İshal Neden Olur, Nasıl Geçer? | diyetz

İshal Neden Olur, Nasıl Geçer?

 

İshal olduğumuzda, vücudumuz, tüm vücut sistemlerinin çalışması için gerekli olan sıvıları ve besin maddelerini kaybeder. Bu vücutta dengesizliğe neden olur ve baş dönmesi, fiziksel güçsüzlük ve karın ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar. İshal ciddi bir durum olmasa da, rahatsız ve yorgun hissetmenize neden olur.

 

İshal, parazitlerin veya bağırsak astarlarını tahriş eden virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar sonucu oluşan gevşek dışkıdır ve bunun birçok nedeni vardır. Sık bağırsak hareketleri sonucu, bulantı ve kusma, karın krampları, artan susuzluk, ateş vb. belirtiler görülür.

 

Bu nedenle, ishali tedavi etmenin yanı sıra, vücudun susuz kalmasını önleyecek bazı bitkisel ilaçlara başvurmak gerekir. Yazıda “karın ağrısı ve ishal nasıl geçer”, “ishal ve halsizlik nasıl geçer”, “ishal hemen nasıl geçer”, “mide ağrısı ve ishal nasıl geçer” sorularına cevap olarak ishali geçirmek için tüketebileceğiniz bitkisel çaylar anlatılacaktır.

 

 

Evde İshal Nasıl Geçer?

 

 

Papatya Çayı

Papatya çayı, ishalin tedavisinde kullanılabilecek en iyi çaylardan biridir. Bağırsak iltihabını azaltan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca karın ağrısından kurtulmaya yardımcı olan antispazmodik özelliklere sahiptir.

 

Nasıl yapılır?

1 çay kaşığı nane yaprağı ve papatya çiçeğini alın ve bir bardak kaynar suya ekleyin. 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Süzün ve günde birkaç kez bu çayı için.

 

 

Tarçın Çayı

Tarçın çayı, ishalin tedavisi için kullanılabilecek başka bir bitkisel çaydır. Bağırsak hareketlerini kontrol etmeye yardımcı olan ve bağırsak astarlarını tahriş etmeyen, böylece mideyi sakinleştiren tıbbi ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Tarçın ayrıca bağırsak gazını hafifletmeye yardımcı olur ve geleneksel olarak ishal ile mücadele etmek için kullanılmış bir maddedir.

 

Nasıl yapılır?

Bir bardak kaynar suya 1 çay kaşığı tarçın tozu veya 2 küçük tarçın çubuğu ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekleyin. Siyah bir çay poşeti ekleyin ve iki dakika daha demleyin. Çay poşeti ve tarçın çubuğunu çıkarın ve için. Bunu günde iki kez yapın.

Not: Tarçın alerjiniz varsa, ishal belirtilerini ağırlaştırabileceğinden, bu çayı içmeyin.

 

İlginizi Çekebilir  İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Tedavi

 

Rezene Çayı

Rezene çayının antioksidan ve sindirim sistemi için faydalı özelliklere sahip olduğu ve midedeki patojenlere karşı savaşabileceği bilinmektedir. İshali, şişkinliği tedavi etmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Rezene tohumlarında potasyum gibi minerallerin bulunması, elektrolit seviyelerinin düzenlenmesine ve susuz kalmaktan kaynaklanan rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

 

Nasıl yapılır?

Bir bardak kaynar suya bir kaşık rezene tohumu ekleyin. 10 dakika bekletin, süzün ve sıcak olarak için. Günde 2 bardak rezene çayı içilebilir.

 

 

Yeşil Çay

Yeşil çay, bağırsakların mukozalarında büzücü olarak çalışan tanenler içerir. Bu, vücutta sıvıları emmeye yardımcı olur ve bağırsak iltihabını yatıştırır. Kafeinin sindirime olan yan etkilerini azaltmak için öğünler arasında, tercihen günün ilerleyen saatlerinde yeşil çay içmek gerekir.

 

Nasıl yapılır?

Bir çay kaşığı yeşil çay yaprağı veya yeşil çay poşetini, bir bardak kaynar suya ekleyin. Çayın 2-3 dakika demlenmesini bekleyin. Soğuduktan sonra için.

 

 

Kekik Çayı

Kekik, sindirim sistemini etkileyen rahatsızlıklar için alternatif bitkisel tedavilerden biridir. Bağırsak hareketlerini ve sindirim sürecini stabil tutmaya yardımcı olan yatıştırıcı ve anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir.

 

Nasıl yapılır?

Bir bardak suyu kaynatın ve 1 çay kaşığı kekik ekleyin. 10 dakika soğutun ve süzün. Günde bir kez içebilirsiniz.

 

 

Nane Çayı

Nane çayı, mide ve sindirim rahatsızlıkları için en şifalı çaylardandır, çünkü ishal ve şişkinlik gibi birçok mide rahatsızlığını yatıştırdığı ve sindirimi kolaylaştırdığı bilinmektedir. Ek olarak, nane bakteri florasını dengeler ve asit üretimini azaltır.

 

Nasıl yapılır?

Bir bardak suyu kaynatın ve nane yapraklarını ekleyin. 10 dakika demledikten sonra süzün. Günde üç kez için.

 

 

Zencefil Çayı

Zencefil, mide rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcı olan analjezik, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu baharat mideyi ısıtır ve sindirim sistemi için harika bir toniktir. Zencefil çayı içmek vücudu nemlendirir ve ishal sırasında kaybedilen sıvıları yeniler.

 

İlginizi Çekebilir  Jelatin Nedir? Faydaları, Zararları ve Nasıl Yapılır?

Nasıl yapılır?

Bir bardak kaynar suya birkaç yemek kaşığı rendelenmiş zencefil ekleyin. 5 dakika demleyin ve bir parça limon ile birlikte için. Günde iki kez içebilirsiniz.

 

 

Adaçayı

Adaçayı, antibakteriyel, antifungal ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle ishali azaltmaya yardımcı olur. Bu, bağırsak astarlarındaki iltihaplanmayı ve dehidrasyonun neden olduğu fiziksel zayıflığı azaltır.

 

Nasıl yapılır?

Bir bardak kaynar suya birkaç yıkanmış adaçayı yaprağı ekleyin. 10 dakika demlendikten sonra süzün. Günde iki kez için.

 

 

Portakal Kabuğu Çayı

Portakal kabuğu, bağırsaklarda faydalı bakteri veya probiyotiklerin büyümesini destekleyen ve böylece sağlıklı bir bağırsak sistemini koruyan pektin bakımından zengindir.

 

Nasıl yapılır?

Portakal kabuğunu doğrayın ve bir bardak kaynar suya ekleyin. 10 dakika kaynatın. Süzün ve çay olarak için.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ