İdrarda Kan(Hematüri) Neden Olur?

 

 

İdrardaki kan tıbbi olarak hematüri olarak adlandırılır ve farklı rahatsızlıklara ve hastalıklara bağlı olabilir. Bunlar kanser, böbrek hastalığı, nadir kan bozuklukları ve enfeksiyonları içerir.

 

İdrarda tespit edilen kan, böbrekler, üreter, mesane veya idrar yollarından gelebilir. Bu yazıda, hematüri tipleri, nedenleri ve semptomları hakkında bilgi verilecektir.

 

 

 

Hematüri Türleri Nelerdir?

 

Brüt hematüri- İdrarınız pembe veya kırmızı veya kan lekeleri içeriyorsa buna brüt hematüri denir.

 

Mikroskobik hematüri – Bu hematüri tipinde, idrardaki kan miktarı çok az olduğundan, kan çıplak gözle görülemez. Ve bu sadece bir mikroskop altında görülebilir.

 

 

 

Hematüri Nedenleri Nelerdir?

 

Böbrek taşları

 

Mesane veya böbreklerdeki taşların varlığı idrardaki kanın nedenlerinden biridir. İdrardaki mineraller kristalleştiğinde böbrek veya mesane taşları oluşur.

 

Büyük taşlar böbreklerde ve mesanede tıkanıklığa neden olabilir, bu da hematüri ile sonuçlanır ve böylece ciddi ağrıya neden olur.

 

 

 

 

Böbrek hastalıkları

 

Hematürinin bir diğer daha az yaygın nedeni, iltihaplı böbrek veya böbrek hastalığıdır. Bu kendi başına veya diyabet gibi başka bir hastalığın bir parçası olarak ortaya çıkabilir.

 

 

 

Böbrek veya mesane enfeksiyonları

 

Böbrekler veya mesane enfeksiyonu, bakteriler idrar yoluna gittiğinde, idrarın vücuttan mesaneden dışarı çıkmasını sağlayan bir tüp oluşur. Bakteriler mesaneye ve böbreklere de gidebilir. Bu sık idrara çıkma ve idrarda kan lekelerine neden olur.

 

 

 

Büyümüş prostat veya prostat kanseri

 

Orta yaşlı ya da yaşlı erkeklerde genişlemiş prostat olabilir. Prostat bezi mesanenin hemen altında ve üretraya yakındır.

 

Böylece, bez daha büyük hale geldiğinde, idrar yolunu sıkıştırır ve bu da idrara çıkma sorunlarına neden olur ve mesanenin tamamen boşalmasını önleyebilir. Bu idrarda kanla ve idrar yolu enfeksiyonu ile sonuçlanabilir.

 

 

 

İlaçlar

 

İdrarda kan oluşturan bazı ilaçlar penisilin, aspirin, heparin, varfarin ve siklofosfamiddir.

 

 

 

Kanser

 

Mesane kanseri, prostat kanseri ve böbrek kanseri de idrarda kana neden olur.

 

Diğer daha az yaygın nedenler arasında mesane, böbrek veya prostatta bir tümör, orak hücreli anemi ve kistik böbrek hastalığı, bir kaza sonucu oluşan böbrek hasarı ve kuvvetli bir egzersiz ve kalıtsal hastalıklar yer alır.

 

 

 

Hematüri Belirtileri Nelerdir?

 

  • En belirgin semptom, idrarınızda kan bulunması ve idrar renginin normal sarımsı renk olmamasıdır. İdrarınızın rengi kırmızı, pembe veya kahverengimsi-kırmızı olabilir.

 

  • Böbrek enfeksiyonu varsa, semptomlar alt sırtta ateş, titreme ve ağrıdır.

 

  • Bir böbrek hastalığı nedeniyle hematüri durumunda, ilişkili semptomlar zayıflık, vücut şişmesi ve yüksek tansiyondur.

 

  • Böbrek taşlarına bağlı hematüri durumunda, ana semptom karın ağrısıdır.

 

 

 

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

 

İdrarınızda kanı tespit ettiğinizde derhal tıbbi yardım alın. Ayrıca, sık idrara çıkıyorsanız, idrara çıkmanız ağrılı oluyorsa veya karın ağrınız varsa, bu bir hematüri göstergesidir.

 

 

 

Hematüri Tanısı

 

Fizik muayeneden önce doktorunuz tıbbi geçmişiniz hakkında soru soracaktır. Bunu, kanın böbreklerin çıkarması gereken atıkları içerip içermediğini görmek için idrar tahlili adı verilen bir idrar testi takip eder.

 

Görüntüleme testleri de doktorun BT veya MRI taraması, ultrason taraması, sistoskopi ve böbrek biyopsisi önerdiği yerlerde yapılır.

 

 

 

İdrardaki Kanın Komplikasyonları Nelerdir?

 

Semptomları görmezden gelirseniz, artık tedavi edilemez. Eğer zamanında tedavi edilmezse, sonuçta böbrek yetmezliğine yol açabilir. Uygun bir tedavi, semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir.

 

 

 

Tedavi seçenekleri nelerdir?

 

Hematüri neden olan duruma veya hastalığa bağlı olarak, tedavi enfeksiyondan korunmak için antibiyotik almayı içerir. Ayrıca ciddi bir durumun hematüri olmasına neden olana kadar, tedaviye gerek yoktur.

 

Altta yatan bir neden bulunmazsa, her üç ila altı ayda bir idrar testi yaptırmanız ve kan basıncınızı izlemeniz önerilir.

 

Bununla birlikte, hematüri diğer nedenleri için, şu tedavileri içerir:

 

Böbrek taşları – Böbrek taşlarınız daha küçükse, bol su içerek idrar yolundan temizlenebilir. Daha büyük taşlar taş kırma ameliyatı gerektirir.

 

Böbrek veya mesane kanseri – Kanserin türüne ve kanserin ne kadar yayıldığına bağlı olarak tedavi yapılır.

 

Diüretik ilaçlar vücuttan atılan idrar miktarını artırmaya yardımcı olur, yüksek kan basıncını kontrol etmek için ilaçlar ve herhangi bir enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotikler tedavinin bir parçasıdır.

 

 

 

Hematüri Nasıl Önlenir?

 

  • Enfeksiyonları ve böbrek taşlarını önlemek için gün içerisinde bol su için.

 

  • Cinsel ilişkiden sonra, enfeksiyonları önlemek için derhal idrar yapın.

 

  • Böbrek ve mesane taşlarını önlemek için yüksek sodyumlu gıdalardan kaçının.

 

  • Mesane kanserini önlemek için sigara içmeyin ve kimyasallara maruz kalmayın.

 

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

diyetz.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ