İrmik Nedir, Neden Yapılır? Faydaları ve Besin Değeri

   

  İrmik, sert buğday çeşidi olan makarnalık buğdaydan yapılan bir un çeşididir. Un, durum buğdayı olarak öğütüldüğünde oluşur. Çok amaçlı kullanılan una göre daha koyu renklidir. Hafif bir aroması vardır.

  Mutfak kullanımının yanı sıra irmik unu, kilo yönetimine, kalp sağlığına ve sindirim sistemine de yarar sağlar. Bu yazıda “irmik nedir”, “irmik faydaları ve besin değeri”, “irmik kaç kalori”, “irmik sağlıklı mı” konularına değinilecektir.

  İrmik Besin Değeri

  İrmik unu, makarnalık buğdayın işlenmesi sırasında kaybedilen besinlerle zenginleştirilebilir, yani bu besinler yeniden eklenir.

  Zenginleştirilmiş irmik, zenginleştirilmemiş olanlara göre daha yüksek düzeyde vitamin ve mineral içerir.  Pişmemiş, zenginleştirilmiş irmiğin bir 1/3 fincanı (56 gram) aşağıdakileri besin içeriğine sahiptir:

   

  irmik unu nedir

   

  İrmik Kalori: 198 kalori

  Karbonhidrat: 40 gram

  Protein: 7 gram

  Yağ: 1 gramdan az

  Lif: Referans Günlük Alımın (RDI) % 7

  Tiamin: RDI’nin % 41’i

  Folat: RDI’nin % 36’sı

  Riboflavin: RDI’nin % 29’u

  Demir: RDI’nin % 13’ü

  Magnezyum: RDI’nin % 8’i

   

  İrmik protein ve lif bakımından yüksektir – ikisi de sindirimi yavaşlatır ve öğünler arasında tokluk hissini arttırır.

  Ayrıca, vücutta gıdaların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olmak gibi birçok önemli rolü olan tiamin ve folat gibi B vitaminleri bakımından da yüksektir.

  Ek olarak, iyi bir demir ve magnezyum kaynağıdır. Bu mineraller kırmızı kan hücresi üretimini, kalp sağlığını ve kan şekeri kontrolünü destekler.

   

  İrmik glutenli mi?

  İrmik gluten içerir.

   

   

  İrmik Zayıflatır mı?

  Kilo kaybı sağlayabilecek çeşitli besin maddelerinde yüksektir. Bunlardan biri liftir. Çalışmalar lif bakımından zengin bir diyetin, kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

  Ayrıca protein bakımından da zengindir, ki proteinle beslenme kilo kaybını artırır. Diyette proteinin arttırılması ayrıca açlığın azaltılmasına, kilo verme sırasında kas kütlesinin korunmasına, yağ kaybının artırılmasına ve vücut kompozisyonunun iyileştirilmesine yardımcı olur.

   

   

  İrmik Faydaları

   

   

  Kalp sağlığını destekler

  Lif bakımından zengin bir diyet kalp hastalığı riskini azaltır. Lif, LDL (kötü) kolesterolü, kan basıncını ve genel iltihabı azaltarak kalp sağlığını destekler. İrmik, folat ve magnezyum gibi kalp sağlığına faydalı diğer besinleri de içerir.

   

   

  Kan şekeri kontrolü sağlar

  Yüksek seviyede magnezyum ve lif içeriği nedeniyle kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir. Sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumak, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltmada önemli bir faktördür.

  Magnezyum, hücrelerin kan şekeri seviyenizi düzenleyen bir hormon olan insüline tepkisini artırarak, kan şekeri kontrolünü iyileştirir.

  İrmik, kan şekeri kontrolü için gerekli bir besin maddesi olan lif bakımından da zengindir. Lif, karbonhidratların kan dolaşımındaki emilimini yavaşlatır. Ayrıca diyabetli kişilerde açlık kan şekeri seviyesini düşürür.

   

  İlginizi Çekebilir  Sarkopeni Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

   

  Demir bakımından zengindir

  Demir, vücutta birçok rol oynayan temel bir mineraldir. Demirin bazı işlevleri arasında şunlar bulunur:

  – Kandaki oksijeni taşımak

  – DNA sentezi

  – Büyüme ve gelişme

  – Bağışıklık sistemi desteği

   

  İrmik, iyi bir demir kaynağıdır. Yeterli miktarda demir olmadan, vücudumuz yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretemez.

   

   

  Sindirim sağlığını destekler

  Lif, sindirim sistemi için birçok fayda sağlar. Örneğin, dost bağırsak bakterilerinin gelişimini uyarır. Sağlıklı bir bağırsak bakteri dengesi, optimal sindirim, bağışıklık sağlığı ve metabolizma gibi birçok sağlık alanını etkiler.  Ek olarak, lif alımı düzenli bağırsak hareketlerini artırır ve kabızlığın tedavisine yardımcı olur.

   

   

  İrmik Nasıl Kullanır?

   

  – Kabuklu bir doku elde etmek için ekmek hamuruna birkaç çay kaşığı ekleyebilirsiniz.

  – Ev yapımı puding yapmak için kullanılabilir.

  – Sıcak tahıl için kaynamış süt, bal ve vanilya ile karıştırılabilir.

  – Hamur tariflerine ekstra doku kazandırmak için normal un yerine kullanılabilir.

  – Sosları kalınlaştırmak için kullanılabilir.

  – Çıtır olması için kızartmadan önce patateslerin üzerine serpilebilir.

   

  İrmik nasıl saklanır?

  İrmik unu açık bırakılırsa sertleşir, bu nedenle buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklamak en iyisidir.

   

   

  İrmik Zararları

  İrmiği kullanmadan önce göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler vardır.  Gluten oranı yüksektir – çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı olan kişilere zarar verebilecek bir protein.

  Çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı olanlar, gluten içeren yiyeceklerden uzak durmalıdır.

  Ek olarak, makarnalık buğday öğütülerek yapıldığı için buğdayı alerjisi olan bireylere de zarar verebilir. Bu kişilerde irmik alerjisi oluşabilir.

   

  Sonuç olarak;

  İrmik, öğütülmüş durum buğdayından yapılan bir undur. Protein, lif ve B vitaminleri bakımından zengindir ve kilo kaybını, kalp sağlığını ve sindirimi destekler.

  Çoğu insan için sağlıklıdır fakat gluten içeriğinden dolayı çölyak hastalığı ve gluten duyarlılığı olanlar tüketmemelidir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ