İyot Hangi Besinlerde Bulunur? İyot İçeren Besinler | diyetz

İyot Hangi Besinlerde Bulunur? İyot İçeren Besinler

 

İyot, besinlerden almanız gereken önemli bir mineraldir. Çünkü bu mineral tiroid bezinin, tiroid hormonları üretmesi için gereklidir.

İyotun önerilen günlük alım miktarı (RDI) çoğu yetişkin için günde 150 mcg’dir. Hamile veya emziren kadınlar için daha yüksektir.

Nüfusun üçte biri iyot eksikliği riski altındadır. İyot eksikliği, guatr olarak bilinen tiroid bezinin şişmesine ve halsizliğe, kas güçsüzlüğüne ve kilo alımı gibi belirtiler gösteren hipotiroidiye neden olabilir.

Bu yazıda “iyot minerali hangi besinlerde bulunur”, iyot olan besinler” den bahsedilecektir.

 

iyot en çok hangi besinlerde bulunur

 

İyot Bulunan Besinler

 

Yosun

Yosun, okyanusta yetişen bir bitkidir. Antioksidanlar, vitaminler ve minerallerin iyi bir kaynağıdır ve kalorisi de düşüktür.

Yosun, iyot içeren yiyecekler arasında en zenginidir. Ancak içerdiği miktar, yosun türüne ve büyüdüğü bölgeye göre önemli ölçüde değişebilir.

 

 

Morina Balığı

Morina balığı, narin bir dokuya ve hafif bir tada sahip çok yönlü beyaz bir balıktır. Yağ ve kalorisi nispeten düşük olmakla birlikte, iyot da dahil olmak üzere çok çeşitli mineral ve besin maddeleri içerir.

İzlanda Gıda İçeriği Veri tabanına göre, yağ oranı düşük olan balıklar en yüksek iyot miktarlarına sahiptir. Örneğin, 85 gram morina balığı, yaklaşık 63-99 mcg veya önerilen günlük alım miktarın % 42-66’sına sahiptir.

Morina balığındaki besin miktarı, balığın çiftlikte yetiştirilmiş veya vahşi yakalanmış olup olmadığına, hem de balık tutulan bölgeye bağlı olarak biraz değişebilir.

 

 

Süt

Süt ürünleri iyot zengini besinlerdendir. Süt ve sütteki iyot miktarı, sığır yemi içerisindeki iyot içeriğine ve sağım esnasında iyot içeren dezenfektanların kullanımına bağlı olarak büyük ölçüde farklılık göstermektedir. 1 fincan süt tavsiye edilen günlük iyot alım miktarının % 59-112’sini sağlayabilir.

Yoğurt da iyotun iyi bir süt kaynağıdır. Bir fincan sade yoğurt günlük tavsiye edilen miktarın yaklaşık yarısını sağlar.

Peynirdeki iyot miktarı türe bağlı olarak değişir. Lor peyniri, iyotun en iyi kaynaklarından biridir. Bir fincan lor peyniri 65 mcg iyot sağlarken, 30 gram kaşar peyniri yaklaşık 12 mcg iyot içerir.

 

 

İyotlu Tuz

Şu anda hem iyotlu hem de iyotsuz tuz satılmaktadır. Sofra tuzuna iyot ilavesi, 1920’lerin başında guatr hastalığının ortaya çıkmasını veya tiroid bezinin şişmesini azaltmak için ABD’de başladı. 1/4 çay kaşığı iyotlu tuzda yaklaşık 71 mcg iyot bulunur, bu da önerilen günlük alımın % 47’sidir.

 

 

Karides

Karides, düşük kalorili, protein açısından zengin bir deniz ürünüdür ve çok iyi bir iyot kaynağıdır. Ek olarak, karides, B12 vitamini, selenyum ve fosfor gibi anahtar besin maddeleri sağlar.

Karides ve diğer deniz ürünleri iyot yönünden zengin besinlerdir çünkü doğal olarak deniz suyunda bulunan iyotun bir kısmını emerler. 85 gram karides yaklaşık 35 mcg iyot içerir, bu da günlük tavsiye edilen alımın % 23’üdür.

 

 

Ton balığı

Ton balığı, düşük kalorili, yüksek proteinli, iyot açısından zengin bir besindir. Ayrıca, iyi bir potasyum, demir ve B vitamini kaynağıdır. Ton balığı, kalp rahatsızlığı riskini azaltabilecek iyi bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

Yağda daha yüksek balıklar daha düşük miktarda iyot sağlarlar. Ton balığı, daha yağlı bir balık olduğu için bunda bulunan iyot miktarı, morina türü gibi yağsız balık türlerinden daha düşüktür.

Bununla birlikte, ton balığının 85 gramı, 17 mcg veya önerilen günlük alımın yaklaşık % 11’ini sağladığı için, iyi bir iyot kaynağıdır.

 

 

Yumurta

Yumurta, iyot bulunan yiyeceklerdendir. İyot da dahil olmak üzere yumurtadaki besin maddelerinin çoğu yumurta sarısından elde edilir.

Yumurta sarısı iyi bir iyot kaynağıdır, çünkü tavuk yemine katılır. Yine de, tavuk yemindeki iyot içeriği değişebilir, buna göre yumurtada bulunan miktar da farklılık gösterir.

Ortalama olarak, bir büyük yumurta 24 mcg iyot içerir, bu da günlük alım miktarının % 16’sına denk gelir.

 

 

Kuru Erik

Kuru erik, iyot içeren meyvelerdendir. Beş kuru erik, 13 mcg iyot içerir veya günlük değerin yaklaşık % 9’unu sağlar. Erik genellikle kabızlığı hafifletmeye yardımcı olmasıyla bilinir. Bunun nedeni yüksek lif ve bir şeker alkolü türü olan sorbitol içeriğidir.

Kuru erik, K vitamini, A vitamini, potasyum ve demir de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral bakımından da yüksektir.

Erik sahip olduğu besin maddeleri nedeniyle, kalp sağlığını iyileştirmeye, kolon kanseri riskini azaltmaya ve hatta iştahı azaltarak kilo vermeye yardımcı olur.

 

Sonuç olarak;

İyot önemli bir mineraldir ancak az miktarda gıda kaynağı iyot açısından zengindir. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki insanlar eksiklik geliştirme riski altındadır.

İyot en çok yosun, süt, ton balığı, karides ve yumurtada bulunur. Ek olarak, sofra tuzu da iyot elde etmek için kullanılabilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ