Ihlamur Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  Ihlamur çayı, yüzlerce yıldır güçlü yatıştırıcı özellikleri nedeniyle kullanılmıştır. Tipik olarak Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinde yetişen Tilia cinsi ağaçlardan elde edilir. 

  Ihlamur çayı, halk arasında yüksek tansiyon, anksiyete ve sakinleşmek için kullanılmıştır. Bu bitkisel karışımı elde etmek için, çiçekler, yapraklar kaynatılarak demlenir. Ayrı olarak, bu bileşenler farklı tıbbi amaçlar için de kullanılmaktadır.

  İşte ıhlamur çayı faydaları ve zararları

  Ihlamur Çayı Nedir?

  Ihlamur çayı, Tilia cinsi ağaçların (ıhlamur ağaçları da denir) yapraklarından, çiçeklerinden ve kabuğundan yapılan bir bitki çayıdır.

  Tilia cordata, Tilia vulgaris, Tilia platyphyllos ve Tilia tomentosa türlerini içeren ıhlamur ağacı ailesi Avrupa’ya özgüdür ve Bulgaristan, Romanya, eski Yugoslavya ve Türkiye gibi yerlerde ortaya çıkmıştır. Bugün Fransa ve İngiltere gibi yerlerde de yetiştiriliyor.

  Ihlamur ağaçlarının koyu gri kabuğu, yeşil kalp şeklinde yaprakları ve sarı-yeşil çiçekleri vardır. Faydalı kimyasallar açısından zengin çaylar, tentürler ve diğer tonikler yapmak için ağaçların farklı kısımları kurutulur.

  Yukarıda bahsedilen ağaç türleri en yaygın şekilde yetiştirilir çünkü parçaları, en güçlü özleri oluşturan en yüksek seviyelerde tanen ve müsilaj bileşikleri içerir.

  Bazen ıhlamur çiçeği veya ıhlamur ağacı olarak da adlandırılır, çoğunlukla doğal yatıştırıcı ve anti-anksiyete etkileri nedeniyle tüketilir ancak aynı zamanda kalp sağlığını, sindirimi, solunum ve bağışıklık sistemlerini ve daha fazlasını desteklemeye yardımcı olabilir.

  Bir anti-inflamatuar çay olarak tüketmek, bu bitkisel ilacın kullanılmasının en yaygın yoludur, ancak aynı zamanda özüt ve tentür formlarında da mevcuttur. 

  Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

  Antioksidanlar ve diğer yararlı bileşikler sağlar

  Çalışmalar, ıhlamur ağacında aşağıdakiler dahil sağlığı geliştiren birçok kimyasal bileşen tanımlamıştır :

  – Kaempferol, kuersetin, myricetin ve glikozitler gibi flavonoidler.

  – Alkanlar, fenolik alkoller ve esterler dahil uçucu yağlar ve sitral, sitronelal, sitronellol, öjenol, limonen, nerol ve a-pinen dahil olmak üzere terpenler.

  – Saponinler, tanenler ve tokoferol gibi diğer bileşenler.

  – Alanin, sistein, sistin, izolösin, lösin, fenilalanin ve serin dahil amino asitler.

  – Arabinoz, galaktoz, ramnoz ve diğerleri dahil olmak üzere müsilaj polisakkaritleri formundaki karbonhidratlar.

  Birçok antioksidan kaynağı olmasına rağmen, araştırmalar özellikle flavonoidler, tilirosid, kuersetin ve kaempferol bakımından yüksek olduğunu gösteriyor.

  Bu bileşiklerin hücrelere zarar verebilecek serbest radikal hasarına ve oksidatif strese karşı koruma sağladığı birçok çalışmada gösterilmiştir.

  Bu kimyasalların daha fazla alınması göz, kalp ve cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir ve genellikle bazı kronik hastalıkların riskini azaltabilir. 

  Sakinleştirir

  Ihlamur çiçekleri, halk arasında kaygı semptomlarını hafifletmek ve sakinlik sağlamak için kullanılmıştır ve bazı çalışmalar da bunu desteklemektedir.

  Bir fare araştırması, bir tür ıhlamur ağacı olan Tilia tomentosa tomurcuklarından elde edilen ekstraktların güçlü yatıştırıcı özelliklere sahip olduğunu buldu.

  Araştırmacılar, bu ıhlamur özünün, insan sinir sistemindeki uyarılabilirliği engelleyen bir beyin kimyasalı olan gaba-aminobütirik asidin (GABA) aktivitesini taklit ettiği sonucuna varmışlardır. Yani ıhlamur çayı GABA gibi davranarak rahatlama sağlar. 

  ıhlamur çayı zararları

  Kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir

  Ihlamurun geleneksel kullanımlarından biri “histeriyi yatıştırmak” ve hazımsızlık, kalp çarpıntısı ve kusma gibi anksiyeteye bağlı semptomları azaltmaktır.

  Son araştırmalar, ıhlamur özünün, sinir sistemindeki uyarılabilirliği engelleyen nörotransmiter GABA’nın etkilerini taklit ettiği için sakinleştirici etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir.

  Flavonoidler gibi antioksidanların varlığının da sinir sistemi aktivitesini düzenlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

  Bazı insanlar ıhlamur kullanırken tansiyonda bir düşüş ve tansiyona bağlı baş ağrıları gibi gerginliğe bağlı ağrı yaşadıklarını bildirmektedir. Ayrıca gevşemeyi artırarak ve rahatsızlığı azaltarak uyku kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  Ihlamur çayı doğal olarak kafeinsizdir ve bitki çayı olarak kabul edilir.

  İltihapla mücadele eder

  Kronik inflamasyon, tip 2 diyabet ve kanser de dahil olmak üzere birçok durumun gelişimine neden olur.

  Antioksidanlar, iltihapla savaşmaya yardımcı olan ve potansiyel olarak hastalık riskini azaltan bileşiklerdir. Flavonoidler Tilia çiçeklerinde bulunan bir tür antioksidandır; tiliroside, kuersetin ve kaempferol ise özellikle ıhlamur tomurcuklarında bulunur.

  Tiliroside, vücuttaki serbest radikalleri temizlemekte etkili olan güçlü bir antioksidandır. Serbest radikaller, oksidatif hasara neden olabilir ve bu da iltihaplanmayı teşvik eder.

  Kaempferol de iltihapla savaşır. Ayrıca, bazı çalışmalar kanserle mücadele özellikleri sağlayabileceğini göstermektedir.

  Ağrıyı hafifletir

  Kronik ağrı dünyadaki milyonlarca insanı etkiler. İlginç bir şekilde, ıhlamur çayının içindeki antioksidanların bazıları ağrıyı hafifletir. Ağrıyı hafifleten bileşikler tiliroside ve kuersetindir.

  Diüretik etkileri vardır

  Tilia ağacının iç kabuğu, idrar söktürücü ve terletici etkilere sahiptir. Ihlamur çayı, tıpta soğuk algınlığı gibi bir hastalığın neden olduğu terlemeyi ve öksürüğü gidermek için kullanılmıştır.

  Kan basıncını düşürür

  Ihlamur çayı içindeki tiliroside, rutosid ve klorojenik asit gibi bazı bitki bileşenlerinin kan basıncını düşürdüğü düşünülmektedir.

  Bir fare araştırması, ıhlamur çayı içindeki bir antioksidan olan tilirosidin kalpteki kalsiyum kanallarını etkilediğini buldu. Kalsiyum, kalbin kas kasılmalarında rol oynar.

  Uykuya yardımcı olur

  Uyku kalitesi ve süresi, sağlığı önemli ölçüde etkiler. Ihlamur çayı, içeriğindeki bitki bileşikleri, güçlü yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve bu da rahat bir uyku sağlar.

  Detoksifikasyon sağlar ve sindirim sağlığını destekler

  Karahindiba çayı da dahil olmak üzere diğer bazı bitki çayları gibi, ıhlamurun doğal bir idrar söktürücü gibi davrandığı, genel sindirim işlevini desteklerken sıvı tutulmasını ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren kanıtlar var.

  Ayrıca detoksifikasyonu artırmak için terlemeyi teşvik etmek ve hasta olanların balgam salgılamasına yardımcı olmak için bir müsilaj olarak kullanılır. Bu özelliklerinden dolayı öksürük, grip ve bronşit belirtileri ve diğer solunum sorunlarını hafifletir.

  Ihlamur Çayının Zararları ve Yan Etkileri

  Ihlamur çayın faydaları saymakla bitmez fakat günde 3 bardaktan fazla içmemek gerekir. Genel olarak güvenli olduğu düşünülse de, ıhlamur veya polenine alerjiniz varsa bu çayı içmekten kaçının.

  Çocuklarda, hamile veya emziren kadınlarda güvenlik

  Ihlamur çayının hamile veya emziren kadınlarda güvenliği bilinmemektedir. Bu nedenle, bu koşullarda bu çayın içilmesi önerilmez.

  Çocuklarda da test edilmemiştir, bu nedenle bu popülasyonda düzenli kullanılması önerilmez.

  Uzun süreli kullanım kalp hastalığına neden olabilir

  Ihlamur çayı ve Tilia ağaç ailesinden elde edilen diğer ürünler, kalp rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

  Sık, uzun süreli kullanım kalp hastalığına ve nadir durumlarda zarara neden olmuştur. Bu nedenle, ölçülü olarak içmek en iyisidir. 

  Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir

  Lityum içeren ilaçlar alan kişiler, ıhlamur çayı içmemelidir, çünkü içecek vücudun bu elementi atma şeklini değiştirebilir. Bu, dozu etkileyebilir ve ciddi yan etkileri olabilir.

  Ihlamur çayı, sıvıların atılımını teşvik edebileceğinden, su kaybını önlemek için diğer diüretiklerle birlikte almaktan kaçının.

  Ihlamur Çayı Nasıl İçilir?

  Ihlamur çayını demlemek kolaydır. Sakinleşmeyi ve uykuyu destekleyebileceği göz önüne alındığında yatmadan önce bir bardak içmek iyi bir fikirdir. Kendi başına veya bir dilim limon ve bal ekleyerek içebilirsiniz.

  Sonuç olarak;

  Ihlamur çayı Tilia ağacından gelir ve halk arasında yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. En değerlisi çiçekleri değerli olmasına rağmen, kabuğu ve yaprakları da lezzetli ve hoş kokulu bir içecek olarak demlenir.

  Bu çay sakinlik verir, iltihaplanma ile mücadele eder, ağrıyı hafifletir ve sindirim sistemini yatıştırır. Ancak bazı ilaçları kullananlar, kalp problemleri olanlar, hamile veya emziren kadınlar bundan kaçınmalıdır.

  İlginizi Çekebilir  Menoraji Nedir? Nedenleri ve Tedavisi
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ