İstiridye Nedir? Faydaları ve Zararları

   

  İstiridye, koylar ve okyanuslar gibi deniz yaşam alanlarında yaşayan yumuşakçalardır. Ekosistemin hayati bir parçasıdır, sudaki kirleticileri filtreler ve midye gibi diğer türlere doğal yaşama ortamı sağlar.

  Pek çok farklı türü vardır; tuzlu, lezzetli etleri dünya çapında tüketilmektedir.

  İstiridye afrodizyak etkisi ile tanınmaktadır, bunun yanında bu yumuşakçaların pek çok sağlık yararı vardır. İşte “istiridye ne demek”, “istiridye nasıl yenir”, “istiridye faydaları ve zararları nelerdir?” sorularının cevapları…

  İstiridye nedir?

  Çok çeşitli sağlık yararları sunan, son derece besleyici kabuklu deniz hayvanıdır. İstiridye kabuğu, gri renkli, dolgun bir iç gövdeyi koruyan sert, düzensiz şekillidir. Bu iç vücut – eti olarak bilinir – son derece besleyicidir.

   

  istiridye özellikleri

   

  İstiridye Besin Değerleri

  100 gram yabani istiridye aşağıdaki besin öğelerini sağlar:

   

  Kalori: 68

  Protein: 7 gram

  Yağ: 3 gram

  D Vitamini: Referans Günlük Alımın (RDI )% 80’i

  Tiamin (B1 vitamini): RDI’nin % 7’si

  Niasin (B3 vitamini): RDI’nin % 7’si

  B12 Vitamini: RDI’nin % 324’ü

  Demir: RDI’nin % 37’si

  Magnezyum: RDI’nin % 12’si

  Fosfor: RDI’nın % 14’ü

  Çinko: RDI’nın % 605’i

  Bakır: RDI’nın % 223’ü

  Manganez: RDI’nin % 18’i

  Selenyum: RDI’nin % 91’i

   

  Bu kabuklu deniz ürünü, düşük kalorili olup, protein, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere önemli besinlerle doludur.

  Bu lezzetli yumuşakçalar ayrıca, inflamasyonu düzenlemek, kalp ve beyni sağlıklı tutmak gibi vücutta önemli rol oynayan çoklu doymamış yağ ailesi olan iyi bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır.

  Omega-3 yağları yiyenlerin kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi durumlar geliştirme riski daha düşüktür.

   

   

  İstiridyenin Faydaları

   

  Mükemmel bir besin kaynağıdır

  İstiridye besinler ile doludur. Aşağıdaki vitamin ve minerallerde özellikle yüksektir:

   

  B12 vitamini

  Bu besin, sinir sistemi bakımı, metabolizması ve kan hücresi oluşumu için kritik öneme sahiptir. Birçok insan, özellikle yaşlı yetişkinler bu vitaminde eksiktir.

   

  Çinko

  Bu mineral bağışıklık sistemi sağlığı, metabolizması ve hücre büyümesinde hayati bir rol oynar.

   

  Selenyum

  Bu mineral uygun tiroid fonksiyonunu ve metabolizmasını korur. Aynı zamanda serbest radikallerin neden olduğu hücrelerin zarar görmesini engellemeye yardımcı olarak güçlü bir antioksidan görevi görür.

   

  D vitamini

  D vitamini bağışıklık sağlığını, hücresel büyümeyi ve kemik sağlığını korumak için gereklidir.

   

  Demir

  Vücutta oksijen taşıyan proteinler olan hemoglobini ve miyoglobini yapmak için vücudun demire ihtiyacı vardır.

   

  İlginizi Çekebilir  Alzheimer ile Savaşmak için MIND Diyeti Nasıl Yapılır?

  Sağlıktaki diğer çeşitli rollerinin yanı sıra, bu besinlerin birçoğu antioksidan koruma sağlar. Örneğin, selenyum, vücudu oksidatif strese karşı korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır, aşırı miktarda serbest radikal üretildiğinde oluşan bir dengesizliktir.

  Oksidatif stres, kanser, kalp hastalığı ve zihinsel düşüş gibi bir dizi kronik durumla ilişkilendirilmiştir.Çinko, B12 ve D vitaminlerinin de antioksidan etkileri vardır, bu istiridyenin koruyucu yararlarını daha da arttırır.

   

   

  Kaliteli bir protein kaynağıdır

  Bu kabuklu deniz ürünü, yüksek kaliteli protein kaynağıdır ve 100 gramlık porsiyon 7 gram protein sağlar. Aynı zamanda eksiksiz bir protein kaynağıdır, yani vücudun ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidin tümünü içerir.

  Protein yönünden zengin besinler, peptit YY ve kolesistokinin (CCK) gibi tokluğu arttıran hormon seviyelerini artırarak iştahın azalmasına yardımcı olur.

  Yüksek proteinle beslenmek, özellikle diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolüne fayda sağlar. Aynı zamanda diyabet hastalarında kalp hastalığı risk faktörlerini azaltır.

   

   

  Eşsiz bir antioksidan içeriği vardır

  İstiridye, vitaminler gibi faydalı besinler içermesinin yanı sıra, 3,5-Dihidroksi-4-metoksibenzil alkol (DHMBA) adı verilen yeni keşfedilmiş, benzersiz bir antioksidan da sağlar. DHMBA, güçlü antioksidan etkiler gösteren bir fenolik bileşiktir.

  Bir test tüpü çalışması, oksidatif stresin neden olduğu hasarı önlemek için yaygın olarak kullanılan sentetik bir E vitamini formu olan Trolox’tan oksidatif stres ile mücadelede 15 kat daha güçlü olduğunu göstermiştir.

  Bazı test tüpü çalışmaları istiridye kaynaklı DHMBA’nın, karaciğer sağlığına özel yararı olabileceğini göstermektedir. Örneğin, bir test tüpü çalışması insan karaciğer hücrelerini indüklenmiş oksidatif stresin neden olduğu hasar ve hücre ölümünden koruduğunu göstermiştir.

   

   

  İstiridye Zararları

  Bu deniz ürününün etkileyici sağlık yararları olsa da, özellikle çiğ tüketildiğinde bazı olumsuzluklara neden olur.

   

   

  Bakteriler içerir

  Çiğ istiridye yemek, bakteri enfeksiyonu riski taşır. Vibrio bakterileri – Vibrio vulnificus ve Vibrio parahaemolyticus dahilistiridye gibi kabuklu deniz hayvanlarında yoğunlaşır. Çiğ yediğinizde maruz kalma oranı daha yüksek olacaktır.

  Bu bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar ishal, kusma, ateş ve hatta septisemi (ölüme neden olabilecek ciddi bir kan enfeksiyonu)  daha ciddi durumlara neden olabilir.

   

   

  Diğer kirleticiler

  Ayrıca Norwalk tipi virüsler ve sağlık riski oluşturabilecek enterovirüsler taşır. Ek olarak, bu yumuşakçalar kurşun, kadmiyum ve civa gibi ağır metaller de dahil olmak üzere kimyasal kirletici maddeler içerebilir.

  Bu potansiyel sağlık riskleri nedeniyle çocuklar, bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar ve hamile veya emziren kadınlar çiğ deniz ürünleri yemekten kaçınmalıdır.

  Çiğ yemeyi tercih edenler bu potansiyel risklerin farkında olmalıdır. Bu nedenle istiridyenin pişirilerek yenmesi tavsiye edilmektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Mandalina Yararları, Zararları, Besin Değeri

   

  Diğer riskler

  İstiridye olağanüstü yüksek miktarda çinko içerir. Bu mineral sağlık için önemli olsa da, çok fazla tüketmek zararlı olabilir.

  Çinko zehirlenmesi, genellikle takviyelere atfedilse de, çok fazla istiridye yemek, demir ve bakır seviyelerinin azalması gibi olumsuz sağlık etkilerine yol açabilir. Ek olarak, deniz ürünlerine alerjisi olanların, istirdye yemekten kaçınmaları gerekir.

   

   

  İstiridye Nasıl Yenir?

  Sağlık riski oluşturabilecekleri için çiğ istiridyeleri dikkatli kullanın. Pişmiş onları yemek çok daha güvenlidir çünkü pişirme zararlı bakterileri yok eder.

  İstiridye şu şekilde yenebilir:

  – Makarna yemeklerine pişmiş istiridye eti ekleyin.

  – Pişmiş istiridyeyi taze otlar ile servis edin.

  – Deniz mahsulleri çorbalarına veya yemeklerine ekleyin.

  – Hindistan cevizi yağında kabuklu istiridye etini kızartın.

  – Buğulayın ve üzerine limon suyu ve tereyağı ekleyin.

   

  Bu deniz ürününü alırken dikkat etmeniz gereken bazı güvenlik ipuçları vardır:

  – Sadece kapalı kabuklu istiridye seçin. Açık kabuklu olanları atın.

  – Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) göre, pişirme sırasında açılmayan da atılmalıdır.

   

  Sonuç olarak;

  İstiridye, çok çeşitli sağlık yararları sunan, son derece besleyici kabuklu deniz ürünüdür. Tamamı sağlığa fayda sağlayan yüksek kaliteli protein, vitamin, mineral ve antioksidanlar sağlar.

  Çiğ şekilde yemek, potansiyel olarak zararlı bakteri içerir, bu nedenle enfeksiyondan kaçınmak için pişmiş olarak tüketin.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ