İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Tedavi | diyetz

İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Tedavi

 

 

İdrar yolu enfeksiyonları her yıl milyonlarca kişiyi etkilemektedir. Geleneksel olarak antibiyotiklerle tedavi edilse de, onlara yardımcı olan ve tekrar etmesini önleyen birçok ev tedavi yöntemi mevcuttur.

 

 

 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

 

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) böbrekler, üreter, mesane veya idrar yolu da dahil olmak üzere idrar yollarının herhangi bir bölümünü etkileyen bir enfeksiyondur.

 

Bağırsaklardan gelen bakteriler, idrar yolu enfeksiyonlarının en sık nedenidir ancak mantarlar ve virüsler de enfeksiyona neden olabilir.

 

İki soy bakteri Escherichia coli ve Staphylococcus saprophyticus vakaların yaklaşık % 80’ini oluşturmaktadır.

 

İdrar yolu enfeksiyonunun yaygın belirtileri şunlardır:

  • Tuvaletini yaparken yanma hissi

 

  • Sık idrara çıkma

 

  • Bulanık veya koyu renkli idrar

 

  • Güçlü kokuya sahip idrar

 

  • Tamamlanmamış bir mesane boşaltma hissi

 

  • Pelvik ağrısı

 

İdrar yolu enfeksiyonları, herkesi etkilese de, kadınlar enfeksiyona daha çok yatkındır. Çünkü mesane içinden idrar taşıyan üretra, kadınlarda erkeklerden daha kısadır.

 

 

 

 

Bu, bakterilerin mesaneye girmesini ve mesaneye erişmesini kolaylaştırır. Aslında, kadınların neredeyse yarısı hayatlarının bir noktasında bir idrar yolu enfeksiyonu yaşayacaktır.

 

İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için antibiyotikler kullanılır ve tekrarlamasını önlemek için bazen düşük dozlarda uzun dönemde kullanılırlar.

 

Enfeksiyonlara karşı koruma ve tekrarlama riskini azaltmanın birkaç doğal yolu vardır. İdrar yolu enfeksiyonları ile savaşmak için evde yapabilecekleriniz…

 

 

 

Bol sıvı tüketin

 

Hidrasyon durumu idrar enfeksiyonu riskiyle ilişkilendirilmiştir. Bunun nedeni, düzenli idrara çıkmanın, bakteri üremesini önlemek için idrar yollarını temizlemeye yardımcı olmasıdır.

 

2003 yılında yapılan bir araştırmada 141 kız çocuğuna bakıldığında düşük sıvı alımının ve nadiren idrara çıkma oranının tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonuna bağlı olduğu gösterildi.

 

İlginizi Çekebilir  Metabolizma Neden Yavaşlar?

Bir başka çalışmada, 28 kadın kendi idrar konsantrasyonlarını ölçmek için bir sonda kullanarak hidrasyon durumlarını kendi kendine izledi.

 

Akışkan alımındaki bir artışın idrar yolu enfeksiyonu sıklığında bir azalmaya yol açtığını buldular.

 

Sıvı ihtiyacınızı karşılamak ve hidrasyon sağlamak için, gün boyunca her susadığınızda su içmek en iyisidir.

 

 

 

C Vitamini alımını arttırın

 

Bazı kanıtlar, C vitamini alımınızın arttırılmasının idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

 

C vitamininin idrarın asiditesini artırarak, enfeksiyona neden olan bakterileri öldürerek işlev yaptığı düşünülmektedir.

 

Gebe kadınlarda idrar yolu enfeksiyonları konusunda 2007 yılında yapılan bir araştırma, her gün 100 mg C vitamini alarak oluşan etkilere baktı.

 

Çalışma, C vitamininin kontrol grubuna kıyasla C vitamini kullananlarda yarısından fazlasında idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltarak koruyucu bir etkiye sahip olduğunu buldu.

 

Bir başka çalışma, idrar yolu enfeksiyonu riskini etkileyen davranış faktörlerine baktı ve yüksek bir C vitamini alımının riski azalttığını buldu.

 

Meyve ve sebzeler C vitamini bakımından özellikle yüksektir ve alımı artırmanın iyi bir yoludur. Kırmızı biber, portakal, greyfurt ve kivi, sadece bir porsiyonda önerilen C vitamini miktarını içerir.

 

 

 

Şekersiz kızılcık suyu için

 

Şekersiz kızılcık suyu içmek, idrar yolu enfeksiyonlarında en iyi bilinen doğal ilaçlardan biridir. Kızılcık, bakterilerin üriner sisteme yapışmasını engelleyerek enfeksiyonu önler.

 

Yakın zamandaki bir çalışmada, yakın dönemde idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş olan kadınlar, 24 hafta boyunca her gün 240 ml kızılcık suyu içtiler. Kızılcık suyu içenler kontrol grubuna göre daha az idrar yolu enfeksiyonu atağı geçirdi.

 

Başka bir araştırma, kızılcık ürünlerini tüketenlerin, özellikle de tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan kadınlar için, bir yılda meydana gelen idrar yolu enfeksiyonu sayısını azaltabileceğini gösterdi.

 

İlginizi Çekebilir  Çikolatalı Süt Faydaları, Kalorisi ve Tarifi

Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonları riskini azaltmada faydalı olabilir. Bu avantajların yalnızca tatlandırılmış ticari markalardan ziyade şekersiz kızılcık suyu için geçerli olduğunu unutmayın.

 

 

 

Probiyotik alın

 

Probiyotikler, yiyecek veya takviyelerden tüketilen faydalı mikroorganizmalardır. Bağırsakta sağlıklı bir bakteri dengesi oluşturabilirler.

 

Probiyotikler ek formda bulunur veya kefir, yoğurt, peynir,turşu gibi fermente gıdalardan sağlanabilir.

 

Probiyotik kullanımı gelişmiş sindirim sağlığından güçlenen bağışıklık işlevine kadar her şeye bağlıdır. Bazı çalışmalar ayrıca bazı probiyotik türlerin idrar yolu enfekisyonu riskini azaltabileceğini göstermektedir.

 

Bir çalışma, yaygın bir probiyotik tür olan Lactobacillus’un yetişkin kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

Bir başka çalışmada, hem probiyotiklerin hem de antibiyotiklerin alınmasının, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında tek başına antibiyotik kullanımı ile karşılaştırıldığında daha etkili olduğu bulundu.

 

İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı savunmanın ana hattı olan antibiyotikler bağırsak bakterileri düzeyinde bozulmalara neden olabilir.

 

Probiyotikler, antibiyotik tedavisinden sonra bağırsak bakterilerini düzeltmede faydalı olabilir.

 

Araştırmalar, probiyotiklerin iyi bağırsak bakterilerinin seviyesini artırabileceğini ve antibiyotik kullanımıyla ilişkili yan etkileri azaltabileceğini gösterdi.

 

 

 

Bazı sağlıklı alışkanlıkları uygulayın

 

İdrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi birkaç banyo ve hijyen alışkanlığı prensibi ile başlar. Öncelikle idrarınızı çok uzun süre tutmamanız önemlidir. Bu, enfeksiyona neden olan bakterilerin birikmesine sebebiyet verir.

 

Cinsel ilişkiden sonra tuvalete gitmek, bakterilerin yayılmasını önleyerek, idrar yolu enfeksiyonu riskini de azaltabilir.

 

Son olarak, tuvaleti kullanırken, önden arkaya doğru bir temizlik yapmayı ihmal etmeyin. Arkadan öne doğru yapılan temizlik, bakterilerin üriner sisteme yayılmasına ve üriner enfeksiyon riskinin artmasına neden olur.

 

 

 

Bu doğal takviyeleri deneyinBazı doğal takviyeler, idrar yolu enfekisyonu geliştirme riskini azaltabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Proteinlerin Vücudunuzdaki Önemli Görevleri

İşte birkaç takviye:

 

D-Mannoz:

Bu kızılcıkta bulunan şeker tipidir, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ve nüksetmeyi önlemede etkili olduğu gösterilmiştir.

Bearberry yaprağı:

Bir çalışma, bearberry yaprağı, karahindiba kökü ve karahindiba yaprağı kombinasyonunun idrar yolu enfeksiyonu tekrarlama riskini azalttığını gösterdi.

Kızılcık suyu:

Kızılcık suyu gibi kızılcık özütü, bakterilerin üriner sisteme yapışmasını önler.

Sarımsak özütü:

Sarımsakların anti-mikrobiyal özelliklere sahip olduğu bilinmektedir ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için bakterilerin büyümesini engelleyebilmektedir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Münevver dedi ki:

    Ben cok cektim bu idrar yolları enfeksiyonundan. Kaç hastaneye gittim hep tekrarladı.

BİR YORUM YAZ