Jackfruit Nedir, Nasıl Yenir? Jack Meyvesi Faydaları

  Jackfruit Nedir, Nasıl Yenir? Jack Meyvesi Faydaları

  Jackfruit, ya da bilinen diğer adıyla jak meyvesi son dönemlerde popülaritesi gittikçe artan benzersiz bir tropikal meyvedir. 

  Kendine özgü tatlı bir lezzeti vardır. Ayrıca çok besleyicidir ve birçok sağlık faydasına sahiptir.

  Jak Meyvesi Nedir?

  Jackfruit, dünyanın tropikal bölgelerinde yetiştirilen egzotik bir meyvedir. Güney Hindistan’a özgüdür. 

  Ayrıca, incir, dut gibi meyveleri içeren “Moraceae” bitki ailesinin bir parçasıdır. Jackfruit meyvesinin sivri dış derisi vardır ve yeşil veya sarı renktedir.

  Jak meyvesinin eşsiz bir yönü ise, alışılmadık derecede büyük boyutta olmasıdır. Dünyadaki en büyük ağaç meyvesidir ve ağırlık olarak 35 kilograma kadar çıkabilir.

  Jak meyvesi tadı, ince tatlı ve meyvemsi bir lezzete sahiptir. Elma, ananas, mango ve muz da dahil olmak üzere meyvelerin bir kombinasyonu benzeri bir tada sahip olduğu söylenir.

  Vegan ve vejetaryenler bu meyveyi, kıyılmış et ile karşılaştırılabilen dokusundan dolayı et yerine kullanıyorlar.

  Jackfruit meyvesinin en çok tüketilen kısmı, olgunlaştığında ve olgunlaşmadığında yenilebilir et veya meyve kapsülleridir. Tatlılar ve köriler de dahil olmak üzere tatlı ve tuzlu yemeklerde de kullanılabilir. Tohumlarını da yemek güvenlidir.

  Jackfruit Besin Değeri Nedir?

  Jackfruit meyvesinin etkileyici bir besin profili vardır. Ilımlı bir kalori miktarı içerir, bir fincan (165 gram) 155 kaloriye sahiptir. 

  Kalorisinin yaklaşık % 92’si karbonhidratlardan, geri kalan kısmı protein ve az miktarda yağdan gelir.

  Ayrıca, jackfruit, ihtiyaç duyulan hemen hemen her vitamin ve mineralin yanı sıra uygun bir lif miktarı içerir. 

  Bir fincan dilimlenmiş jak meyvesi aşağıdaki besin maddelerini sağlar:

  Kalori: 155

  Karbonhidratlar: 40 gram

  Lif: 3 gram

  Protein: 3 gram

  A vitamini: RDI’nin % 10’u

  C vitamini: RDI’nin % 18’i

  Riboflavin: RDI’nin % 11’i

  Magnezyum: RDI’nin % 15’i

  Potasyum: RDI’nin % 14’ü

  Bakır: RDI’nin % 15’i

  Manganez: RDI’nin % 16’sı

  Jackfruit meyvesini diğer meyvelerden eşsiz kılan protein içeriğidir. Elma ve mango gibi diğer benzer meyve türleri fincan başına 0-1 gram protein içerirken, jackfruit fincan başına 3 gramdan fazla protein sağlar.

  Jackfruit aynı zamanda sağlık yararlarının çoğunluğundan sorumlu olan çeşitli antioksidanlar bakımından da zengindir.

  Jackfruit Yararları Nelerdir?

  Kan şekeri kontrolü sağlar

  Jackfruit meyvesinin kan şekeri yönetimine yardımcı olabilecek birkaç özelliği vardır.

  Bir yiyeceği yedikten sonra kan şekerinin ne kadar hızlı yükseldiğinin bir ölçütü olan oldukça düşük glisemik indeksi (GI) vardır. 

  Bu, sindirimi yavaşlatan ve kan şekeri yükselmelerini önlemeye yardımcı olan lifle ilişkilidir.

  Glisemik indeksi düşük olan gıdalar yiyenlerin, kan şekeri kontrolü sağlamada soru yaşamadığı belirtilmiştir.

  Üstelik, jackfruit, yemekten sonra kan şekeri düzeylerinin çok hızlı yükselmesini önlemeye yardımcı olabilecek bir miktar protein içerir.

  Bir çalışmada, jackfruit özütü tüketen yetişkinlerin kan şekeri düzeylerinde belirgin düzelme olduğu bulundu. Ancak bu çalışma 20 yıl önce yapılmıştır.

  Ek olarak, diyabetik fareler üzerine yapılan bir araştırma, jackfruit yaprağı ekstraktının açlık kan şekeri düzeylerini azaltmaya yardımcı olduğunu ve uzun vadeli kan şekeri kontrolü sağladığını tespit etti.

  Bu etkiler, dengeli kan şekeri düzeylerini yükseltme yeteneği ile bilinen, jackfruit meyvesinin flavonoid antioksidan içeriğine atfedilmektedir. 

  Güçlü antioksidanlar içerir

  Jackfruit, çeşitli hastalıkların riskinin azaltılması gibi çeşitli sağlık yararları sağlayan birkaç güçlü antioksidan içerir.

  Antioksidanlar, hücrelerimizi oksidatif stres ve inflamasyondan korur ve bu da çoğunlukla serbest radikaller denilen moleküllerin neden olduğu zararlardan kaynaklanır.

  Jackfruit meyvesinde en çok bulunan antioksidanlar şöyledir:

  C vitamini

  Jackfruit, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıklara neden olabilecek iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olan yüksek miktarda C vitamini içerir.

  Karotenoidler

  Karotenoidlerin inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu ve tip 2 diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi çeşitli kronik hastalık riskini azalttığı belirtilmiştir.

  Flavonlar

  Flavonlar, kan şekeri, kan basıncı ve kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özellikler içerir – bu durum tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltmada önemli faktörlerdir. 

  Bağışıklığı güçlendirir

  Jackfruit meyvesinin A ve C vitamini içeriği, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Bu meyveyi yemenin viral enfeksiyon riskini azaltmak için yararlı olduğu iddia edilmektedir.

  Cildin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olur

  Bu meyve, C vitamini gibi cilt sağlığını iyileştiren çeşitli besin maddeleri ve antioksidanlar sağlar. Onu yemenin cildin yaşlanmasını yavaşlatabileceğine dair bir anekdot kanıtı var.

  Sindirimi iyileştirir

  Jackfruit, yüksek lif içeriğiden dolayı kabızlıktan veya sindirim sorunlarından muzdarip kişiler için harika bir yiyecektir. Lif içeriği tokluk sağlayarak, kilo vermeye de yardımcı olabilir.

  Kalp sağlığını korur 

  Jackfruit, potasyum, lif ve antioksidan içeriği nedeniyle kalp rahatsızlığı riskini azaltma potansiyeline sahiptir.

  Jackfruit Tohumlarının Faydaları Nelerdir?

  Jackfruit dünyadaki en büyük ağaç meyvesidir ve güçlü besinlerle doludur. Şaşırtıcı olan, meyvenin tohumlarının da çok önemli faydalara sahip olmasıdır. Enerji verir ve gözleri sağlıklı tutar. 

  Jackfruit meyvesinin tohumundaki proteinler ve diğer hayati mikro besinlerin cilt hastalıklarından koruduğu da bilinmektedir. Tohumların içerdiği demir, kan sağlığını iyileştirir ve hatta kansızlığı tedavi eder.

  Haşlandığında patates tadı veren tohumlar göze de iyi gelir. Ama burada her şeyi anlatmayacağız. İşte jackfruit tohumlarının yararları

  Anemiyle mücadele eder

  Jackfruit tohumları, hemoglobinin önemli bir bileşeni olan demir açısından zengindir. Yeterli demir seviyeleri anemiyi tedavi edebilir ve birkaç kan bozukluğunu önleyebilir. 

  Demir, aneminin bir başka rahatsız edici semptomu olan zayıflıkla da mücadele eder.

  Demir ayrıca kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırır ve bu da bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklardan korur.

  Sindirimi iyileştirir

  Geleneksel tıp, toz haline getirilmiş jackfruit tohumlarının, kabızlığı ve diğer sindirim sorunlarını tedavi edebileceğini öne sürüyor.

  Tohumlar aynı zamanda zengin diyet lifi kaynağıdır ve bu da onları sindirim sağlığı için daha da önemli kılar.

  Bazı kaynaklar, jackfruit tohumlarının ishali tedavi etmek için de kullanılabileceğini söylüyor. Ancak bununla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. 

  Göz sağlığına faydalıdır

  Tohumlar, görme sağlığını artırdığı bilinen bir besin olan A vitamini içerir. A vitamini eksikliği gece körlüğüne neden olabilir. Tohumlar ayrıca katarakt ve sarı nokta hastalığının oluşumunu da önleyebilir.

  Kan pıhtısı riskini azaltabilir

  Bununla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, bazı kaynaklara göre, jackfruit tohumlarındaki manganez kanın pıhtılaşmasını düzenleyebilir.

  Kas oluşturmaya yardımcı olur

  Tohumların içindeki proteinler kas yapımına yardımcı olabilir. Ancak normal protein kaynaklarının yerini alıp alamayacağını biinmemektedir.

  Kırışıklıklarla mücadele eder

  Jackfruit meyvesinde bulunan antioksidanlar, erken yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşabilir ve böylece kırışıklıkları azaltabilir.

  Bir macun elde edene kadar soğuk sütte bir jackfruit tohumunu öğütmeniz gerekir. Bu macunu düzenli olarak yüzünüze uygulayın – günde bir veya iki kez.

  Cildi parlatır

  Bunun için tohumları biraz süt ve bala batırabilirsiniz. Bir macun elde edene kadar malzemeleri öğütün. Yüzünüze eşit olarak uygulayın. Açık bırakın ve macunun tamamen kurumasını bekleyin. Ilık suyla yıkayın.

  Saç sağlığını destekler

  A vitamini bu durumda etkilidir. Kırılgan saçları önler. Tohumlarda bulunan zengin proteinler saç sağlığını da destekler.

  Tohumların içindeki demir saç derisine kan dolaşımını artırır ve bu da sağlıklı saçlara katkıda bulunma yollarından biridir.

  Daha da ilginci, tohumlar proteinler ve diğer mikro besinler açısından zengin oldukları için zihinsel stresi hafifletmeye de yardımcı oluyor. Bu, saç dökülmesini engelleyebilir – çünkü stres, zayıf saçların başka bir nedenidir.

  Jackfruit Tohumu Besin Değeri Nedir?

  100 gramlık jackfruit tohumu porsiyonu yaklaşık 185 kalori sunar. Aynı zamanda 7 gram protein, 38 gram karbonhidrat ve 1.5 gram lif içerir. Jackfruit tohumu 1 gramdan az yağ içerir.

  Tohum, iyi tiamin ve riboflavin kaynaklarıdır. Ayrıca eser miktarda çinko, demir, potasyum, bakır ve manganez içerir. Tohumlardaki diğer önemli besinler, saponinler gibi fitokimyasallardır.

  Dikkat!!!

  Jackfruit tohumları, zehirli olabileceğinden uygun şekilde hazırlandığından emin olun. Çiğ yemeyin.

  Jackfruit Meyvesinin Zararı Var mı?

  Çoğu için güvenli olsa da, bazı insanlar jackfruit meyvesi yemekten kaçınmalıdır. Bazı insanlar, özellikle de huş ağacına polen alerjisi olanlar için alerjiktir.

  Ayrıca, kan şekeri düzeylerini düşürme potansiyeline sahip olduğu için diyabetli bireylerin bu meyveyi düzenli olarak yemeleri durumunda ilaç dozajlarının değiştirilmesi gerekebilir.

  Bununla birlikte, jackfruit meyvesinin hiçbir zaman ciddi yan etkilere neden olduğu bildirilmemiştir ve çoğu kişinin yemesi için güvenlidir.

  Jackfruit Nasıl Yenir?

  Jackfruit çok yönlüdür, çiğ veya pişmiş yenebilir.

  Hazırlamak için önce yarıdan keserek ve sarı meyve kapsüllerini ve tohumlarını kabuktan ve çekirdekten çıkarmalısınız. Bunu bir bıçakla ya da elinizle yapabilirsiniz.

  Jackfruit içerisindeki beyaz, lifli parça son derece yapışkan olduğundan dikkat etmeniz gerekir; bu nedenle eldiven giymeniz faydalı olabilir.

  Jackfruit, olgunluğuna bağlı olarak hem tatlı hem de tuzlu yemeklerin içinde sade veya pişmiş olarak tüketilebilir.

  Olgunlaşmamış meyvenin lezzeti, tatlılar için harika olsa da, genelde olgunlaşmamış meyveler lezzetli tariflerde en iyi tadı verir.

  Egzotik bir meyve olduğu için, taze jackfruit meyvesini, özellikle sezonu olmadığı zaman bulması zor olabilir.

  Sonuç olarak;

  Jackfruit, keşfetmeye değer güçlü bir süper meyvedir. Bağışıklığı güçlendirir, magnezyum seviyelerini artırır, kalp hastalığı riskini azaltır, sindirimi iyileştirir ve osteoporozu önlemeye yardımcı olur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ