Jackfruit Nedir, Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir?

 

Jackfruit, son yıllarda popülaritesi artan benzersiz bir tropikal meyvedir. Kendine özgü tatlı bir lezzeti vardır ve çok çeşitli yemekler yapmak için kullanılabilir. Ayrıca çok besleyici ve birçok sağlık yararları bulunur.

 

Bu yazıda jackfruit diğer bir adıyla jak meyvesinin faydaları anlatılacaktır.

 

 

 

Jackfruit Nedir?

 

Jackfruit, dünyanın tropikal bölgelerinde yetiştirilen egzotik bir meyvedir. Güney Hindistan’a özgüdür. Ayrıca, incir, dut gibi meyveleri içeren “Moraceae” bitki ailesinin bir parçasıdır. Jackfruit’un sivri dış derisi vardır ve yeşil veya sarı renktedir.

 

Jackfruit’un eşsiz bir yönü alışılmadık derecede büyük boyutta olmasıdır. Dünyadaki en büyük ağaç meyvesidir ve ağırlık olarak 35 kilograma kadar çıkabilir.

 

Jackfruit ince tatlı ve meyvemsi bir lezzete sahiptir. Elma, ananas, mango ve muz da dahil olmak üzere meyvelerin bir kombinasyonuna benzer bir tada sahip olduğu söylenir.

 

Vegan vejetaryanlar çoğunlukla bu meyveyi, kıyılmış et ile karşılaştırılabilen dokusundan dolayı et yerine kullanıyorlar.

 

Jackfruit’un en çok tüketilen kısmı, olgunlaştığında ve olgunlaşmadığında yenilebilir et veya meyve kapsülleridir. Tatlılar ve köriler de dahil olmak üzere tatlı ve tuzlu yemeklerde de kullanılabilir. Tohumları da yemek için güvenlidir.

 

 

 

 

Jackfruit önemli besin öğeleri sağlar

 

Jackfruit’un etkileyici bir beslenme profili var. Ilımlı bir kalori miktarı içerir, bir fincan (165 gram) 155 kaloriye sahiptir. Kalorinin yaklaşık % 92’si karbonhidratlardan, geri kalan kısmı protein ve az miktarda yağdan gelir.

 

Ayrıca, jackfruit, ihtiyacınız olan hemen hemen her vitamin ve mineralin yanı sıra uygun bir lif miktarı içerir. Bir fincan dilimlenmiş meyve aşağıdaki besin maddelerini sağlar:

 

 • Kalori: 155

 

 • Karbonhidratlar: 40 gram

 

 • Lif: 3 gram

 

 • Protein: 3 gram

 

 • A vitamini: RDI’nin % 10’u

 

 • C vitamini: RDI’nin % 18’i

 

 • Riboflavin: RDI’nin % 11’i

 

 • Magnezyum: RDI’nin % 15’i

 

 • Potasyum: RDI’nin % 14’ü

 

 • Bakır: RDI’nin % 15’i

 

 • Manganez: RDI’nin % 16’sı

 

Jackfruit’u diğer meyvelerden eşsiz kılan protein içeriğidir. Elma ve mango gibi diğer benzer meyve türleri fincan başına 0-1 gram protein içerirken, jackfruit fincan başına 3 gramdan fazla protein sağlar.

 

Jackfruit aynı zamanda sağlık yararlarının çoğunluğundan sorumlu olan çeşitli antioksidanlar bakımından da zengindir.

 

 

 

Kan şekeri kontrolü sağlar

 

Jackfruit’un kan şekeri yönetiminde yardımcı olabilecek birkaç özelliği vardır.

 

Bir gıdayı yedikten sonra kan şekerinizin ne kadar hızlı yükseldiğinin bir ölçütü olan oldukça düşük glisemik indeksi (GI) vardır. Bu, sindirimi yavaşlatan ve kan şekeri yükselmelerini önlemeye yardımcı olan lifle ilişkilidir.

 

Düşük miktarda düşük GI gıdalar içeren diyetlerin kan şekeri kontrolünün teşvik edilmesi için yararlı olduğu belirtilmiştir.

 

Üstelik, jackfruit, yemekten sonra kan şekeri düzeylerinin çok hızlı yükselmesini önlemeye yardımcı olabilecek bir miktar protein içerir.

 

Bir çalışmada, jackfruit özütü tüketen yetişkinlerin kan şekeri düzeylerinde belirgin düzelme olduğu bulundu. Ancak bu çalışma 20 yıl önce yapılmıştır.

 

Ek olarak, diyabetik fareler üzerine yapılan bir araştırma, jackfruit yaprağı ekstraktının açlık kan şekeri düzeylerini azaltmaya yardımcı olduğunu ve uzun vadeli kan şekeri kontrolü sağladığını tespit etti.

 

Bu etkiler, dengeli kan şekeri düzeylerini yükseltme yetenekleri ile bilinen, jackfruit’un flavonoid antioksidan içeriğine atfedilmektedir.

 

Bu çalışmaların sonuçları ümit vericiyse de, bu potansiyel faydaları doğrulamak için taze jackfruit yiyen insanların daha fazla çalışması gereklidir.

 

 

 

Hastalığa karşı korur

 

Jackfruit, çeşitli hastalıkların azaltılmış riski de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sağlayan birkaç güçlü antioksidan içerir.

 

Antioksidanlar, hücrelerinizi oksidatif stres ve inflamasyondan korurlar ve bu da çoğunlukla serbest radikaller denilen moleküllerin neden olduğu zararlardan kaynaklanır.

 

İşte jackfruit’ta en çok bulunan antioksidanlara genel bir bakış:

 

C vitamini: Jackfruit, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıklara neden olabilecek iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olan yüksek miktarda C vitamini içerir.

 

Karotenoidler: Karotenoidlerin inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu ve tip 2 diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi çeşitli kronik hastalık riskini azalttığı belirtilmiştir.

 

Flavanlar: Flavanlar, kan şekeri, kan basıncını ve kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özellikler içerir – bu durum tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltmada önemli faktörlerdir.

 

 

 

Diğer Potansiyel Sağlık Yararları

 

Jackfruit’un özel olarak incelenmemiş birkaç sağlık yararına sahip olduğu belirtilir.

 

Bağışıklık sağlığı: Jackfruit’un A ve C vitamini içeriği bağışıklık sistemini artırarak hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Bu meyveyi yemenin viral enfeksiyon riskini azaltmak için yararlı olduğu iddia edilmektedir.

 

Cilt problemlerini önleme: Bu meyve, C vitamini gibi cilt sağlığını iyileştiren çeşitli besin maddeleri ve antioksidanlar sağlar. Onu yemenin cildinizin yaşlanmasını yavaşlatabileceğine dair bir anekdot kanıtı var.

 

Kalp sağlığı: Jackfruit, potasyum, lif ve antioksidan içeriği nedeniyle kalp rahatsızlığı riskini azaltma potansiyeline sahiptir.

 

Ayrıca, kökleri ve özleri geleneksel Hint ve Sri Lanka tıbbında astım, ishal ve mide ülseri gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılıyor ancak bu etkiler bilimsel olarak ispatlanmamıştır.

 

 

 

Jackfruit Yeme Riski

 

Çoğu için güvenli olsa da, bazı insanlar jackfruit’tan kaçınılmalıdır. Bazı insanlar, özellikle de huş ağacından polen alerjisi olanlar için alerjiktir.

 

Ayrıca, kan şekeri düzeylerini düşürme potansiyeline sahip olduğu için diyabetli bireylerin bu meyveyi düzenli olarak yemeleri durumunda ilaç dozajlarının değiştirilmesi gerekebilir.

 

Bununla birlikte, jackfruit’un hiçbir zaman ciddi yan etkilere neden olduğu bildirilmemiştir ve çoğu kişinin yemesi için güvenlidir.

 

 

 

Nasıl yenilir?

 

Jackfruit çok yönlüdür, çiğ veya pişmiş yenilebilir.

 

Hazırlamak için önce yarıdan keserek ve sarı meyve kapsüllerini ve tohumlarını kabuktan ve çekirdekten çıkarmalısınız. Bunu bir bıçakla ya da elinizle yapabilirsiniz.

 

Jackfruit içerisindeki beyaz, lifli parça son derece yapışkan olduğundan dikkat etmeniz gerekir; bu nedenle eldiven giymeniz faydalı olabilir.

 

Jackfruit, olgunluğuna bağlı olarak hem tatlı hem de tuzlu yemeklerin içinde sade veya pişmiş olarak tüketilebilir.

 

Olgunlaşmamış meyvelerin tatlılıkları tatlılar için harika olsa da, genelde olgunlaşmamış meyveler lezzetli tariflerde en iyi tadı verir.

 

Egzotik bir meyve olduğu için, taze jackfruit, özellikle sezonu olmadığı zaman bulması zor olabilir.

 

Jackfruit’un tohumları da yenilebilir. Kavrulabilir veya kaynatılabilir ve sonra baharatlar ile kombine edilebilirler.

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ