İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm | diyetz

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

   

  İdrar yolu enfeksiyonları her yıl milyonlarca kişiyi etkilemektedir. Antibiyotiklerle tedavi edilebilen bir durum olsa da, tekrar etmesini önleyen evde bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur.

  İdrar yolu enfeksiyonu nedir, neden olur?

  İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) böbrekler, üreter, mesane veya idrar yolu da dahil olmak üzere idrar yollarının herhangi bir bölümünü etkileyen bir enfeksiyondur.

  Bağırsaklardan gelen bakteriler, idrar yolu enfeksiyonlarının en sık nedenidir ancak mantarlar ve virüsler de enfeksiyona neden olabilir.

  İki tür bakteri; Escherichia coli ve Staphylococcus saprophyticus, vakaların yaklaşık % 80’ini oluşturmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarının en yaygın belirtileri şunlardır:

   

  – Tuvaletini yaparken yanma hissi

  – Sık idrara çıkma

  – Bulanık veya koyu renkli idrar

  – Güçlü kokuya sahip idrar

  – Tamamlanmamış bir mesane boşaltma hissi

  – Pelvik ağrı

   

  İdrar yolu enfeksiyonları, herkesi etkilese de, kadınlar enfeksiyona çok daha yatkındır. Çünkü mesane içinden idrar taşıyan üretra, kadınlarda erkeklerden daha kısadır.

  Bu, bakterilerin mesaneye girmesini ve erişimini kolaylaştırır. Aslında, kadınların neredeyse yarısı hayatlarının bir noktasında idrar yolu enfeksiyonu yaşamış ya da yaşayacaktır.

  İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için antibiyotikler kullanılır ve tekrarlamasını önlemek için bazen düşük dozlarda ve uzun dönemde kullanılırlar.

  Enfeksiyonlara karşı koruma ve tekrarlama riskini azaltmanın bazı doğal yolları da vardır. İşte doğal yollarla idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

   

   

  İdrar Yolu Enfeksiyonu için Doğal Yöntemler

   

   

  idrar yolları enfeksiyonu bitkisel tedavi

   

   

  Bol sıvı tüketin

  Hidrasyon durumu idrar enfeksiyonu riskiyle ilişkilendirilmiştir. Bunun nedeni, düzenli idrara çıkmanın, bakteri üremesini önlemek için idrar yollarını temizlemeye yardımcı olmasıdır.

  2003 yılında yapılan bir araştırmada 141 kız çocuğuna bakıldığında düşük sıvı alımının ve nadiren idrara çıkma oranının idrar yolu enfeksiyonunun tekrarlamasına neden olduğu belirtildi.

  Bir başka çalışmada, 28 kadın kendi idrar konsantrasyonlarını ölçmek için bir sonda kullanarak hidrasyon durumlarını kendi kendine izledi. Akışkan alımındaki bir artışın idrar yolu enfeksiyonu sıklığında bir azalmaya yol açtığını buldular.

  Sıvı ihtiyacını karşılamak ve hidrasyon sağlamak için, gün boyunca her susadığınızda su içmek en iyisidir.

   

   

  C vitamini tüketimini artırın

  Bazı kanıtlar, C vitamini tüketimini artırmanın, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

  C vitamininin idrarın asiditesini artırarak, enfeksiyona neden olan bakterileri öldürerek işlev yaptığı düşünülmektedir.

  Gebe kadınlarda idrar yolu enfeksiyonları konusunda 2007 yılında yapılan bir araştırma, her gün 100 mg C vitamini alarak oluşan etkilere baktı.

  Çalışma, C vitamininin kontrol grubuna kıyasla C vitamini kullananlarda yarısından fazlasında idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltarak koruyucu bir etkiye sahip olduğunu buldu.

  Bir başka çalışma, idrar yolu enfeksiyonu riskini etkileyen davranış faktörlerine baktı ve yüksek bir C vitamini alımının riski azalttığını buldu.

  Meyve ve sebzeler C vitamini bakımından özellikle yüksektir ve alımı artırmanın iyi bir yoludur. Kırmızı biber, portakal, greyfurt ve kivi, sadece bir porsiyonda önerilen C vitamini miktarını karşılar.

   

   

  Şekersiz kızılcık suyu için

  Şekersiz kızılcık suyu içmek, idrar yolu enfeksiyonlarında en iyi bilinen doğal ilaçlardan biridir. Kızılcık, bakterilerin üriner sisteme yapışmasını engelleyerek enfeksiyonu önler.

  Yakın zamandaki bir çalışmada, yakın dönemde idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş olan kadınlar, 24 hafta boyunca her gün 240 ml kızılcık suyu içtiler. Kızılcık suyu içenler kontrol grubuna göre daha az idrar yolu enfeksiyonu atağı geçirdi.

  Başka bir araştırma, kızılcık ürünlerini tüketenlerin, özellikle de tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan kadınlar için, bir yılda meydana gelen idrar yolu enfeksiyonu sayısını azaltabileceğini gösterdi.

  Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonları riskini azaltmada faydalı olabilir. Bu avantajların yalnızca tatlandırılmış ticari markalardan ziyade şekersiz kızılcık suyu için geçerli olduğunu unutmayın.

   

   

  Probiyotik alın

  Probiyotikler, yiyecek veya takviyelerden tüketilen faydalı mikroorganizmalardır. Bağırsakta sağlıklı bir bakteri dengesi oluşturabilirler.

  Probiyotikler ek formda bulunur veya kefir, yoğurt, peynir, turşu gibi fermente gıdalardan sağlanabilir.

  Probiyotik kullanımı gelişmiş sindirim sağlığından güçlenen bağışıklık işlevine kadar sağlığın her yönünü etkiler. Bazı çalışmalar ayrıca bazı probiyotik türlerin idrar yolu enfekisyonu riskini azaltabileceğini göstermektedir.

  Bir çalışma, yaygın bir probiyotik tür olan Lactobacillus’un yetişkin kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

  Bir başka çalışmada, hem probiyotiklerin hem de antibiyotiklerin alınmasının, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında tek başına antibiyotik kullanımı ile karşılaştırıldığında daha etkili olduğu bulundu.

  İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı savunmanın ana hattı olan antibiyotikler bağırsak bakterileri düzeyinde bozulmalara neden olabilir. Probiyotikler, antibiyotik tedavisinden sonra bağırsak bakterilerini düzeltmede faydalıdır.

  Araştırmalar, probiyotiklerin iyi bağırsak bakterilerinin seviyesini artırabileceğini ve antibiyotik kullanımıyla ilişkili yan etkileri azaltabileceğini gösterdi

   

   

  Sağlıklı alışkanlıkları uygulayın

  İdrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi hijyen alışkanlığı prensibi ile başlar. Öncelikle idrarı çok uzun süre tutmamak gerekir. Bu, enfeksiyona neden olan bakterilerin birikmesine sebebiyet verir.

  Cinsel ilişkiden sonra tuvalete gitmek, bakterilerin yayılmasını önleyerek, idrar yolu enfeksiyonu riskini de azaltabilir.

  Tuvaleti kullanırken, önden arkaya doğru bir temizlik yapmayı ihmal etmeyin. Arkadan öne doğru yapılan temizlik, bakterilerin üriner sisteme yayılmasına ve üriner enfeksiyon riskinin artmasına neden olur.

   

   

  idrar yolu enfeksiyonu için doğal yöntemler

   

   

   İdrar Yolu Enfeksiyonu için Otlar ve Doğal Takviyeler

   

   

  D-mannoz

  D-mannoz, hafif idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek ve tedavi etmek için sıklıkla kullanılan basit bir şeker türüdür.

  Kızılcık, elma ve portakal da dahil olmak üzere çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunur ancak idrar yolu enfeksiyonu tedavisi olarak kullanıldığında genellikle toz veya tablet şeklinde alınır.

  Çoğu insan için, D-mannoz almak büyük bir sağlık riski oluşturmaz. En sık bildirilen yan etki hafif ishaldir.

  Fakat D-mannoz bir tür şeker olduğundan, kan şekeri seviyelerini düzenlemekte zorluk çeken insanlar için uygun değildir.

  Şu anda ideal bir D-mannoz dozu oluşturmak için yeterli kanıt yoktur. Mevcut araştırmaların çoğu, günde 3 defaya kadar 1,5-2 gram dozları güvenli bir şekilde test etmiştir.

   

   

  Uva ursi (Ayı üzümü)

  Uva ursi, yüzyıllardır geleneksel ve halk tıbbı uygulamalarında kullanılan idrar yolu enfeksiyonu için doğal bir ilaçtır.

  Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın çeşitli bölgelerinde yetişen bir tür vahşi, çiçekli çalıdan elde edilir. Bitkinin meyveleri, yaprakları bitkisel ilaç yapmak için kullanılırken, ayılar için de favori bir atıştırmalıktır, bundan dolayı da ayı üzümü olarak da adlandırılmaktadır.

  Yapraklar toplandıktan sonra kurutularak, çay yapmak için demlenir veya yaprak özleri kapsül veya tablet formunda tüketilebilir.

  “Arbutin” uva ursi de bulunan ve idrar yolu enfeksiyonunu iyileştirme potansiyeli olan ana bileşiktir. Bu bileşik idrar yolu enfeksiyonunun en yaygın nedenlerinden biri olan E. coli üzerinde antibakteriyel etki göstermiştir.

  57 kadında yapılan bir çalışma, uva ursi’nin karahindiba kökü ile tamamlayıcı kullanımının, plasebo ile karşılaştırıldığında idrar yolu enfeksiyonunun tekrarını önemli ölçüde azalttığını bulmuştur.

  Uzun süreli güvenliği belirlenmemiş olduğundan dolayı potansiyel karaciğer ve böbrek hasarı riski nedeniyle bir seferde 1-2 haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.

   

   

  Sarımsak

  Sarımsak, tarih boyunca hem mutfak hem de geleneksel tıp uygulamalarında yaygın olarak kullanılan popüler bir bitkidir. Genellikle mantar, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar dahil olmak üzere çok çeşitli fiziksel rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır.

  Sarımsağın iyileştirme potansiyeli genellikle allisin olarak bilinen kükürt içeren bir bileşiğin varlığından kaynaklanmaktadır.

  Test tüpü çalışmalarında, allisin, E. coli dahil olmak üzere çeşitli idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan bakterilere karşı güçlü antibakteriyel etkiler sergiler.

  Bireysel vaka raporlarından elde edilen kanıtlar, sarımsağın insanlarda idrar yolu enfeksiyonunu için bitkisel tedavi olarak alternatif bir çözüm olabileceğini göstermektedir.

  Sarımsak çiğ olarak yenebilir. Takviye şeklinde ekstrakt olarak ve kapsül formunda da tüketilir. Sarımsak takviyeleri çoğu insan için güvenlidir ancak mide ekşimesi, ağız kokusu ve vücut kokusu gibi yan etkileri de vardır.

  Bazı insanlar sarımsak takviyelerine alerjik reaksiyonlar yaşayabilir. Sarımsak, soğan veya pırasa gibi yakın ilişkili diğer bitkilere karşı alerjiniz varsa bu ürünlerden uzak durmalısınız.

  Bu takviyeler kanama riskini artırabilir, kan incelticiler ve HIV ilaçları gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu tür ilaçları alıyorsanız, idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek için sarımsak kullanmadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

   

   

  Kızılcık

  Meyve suları ve özler dahil kızılcık ürünleri, idrar yolu enfeksiyonu doğal çözüm olarak en popüler seçenekler arasındadır.

  Kızılcık, bulaşıcı bakterilerin idrar yoluna yapışma yeteneğini sınırlayarak, büyümelerini ve enfeksiyona neden olma kabiliyetini engelleyebilecek çok çeşitli kimyasal bileşikler içerir.

  Kızılcık takviyeleri çoğu insan için güvenlidir ancak mide rahatsızlığına neden olabilir. Ayrıca, uzun süreli kullanım böbrek taşı geliştirme riskini artırır. Ayrıca, yüksek dozda kızılcık takviyeleri, bazı kan inceltici ilaç türlerini etkileyebilir.

   

   

  Yeşil çay

  Yeşil çay, Camellia sinensis olarak bilinen bir bitkinin yapraklarından elde edilir. Yüzyıllardır çeşitli geleneksel tıp uygulamalarında geniş farmakolojik potansiyeli için kullanılmaktadır.

  Yeşil çay, güçlü antimikrobiyal ve antienflamatuar etkilere sahip olan polifenol adı verilen zengin bir bitki bileşiği içerir. Yeşil çayda bir bileşik olan Epigallocatechin (EGC), test tüpü araştırmalarında idrar yolu enfeksiyonuna neden olan E. coli suşlarına karşı güçlü antibakteriyel etkiler göstermiştir.

  Birkaç hayvan çalışması, EGC içeren yeşil çay ekstraktlarının idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan bazı antibiyotiklerin etkinliğini artırabildiğini bulmuştur.

  Bir fincan (240 mL) demlenmiş yeşil çay yaklaşık 150 mg EGC içerir. Mevcut araştırma, idrar yolunda bakteriyel büyümeyi önlemeye yardımcı olmak için 3-5 mg kadar EGC’nin yeterli olabileceğini göstermektedir.

  Yeşil çay içmek çoğu insan için güvenlidir. Ancak doğal olarak, uyku ve huzursuzluğa neden olabilecek kafein içerir.

  Dahası, aktif bir idrar yolu enfeksiyonu yaşarken kafein tüketmek, fiziksel semptomları kötüleştirebilir. Bu nedenle, kafeinsiz yeşil çay ürünlerini tercih etmelisiniz.

  Yüksek doz yeşil çay ekstresi karaciğer sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir ancak takviyelerin bu sorunlara neden olup olmadığı belirsizdir. Karaciğer fonksiyon bozukluğu geçmişiniz varsa doktorla konuşmadan yeşil çay takviyelerini kullanmayın.

   

   

  idrar yolu enfeksiyonu doğal çözüm

   

   

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Çay

  İdrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek ve önlemek için çeşitli bitki çayları kullanılabilir. İşte idrar yolu enfeksiyonu doğal tedavi kapsamında kullanılabilecek bitkisel çaylar…

   

   

  Maydanoz çayı

  Maydanoz, idrar yollarında enfeksiyona neden olan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olduğu düşünülen hafif bir diüretik etkiye sahiptir.

  İki vaka raporunda maydanoz çayı, sarımsak ve kızılcık özü kombinasyonunun kronik idrar yolu enfeksiyonu olan kadınlarda tekrarı önlediği bulunmuştur. 

   

   

  Papatya çayı

  Papatya çayı, bitkisel ilaç uygulamalarında idrar yolu enfeksiyonu da dahil olmak üzere çok çeşitli fiziksel rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır.

  Maydanoz gibi, papatya da diüretik bir etkiye sahiptir, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikler gösteren bitki bileşikleri içerir.

  Bu özelliklerin iltihaplanmayı azaltmaya, bakteriyel büyümeyi engellemeye ve idrar yollarının bulaşıcı bakterilerden temizlenmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

   

   

  Nane çayı

  Nane ve diğer yabani nane türlerinden yapılan çaylar da bazen idrar yolu enfeksiyonları için doğal bir ilaç olarak kullanılır.

  Bazı test tüpü araştırmaları, nane yapraklarının E. coli gibi çeşitli idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterilere karşı antibakteriyel etkileri olduğunu bulmuştur. Nane yapraklarında bulunan bazı bileşikler ayrıca antibiyotik ilaçlarına karşı bakteri direncini azaltmaya da yardımcı olabilir.

   

   

  İdrar yolunda enfeksiyon varsa, ne zaman doktora gitmeli?

  İdrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizi düşünüyorsanız, en kısa sürede bir doktora gidin. Hafif enfeksiyonlar bile hızla kötüleşebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve bu da potansiyel olarak çok ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir.

  Bu nedenle, bir tıp uzmanının rehberliği olmadan kendi kendinize idrar yolu enfeksiyonu teşhisi koyup, tedavi etmeye çalışmamalısınız.

  Yukarıda sözü edilen bitkisel idrar yolu enfeksiyonu tedavileri, teşhis konulduktan sonra ve doktorun bilgisi dahilinde uygulanabilir.

   

  Sonuç olarak;

  İdrar yolu enfeksiyonları, dünya çapında en yaygın bakteriyel enfeksiyon türlerinden biridir.

  Genellikle antibiyotiklerle etkili bir şekilde tedavi edilirler ancak enfeksiyonun tekrarı yaygın görülen bir durumdur. Ayrıca, aşırı antibiyotik kullanımı olumsuz sağlık sonuçlarına yol açabilir.

  İdrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizi düşünüyorsanız, kendi başınıza herhangi bir bitkisel tedaviye başlamadan önce mutlaka bir doktora gidin.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Münevver dedi ki:

   Ben cok cektim bu idrar yolları enfeksiyonundan. Kaç hastaneye gittim hep tekrarladı.

  BİR YORUM YAZ