İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi | diyetz

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

   

  İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) mikroplardan kaynaklanan bir enfeksiyondur. Bunlar mikroskop olmadan görülemeyecek kadar küçük organizmalardır. Çoğu idrar yolu enfeksiyonuna bakteriler neden olur ancak bazılarına mantarlar ve nadir durumlarda virüsler de neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları insanlarda en yaygın rastlanan enfeksiyonlardandır.

  İdrar yolunun herhangi bir yerinde enfeksiyon oluşabilir. İdrar yolu, böbrekler, üreter, mesane ve üretradan oluşur. Çoğu enfeksiyon, alt bölgede sadece üretra ve mesanede olur. Üst sistemde oluşan enfeksiyon ise üreter ve böbrekleri de etkiler. Üst sistemde oluşan enfeksiyonlar, alt sistemde oluşanlardan daha nadir olmakla birlikte, genellikle daha şiddetlidir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

  İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri, idrar yolunun hangi kısmının enfekte olduğuna bağlıdır. Alt kanalda oluşan enfeksiyonlar, üretrayı ve mesaneyi etkiler. Alt kanal enfeksiyonları belirtileri şunlardır:

  – İdrar yaparken yanma

  – Fazla idrara çıkmadan artan idrara çıkma sıklığı

  – Artan idrara çıkma aciliyeti

  – Kanlı idrar

  – Bulanık idrar

  – Kola veya çay gibi görünen idrar

  – Güçlü bir kokusu olan idrar

  – Kadınlarda pelvik ağrı

  – Erkeklerde rektal ağrı

   

  Üst kanaldaki enfeksiyonlar, böbrekleri etkiler. Bakteriler enfekte olmuş böbrekten kana geçerse bunlar potansiyel olarak hayatı tehdit edebilir. Ürosepsis adı verilen bu durum, tehlikeli derecede düşük kan basıncına, şoka ve ölüme neden olabilir.

  Üst kanalda oluşan enfeksiyonların belirtileri şöyledir:

  – Üst sırt ve yanlarda ağrı ve hassasiyet

  – Titreme

  – Ateş

  – Mide bulantısı

  – Kusma

   

   

  Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu semptomları

  Erkeklerde üst sistem üriner enfeksiyon belirtileri kadınlara benzer. Erkeklerde alt sistem üriner enfeksiyon belirtileri bazen hem erkekler hem de kadınlar tarafından paylaşılan ortak semptomlara ek olarak rektal ağrı içerir.

   

   

  Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu semptomları

  Diğer belirtilere ek olarak, alt kanal üriner enfeksiyonu olan kadınlar pelvik ağrı yaşayabilir. Hem erkekler hem de kadınlar arasında üst sistem enfeksiyonu belirtileri benzerdir.

   

   

   

   

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri ve Risk Faktörleri

  Mesanenin boşalmasını azaltan veya idrar yollarını tahriş eden her şey idrar yolunda enfeksiyona yol açabilir. Ayrıca idrar yolunda enfeksiyon riskini artırabilecek birçok faktör vardır. Bu faktörler şöyledir:

  – Yaşlı yetişkinlerin idrar yolunda enfeksiyon olasılığı daha yüksektir.

  – Ameliyattan sonra hareket kabiliyetinde azalma veya uzun süreli yatak istirahati

  – Böbrek taşı

  – Önceden var olan bir idrar yolu enfeksiyonu

  – Genişlemiş prostat, böbrek taşları ve belirli kanser türleri gibi idrar yolu tıkanıklıkları

  – Bakterilerin mesaneye girmesini kolaylaştırabilecek idrar sondalarının uzun süreli kullanımı

  – Diyabet, özellikle kötü kontrol edilirse, idrar yolu enfeksiyonunu olası hale getirebilir.

  – Gebelik

  – Doğumdan anormal derecede gelişmiş idrar yapıları

  – Bağışıklık sisteminin zayıflaması

   

   

  Erkekler için risk faktörleri

  Erkekler için çoğu risk faktörü kadınlarla aynıdır. Bununla birlikte, prostat büyümesi erkeklere özgü idrar yolu enfeksiyonu için bir risk faktörüdür.

   

   

  Kadınlar için risk faktörleri

   

  Daha kısa üretra

  Kadınlarda üretranın uzunluğu ve yeri idrar yolu enfeksiyonu olasılığını artırır. Kadınlarda üretra hem vajinaya hem de anüse çok yakındır. Hem vajina hem de anüs çevresinde doğal olarak ortaya çıkabilecek bakteriler, üretrada ve idrar yolunun geri kalanında enfeksiyona yol açabilir.

  Bir kadının üretrası, bir erkeğinkinden daha kısadır ve bakterilerin mesaneye girmesi için daha kısa mesafe vardır.

   

  Cinsel ilişki

  Cinsel ilişki sırasında kadının idrar yolu üzerindeki baskı, bakterileri anüs çevresindeki mesaneye taşıyabilir. Çoğu kadının cinsel ilişkiden sonra idrarlarında bakteri vardır. Bununla birlikte, vücut genellikle 24 saat içinde bu bakterilerden kurtulabilir. Ancak bağırsak bakterileri, mesaneye yapışmasına izin veren özelliklere sahip olabilir.

   

  Spermisitler

  Spermisitler idrar yolu enfeksiyonu riskini artırabilir. Bazı kadınlarda cilt tahrişine neden olabilirler. Bu, bakterilerin mesaneye girme riskini artırır.

   

  Prezervatif kullanımı

  Yağlanmamış lateks prezervatifler, sürtünmeyi artırarak, cinsel ilişki sırasında kadınların cildini tahriş edebilir. Bu idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır.

  Bununla birlikte, prezervatifler cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların yayılmasını azaltmak için de önemlidir. Prezervatiflerden kaynaklanan sürtünme ve cilt tahrişini önlemeye yardımcı olmak için, yeterli miktarda su bazlı kayganlaştırıcı kullanılabilir.

   

  Östrojen seviyelerinde azalma

  Menopozdan sonra, östrojen seviyesindeki azalma, vajinadaki normal bakterileri değiştirir. Bu idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır.

   

   

  İdrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

  İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisi, nedenine bağlıdır. Doktor, teşhisi doğrulamak için kullanılan test sonuçlarından hangi organizmanın enfeksiyona neden olduğunu belirleyebilecektir.

  Çoğu durumda, neden bakteridir. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir.

  Bazı durumlarda, virüsler veya mantarlar neden olur. Viral enfeksiyonlar, antiviral olarak adlandırılan ilaçlarla tedavi edilir. Mantarlar ise antifungal ilaçlarla tedavi edilir.

   

   

  İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse

  İdrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek önemlidir. Ne kadar erken tedavi edilirse o kadar iyidir. Tedavi edilmeyen enfeksiyon, yayıldıkça daha da şiddetlenir. Alt idrar yolunda oluşan enfeksiyonun tedavi edilmesi en kolay olanıdır. Üst idrar yoluna yayılan bir enfeksiyonun tedavisi çok daha zordur ve sepsise neden olma olasılığı daha yüksektir. Bu hayatı tehdit eden bir durumdur.

  İdrar yolu enfeksiyonu olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktora gidin. 

   

   

  İdrar yolu enfeksiyonu nasıl önlenir?

  Aşağıdaki faktörlere dikkat etmek, idrar yolu enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olacaktır:

  – Günde altı ila sekiz bardak su için.

  – İdrarınızı uzun süre tutmayın.

  – İdrar kaçırma gibi sorunları en kısa sürede tedavi etmek için doktorla görüşün.

  İdrar yolu enfeksiyonu, kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Oran 8: 1’dir. 

  Bazı adımlar, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Postmenopozal kadınlar için, doktor tarafından reçete edilen topikal östrojen kullanımı, sorunun çözümünü etkileyecektir. Bazı çalışmalar yaşlı erişkinlerde uzun süreli önleyici antibiyotik kullanımının idrar yolu enfeksiyonu riskini azalttığını göstermiştir.

  Günlük olarak kızılcık takviyeleri almak ya da Lactobacillus gibi probiyotikler kullanmak, idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir. 

   

   

  Kronik idrar yolu enfeksiyonları

  Çoğu idrar yolu enfeksiyonu, tedaviden sonra kaybolur. Kronik olanlar, tedaviden sonra kaybolmaz veya tekrarlamaya devam eder. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, kadınlar arasında yaygındır.

  Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu vakalarının çoğu, aynı tip bakterilerle yeniden oluşan enfeksiyondan kaynaklanır. Bununla birlikte, bazı tekrarlayan vakalar mutlaka aynı tip bakterilerle oluşmaz. Bunun yerine, idrar yolunun yapısındaki anormallik idrar yolu enfeksiyonu olasılığını artırır.

   

   

  Hamilelik sırasında oluşan idrar yolu enfeksiyonları

  Hamilelik sırasında idrar yolu enfeksiyonu belirtileri olan kadınlar hemen doktorlarına görünmelidir. Hamilelik sırasında oluşan idrar yolu enfeksiyonları yüksek tansiyona ve erken doğuma neden olabilir. Böbreklere yayılma olasılığı da daha yüksektir.

   

   

   

   

  İdrar Yolu Enfeksiyonu için Bitkisel Tedavi Yöntemleri

   

   

  Kızılcık Suyu

  Enfeksiyonu önlemek için günlük olarak yarım bardak şekersiz kızılcık suyu için. İdrar yolu enfeksiyonu zaten varsa, böbreklerinizi korumak için günde dört bardak bu meyve suyundan içebilirsiniz. Enfeksiyon temizlenene kadar her gün en az dört bardak kızılcık suyu içilebilir.

  Kızılcık, E.coli bakterilerinin üretra duvarlarını geçmesini önleyen proantosiyanidinler içerir. Ayrıca enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan antibiyotik özelliklere de sahiptir.

   

   

  Elma Sirkesi

  İki yemek kaşığı elma sirkesi, yarım limonun suyu, 1 yemek kaşığı bal ve 1 su bardağı suyu karıştırarak, karışımı için. Enfeksiyon temizlenene kadar bu sağlıklı karışımı günde iki kez içebilirsiniz.

  Elma sirkesi, iyi bakterilerin büyümesini destekleyen ve kötü bakterileri öldüren asetik asit açısından zengindir.

   

   

  Karbonat

  1 yemek kaşığı karbonat ile bir bardak suyu karıştırın ve için.

  Karbonat, idrar yolu enfeksiyonu ile savaşmaya yardımcı olan özellikler sergiler. Doğada alkalindir ve enfeksiyon geçirdiğinizde idrarın asitliğini nötralize etmeye yardımcı olur. İdrarınız daha az asidikse, idrar yaparken daha az ağrı ve yanma yaşarsınız.

   

   

  Çay Ağacı Yağı

  10 damla çay ağacı yağını ılık suyla karıştırın ve vücudunuzu birkaç dakika bu suda bekletin. Enfeksiyon temizlenene kadar bunu günde iki kez uygulayın.

  Bir araştırma, çay ağacı yağının dikkate değer antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu ve hatta antibiyotiklere alternatif bir tedavi olarak çalışabileceğini bildirdi. Bu yağ, E. coli, Mycobacterium avium ATCC 4676, Haemophilus influenzae, Streptococcus pyogenes ve Streptococcus pneumoniae gibi bakterilerle savaşma yeteneğine sahiptir. E. coli, idrar yolu enfeksiyonundan sorumlu en yaygın bakterilerden biridir.

   

   

  C Vitamini

  Enfeksiyon temizlenene kadar her gün C vitamini açısından zengin yiyecekler tüketin. Narenciye asidiktir. İdrarın bir miktar asitlenmesi faydalı olabilir, ancak idrardaki çok fazla asidin ağrıyı artırabileceğini ve idrar yaparken yanma hissine neden olabileceğini unutmayın.

  C vitamini idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde büyük rol oynar. Portakal, çilek, yapraklı yeşillikler ve dolmalık biber gibi gıdalar idrarı asitleştirmeye ve idrar yolunda bakteri üremesini engellemeye yardımcı olur.

   

   

  Yeşil Çay

  Her sabah ve akşam bir bardak yeşil çay için. Bu çayı, enfeksiyon temizlenene kadar günde iki kez içmeye devam edin.

  2013 yılında yapılan bir çalışmada, kateşin EGC’nin idrar yolu enfeksiyonundan sorumlu E.coli bakterileri üzerindeki antimikrobiyal aktivitesi gözlenmiştir. Bu araştırma, günlük bir fincan yeşil çayın sadece idrar yolu enfeksiyonu ile savaşmaya yardımcı olmadığını, aynı zamanda tekrarlamasını da önleyebildiğini kanıtladı.

   

   

  Maydanoz Çayı

  Enfeksiyon temizlenene kadar günde iki kez maydanoz çayı için.

  Yüksek flavonoid içeriği nedeniyle, maydanoz çayı, iltihapla savaşmaya yardımcı olan zengin anti-inflamatuar özellikler içerir. Düzenli şekilde çay olarak kullanıldığında, maydanoz büyük bir diüretik görevi görür ve vücudu enfeksiyona neden olan bakterilerden korur.

   

   

  Limon Suyu

  Yarım limonun suyunu, bir bardak ılık suya karıştırın ve bu suyu sabahları aç karnına için. Enfeksiyonları uzak tutmak için günlük olarak limon suyu içebilirsiniz.

  Limon suyu bakterisidal ve fungisidal özelliklere sahiptir. Bu suyu günlük olarak içmek, vücudun herhangi bir köşesinde gizlenen herhangi bir enfeksiyonu temizleyecektir. Limon suyu ayrıca tüm zararlı serbest radikalleri vücuttan çıkaracak antioksidanlar içerir.

   

   

  Hindistan Cevizi Yağı

  Günde iki ila üç yemek kaşığı hindistan cevizi yağı tüketin. İdrar yolu enfeksiyonu temizlenene kadar bunu tekrarlayın.

  Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri bilim insanları tarafından geniş çapta araştırılmıştır ve antibakteriyel, antifungal, antiviral ve antiprotzoal özelliklere sahip oldukları kanıtlanmıştır. Bu yağı günlük olarak tüketmek, idrar yolu enfeksiyonuna neden olan mikropları öldürmeye yardımcı olabilir.

   

   

  Ananas

  Her gün bir bardak ananas yemek, idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabilir. 

  Enfeksiyon temizlenene kadar her gün en az bir bardak ananas yiyin. Ananastaki bromelain enzimi, idrar yolu enfeksiyonlarının antibiyotik tedavisinin etkisini artırır.

   

   

  Yaban mersini suyu

  Enfeksiyon temizlenene kadar günlük bir avuç yaban mersini yiyin ya da suyunu için.

  İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek ve savaşmak için yaban mersini meyvesinin faydalarını destekleyen birçok çalışma var. Yaban mersini içinde bulunan proantosiyanidinler olarak adlandırılan bileşikler, E.coli bakterilerinin idrar yolunun duvarlarına yapışmasını önler, böylece idrar yolu enfeksiyonu ile savaşır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ