İnflamasyona Neden Olan Gıdalar | diyetz

İnflamasyona Neden Olan Gıdalar

 

 

İltihaplanma duruma bağlı olarak iyi veya kötü olabilir. Bir yandan, yaralı veya hasta olduğunuzda vücudunuzun kendisini korumanın doğal yolu budur.

 

Vücudunuzun kendisini yabancı istilacılardan korumasına yardımcı olabilir ve şifa verebilir. Öte yandan, vücuttaki kronik, sürekli inflamasyon zararlı olabilir.

 

Bu, diyabet, kalp hastalığı, obezite ve diğerleri gibi artmış hastalık riski ile bağlantılıdır. İlginçtir, yediğiniz gıdalar vücudunuzdaki iltihap üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

 

İnflamasyona neden olabilecek gıdalar bu yazının konusunu oluşturmaktadır.

 

 

 

Şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu

Beslenmede sofra şekeri (sükroz) ve yüksek fruktoz mısır şurubu (HFCS) eklenmiş şekerin iki temel türüdür.

 

Şeker % 50 glikoz ve % 50 fruktoz, yüksek fruktoz mısır şurubu ise yaklaşık % 55 fruktoz ve % 45 glukozdan oluşur.

 

Şeker tüketiminin sonuçlarından biri hastalığa neden olabilecek artmış iltihaplanmadır. Bir çalışmada, farelere yüksek sukroz verildiğinde, şeker iltihaplanmasına bağlı kısmen akciğere yayılmış meme kanseri gelişti.

 

Bir diğerinde, yüksek şekerli besinlerle beslenen farelerde omega-3 yağ asitlerinin anti-inflamatuar etkisi bozuldu.

 

İnsanlara normal soda, diyet soda, süt veya su içmek için atanan randomize bir klinik araştırmada sadece normal soda grubundaki insanlar ürik asit seviyelerini yükseltti, bu da iltihaplanma ve insülin direncine neden oluyor.

 

Şeker, aşırı miktarda fruktoz içerdiği için zarar verebilir. Meyve ve sebzelerde az miktarda fruktoz olmasına rağmen, eklenen şekerlerden büyük miktarlar tüketmek kötü bir fikirdir.

 

Aşırı miktarda fruktoz tüketmek obezite, insülin direnci, diyabet, yağlı karaciğer hastalığı, kanser ve kronik böbrek hastalığına bağlıdır.

 

Araştırmacılar fruktozun, kan damarlarını çizen endotel hücrelerinde iltihaba neden olduğunu bulmuşlardır.

 

Yüksek fruktoz alımı, farelerde ve insanlarda çeşitli inflamatuar markerleri geliştirdiği gösterilmiştir.

 

 

 

 

 

Yapay Trans Yağlar

Hemen herkes, yapay trans yağların , yiyebileceğiniz en sağlıklı yağ olduğunu kabul eder. Sıvı doymamış yağlara hidrojen ekleyerek daha katı bir yağın stabilitesini sağlayarak yapılırlar.

 

Trans yağları genellikle gıda etiketlerindeki içerik listelerinde “kısmen hidrojene” yağlar olarak listelenir. Birçok margarin trans yağ içerir ve genellikle raf ömrünü uzatmak için işlenmiş gıdalara eklenir.

 

Süt ve ette bulunan doğal trans yağların aksine suni trans yağların iltihaba neden olduğu ve hastalık riskini arttırdığı belirtilmiştir.

 

Yararlı HDL kolesterolü düşürmenin yanı sıra, trans yağların arterleri kaplayan endotel hücrelerinin işlevini de bozduğu gösterilmiştir.

 

Yapay trans yağların tüketilmesi, interlökin 6 (IL-6), tümör nekroz faktörü (TNF) ve C-reaktif protein (CRP) gibi yüksek seviyedeki iltihap belirteçleriyle ilişkilendirilmiştir.

 

Hemşire Sağlık Çalışmasında en yüksek trans yağ alımı bildiren kadınlarda CRP seviyeleri % 78 daha yüksekti.

 

Az kilolu daha yaşlı kadınların randomize kontrollü bir çalışmasında, hidrojene soya yağı , inflamasyonu palm ve ayçiçek yağından önemli ölçüde arttırmıştır.

 

Kolesterol yüksekliği olan sağlıklı erkekler üzerinde yapılan araştırmalar, trans yağlara yanıt olarak inflamasyon belirteçlerinde benzer artışlar göstermiştir.

 

 

 

Sebze ve Tohum Yağları

Yıllarca duyduğumuza rağmen, bitkisel yağ tüketmek sağlıklı değildir. Aksine sızma zeytin yağı ve hindistan cevizi yağı, bitkisel ve tohum yağları genellikle heksan, benzinin bir bileşeni gibi çözücüler kullanılarak besinler ayıklanır.

 

Bitkisel yağlar; mısır , aspir, ayçiçeği, kanola (kolza tohumu olarak da bilinir), fıstık , susam ve soya yağlarını içerir. Bitkisel yağ tüketimi son dönemlerde aşırı miktarda artmıştır.

 

Bu yağlardaki çoklu doymamış yağ asitlerinin yapısı nedeniyle, oksidasyona karşı çok hasar görme eğilimi gösterirler.

 

Oldukça işlenmesine ilaveten, bu yağlar, çok yüksek omega-6 yağ asidi içeriği nedeniyle iltihabı teşvik eder.

 

Beslenmede bulunan omega-6 yağları gerekli olmakla birlikte, tipik modern beslenme, insanlara ihtiyaç duyulandan daha fazlasını sağlar.

 

Omega-6’nın omega-3’e oranını iyileştirmek ve omega-3’ün anti-inflamatuar faydalarını elde etmek için yağlı balık gibi daha fazla omega-3 içeren gıdalar tüketilmelidir.

 

 

 

Rafine Karbonhidratlar

Karbonhidratlar kötü olarak bilinmektedir. Ancak gerçek şu ki  bütün karbonhidratları kötü olarak nitelendirmek doğru olmaz.

 

Rafine olarak tabir edilen işlenmiş karbonhidratları tüketmek, iltihaplanma, dolayısıyla hastalığa neden olabilir.

 

Rafine karbonhidratların çoğunun lifleri çıkarılmıştır. Lif, dolgunluğa yardımcı olur, kan şekeri kontrolünü geliştirir ve bağırsağınızdaki yararlı bakterileri besler.

 

Araştırmacılar, modern beslenmedeki rafine edilmiş karbonhidratların, obezite ve inflamatuar bağırsak hastalığı riskini artırabilen inflamatuar bağırsak bakterilerinin büyümesini teşvik edebileceğini bildiriyorlar.

 

Rafine karbonhidratların işlenmemiş karbonhidratlardan daha yüksek bir glisemik indeksi (GI) vardır. Yüksek GI gıdalar, düşük GI gıdalardan daha hızlı kan şekerini yükseltir.

 

Bir çalışmada, yüksek miktarda yüksek Gİ gıda tüketen yaşlı erişkinlerin, KOAH gibi iltihaplı bir hastalıktan ölme ihtimali 2.9 kat daha yüksekti.

 

Kontrollü bir çalışmada, beyaz ekmek biçiminde rafine edilmiş karbonhidrattan 50 gram beslenen genç, sağlıklı erkekler kan şekeri düzeyleri arttı ve inflamatuvar belirteç Nf-kB’de bir artışa yanıt verdi .

 

 

 

Aşırı Alkol

Orta düzeyde alkol tüketiminin bazı sağlık yararları sağladığı belirtilmektedir. Ancak daha yüksek miktarlar ağır problemlere neden olabilir.

 

Bir çalışmada, inflamatuvar belirteç CRP alkol tüketen insanlarda artmıştır. Ne kadar çok alkol tüketirlerse, CRP’leri o kadar çok artar.

 

İçki içen insanlar çoğunlukla kolondan ve vücudun dışına çıkan bakterilerle sorunlar yaşarlar.

 

Sıklıkla “geçirgen bağırsak” olarak adlandırılan bu durum, organ hasarına yol açan yaygın inflamasyona neden olabilir.

 

 

 

İşlenmiş Et

İşlenmiş et tüketiminde kalp rahatsızlığı, diyabet, mide kanseri ve kolon kanseri riski artmaktadır.

 

İşlenmiş et çeşitleri arasında sosis, pastırma, jambon, tütsülenmiş et bulunur.

 

İşlenmiş et çoğu diğer etten daha ileri glikasyon son ürünleri (AGE’ler) içerir. AGE’ler et ve diğer yiyecekleri yüksek sıcaklıklarda pişirmek suretiyle oluşur.

 

Hastalığa neden olabilecek inflamatuar değişikliklere neden olduğu bilinmektedir. İşlenmiş et tüketimiyle ilgili tüm hastalıkların, kolon kanseri birliği güçlüdür.

 

Birçok faktör kolon kanseri gelişimine katkıda bulunsa da, bir mekanizmanın kolondan hücrelere göre işlenmiş ete iltihaplı bir yanıt olduğu düşünülmektedir.

 

Sonuç olarak;

 

Birçok tetikleyiciye yanıt olarak iltihaplanma meydana gelebilir. Kirlilik, yaralanma ya da hastalık gibi pek fazla şey yapamayacağınız bunlardan bazıları.

 

Bununla birlikte, seçtiğiniz gıdalar ve içecekler üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalısınız.

 

Mümkün olduğunca sağlıklı kalabilmek için, iltihabı tetikleyen yiyecek tüketimini en aza indirgeyebilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ