İyot Açısından Zengin Besinler

 

 

İyot, beslenmenizden almanız gereken önemli bir mineraldir.

 

Tiroid bezinizin tiroid hormonları üretmek için vücudunuzda çok önemli görevleri vardır.

 

İyotun önerilen günlük alım miktarı (RDI) çoğu yetişkin için günde 150 mcg’dir. Hamile veya emziren kadınlar için daha yüksektir.

 

Nüfusun üçte biri iyot eksikliği riski altındadır. İyot eksikliği, guatr olarak bilinen tiroid bezinin şişmesine ve halsizliğe, kas güçsüzlüğüne ve kilo alımına neden olabilen hipotiroidiye neden olabilir.

 

Bu yazı iyot eksikliğini önlemeye yardımcı olabilecek iyot açısından zengin besin kaynaklarından bahsetmektedir.

 

 

 

Yosun

 

Yosun, okyanusta yetişen bir bitkidir. Antioksidanlar, vitaminler ve minerallerin iyi bir kaynağıdır ve kalorisi de düşüktür.

 

Yosun, iyotun en doğal doğal kaynaklarından biridir. Bununla birlikte, miktar, yosun türü, büyüdüğü bölge ve hazırlığı temel alınarak önemli ölçüde değişebilir.

 

 

 

 

 

Morina Balığı

 

Morina balığı, narin bir dokuya ve hafif bir tada sahip çok yönlü beyaz bir balıktır.

 

Yağ ve kalorisi nispeten düşük olmakla birlikte, iyot da dahil olmak üzere çok çeşitli mineral ve besin maddeleri içerir.

 

İzlanda Gıda İçeriği Veri tabanına göre, yağ oranı düşük olan balıklar en yüksek iyot miktarlarına sahiptir.Örneğin, 85 gram morina yaklaşık 63-99 mcg veya önerilen günlük alım miktarın % 42-66’sına sahiptir.

 

Morina balığındaki besin miktarı, balığın çiftlikte yetiştirilmiş veya vahşi yakalanmış olup olmadığına, hem de balık tutulan bölgeye bağlı olarak biraz değişebilir.

 

 

 

Süt

 

Süt ürünleri iyot kaynağıdır. Süt ve sütteki iyot miktarı, sığır yemi içerisindeki iyot içeriğine ve sağım esnasında iyot içeren dezenfektanların kullanımına bağlı olarak büyük ölçüde farklılık göstermektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Tatlı Krizlerini Bastırabilecek Gıdalar

1 fincan süt tavsiye edilen günlük iyot alım miktarının % 59-112’sini sağlayabilir.

 

Yoğurt da iyotun iyi bir süt kaynağıdır. Bir fincan sade yoğurt günlük tavsiye edilen miktarın yaklaşık yarısını sağlar.

 

Peynirdeki iyot miktarı türe bağlı olarak değişir. Lor peyniri, iyotun en iyi kaynaklarından biridir. Bir fincan lor peyniri 65 mcg iyot sağlarken, 30 gram kaşar peyniri yaklaşık 12 mcg iyot içerir.

 

 

 

İyotlu Tuz

 

Şu anda hem iyotlu hem de iyotsuz tuz satılmaktadır.

 

Sofra tuzuna iyot ilavesi, 1920’lerin başında guatrların ortaya çıkmasını veya tiroid bezinin şişmesini azaltmak için ABD’de başladı.

 

1/4 çay kaşığı iyotlu tuzda yaklaşık 71 mcg iyot bulunur, bu da önerilen günlük alımın % 47’sidir. Bununla birlikte, tuz ayrıca sodyum içerir.

 

 

 

Karides

 

Karides, düşük kalorili, protein açısından zengin bir deniz ürünüdür ve çok iyi bir iyot kaynağıdır.

 

Ek olarak, karides, vitamin B12, selenyum ve fosfor gibi anahtar besin maddeleri sağlar.

 

Karides ve diğer deniz ürünleri iyodun iyi kaynaklarıdır çünkü doğal olarak deniz suyunda bulunan iyotun bir kısmını emerler.

 

85 gram karides yaklaşık 35 mcg iyot içerir veya günlük tavsiye edilen alımın % 23’üdür.

 

 

 

Ton balığı

 

Ton balığı, düşük kalorili, yüksek proteinli, iyot açısından zengin bir besindir. Ayrıca, iyi bir potasyum, demir ve B vitamini kaynağıdır.

 

Ton balığı, kalp rahatsızlığı riskini azaltabilecek iyi bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

 

Yağda daha yüksek balıklar daha düşük miktarda iyot sağlarlar. Ton balığı, daha yağlı bir balık olduğu için orkinosda bulunan iyot miktarı, morina türü gibi daha yağsız balık türlerinden daha düşüktür.

 

İlginizi Çekebilir  Hipotiroid Diyeti

Bununla birlikte, ton balığının 85 gramı, 17 mcg veya önerilen günlük alımın yaklaşık % 11’ini sağladığı için, iyi bir iyot kaynağıdır.

 

 

 

Yumurta

 

Yumurta, iyi bir iyot kaynağıdır. 100 kaloriden daha azı için, bir yumurta , yağsız bir protein kaynağı, sağlıklı yağlar ve geniş vitamin ve mineral yelpazesi sağlar.

 

Bununla birlikte, iyot da dahil olmak üzere bu besin maddelerinin çoğunluğu yumurta sarısından elde edilir.

 

Yumurta sarısı iyi bir iyot kaynağıdır, çünkü tavuk yemine katılır. Yine de, tavuk yemindeki iyot içeriği değişebilir, buna göre yumurtada bulunan miktar da dalgalanabilir.

 

Ortalama olarak, bir büyük yumurta 24 mcg iyot içerir veya günlük alım miktarının % 16’sı.

 

 

 

Kuru Erik

 

Kuru erik, iyi bir iyot kaynağıdır. Beş kuru erik, 13 mcg iyot veya günlük değerin yaklaşık % 9’unu sağlar.

 

Erik genellikle kabızlığı hafifletmeye yardımcı olmasıyla bilinir. Bunun nedeni yüksek lif ve bir şeker alkolü türü olan sorbitol içeriğidir.

 

Kuru erik, K vitamini, A vitamini, potasyum ve demir de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral bakımından yüksektir.

 

Erik sahip olduğu besin maddeleri nedeniyle, kalp sağlığını iyileştirmeye, kolon kanseri riskini azaltmaya ve hatta iştahı azaltarak kilo vermeye yardımcı olur.

 

Sonuç olarak;

 

İyot önemli bir mineraldir ancak az miktarda gıda kaynağı iyot açısından zengindir.

 

Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki insanlar eksiklik geliştirme riski altındadır.

 

İyotta en çok yosun, süt, orkinos, karides ve yumurtada bulunur. Ek olarak, sofra tuzunun birçoğu yemeklerine iyot eklemek için kolay bir yoldur.

 

Bu yazıda listelenen gıdalar, yalnızca iyotun en iyi kaynaklarından bazıları değil, aynı zamanda çok besleyici ve sağlıklıdır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: