İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri | diyetz

İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri

 


İrritabl bağırsak sendromu (IBS), dünya çapındaki insanların % 6-18’ini etkiler. Bu durum, bağırsak hareketlerinin sıklığı veya biçimindeki değişiklikleri içerir.


Diyet, stres, kötü uyku ve bağırsak bakterilerindeki değişiklikler semptomları tetikleyebilir.


Tetikleyiciler her kişi için farklıdır; bu da, sendroma sahip herkesin kaçınılması gereken gıdaları veya stres kaynaklarını belirlemeyi zorlaştırmaktadır.


Bu yazı, IBS’nin en sık karşılaşılan belirtilerini ve sendromun var olduğundan şüpheleniyorsanız ne yapmanız gerektiğini anlatmaktadır.

 

 

 

Ağrı ve Kramplar


Karın ağrısı IBS için en yaygın semptomdur ve tanıda anahtar bir faktördür.


Normalde, bağırsak ve beyniniz sindirimi kontrol etmek için birlikte çalışır. Hormonlar, sinirler ve bağırsaklarda yaşayan iyi bakterilerin saldığı sinyaller vasıtasıyla olur.


IBS’de, bu koordine sinyallerinin bozulur, sindirim sisteminin kaslarında koordinasyonsuz ve ağrılı bir gerilime neden olur.

 

Bu ağrı çoğunlukla alt karında veya karnın tamamında ortaya çıkar ancak üst karında olma olasılığı azdır. Ağrı genellikle bağırsak hareketi sonrasında azalır.

 


FODMAP bakımından düşük bir diyet gibi beslenme değişiklikleri, ağrı ve diğer semptomları iyileştirebilir.
Diğer tedaviler, nane yağı, bilişsel davranış terapisi ve hipnoterapi gibi bağırsak gevşetici maddeleri içerir.

 

Bu değişikliklere cevap vermeyen ağrı için bir gastroenterolog, size IBS ağrısını hafifletmek için tıbbi bir ilaç önerebilir.

 

 

 


İshal


İshal etkisi olan IBS, sendromun üç ana tipinden biridir. IBS’li hastaların kabaca üçte birini etkiler.

 

200 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışma, ishale sahip IBS olanların haftalık ortalama 12 bağırsak hareketi olduğunu ve bu hareketin IBS olmayan yetişkinlerin sayısının iki katından fazla olduğunu bulmuştur.

 

Bağırsakların hızlı çalışması, aynı zamanda, ani bir bağırsak hareketi isteği ile sonuçlanabilir. Bazı hastalar bunu ani başlayan ishal korkusu nedeniyle bazı sosyal durumlardan kaçınarak önemli bir stres kaynağı olarak tanımlıyorlar.

 

 

 

Kabızlık
IBS hem ishal hem de kabızlığa neden olabilir.Kabızlık ağırlıklı IBS, IBS hastalarının yaklaşık % 50’sini etkileyen en yaygın tiptir.

 

İlginizi Çekebilir  Kilo Almak İçin Ne Yemeliyim? Kilo Almak için Beslenme

Beyin ve bağırsak arasında değişen iletişim, dışkının normal geçiş süresini hızlandırabilir veya yavaşlatabilir. Geçiş zamanı yavaşlarsa bağırsak dışkıdan daha fazla su emer ve geçmesi daha zorlaşır.

 

Kabızlık, haftada üçten daha az bağırsak hareketi olarak tanımlanır.”Fonksiyonel” kabızlık, başka bir hastalık tarafından açıklanmayan kronik kabızlık demektir.

 

Fonksiyonel kabızlık IBS ile ilgili değildir ve çok yaygındır. Fonksiyonel kabızlık genellikle ağrılı olmadığı için IBS’den farklıdır.

 

Buna karşılık, IBS’deki kabızlık, bağırsak hareketine bağlı olarak karın ağrısına sebep olur.

 

IBS’de kabızlık genellikle eksik bir bağırsak hareketi hissine neden olur. Bu, gereksiz gerilmeye yol açar.

 


IBS için olağan tedaviler yanında, egzersiz, daha fazla su içme, çözünebilir lif yeme, probiyotik alma ve müshillerin sınırlı kullanımı yardımcı olabilir.

 

 

 

Değişen Kabızlık ve İshal

Karma veya değişen kabızlık ve ishal, IBS’li hastaların yaklaşık % 20’sini etkiliyor.

 

IBS’de ishal ve kabızlık, kronik, tekrarlayan karın ağrısı içerir.

 

Bu tip IBS, diğerlerine göre daha sık ve şiddetli semptomlarla daha şiddetli olma eğilimindedir.

 

Karışık IBS semptomları bir kişiden diğerine göre değişir. Bu nedenle, bu durum tek boyutlu tedavi önerileri yerine bireyselleştirilmiş bir tedavi yaklaşımı gerektirir.

 

 

 

Bağırsak Hareketlerinde Değişiklikler

Bağırsakta yavaş hareket eden dışkı genellikle bağırsaktan su emerek dışkıyı kurutur. Bu da, kabızlığın semptomlarını daha da arttırabilen sert dışkı oluşturur.

 

Dışkının bağırsak içerisindeki hızlı hareketi, suyun emilmesi için biraz zaman bırakır ve ishal belirtisi olan gevşek dışkılara neden olur.

 

IBS ayrıca mukusun dışkıda birikmesine de neden olabilir; bu kabızlık genellikle diğer kabızlık nedenlerinde görülmez.

 

Dışkıdaki kan, potansiyel olarak başka ciddi bir tıbbi durumun belirtisi olabilir ve mutlaka doktora gidilmesini gerektirir.

 

Dışkıdaki kan kırmızı olabilir ancak çoğunlukla çok koyu veya siyahtır.

 

 

 

Gaz ve Şişkinlik

IBS’de sindirimin değişmesi, bağırsakta daha fazla gaz üretimine yol açar. Bu, rahatsızlık veren şişkinliğe neden olur.

 

İlginizi Çekebilir  Erik ve Kuru Eriğin Besin Değeri

337 IBS hastasını içeren bir çalışmada,% 83’ünde şişkinlik ve kramp tespit edildi. Her iki semptom da kadınlarda ve konstipasyon baskın IBS veya karışık IBS tiplerinde daha sık olduğu görüldü.

 

Laktoz ve FODMAP’lardan kaçınılması şişkinliğin azalmasına yardımcı olabilir.

 

 

 

Gıda İntoleransı

IBS’li bireylerin % 70’ine yakını belirli gıdaların, belirtileri tetiklediğini bildirmektedir.

 

IBS hastalarının üçte ikisi bazı gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır. Bazen bu kişiler, birden fazla gıdayı beslenmelerinden çıkarmalıdır.

 

Neden bu besinler semptomları tetikliyor belli değil. Gıda intoleransı alerji değildir ve tetikleyici gıdalar sindirimde ölçülebilir farklılıklara neden olmaz.

 

Tetikleyici gıdalar herkes için farklı olmakla birlikte, bazı yaygın olanlara laktoz ve glüten içeren gıdalar ile FODMAP’ler gibi gaz üreten gıdalar dahildir.

 

 

 

Yorgunluk ve Uyku Güçlüğü

IBS hastalarının yarısından fazlası yorgunluk belirtisi olduğunu bildiriyor. Bir çalışmada, IBS tanısı konan 160 erişkin, çalışma, boş zaman ve sosyal etkileşimlerde fiziksel dayanıklılıklarının olduğunu belirtti.

 

85 yetişkinle yapılan bir başka çalışması, semptomlarının yoğunluğunun yorgunluğun şiddetini öngördüğünü ortaya koydu.

 

IBS de uykuya dalmakta zorluk, sık uyanma ve sabahları uykusuzluğu bağlı yorgunluk hissi görülmektedir.

 

IBS’li 112 erişkin üzerinde yapılan bir çalışmada % 13’ü kötü uyku kalitesi bildirdi.

 

50 erkek ve kadın üzerinde yapılan bir başka araştırmada, IBS’li olanların yaklaşık bir saat uyuduğu, ancak sabahları IBS’siz olanlardan daha az enerjik hissettikleri tespit edildi.

 

Kötü uyku ertesi gün daha şiddetli gastrointestinal semptomları tetikler.

 

 

 

Anksiyete ve Depresyon

IBS, anksiyete ve depresyon ile de bağlantılıdır.

 

IBS semptomlarının zihinsel stresin bir ifadesi olup olmadığı veya IBS ile yaşam stresinin insanları psikolojik zorluklara daha yatkın görüp görmediği belirsizdir.

 

Endişe ve sindirim gibi IBS semptomları kısır döngü içinde birbirlerini güçlendirir.

 

İlginizi Çekebilir  Kistik Akneden Kurtulmak için Yapılması Gerekenler

94.000 kadın ve erkeği kapsayan geniş çaplı bir araştırmada IBS olan kişilerde anksiyete bozukluğu yaşama olasılığı % 50’nin üzerinde, depresyon gibi bir duygudurum bozukluğuna sahip olma olasılığı % 70’in üzerindeydi.

 

Bir başka çalışmada IBS olan ve olmayan hastalarda stres hormonu kortizol düzeyleri karşılaştırıldı .

 

Topluma açık bir konuşma görevi verildiğinde, IBS’li olanlar kortizolde daha fazla stres seviyesi olduğunu düşündüren daha fazla değişiklik yaşadı.

 

Buna ek olarak, başka bir araştırma, kaygı azaltıcı tedavinin stres ve IBS semptomlarını azalttığını ortaya koydu.

 

 

 

IBS olduğunuzu düşünürseniz ne yapabilirsiniz?

Yaşam kalitenizi etkileyen IBS belirtileri varsa, onu teşkil eden diğer hastalıkları ekarte edip tahlil etmeye yardımcı olmak için bir doktora başvurmalısınız. 

 

IBS, en az 6 ay boyunca tekrarlayan karın ağrısı, 3 ay boyunca haftalık ağrı ve bağırsak hareketleri ve bağırsak hareketlerinin frekansı veya formundaki değişikliklerden kurtarılan bazı ağrı kombinasyonu ile teşhis edilir.

 

Doktorunuz size, tetikleyicileri belirlemenize ve belirtilerinizi kontrol altına almaya yardımcı olacak, sindirim hastalıklarında uzman bir gastroenterologa yönlendirir.

 

Düşük FODMAP diyeti , stres hafifletme, egzersiz, bol miktarda su içmek ve laksatif tüketimi gibi yaşam tarzı değişiklikleri de yardımcı olabilir.

 

İlginç bir şekilde, düşük FODMAP diyeti semptomları hafifletmek için en umut verici yaşam tarzı değişikliklerinden biridir.

 

Tetikleyici gıdaları tanımlamak zor olabilir çünkü bunlar her kişi için farklıdır. Yediklerinizi yazdığınız bir günlük tutmak tetikleyicileri belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Probiyotik takviyeleri de semptomları azaltabilir.

 

Ek olarak, kafein, alkol ve şekerli içecekler gibi sindirim stimülatörlerinden kaçınma, bazı insanlardaki semptomları azaltabilir.

 

Semptomlarınız yaşam tarzı değişikliklerine veya evde yapılan tedavilere yanıt vermiyorsa, zor durumlarda yardımcı olacak kanıtlanmış birçok ilaç vardır.

 

IBS olduğunuzu düşünüyorsanız, yiyecek ve semptomların bulunduğu bir günlük tutmayı düşünün. Ardından durumu teşhis etmek ve kontrol altına almak için bu bilgiyi doktorunuzla paylaşın.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ