Ihlamur Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir? | diyetz

Ihlamur Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 

Ihlamur çayı, yüzlerce yıldır güçlü yatıştırıcı özellikleri nedeniyle kullanılmıştır. Tipik olarak Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinde yetişen Tilia cinsi ağaçlardan elde edilir. 

Ihlamur çayı, halk arasında yüksek tansiyon, anksiyete ve sakinleşmek için kullanılmıştır. Bu bitkisel karışımı elde etmek için, çiçekler, yapraklar kaynatılarak demlenir. Ayrı olarak, bu bileşenler farklı tıbbi amaçlar için de kullanılmaktadır.

İşte ıhlamur çayı faydaları ve zararları

 

 

Ihlamur Çayının Faydaları

 

Sakinleştirir

Ihlamur çiçekleri, halk arasında kaygı semptomlarını hafifletmek ve sakinlik sağlamak için kullanılmıştır ve bazı çalışmalar da bunu desteklemektedir.

Bir fare araştırması, bir tür ıhlamur ağacı olan Tilia tomentosa tomurcuklarından elde edilen ekstraktların güçlü yatıştırıcı özelliklere sahip olduğunu buldu.

Araştırmacılar, bu ıhlamur özünün, insan sinir sistemindeki uyarılabilirliği engelleyen bir beyin kimyasalı olan gaba-aminobütirik asidin (GABA) aktivitesini taklit ettiği sonucuna varmışlardır. Yani ıhlamur çayı GABA gibi davranarak rahatlama sağlar. 

 

 

ıhlamur çayı zararları

 

 

İltihapla mücadele eder

Kronik inflamasyon, tip 2 diyabet ve kanser de dahil olmak üzere birçok durumun gelişimine neden olur.

Antioksidanlar, iltihapla savaşmaya yardımcı olan ve potansiyel olarak hastalık riskini azaltan bileşiklerdir. Flavonoidler Tilia çiçeklerinde bulunan bir tür antioksidandır; tiliroside, kuersetin ve kaempferol ise özellikle ıhlamur tomurcuklarında bulunur.

Tiliroside, vücuttaki serbest radikalleri temizlemekte etkili olan güçlü bir antioksidandır. Serbest radikaller, oksidatif hasara neden olabilir ve bu da iltihaplanmayı teşvik eder.

Kaempferol de iltihapla savaşır. Ayrıca, bazı çalışmalar kanserle mücadele özellikleri sağlayabileceğini göstermektedir.

 

 

Ağrıyı hafifletir

Kronik ağrı dünyadaki milyonlarca insanı etkiler. İlginç bir şekilde, ıhlamur çayının içindeki antioksidanların bazıları ağrıyı hafifletir. Ağrıyı hafifleten bileşikler tiliroside ve kuersetindir.

 

 

Diüretik etkileri vardır

Tilia ağacının iç kabuğu, idrar söktürücü ve terletici etkilere sahiptir. Ihlamur çayı, tıpta soğuk algınlığı gibi bir hastalığın neden olduğu terlemeyi ve öksürüğü gidermek için kullanılmıştır.

 

 

Kan basıncını düşürür

Ihlamur çayı içindeki tiliroside, rutosid ve klorojenik asit gibi bazı bitki bileşenlerinin kan basıncını düşürdüğü düşünülmektedir.

Bir fare araştırması, ıhlamur çayı içindeki bir antioksidan olan tilirosidin kalpteki kalsiyum kanallarını etkilediğini buldu. Kalsiyum, kalbin kas kasılmalarında rol oynar.

 

 

Uykuya yardımcı olur

Uyku kalitesi ve süresi, sağlığı önemli ölçüde etkiler. Ihlamur çayı, içeriğindeki bitki bileşikleri, güçlü yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve bu da rahat bir uyku sağlar.

 

 

Sindirim sistemini rahatlatır

Ihlamur çayı içildiğinde yumuşak bir ısı ve nemlendirme sağlar. Her ikisi de sindirim sistemini rahatlatır, çünkü su yiyeceklerin bağırsaklarda dolaşmasına yardımcı olur. Halk arasında, mide rahatsızlığı dönemlerinde ıhlamur çayı kullanılmaktadır.

 

 

Ihlamur Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Ihlamur çayın faydaları saymakla bitmez fakat günde 3 bardaktan fazla içmemek gerekir. Genel olarak güvenli olduğu düşünülse de, ıhlamur veya polenine alerjiniz varsa bu çayı içmekten kaçının.

 

Çocuklarda, hamile veya emziren kadınlarda güvenlik

Ihlamur çayının hamile veya emziren kadınlarda güvenliği bilinmemektedir. Bu nedenle, bu koşullarda bu çayın içilmesi önerilmez.

Çocuklarda da test edilmemiştir, bu nedenle bu popülasyonda düzenli kullanılması önerilmez.

 

Uzun süreli kullanım kalp hastalığına neden olabilir

Ihlamur çayı ve Tilia ağaç ailesinden elde edilen diğer ürünler, kalp rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Sık, uzun süreli kullanım kalp hastalığına ve nadir durumlarda zarara neden olmuştur. Bu nedenle, ölçülü olarak içmek en iyisidir. 

 

Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir

Lityum içeren ilaçlar alan kişiler, ıhlamur çayı içmemelidir, çünkü içecek vücudun bu elementi atma şeklini değiştirebilir. Bu, dozu etkileyebilir ve ciddi yan etkileri olabilir.

Ihlamur çayı, sıvıların atılımını teşvik edebileceğinden, su kaybını önlemek için diğer diüretiklerle birlikte almaktan kaçının.

 

 

Ihlamur Çayı Nasıl İçilir?

Ihlamur çayını demlemek kolaydır. Sakinleşmeyi ve uykuyu destekleyebileceği göz önüne alındığında yatmadan önce bir bardak içmek iyi bir fikirdir. Kendi başına veya bir dilim limon ve bal ekleyerek içebilirsiniz.

 

Sonuç olarak;

Ihlamur çayı Tilia ağacından gelir ve halk arasında yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. En değerlisi çiçekleri değerli olmasına rağmen, kabuğu ve yaprakları da lezzetli ve hoş kokulu bir içecek olarak demlenir.

Bu çay sakinlik verir, iltihaplanma ile mücadele eder, ağrıyı hafifletir ve sindirim sistemini yatıştırır. Ancak bazı ilaçları kullananlar, kalp problemleri olanlar, hamile veya emziren kadınlar bundan kaçınmalıdır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ