İrmik Nedir, Neyden Yapılır? Faydaları ve Besin Değeri

  İrmik Nedir, Neyden Yapılır? Faydaları ve Besin Değeri

  İrmik, sert buğday çeşidi olan makarnalık buğdaydan yapılan bir un çeşididir. Un, durum buğdayı olarak öğütüldüğünde oluşur. Çok amaçlı kullanılan una göre daha koyu renklidir. Hafif bir aroması vardır.

  Mutfak kullanımının yanı sıra irmik, kilo yönetimine, kalp sağlığına ve sindirim sistemine de yarar sağlar. Yazıda “irmik nedir”, “irmik faydaları ve besin değeri”, “irmik kaç kalori”, “irmik sağlıklı mı” konularına değinilecektir.

  İrmik Besin Değeri

  İrmik, makarnalık buğdayın işlenmesi sırasında kaybedilen besinlerle zenginleştirilebilir yani bu besinler yeniden eklenir.

  Zenginleştirilmiş irmik, zenginleştirilmemiş olanlara göre daha yüksek düzeyde vitamin ve mineral içerir.  Pişmemiş, zenginleştirilmiş irmiğin bir 1/3 fincanı (56 gram) aşağıdakileri besin içeriğine sahiptir: 

  İrmik kalori: 198 kalori

  Karbonhidrat: 40 gram

  Protein: 7 gram

  Yağ: 1 gramdan az

  Lif: Referans Günlük Alımın (RDI) % 7

  Tiamin: RDI’nin % 41’i

  Folat: RDI’nin % 36’sı

  Riboflavin: RDI’nin % 29’u

  Demir: RDI’nin % 13’ü

  Magnezyum: RDI’nin % 8’i 

  İrmik protein ve lif bakımından yüksektir – ikisi de sindirimi yavaşlatır ve öğünler arasında tokluk hissini arttırır.

  Ayrıca, vücutta gıdaların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olmak gibi birçok önemli rolü olan tiamin ve folat gibi B vitaminleri bakımından da yüksektir.

  Ek olarak, iyi bir demir ve magnezyum kaynağıdır. Bu mineraller kırmızı kan hücresi üretimini, kalp sağlığını ve kan şekeri kontrolünü destekler. 

  İrmik Zayıflatır mı?

  Kilo kaybı sağlayabilecek çeşitli besin maddelerinde yüksektir. Bunlardan biri liftir. Çalışmalar lif bakımından zengin bir diyetin, kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

  Ayrıca protein bakımından da zengindir, ki proteinle beslenme kilo kaybını artırır. Diyette proteinin arttırılması ayrıca açlığın azaltılmasına, kilo verme sırasında kas kütlesinin korunmasına, yağ kaybının artırılmasına ve vücut kompozisyonunun iyileştirilmesine yardımcı olur.

  İrmik Yararları Nelerdir?

  Çeşitli antioksidanlar içerir

  Antioksidanlar, hücreleri serbest radikal hasarına karşı koruyan maddelerdir.

  Serbest radikaller, hücrelerle etkileşime girebilen ve kalp hastalığı ve belirli kanserler dahil olmak üzere kronik durumlarla bağlantılı hasara neden olabilen oldukça reaktif moleküllerdir.

  İrmik, güçlü sağlık yararları ile bağlantılı olan lutein, zeaksantin, kafeik asit, 4-OH benzoik asit ve siringik asit dahil olmak üzere güçlü antioksidanlar içerir.

  Örneğin, insan çalışmaları lutein ve zeaksantin antioksidanlarının katarakt gibi dejeneratif göz bozukluklarına karşı koruma sağlayabileceğini ve cildi güneşin zararlarından koruyabileceğini göstermektedir.

  Kalp sağlığını destekler

  Lif bakımından zengin bir diyet kalp hastalığı riskini azaltır. Lif, LDL (kötü) kolesterolü, kan basıncını ve genel iltihabı azaltarak kalp sağlığını destekler. İrmik, folat ve magnezyum gibi kalp sağlığına faydalı diğer besinleri de içerir. 

  Kan şekeri kontrolü sağlar

  Yüksek seviyede magnezyum ve lif içeriği nedeniyle kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir. Sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumak, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltmada önemli bir faktördür.

  Magnezyum, hücrelerin kan şekeri seviyenizi düzenleyen bir hormon olan insüline tepkisini artırarak, kan şekeri kontrolünü iyileştirir.

  İrmik, kan şekeri kontrolü için gerekli bir besin maddesi olan lif bakımından da zengindir. Lif, karbonhidratların kan dolaşımındaki emilimini yavaşlatır. Ayrıca diyabetli kişilerde açlık kan şekeri seviyesini düşürür. 

  Demir bakımından zengindir

  Demir, vücutta birçok rol oynayan temel bir mineraldir. Demirin bazı işlevleri arasında şunlar bulunur:

  – Kandaki oksijeni taşımak

  – DNA sentezi

  – Büyüme ve gelişme

  – Bağışıklık sistemi desteği 

  İrmik, iyi bir demir kaynağıdır. Yeterli miktarda demir olmadan, vücudumuz yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretemez.

  Anemi tedavisinde yardımcı olabilir

  İrmik iyi bir demir kaynağıdır. Aneminin en yaygın şekli demir eksikliğinden kaynaklanır. İrmik ve anemiyi ilişkilendiren doğrudan bir araştırma olmamasına rağmen, irmik tüketmek, demir eksikliğini hafifletmeye yardımcı olabilir.

  irmik unu nedir

  Sindirim sağlığını destekler

  Lif, sindirim sistemi için birçok fayda sağlar. Örneğin, dost bağırsak bakterilerinin gelişimini uyarır. Sağlıklı bir bağırsak bakteri dengesi, optimal sindirim, bağışıklık sağlığı ve metabolizma gibi birçok sağlık alanını etkiler.  

  Ek olarak, lif tüketimi düzenli bağırsak hareketlerini artırır ve kabızlığın tedavisine yardımcı olur. 

  Oksidatif stresi azaltır 

  Vücuttaki serbest radikaller hücrelere zarar verebilir ve çeşitli kronik hastalıklara neden olabilir. İrmik, serbest radikallerin neden olduğu hastalıkları önlemeye yardımcı olan zeaksantin, kafeik asit, siringik asit ve 4-OH benzoik asit gibi antioksidanlar içerir.

  Kas sağlığını geliştirir

  İrmik, kemik dokularının büyümesine ve vücudumuzdaki kasların onarılmasına yardımcı olan lösin (dokuz önemli amino asitten biri) içerir. Vücudumuzun kas enerjisi vermek için glikojen depolamasına yardımcı olur.

  Dejeneratif göz bozukluklarına karşı koruma sağlar

  İrmik, göz sağlığı için önemli antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin içerir.

  Her ikisi de retinanın içinde yüksek konsantrasyonlarda bulunur – gözün ışığı beynin anlayabileceği sinyallere dönüştüren kısmı.

  Birkaç insan çalışması, daha yüksek lutein ve zeaksantin alımını, katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) gibi dejeneratif göz bozuklukları riskinin daha düşük olmasıyla ilişkilendirmektedir.

  Dahası, bu antioksidanlar gözleri potansiyel olarak zararlı mavi ışığın vereceği hasara karşı koruyabilir.

  Mavi ışık, vücudun rahatlamasına ve derin uykuya dalabilmesine yardımcı bir hormon olan melatonin üretimini baskılar.

  Bununla birlikte, mavi ışığa çok fazla maruz kalmak, gözünüzün en dış tabakası olan korneaya zarar verebilir.

  Glutensizdir

  İrmiğin önemli bir avantajı, glütensiz olmasıdır. İrmik buğday, arpa, çavdar ve kavuzlu buğday ile aynı aileye aittir. 

  İrmik Nasıl Kullanır? 

  – Kabuklu bir doku elde etmek için ekmek hamuruna birkaç çay kaşığı ekleyebilirsiniz.

  – Ev yapımı puding yapmak için kullanılabilir.

  – Sıcak tahıl için kaynamış süt, bal ve vanilya ile karıştırılabilir.

  – Hamur tariflerine ekstra doku kazandırmak için normal un yerine kullanılabilir.

  – Sosları kalınlaştırmak için kullanılabilir.

  – Çıtır olması için kızartmadan önce patateslerin üzerine serpilebilir. 

  İrmik nasıl saklanır?

  İrmik unu açık bırakılırsa sertleşir, bu nedenle buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklamak en iyisidir.

  İrmik Zararları Nelerdir?

  İrmik bazı sağlık yararları sunarken, çoğu çeşidin önemli bir dezavantajı vardır: rafine tahıllarla yapılırlar. 

  Tüm tahılı içerdikleri için bol miktarda lif ve diğer temel besinleri sunan sağlıklı tam tahılların aksine, rafine tahıllar nişastalı endospermi içerir ve başka bir şey içermez. 

  Bu, rafine edilmiş tahılların tam tahılın karbonhidrat ve kalorilerini koruduğu, ancak aksi takdirde bir yemekten sonra sizi tok ve tok hissetmenizi sağlayacak lifleri kaçırdıkları anlamına gelir.

  Örneğin, tipik beyaz irmik, günlük lif ihtiyacınızın yüzde 10’unu bile karşılayamayan 2 gramlık bir lif içerir. 

  Bu, çoğu irmik, tam tahıllardan yapılan tahıllara kıyasla daha iyi kilo kontrolü ve daha düşük kalp hastalığı riski de dahil olmak üzere lifin sağlık yararlarından yoksun olduğu anlamına gelir.

  İrmik seviyorsanız, tam tahıllı versiyonları tercih edin ve rafine tahıllardan kaçının.

  İrmiği kullanmadan önce göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler vardır.  Gluten oranı yüksektir – çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı olan kişilere zarar verebilecek bir protein.

  Çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı olanlar, gluten içeren yiyeceklerden uzak durmalıdır.

  Ek olarak, makarnalık buğday öğütülerek yapıldığı için buğdayı alerjisi olan bireylere de zarar verebilir. Bu kişilerde irmik alerjisi oluşabilir.

  Sonuç olarak;

  İrmik, öğütülmüş durum buğdayından yapılan bir undur. Protein, lif ve B vitaminleri bakımından zengindir ve kilo kaybını, kalp sağlığını ve sindirimi destekler.

  Çoğu insan için sağlıklıdır fakat gluten içeriğinden dolayı çölyak hastalığı ve gluten duyarlılığı olanlar tüketmemelidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ