileceğini göstermektedir.

  Jölede kullanılan gıda boyası miktarı bilinmiyor ve markalar arasında büyük olasılıkla değişiyor.

   

   

  Yapay tatlandırıcılar

  Şekersiz paketlenmiş olanları aspartam ve sukraloz gibi yapay tatlandırıcılar ile yapılır. Hayvan ve insan çalışmaları, aspartamın hücrelere zarar verebileceğini ve iltihaplanmaya neden olabileceğini göstermektedir.

  Yapay tatlandırıcıların ayrıca bağırsak mikrobiyomunda bozulmalara neden olduğu da belirtilmektedir.

   

   

  Alerjiler

  Jelatin alerjisi nadir olmakla birlikte, olasıdır. Aşılarda jelatine ilk defa maruz kalma, protein duyarlılığına neden olabilir.

  Bir çalışmada, jelatin içeren aşılara alerjisi olan 26 çocuğun 24’ünün kanlarında jelatin antikorları vardı ve 7’sinde jelatin içeren gıdalara reaksiyonları belgelendi.

  Jelatine alerjiniz olabileceğinden şüpheleniyorsanız, test yaptırabilirsiniz.

   

  jöle ile ne yapılır

   

   

  Jöle Nasıl Yapılır?

  Hazır aldıklarınızın çok sağlıklı olmadığını ve besin değerinin düşük olduğunu söyledik. Evde jöle yapımı basittir ve kolay bulabileceğiniz malzemeler kullanılır. Hem de daha sağlıklıdır.

   

  Malzemeler

  – 2 su bardağı dilediğiniz bir meyvenin suyu (hazır ya da kendiniz sıkabilirsiniz)

  – 2,5-3 yemek kaşığı nişasta

  – 1 yemek kaşığı şeker. İsteğe göre azaltabilirsiniz de.

   

  Jöle yapımı

  Bütün malzemeleri bir tencerenin içine koyun ve topaklaşmaması için sürekli karıştırın. Jöle kıvamına gelince altını kapatıp, kaplara aktarın. Sonra buzdolabında soğutun.

  Afiyet olsun!

   

  İlginizi Çekebilir  Kas Krampları Nedir, Neden Olur, Nasıl Önlenir?

  Sonuç olarak;

  Jöle, hayvanların kemiklerinden ve derilerinden elde edilen jelatinden yapılır.

  Besin değeri çok düşüktür ve sıklıkla olumsuz sağlık etkileri olabilecek gıda boyası, yapay tatlandırıcılar veya şeker içerir.

  Jelatin ve kolajenin bazı sağlık yararları olsa da,buradaki jelatin miktarı bu faydaları sağlamak için yeterli değildir.

  Popüler kullanımına rağmen sağlıklı bir yiyecek seçimi değildir. Evde kendiniz yaparsanız daha sağlıklı olacaktır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ