İyot Eksikliğinin Belirtileri | diyetz

İyot Eksikliğinin Belirtileri

 

 

İyot, vücudunuzun yapamadığı önemli bir mineraldir.

 

Tiroid beziniz bunu, tiroit hormonları yapmak için kullanır, hasarlı hücreleri onarır ve sağlıklı bir metabolizmayı destekler.

 

Maalesef dünya genelindeki insanların üçte birinde iyot yetmezliği riski var.

 

En yüksek riski taşıyanlar şunlardır:

 

 • Hamile kadınlar
 • Toprakta çok az iyot bulunan ülkelerde yaşayan insanlar. Buna Güney Asya, Güneydoğu Asya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkeleri dahildir.
 • İyotlu tuz kullanmayan insanlar.
 • Vejeteryan ya da vegan beslenme tarzını benimseyen kişiler

 

Bir iyot yetersizliği rahatsız edici ve hatta şiddetli belirtilere neden olabilir. Boyunda şişme, gebelikle ilgili sorunlar, kilo alımı ve öğrenme güçlükleri sayılabilir.

 

Belirtileri hipotiroidi veya düşük tiroit hormonlarına çok benzer. İyot, tiroit hormonları yapmak için kullanıldığından, iyot yetersizliği, vücudunuzun yeterince yapamayacağı ve hipotiroidizme yol açtığı anlamına gelir.

 

İşte bir iyot yetersizliğinin belirtileri…

 

 

 

 

Boyun şişmesi

Boynun ön kısmındaki şişkinlik, iyot yetersizliğinin en yaygın semptomudur. Buna guatr denir ve tiroid bezi çok büyüdüğünde oluşur.

 

Tiroid bezi, boynunuzun önünde küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid uyarıcı hormondan (TSH) bir sinyal aldıktan sonra tiroid hormonlarını üretir.

 

TSH’ın kan seviyeleri yükseldiğinde tiroid bezi, tiroid hormonları yapmak için iyot kullanır. Ancak, vücudunuzda iyot seviyesi düşük olduğunda, ondan yeterince yararlanamaz.

 

Telafi etmek için tiroid bezi daha fazla sonuç elde etmek için daha fazla çalışır. Bu, hücrelerin çoğalmasına neden olur, sonuçta bir guatra yol açar.

 

Neyse ki, çoğu olgu iyot alımını arttırarak tedavi edilebilir. Ancak, guatr yıllarca tedavi edilmemişse kalıcı tiroid hasarına neden olabilir.

 

 

 

Beklenmedik Kilo Alımı

Beklenmeyen kilo artışı iyot yetersizliğinin bir diğer işaretidir.

 

Vücudun tiroit hormonlarını yapmak için yeterli iyotu yoksa bu durum ortaya çıkabilir.

 

Bunun nedeni, tiroit hormonların vücudunuzun gıdayı enerji ve ısıya dönüştürme süreci olan metabolizma hızınızı kontrol etmesine yardımcı olmasıdır.

 

Tiroid hormon düzeyleriniz düştüğünde vücudunuz istirahat halindeyken daha az kalori yakar. Maalesef, yemek yediğiniz gıdalardan daha fazla kalori yağ olarak depolandığınız anlamına gelir.

 

Beslenmenizden daha fazla iyot alınması, vücudunuzun daha fazla tiroid hormonu yapmasına yardımcı olabileceğinden, yavaş metabolizmanın etkilerini tersine döndürebilir.

 

İlginizi Çekebilir  Kaş Dökülmesi Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

 

 

Yorgunluk ve Halsizlik

Yorgunluk ve halsizlik de iyot eksikliğinin sık görülen semptomlarındandır.

 

Bazı çalışmalar, iyot eksikliğinde ortaya çıkan, düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kişilerin yaklaşık % 80’inin yorgun ve halsiz hissettiğini bulmuştur.

 

Bu belirtiler tiroid hormonları vücuda enerji vermeye yardımcı olduğu için oluşur.

 

Tiroid hormonu seviyeleri düşük olduğunda, vücut normalde olduğu kadar enerjiyi sağlayamaz. Bu, enerji seviyenizin düşmesine ve halsiz hissetmenize neden olabilir.

 

2.456 kişide yapılan bir çalışmada, yorgunluk ve bitkinliğin düşük veya hafif düşük tiroid hormon düzeyleri olanlar arasında en sık semptomlar olduğu bulundu.

 

 

 

Saç dökülmesi

Tiroid hormonları saç foliküllerinin büyümesini kontrol etmeye yardımcı olur.

 

Tiroid hormon düzeyleriniz düştüğünde, saç kökleriniz yenilenmeyi durdurabilir. Zamanla saç dökülmesine neden olabilir.

 

Bu nedenle, iyot yetersizliği olan insanlar saç dökülmesine maruz kalabilir.

 

700 kişiyle yapılan bir çalışmada, düşük tiroid hormonu düzeyleri olanların % 30’unun saç dökülmesi yaşadığı tespit edildi.

 

Ancak, diğer çalışmalar, düşük tiroit hormon düzeylerinin saç dökülmesine neden olan ailelerde saç dökülmesine neden olduğunu gösterdi.

 

Bir iyot yetersizliği yüzünden saç dökülmesi yaşarsanız, bu mineralden yeterli miktarda almak tiroit hormon seviyelerini düzeltmenize ve saç dökülmesini durdurmanıza yardımcı olabilir.

 

 

 

Kuru Cilt

Kuru, pul pul bir deri birçok insanı iyot yetersizliği ile etkileyebilir.

 

Bazı çalışmalar, düşük tiroid hormon düzeyleri olan kişilerin % 77’sinin kuru, pul pul bir deriye sahip olduğunu bulmuştur.

 

İyottan yapılmış olan tiroid hormonları, cildinizdeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Tiroid hormonu seviyeleri düşük olduğunda, bu rejenerasyon sık görülmez ve muhtemelen kuru, pul pul deriye yol açar.

 

Ayrıca, tiroid hormonları vücudun terleme durumunu düzenler. İyot yetersizliği olanlar gibi düşük tiroid hormonu düzeyleri olan kişiler de, normal tiroid hormonu seviyesine sahip kişilerden daha az terleme eğilimi gösterir.

 

Terin cildinizi nemli tutmaya yardımcı olduğu göz önüne alındığında, ter eksikliği kuru, pul pul dökülmüş cildin iyot eksikliğinin ortak bir belirti olmasının bir başka nedeni olabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Karbonhidrat Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Besinlerin Karbonhidrat Değerleri

 

 

Her zamankinden daha fazla üşümek

Üşümek, iyot eksikliğinin ortak bir semptomudur. Bazı çalışmalar, düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kişilerin % 80’inden fazlasının normalden daha fazla soğuk ve sıcaklıklara duyarlı olabileceğini bulmuştur.

 

İyot, tiroid hormonları yapmak için kullanıldığından iyot eksikliği tiroid hormon seviyelerinin düşmesine neden olur.

 

Tiroid hormonlarının metabolizma hızınızı kontrol etmesine yardımcı olması göz önüne alındığında, düşük tiroid hormonu seviyeleri yavaşlamasına neden olabilir. Daha yavaş metabolizma, normalden daha fazla üşümenize neden olan daha az ısı üretir.

 

 

 

Nabız Oranındaki Değişiklikler

Nabız hızı, kalbin dakikada kaç kez attığını gösteren bir ölçüdür. İyot seviyelerinizden etkilenebilir. Bu mineralin çok azı kalbinizin alışılagelenden daha yavaş atmasına neden olabilirken, fazla olanı kalbinizin her zamankinden daha hızlı atmasına neden olabilir.

 

Şiddetli bir iyot eksikliği anormal derecede yavaş kalp atışına neden olabilir. Bu halsiz hissetmenize, yorgun düşmenize, baş dönmesine ve muhtemelen bayılmanıza neden olabilir.

 

 

 

Öğrenme ve Hatırlama Sorunu

Bir iyot yetersizliği öğrenme ve hatırlama becerinizi etkileyebilir. 1000’den fazla yetişkini içeren bir çalışma, daha yüksek tiroid hormon düzeyleri olanların öğrenme ve hafıza testlerinde daha düşük tiroid hormon düzeyleri olanlara kıyasla daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu.

 

Tiroid hormonları beyninizin gelişmesine yardımcı olur. Bu nedenle, tiroit hormonları yapmak için gereken bir iyot yetersizliği, beyin gelişimini etkileyebilir.

 

Çalışmalar, beyindeki uzun süreli hafızayı kontrol eden hipokampusun düşük tiroit hormon düzeyleri olan insanlarda daha küçük göründüğünü bulmuştur.

 

 

 

Gebelikte Sorunlar

Hamile kadınların iyot eksikliği riski yüksektir. Bunun nedeni, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yeteri kadar tüketmelerinin yanı sıra büyüyen bebeğin ihtiyaçlarını karşılamalarıdır. Bebekler anne sütü ile iyot alırken, iyot için artan talep laktasyon boyunca devam eder.

 

Hamilelik ve emzirme döneminde yeterince iyot alımı hem anne hem de bebek için yan etkilere neden olabilir.

 

Anneler, guatr, güçsüzlük, yorgunluk ve üşüme hissi gibi aşırı aktif bir tiroid semptomları yaşayabilir. Bu arada, bebeklerde bir iyot yetersizliği fiziken büyüme ve beyin gelişimine engel olabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Böbreklere Faydalı Yiyecekler

Ayrıca şiddetli bir iyot yetersizliği ölü doğum riskini artırabilir.

 

 

 

Ağır veya Düzensiz Dönemler

İyot yetersizliğinin bir sonucu olarak ağır ve düzensiz menstrüel kanamalar oluşabilir. İyot yetersizliğinin semptomlarının çoğunda olduğu gibi, tiroid hormonlarını yapmak için iyotun gerekli olduğu düşünüldüğünde, bu da düşük tiroid hormon seviyeleri ile ilgilidir.

 

Bir çalışmada, düşük tiroid hormon düzeyleri olan kadınların % 68’inde düzensiz adet döngüsü görülürken, sağlıklı kadınların yalnızca % 12’sinde görülme sıklığı vardı.

 

Araştırmalar aynı zamanda düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kadınların ağır kanamalarla menstrüel siklusları daha sık yaşadıklarını göstermektedir. Bunun nedeni, tiroid hormonlarının menstruasyon döngüsünde rol alan hormonların sinyallerini bozmasıdır.

 

 

 

İyot Kaynakları

Beslenme yoluyla iyotun çok az iyi kaynağı vardır. Bu nedenle iyot eksikliğinin dünya çapında yaygın olmasının nedeni budur.

 

Önerilen günlük alım miktarı (RDI) günde 150 mcg’dir. Bu miktar sağlıklı tüm yetişkinlerin % 97-98’inin ihtiyaçlarını karşılar.

 

Ancak, hamile veya emziren kadınların daha fazlasına ihtiyacı vardır. Gebe kadınların günde 220 mcg’ye, emziren kadınların günde 290 mcg’ye ihtiyacı vardır.

 

Aşağıdaki gıdalar iyotun mükemmel kaynaklarıdır:

 

 • Yosun
 • Morina
 • Yoğurt
 • İyotlaştırılmış tuz
 • Karides
 • Yumurta
 • Ton balığı
 • Kuru erik

 

Yosun genellikle büyük bir iyot kaynağıdır, ancak bu nereden geldiğine bağlıdır. Japonya gibi bazı ülkelerdeki deniz yosunları iyot bakımından zengindir.

 

Bu mineralin daha az miktarı, balık, kabuklu deniz hayvanları, sığır eti, tavuk, süt ve diğer süt ürünleri gibi çeşitli yiyeceklerde bulunur.

 

Yeterli iyot almak için en iyi yol, yemeklerinize iyotlu tuz eklemektir. Gün boyunca yarım çay kaşığı (3 gram)tüketmek, eksikliği önlemek için yeterlidir.

 

Bir iyot eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışmak en iyisidir.

 

Sonuç olarak;

Vücudunuz tiroid hormonları yapmak için iyot kullanır. Bu nedenle bir iyot yetersizliği, vücudun yeterli miktarda tiroid hormonu üretemediği hipotiroidizme neden olabilir.

 

Neyse ki, eksikliklerin önlenmesi kolaydır. Ana öğünlerinize iyotlu tuz eklemek, gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olur.

 

Bir iyot eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Guatr olup olmadığınızı anlamak için test yapacaktır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ