Jalapeno Biberi ve Şaşırtıcı Sağlık Faydaları | diyetz

Jalapeno Biberi ve Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

 • 2.927 kez görüntülendi.

 

 

Jalapeno biberi, acı biber ailesinden baharatlı biberlere verilen isimdir. Bunlar küçük, yeşil veya kırmızı renkli ve orta derecede baharatlıdır.

 

Jalapeno, Meksika mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır ancak dünya çapında da popülerdir. Ayrıca besin maddeleri ile yüklüdür ve birçok sağlık yararı vardır.

 

Bu yazıda jalapeno biberi yemenin faydaları incelenmekte, olası yan etkileri tartışılmakta ve kullanımı ile ilgili öneriler verilmektedir.

 

 

 

Besin öğeleri yüksektir

Jalapeno biberinin kalorisi düşüktür ve vitamin, mineral, lif ve antioksidanlarla doludur.

 

Bir çiğ jalapeno aşağıdakileri içerir:

 

 • Kalori: 4
 • Lif: 0.4 gram
 • C Vitamini: RDI’nın % 10’u
 • B6 Vitamini: RDI’nın % 4’ü
 • A vitamini: RDI’nın % 2’si
 • K vitamini: RDI’nın % 2’si
 • Folat: RDI’nın % 2’si
 • Manganez: RDI’nın % 2’si

 

 

 

 

Birçok meyve ve sebze gibi, jalapeno biberleri de iyi bir lif kaynağıdır . Bir biber, günde 2,000 kalori tüketen bir kişinin RDI’sinin % 2’sini sağlar.

 

Jalapenos ayrıca bol miktarda C vitamini ve B6 vitamini içerir. C vitamini, serbest radikal hasarıyla savaşan ve cildinizi sağlıklı ve sağlam tutan bir antioksidandır.

 

B6 vitamini ise 140’dan fazla vücut reaksiyonunda yer alan önemli bir besin maddesidir.

 

Jalapeno biberindeki en özgün bileşiklerden biri, karakteristik baharatlı kalitesini bibere veren ve sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan bir alkaloid olan kapsaisin’dir.

 

 

 

Kilo kaybı sağlayabilir

Jalapeno, metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımını artırarak ve iştahınızı azaltarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

Kapsaisin ve diğer benzer bileşiklerin, % 4-5 oranında metabolizmayı hızlandırabildikleri ve potansiyel olarak kilo vermeyi kolaylaştırabildiği belirtilmektedir.

 

Metabolizmanın hızlanmasına ek olarak, kapsaicinoid takviyelerinin karın yağını ve iştahını azalttığı görülmüştür böylece insanlar günde 50-75 daha az kalori tüketmektedir.

 

Bu araştırma umut verici olsa da, bu çalışmaların çoğunun sadece jalapeno değil, kapsaisin veya acı biberin etkilerini araştırdığını belirtmek gerekir.

 

 

 

Kanserle savaşabilir

Laboratuvar çalışmaları, kapsaisinin güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğunu ve normal hücrelere zarar vermeden 40’ın üzerinde kanser hücresini öldürme yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir.

 

Kapsaisin kanserle şu şekilde savaşır:

 

 • Kanser hücrelerinin büyümesini ve bölünmesini durdurmak
 • Kanser tümörlerinin etrafında yeni kan damarlarının oluşumunu yavaşlatmak
 • Kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önlemek

 

Bununla birlikte, insan çalışmaları laboratuvar çalışmalarında bulunan kanser karşıtı faydaları çoğaltmamıştır.

 

Aslında, birçok insan çalışması, düzenli olarak acı biber tüketmenin daha yüksek bir kanser riskine bağlı olduğunu bulmuştur. Ancak, tüm çalışmalar bu bağlantıyı göstermemiştir.

 

Aynı zamanda dozajın önemli olduğu görülmektedir. Yüksek dozda kapsaisin, kanserin yayılmasını yavaşlatıyor gibi görünse de, düşük dozlar yayılmayı teşvik edebilir.

 

Kapsaisin ve biberlerin insanlarda kanser riskini nasıl etkilediğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Doğal ağrı kesici

Kapsaisin harici olarak kullanıldığında etkili bir ağrı kesici etkendir. Uygulandığı bölgedeki ağrı reseptörlerini geçici olarak bloke ederek ağrıyı yatıştırır.

 

İlk başta, yanma hissi verebilir ardından uyuşma ve ağrı yokluğu hissedilebilir.

 

Kapsaisin losyonları, yara ve zona virüsünün, diyabetik sinir ağrısının ve kronik kas ve eklem ağrısının neden olduğu ağrıyı hafifletmek için sıklıkla kullanılır.

 

Bir çalışmada, romatoid artritli yaşlı erişkinler, eklemlerine bir kapsaisin kremi uygulandıktan sonra ağrıda % 57’lik bir azalma yaşadılar. Bu, plasebo kreminden önemli ölçüde daha etkiliydi.

 

Kapsaisinin deriye uygulanmasına ek olarak, migren ağrısını hafifletmek için burun spreyi olarak da kullanılabilir. 

 

Kapsaisin içeren losyonlar ve spreyler ağrının tedavisinde etkili olabilirken, jalapeno yenmesinin ya da cilde uygulanmasının aynı etkiye sahip olup olmadığı belirsizdir.

 

 

 

Mide ülserini önlemeye yardımcı olabilir

Mide ülseri, bir dizi faktörden kaynaklanabilir :

 

 • Midede H. pylori bakterilerinin büyümesi
 • Yüksek mide asidi seviyeleri
 • Mideye düşük kan akışı
 • Çok fazla NSAID ağrı kesicinin alınması
 • Alkol içmek
 • Sigara içmek
 • Stres

 

Jalapeno gibi baharatlı yiyeceklerin mide ülserine neden olabildiği veya kötüleştiğine genel olarak inanılırken, araştırmalar bunun yanlış olduğunu göstermiştir.

 

Aslında, biberdeki kapsaisin, mideyi ilk etapta ülser oluşumundan koruyabilir. H. pylori hastalarında mide inflamasyonunu azaltarak ve hatta enfeksiyonu yok etmeye yardımcı olarak bu etkiyi gösterebilir.

 

Bununla birlikte, jalapeno biberindeki kapsaisin miktarının bu etkiye sahip olacak kadar büyük olup olmadığı net değildir.

 

 

 

Enfeksiyonlarla mücadele eder

Baharat ve otlar, bozulma ve gıda zehirlenmesinin önlenmesine yardımcı olmak için uzun bir süredir kullanılmaktadır.

 

Baharatlı biberlerde bulunan bileşikler, yaygın gıda kaynaklı bakterilerin ve mayaların büyümesini yavaşlatmak için özellikle güçlüdür.

 

Jalapeno ekstreleri kolera bakterilerinin toksin üretmesini engelleyebilir, bu da ölümcül gıda kaynaklı hastalığın etkisini azaltabilir.

 

Gıda zehirlenmesinin ötesinde, yeni araştırmalar, kapsaisinin strep boğaz enfeksiyonu, bakteriyel diş çürüğü ve klamidya gibi diğer enfeksiyon türlerini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Bununla birlikte, bu çalışmaların hepsinin, jalapeno değil, jalapeno özütlerini kullandığını ve insanlara değil, test tüplerinde yapıldığına dikkat etmek önemlidir.

 

Bu erken çalışmalar, biberin güçlü anti-mikrobiyal özelliklere sahip olabileceğini ve doğal koruyucu veya ilaç olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için araştırmaların devam ettiğini göstermektedir.

 

 

 

Kalbi sağlıklı tutabilir

Kalp hastalığı için en büyük risk faktörlerinden bazıları diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyondur. Kapsaisin, bu faktörlerin etkisini azaltmaya yardımcı olabilir ve kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

 

Yüksek karbonhidratlı bir yemekten önce 5 gram acı biber yemenin, kan şekerini stabilize etmeye ve yemeklerden sonra oluşan büyük yükselişleri önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Kapsaisinin hayvanlarda kolesterol ve lipit seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir, ancak insanlarda hiçbir çalışma yapılmamıştır.

 

Hayvan çalışmaları ayrıca kapsaisinin kan damarlarını gevşeterek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini ancak bu durumun insanlarda doğru olup olmadığını gösterecek bir araştırmanın bulunmadığını ileri sürmektedir.

 

Genel olarak, ön araştırmalar kapsaisin ve acı biberin kalp sağlığı için yararlı olabileceğini düşündürmektedir ancak daha fazla insan çalışması gereklidir.

 

 

 

Olası Yan Etkiler ve Önlemler

Jalapeno birçok umut verici sağlık yararları ile ilişkilidir ancak bazı potansiyel yan etkileri de vardır. En yaygın yan etki, yedikten sonra ağzın geçici yanma hissidir. Biberin acılığına bağlı olarak, bu reaksiyon hafif ila şiddetli arasında değişebilir.

 

Baharatlı yiyeceklere düşük toleranslı kişiler için jalapeno biberine karşı reaksiyonları azaltabilecek birkaç önlem vardır:

 

Eldiven kullanın: Biberle çalışırken eldiven giymek, baharatlı bileşikleri vücudunuzun ve özellikle göz çevresi gibi diğer hassas bölgelerine aktarmayı engelleyebilir.

 

Membranları çıkarın: Membranlar en yüksek kapsaisin konsantrasyonuna sahip olduklarından, onları pişirmeden önce jalapenonun içindeki beyaz zarları çıkarın.

 

Süt içmek: Eğer yanma hissi çok kuvvetlenirse, tam yağlı inek sütü içilmesi ağrının geçici olarak azaltılmasına yardımcı olabilir.

 

En az bir çalışmada kapsaisinin mide ekşimesini kötüleştirebileceği bulunmuştur, bu nedenle reflü olanlarda semptomları tetiklerlerse jalapeno tüketmeyin.

 

İrritabl bağırsak sendromu olan kişiler, özellikle de diyetlerinin düzenli bir parçası değilse, baharatlı biber yedikten sonra hoş olmayan semptomlar yaşayabilir. Yaygın yan etkiler arasında karın ağrısı, yanma, kramp ve ishal bulunur.

 

Ayrıca, kuru biber ve baharatlar, belirli koşullarda belirli gıdalarda yetişen bir tür küf olan aflatoksin ile kontamine olabilir. Parlak baharatların seçilmesi, maruziyetinizin azaltılmasına yardımcı olabilir.

 

 

 

Jalapeno Tüketimi

Jalapeno, çiğ, pişmiş, kuru ve hatta toz halinde tüketilebilir. Jalapeno biberini şu şekilde tüketebilirsiniz:

 

 • Salatalarda
 • Ana yemeklerde pişirerek
 • Turşu olarak
 • Smoothielerin içinde
 • Mısır ekmeği veya yumurta yemekleri içinde pişmiş olarak
 • Et, peynir veya pilav gibi yemeklerde

 

Sonuç olarak;

Jalapeno çeşitli şekillerde kullanabileceğiniz çok yönlü ve besleyici bir biber türüdür.

 

Kilo kaybı, ağrı kesici, iyileştirilmiş kalp sağlığı ve daha düşük ülser riski gibi sağlık yararlarının çoğunu sağlayan bir bileşik olan kapsaisin içerirler.

 

Çoğu kişi için güvenli olmasına rağmen, bazılarında ağızda geçici yanma hissi ve rahatsız edici bağırsak yan etkilerine neden olabilirler.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ