İncir Suyu Ne İşe Yarar? İncir Suyunun Faydaları Nelerdir?

  İncir Suyu Ne İşe Yarar? İncir Suyunun Faydaları Nelerdir?

  İncir, Akdeniz ve Asya bölgelerine özgü bir meyvedir. Bu meyvenin eski Romalılar ve Yunanlıların beslenmelerinin önemli bir bölümünü oluşturduğu ve zengin besin değeri nedeniyle gücü ve çabukluğu arttırdığı söyleniyor. 

  Lif, su ve kalsiyum, potasyum, manganez gibi mineraller bakımından zengindir. İncir suyu içmek, bu meyvenin besin maddelerinden yararlanmanın etkili bir yoludur.

  Kalsiyum ve potasyum açısından zengin olan incir suyu, kadınlar için özellikle faydalıdır çünkü kemik yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olur. 

  Ayrıca gücü ve dayanıklılığı arttırır, genellikle sporcuların diyetinin bir parçasını oluşturur. Bu meyve suyunun yan etkisi yoktur ve küçük çocuklar bile içebilir. 

  İncir suyu evde bir meyve sıkacağı yardımıyla hazırlanabilir. Sıkım işleminden sonra, meyve suyunun da bir süzgeç yardımıyla süzülmesi gerekir.

  İncir Suyu Nedir?

  İncir suyu hem taze hem de kuru incirlerden elde edilir. Oldukça tatlıdır ve çekirdekleri nedeniyle kaba bir dokuya sahiptir.

  İncir suyu tek başına içilebilir veya diğer meyve suları veya smoothie’lerle karıştırılabilir. Sağlık için gerekli olan tüm önemli vitamin ve mineralleri sağlar.

  İncir Suyu Faydalı mı?

  İncir suyu lezzetli bir içecektir. Mide rahatsızlıklarını tedavi etmenin yanı sıra demir eksikliğinin giderilmesine de yardımcı olur. Kemik ve kas sağlığı için de faydalıdır. Her gün incir suyu içmek, yapay takviyelere olan ihtiyacı hafifletebilir.

  İncir Suyu Besin Değeri

  Yüz gram taze, çiğ incir ile yapılan incir suyunun besin değeri şöyledir:

  Toplam kalori: 47

  Toplam karbonhidratlar: 12,3 gr

  Diyet lifi: 1.9 gm

  Protein: 0,5 gr

  A vitamini: %2

  C vitamini: %2

  Demir: %1

  Kalsiyum: %2

  Magnezyum: %3

  Manganez: %4

  İncir Suyunun Yararları Nelerdir?

  İncir son derece besleyici bir meyve olduğundan, incirden elde edilen incir suyu da çok çeşitli sağlık yararları ile ilişkilidir. İşte incir suyu içmenin faydaları

  Mükemmel bir müshildir ve doğal olarak uyku verir

  İncir, harika B6 vitamini kaynağıdır ve bu nedenle incir suyu mükemmel bir müshildir. 

  Akşam veya yatmadan önce incir suyu içmek uykusuzluğu tedavi edebilir. Bunun nedeni, doğal bir uyku yardımcısı olan yirmi temel amino asitten biri olan triptofan içermesidir. Hafif bir müshil olduğundan, küçük çocuklara bile verilebilir.

  Bronşiyal enfeksiyonları iyileştirir

  İncir suyu, boğazdaki mukoza zarlarını yatıştırdığı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olduğu için bronşiyal enfeksiyonları temizlemede etkilidir.

  Kabızlığı tedavi eder

  İncir suyu kabızlığın iyileştirilmesinde de kullanılabilir. İncir suyu yulaf sütü ile birlikte kabızlık belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. 

  Bu amaçla, biraz meyan özü ile yaklaşık üç yüz ml yulaf sütü ve doksan ml incir suyu alabilirsiniz. Bu, hızlı rahatlama için uyandıktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir.

  Alternatif olarak, kabızlığı iyileştirmek için incir suyu ve kuru erik suyu kombinasyonu sabah erkenden tüketilebilir.

  Mesane taşları ile savaşır

  Mesane taşında, mesanede mineral birikimi olabilir. Konsantre incir suyu, kolesterol ve sodyumda düşük olmasının yanı sıra mineraller ve besin maddeleri için iyi bir kaynaktır. Böylece mesane taşlarıyla mücadelede etkili olabilir.

  Doğal olarak vücut geliştirmeye yardımcı olur

  Karbonhidratlar ve doğal şekerler bakımından zengin olan incir suyu, doğal bir vücut geliştirici olarak işlev görür. 

  İncir suyu içmek, canlılığı artırarak daha fazla egzersiz yapmayı ve fazladan kalori yakmayı sağlar.

  Bir porsiyon incir suyu yaklaşık iki yüz elli kalori enerji ve üç gram protein sağlar. İncir suyunun yüksek glikoz içeriği, bir egzersiz sırasında kasları beslerken, protein kas geliştirme ve vücut geliştirme besin maddesidir. 

  Böylece, incir suyu vücut geliştiriciler ve sporcular için yapay olarak elde edilen kas geliştirme güç içecekleri için etkili bir alternatif olabilir.

  Fazladan kalori yakmaya yardımcı olur

  Bu meyve suyu, yüksek lif içeriğinden dolayı kilo kaybına yardımcı olur. Kilo kaybı diyetinin bir parçası olarak incir suyu içmek, gereksiz kalorileri azaltır ve vücuda gerekli besinleri sağlar. Bazı ülkelerde, şeker hastalarına yönelik tatlılarda şeker yerine incir özütü kullanılır.

  Anne sütüne alternatif olarak kullanılabilir

  Taze sıkılmış organik incir suyunun bileşimi anne sütüne benzerdir ve hatta altı ay içinde bebeğin boyutunu ikiye katlayabilir. Bu özellikle bebeklerini emziremeyen HIV / AIDS ile enfekte kadınlar için faydalıdır. 

  İncir suyu, bebek formüllerinde bulunan peynir altı suyu ve soya gibi maddelere alerjisi olan bebekler için de bir alternatiftir.

  Makula dejenerasyonunu önler

  İncir suyu, maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olabilir, yani yaşa bağlı görme zayıflığını etkili bir şekilde engeller.

  Kan basıncını düşürür

  İncir suyu, kan basıncını düzenlemede etkilidir. Kalbe gereksiz baskı gelmesini önlemek için kan akış hızını düşürür. Hipertansiyondan muzdarip insanlar hızlı sonuç almak için bu meyve suyunu içebilir.

  Enerji verir

  İncir suyunun en önemli avantajı, enerji seviyesini yükseltmede kullanılmasıdır. Özellikle sporcular, çeşitli mesleklerde çalışanlar, çocuklar ve hatta ev hanımları için incir suyu ani enerji kaybı ve yorgunlukla baş etmede faydalı olabilir. 

  Alzheimer hastalığını önler

  İncir suyu iyi bir antioksidan, polifenol, diyet lifi, vitamin ve mineral kaynağıdır. Bol miktarda amino asit ve sıfır kolesterol içerir.

  Bir araştırmaya göre, incir suyundaki bu bileşiklerin yüksek konsantrasyonu, Alzheimer gibi yaşa bağlı nörodejeneratif hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

  İncir Suyunun Cilde Faydaları

  Tıpkı vücudun geri kalanı gibi, cildin sağlığını korumak için yeterli miktarda besin, vitamin ve antioksidana ihtiyaç vardır. Meyve suları parlak bir cilt sağlamada ve cilt problemlerini önlemede önemli bir rol oynar ve incir suyu bir istisna değildir.

  Yaralar, siğiller, akne ve sivilceleri iyileştirir

  Bu meyve suyu, cildi iyileştirici özelliklere sahiptir, cilt yaralarını ve siğilleri iyileştirebilir. Yüzünüze on ila on beş dakika boyunca taze incir suyunun püresinin uygulamak, akne ve sivilceleri tedavi etmede yararlıdır.

  Yaşlanma belirtilerini önler

  İncir ayrıca C vitamini içerir. Bu vitamin cilde zarar veren serbest radikallerle savaşarak antioksidan görevi görür ve böylece yaşlanma belirtilerini önler.

  İncir Suyunun Saça Faydaları

  C vitamini, E vitamini ve mineraller gibi bazı vitaminlerde yüksek meyveleri tüketmek, saç büyümesini teşvik edebilir ve saç dökülmesi ile mücadele edebilir. İncir suyunun besin içeriği sağlıklı saçlar için uygundur.

  Saç büyümesine katkı sağlar

  Magnezyum saç büyümesine katkıda bulunan bir mineraldir ve bu mineralin alımını arttırmak için incir suyu içilebilir.

  Kolajen oluşumuna yardımcı olur

  İncir suyu, saçı ve cildi oluşturan kollajen oluşumuna katkıda bulunan kalsiyum içerir.

  Evde İncir Suyu Nasıl Yapılır?

  İncir suyunu taze meyveden hatta kuru meyveden de hazırlayabilirsiniz. 

  Kuru İncir Suyu Yapımı

  Malzemeler

  • Dört ya da beş adet kuru incir
  • Su

  Nasıl yapılır?

  – Kuru incirleri yaklaşık otuz dakika suda bekletin.

  – Bir karıştırıcıya aktarın.

  – Pürüzsüz olana kadar karıştırın.

  – Kıvam için su ekleyin.

  – Uzun bir bardakta servis yapın ve içeceğin tadını çıkarın.

  Taze İncir Suyu Yapımı

  Malzemeler

  • Altı adet taze incir
  • Su

  Nasıl yapılır?

  – Taze incirleri iyice temizleyin. Meyvelerin sert saplarını çıkarın.

  – Büyük parçalar halinde doğrayın.

  – Doğranmış incirleri blenderdan geçirin.

  – Biraz su ekleyin ve suyu çıkana kadar çırpın.

  – Süzün ve suyunu servis edin.

  Öneri: Lezzetli bir smoothie yapmak için bu tarife biraz süt ekleyebilirsiniz.

  Günde Ne Kadar İncir Suyu İçilir?

  Günlük olarak yaklaşık kırk gram incirden yapılmış bir bardak taze incir suyu içilmesi tavsiye edilir. Bu porsiyon, kalori takibi yapmanın yanı sıra günlük besin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olabilir. İncir suyunu aşırı içmek, kan şekeri seviyesini artırarak birçok sağlık bozukluğuna yol açabilir.

  İncir Suyu Yan Etkileri Nelerdir?

  “Her şeyin fazlası zararlıdır” sözü incir suyu için de geçerlidir. Aşırı miktarlarda içmek, aşağıdaki gibi bir dizi yan etkiye neden olabilir:

  – Mide bulantısı

  – Mide bozukluğu

  – İştahsızlık

  – Kusma

  – Kan şekeri seviyelerinde artış

  – Bazı ilaçlarla etkileşim

  – Alerjiye neden olma

  – Hamilelik sırasında incir suyu içmek aşırı vücut ısısına ve mide kramplarına neden olabilir.

  Bazı kişilerde incir suyu çok miktarda alındığında güneş ışığına karşı cilt hassasiyetini artırabileceğinden içtikten sonra ciltte kızarıklık gibi sorunlar olabilir. 

  Bazı insanlar incir suyu tükettikten sonra alerji yaşayabilir. İncir suyu, glikoz seviyelerine müdahale edebilir. 

  Meyvedeki yüksek miktarda K vitamini nedeniyle kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime girebilir. Çok fazla incir suyu içmek, meyvede bulunan fazla lif nedeniyle ishale neden olabilir. 

  Böbrek veya mesane sorunları olan kişiler, durumu kötüleştirebileceğinden tüketiminden kaçınmalıdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ