İdrar Söktürücü ve Doğal Diüretik Yiyecek ve İçecekler

Diüretikler, üretilen idrar miktarını artıran ve vücutta oluşan aşırı sudan kurtulmaya yardımcı olan maddelerdir.

Bu fazla suya “ödem” ya da “su tutulması” adı verilir. Bacaklar, ayak bilekleri, eller ve ayaklarda şişkinliğe neden olabilir.

Çeşitli faktörler, böbrek hastalığı ve kalp yetmezliği gibi bazı ciddi sağlık koşulları vücutta ödem yapabilir.

Bununla birlikte, birçok insan hormonal değişiklikler, menstruasyon döngüsü gibi şeylerden dolayı ya da uzun bir uçuş sırasında olduğu gibi daha uzun süre hareketsiz kalma nedeniyle de hafif ödem yaşayabilir

Sağlık durumundan dolayı su tutulması veya ani ve ciddi su tutulması yaşarsanız derhal doktora danışmalısınız.

Altta yatan bir sağlık durumundan kaynaklanmayan hafif ödem vakalarında bazı yiyecek, içecek ve bitkiler, vücutta tutulan fazla suyu atmayı sağlayacaktır.

Yazıda “idrar söktürücü yiyecekler nelerdir”, “idrar söktürücü içecekler nelerdir”, “idrar söktürücü bitkiler nelerdir” soruları cevaplanacaktır. 

Diüretikler Nelerdir?

Diüretikler, fazla sodyumun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle diüretiklerin hipertansiyon ve elektrolit bozukluklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.

Diüretikler, türe bağlı olarak potasyum, kalsiyum, magnezyum, klorür veya bikarbonat atılımını artırmaya yardımcı olur.

Diüretikleri asla aşırı kullanmamalısınız. Sürekli kullanım, metabolik anormalliklere, hücre dışı sıvı hacminin azalmasına, ortostatik hipotansiyona, diüretiğe bağlı hipokalemiye, prerenal azotemiye, glukoz ve lipid anomalilerine ve renal hücreli karsinoma yol açabilir.

Hiçbir koşulda kilo vermek için diüretik almamalısınız. İyileşmesi tıbbi bakımdan daha fazlasını gerektirebilecek fiziksel ve zihinsel sağlığınıza zarar verir.

Doğal Diüretikler Nedir?

Doğal diüretikler, elektrolit dengesizliğine neden olmadan su ağırlığından kurtulmaya ve toksinleri atmaya yardımcı olur.

Su ağırlığı, yüksek miktarda tuz bulunması nedeniyle vücutta tutulan sudur. 

Doğal İdrar Söktürücü Besinler Nelerdir?

Kahve

Kahve, bazı sağlık yararları olan popüler bir içecektir. Esasen kafein içeriğinden dolayı doğal bir diüretiktir.

250-300 mg arasında (yaklaşık 2-3 fincan kahve eşdeğeri) yüksek dozda kafeinin diüretik etkisi olduğu bilinmektedir. Bu, birkaç fincan kahveyi içmenin idrar üretiminde bir artışa neden olabileceği anlamına gelir.

Bir bardak kahveden elde edilen kafein ile bu etkiyi görme ihtimali düşüktür.

Buna ek olarak, düzenli şekilde günlük kahve içen biriyseniz, muhtemelen kafeinin diüretik özelliklerine karşı tolerans geliştireceksiniz ve etkisi olmayacaktır.

Karahindiba Özü

“Taraxacum officinale” olarak da bilinen karahindiba özütü sıklıkla diüretik etkileri nedeniyle tüketilen popüler bir bitki desteğidir.

Karahindiba bitkisi, yüksek potasyum içeriği nedeniyle potansiyel bir diüretik olarak gösterilmektedir. Potasyum bakımından zengin gıdalar yemek, böbreklerin daha fazla sodyum ve su geçirmesini sağlar.

At kuyruğu

At kuyruğu, at kuyruğu bitkisinden elde edilir ve yıllardır diüretik olarak kullanılmıştır ve hem çay hem de kapsül formunda ticari olarak temin edilebilir. Onun diüretik etkisi üzerine bazı araştırmalar yapılmıştır.

36 erkekte yapılan küçük bir çalışmada at kuyruğunun diüretik ilaç olarak hidroklorotiyazid kadar etkili olduğu bulundu.

At kuyruğu genel olarak güvenli kabul edilse de, uzun süreli kullanım için önerilmez. Aynı zamanda böbrek hastalığı veya şeker hastalığı gibi önceden var olan bir sağlık durumuna sahip kişiler tarafından da alınmamalıdır.

maydanoz faydaları

Maydanoz

Maydanoz uzun zamandır halk arasında diüretik olarak kullanılmıştır. Çay olarak demlenip, bu çayı günde birkaç kez içmek, vücutta tutulan su oranını azaltır.

Sıçanlardaki çalışmalar idrar akışını artırabileceğini ve hafif bir diüretik etki gösterebileceğini bulmuştur. 

Bununla birlikte, maydanozun efektif bir idrar söktürücü olarak ne kadar etkili olduğunu araştıran bir insan çalışması bulunmamaktadır.

Hibiskus

Hibiskus, güzel ve parlak renkli çiçekler üreten bir bitki ailesidir. Kalipso olarak bilinen bu bitkinin bir kısmı, genellikle “roselle” veya “ekşi çay” olarak adlandırılan bir tıbbi çay yapmak için kullanılmıştır.

Sınırlı kanıtlar olmasına rağmen, hibiskus çayının, hipertansiyonlu kişilerde kan basıncını düşürmek de dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararı olduğu belirtilmektedir.

Ayrıca idrar söktürücü olarak ve hafif sıvı tutma durumlarında etkili olabilir.

Alıç

Gül ailesinin akrabası olan alıç meyvesi güçlü bir idrar söktürücüdür. Sıvı birikimini azaltabilir, bu da konjestif kalp yetmezliği semptomlarını iyileştirebileceği anlamına gelir. Araştırmalar, bitkinin besin maddelerinin idrar atılımını ve akışını artırdığını göstermiştir.

Alıç meyvesi ayrıca idrar söktürücü olarak işlev görebilir ve böbrek sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir. Diüretik etkisi için meyvenin çayı tüketilebilir.

kimyon yan etkileri

Kimyon

Çoğunlukla et yemeklerinin vazgeçilmez baharatı kimyon, Hindistan’daki Ayurveda gibi bitkilerin ilaç olarak kullanıldığı eski terapiler, sindirim bozuklukları, baş ağrısı ve sabah bulantısı da dahil olmak üzere çeşitli tıbbi amaçlarla kullanır.

Fas tıbbında, doğal diüretik olarak kullanılır. Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, sıvı haldeki kimyon ekstraktı verildiğinde, idrar çıkışını 24 saatte önemli ölçüde arttırdığı bulunmuştur.

Kimyonu idrar söktürücü olarak kullanmak için şu karışımı yapın:

– Bir bardak suya bir çay kaşığı kimyon tohumu ekleyin.

– Bir tutam Seylan tarçın tozu ekleyin.

– Suyu 10 dakika kaynatın.

– Oda sıcaklığına soğutun, süzün ve için.

– Üç gün boyunca günde iki kez bu karışımdan 250 ml tüketin.

Yeşil ve Siyah Çay 

Hem siyah hem de yeşil çay kafein içerir ve diüretik olarak işlev görür.

Sıçanlarda, siyah çayın hafif bir diüretik etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Bu kafein içeriğine atfedilmiştir. Ancak kahvede olduğu gibi, çaydaki kafeine karşı da tolerans geliştirebilirsiniz.

Yani uzun süreli ve çok tüketildiğinde bağışıklık geliştirirsiniz. Bu, diüretik etkinin sadece düzenli olarak çay içmeyen insanlarda oluşması anlamına gelir.

Çörek otu

Çörek otu, diüretik etkileri de dahil olmak üzere, tıbbi özellikleri bulunan bir baharattır.

Hayvan çalışmaları, çörek otu özütünün yüksek tansiyonlu sıçanlarda idrar üretimini ve kan basıncını düşürebileceğini göstermiştir. Bu etki kısmen diüretik etkileri ile açıklanabilir.

Salatalık

Salatalık düşük kalorilidir ve su içeriği ve vücutta elektrolit dengesizliğine neden olmadan toksinleri atmaya yardımcı olan mineraller bakımından yüksektir. Salatalık ayrıca tokluğu artırmaya yardımcı olan diyet lifi ile yüklüdür.

Kızılcık

Kızılcık suyu çok güçlü bir doğal idrar söktürücüdür. Çoğunlukla idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılır. 

Kızılcık, besin deposudur. % 88 su, organik asitler, C vitamini, flavonoidler, kateşinler ve diğer biyoaktif bileşiklerden oluşur.

Araştırmalar, kızılcığın insülin direncini tersine çevirmeye ve yağ birikimini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Karpuz

Karpuz, güçlü bir antioksidan olan zengin bir likopen kaynağıdır. Zararlı serbest oksijen radikallerinin temizlenmesine yardımcı olur, vücut yağını azaltır ve normal hücre fonksiyonunu ve bölünmesini sürdürmeye yardımcı olur. 

Ayrıca tokluk seviyelerini artıran, mide boşalmasını destekleyen ve cilt sağlığını iyileştiren diyet lifi ve su içeriği bakımından da yüksektir.

Düzenli olarak tüketmek, vücuttaki toksin seviyelerini düşürmeye ve genel sağlığı önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olabilir.

kereviz nedir

Kereviz

Kereviz negatif kalorili bir gıdadır. Çünkü kerevizi metabolize etmek için içerdiği gerçek kaloriden daha fazla kaloriye ihtiyaç vardır. 

Aynı zamanda iyi bir antioksidan kaynağıdır ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu yüzden kilo vermek için popüler bir besindir. 

Yüksek lif içeriği hızlı bir şekilde aç hissetmeyi engeller.

Limonata

Limonata vücuttaki toksinleri temizlemeye, elektrolit dengesini korumaya, bağışıklığı güçlendirmeye ve kilo vermeye yardımcı olan ferahlatıcı bir yaz içeceğidir. Tabi şekersiz içmek kaydıyla.

Kişniş Tohumu

Kişniş tohumunun LDL veya kötü kolesterol düşürücü özelliği vardır. Ayrıca antiinflamatuar, antimikrobiyal, antikonvülsan ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Kişniş tohumunu idrar söktürücü olarak kullanmak ve toksinleri vücuttan atmak için aşağıdaki tarifi kullanın:

–  Yarım çay kaşığı dövülmüş kişniş tohumunu bir bardak suya ekleyin.

– Suyu 5-10 dakika kaynatın (kapağı kapalı tutun).

– Ocaktan alın, oda sıcaklığına soğutun, süzün ve için.

– Bu karışımı 3 gün boyunca günde bir kez tüketin.

pancar suyu kalori

Yeşil yapraklı sebzeler ve Pancar

Yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunan nitrat, kalp hastalıklarını önleyebilir, kan basıncını düzenleyebilir, damar ve dolaşım sistemlerini koruyabilir.

Ispanak, kara lahana, marul, lahana, brokoli ve su teresi gibi yeşillikler, vücudun detoksuna yardımcı olan idrar söktürücü özelliği veren yüksek nitrat içeriğine sahiptir.

Pancar ve pancar yaprağı mükemmel nitrat ve potasyum kaynağıdır – her ikisi de kan basıncını korur.

Balkabağı

Kabak ( Cucurbita maxima ) ve tohumları idrar yolu enfeksiyonlarını, mesane enfeksiyonunu ve hatta prostat bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

Tohum yağı, meyve ile birlikte idrar söktürücü özelliklere sahiptir ve ayrıca noktüri gibi idrara çıkma sorunlarını tedavi edebilir.

Dikkat!!!

Bu besinleri doktora danışmadan tüketmeyin. Şu anda kullandığınız ilaçlarla etkileşime girebilir veya tıbbi bir durumu kötüleştirebilir.

Doğal Diüretiklerin Faydaları

Kan basıncını düşürür

Yüksek tansiyon, kanın atardamar duvarlarına çok fazla kuvvetle itmesi, kalp kasına fazladan baskı yapması ve zamanla zayıflamasına neden olması durumudur. 

Diüretikler, yüksek tansiyona karşı kullanılan ilk savunma yöntemlerinden biridir ve kan basıncını düşürmek için idrar yoluyla fazladan sodyum atılmasına yardımcı olabilir.

Yüksek tansiyon için doğal diüretik kullanmak da etkili bir tedavi seçeneği olabilir. Birkaç doğal diüretik, düşük kan basıncı seviyelerine bağlanmıştır.

Örneğin 13 çalışmanın büyük bir analizi, yeşil çayın hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürdüğünü buldu.

Başka bir inceleme, bazı bitkilerin, hibiskus ve zencefil dahil olmak üzere güçlü kan basıncını düşürücü özelliklere sahip olduğunu gösterdi.

Şişkinliği azaltır

Ödem olarak da bilinen sıvı tutulması, şişkinlik gibi semptomlara yol açan dokularda sıvı birikmesi ile karakterize edilen yaygın bir durumdur. 

Su tutma için doğal diüretik yiyecekler yemek, su ağırlığını kaybetmenin ve şişkinliği önlemenin kolay ve etkili bir yoludur.

Örneğin karpuz, yüksek su içeriği sayesinde ödem için mükemmel bir doğal idrar söktürücüdür. Bol miktarda meyve ve sebzeler gibi doğal diüretikler yemek, fazla suyu atabilir ve sıvının vücutta birikmesini önleyebilir.

Böbrek taşlarını önleyebilir

Böbrek taşları, böbreklerde oluşan ve idrarda ağrı, bulantı, kusma ve kan gibi semptomlara neden olan sert mineral birikintileridir.

Sıvı alımını artırmak, böbrekleri temizlemek ve böbrek taşı atılımına yardımcı olmak için tavsiye edilir. Benzer şekilde, diüretikler de bazen böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için kullanılır. 

Bazı doğal idrar söktürücü yiyecekler, böbrek taşı semptomlarını önlemeye yardımcı olabilir. Örneğin limon, hidrasyonu artırmaya yardımcı olabilir ve ayrıca böbrek taşı oluşumunu engellemek için idrar hacmini artıran sitrik asit sağlar.

PCOS belirtilerini azaltır

Polikistik over sendromu veya PCOS, kadınların yüksek düzeyde erkek hormonu ürettiklerinde ortaya çıkan ve düzensiz dönemler, kilo alımı, depresyon ve akne gibi semptomlara yol açan bir bozukluktur. 

Diüretikler genellikle semptomları azaltmak için vücuttan fazla su ve androjen hormonlarını uzaklaştırarak çalışan PCOS için geleneksel bir tedavi olarak kullanılır.

Bazı doğal diüretikler, uygun hidrasyonu teşvik etmenin ve vücudun fazladan hormonları ve sıvıları etkili bir şekilde dışarı atma yeteneğini geliştirmenin yanı sıra, anti-androjen etkilere de sahiptir.

Örneğin yeşil çay, PCOS semptomlarının riskini azaltmak için belirli seks hormonlarının dönüşümünü engellemeye yardımcı olabilecek kateşinler olan epigallokateşinler bakımından zengindir.

Doğal Diüretiklerin Yan Etkiler

Genel olarak, doğal diüretikler, diüretik ilaçlara karşı güvenli bir alternatiftir. 

Çoğu insan için, doğal idrar söktürücü yiyecekler minimum yan etki riskine sahiptir. Herhangi bir olumsuz yan etki veya şişme, kızarıklık  veya kurdeşen gibi  gıda alerjisi semptomları  yaşarsanız , tüketimi bırakın ve doktora danışın.

İdrar söktürücü otlar ve takviyeler, olumsuz yan etkileri önlemek için ölçülü olarak kullanılmalıdır. Diyabet, böbrek hastalığı veya karaciğer problemleri gibi altta yatan sağlık problemleriniz varsa, doğal diüretikleri temkinli tüketin.

Ödemi Azaltmanın Diğer Yolları

Vücutta oluşan su tutma oranını azaltmaya yardımcı olabilecek diğer yöntemler şöyledir:

Egzersiz

Fiziksel aktivite, dokulara kan akışını artırarak ve ter atarak ekstra sıvıdan kurtarmaya yardımcı olabilir.

Magnezyum alımını artırın

Magnezyum, sıvı dengelemesine yardımcı olan bir elektrolittir. Magnezyum takviyelerinin premenstrüel sendromlu kadınlarda sıvı retansiyonunu azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Potasyum bakımından zengin gıdaları tüketin

Potasyum bakımından zengin gıdalar yemek, idrar üretimini artırabilir ve sodyum seviyelerini ve su tutma oranını düşürebilir.

Hidrasyona dikkat edin

Bazı insanlar dehidrasyonun su tutma riskini artırabileceğini düşünüyor. Vücuttaki suyu atabilmek için de su içmek gerekir.

Daha az tuz tüketin

Yüksek tuzlu bir beslenme sıvı retansiyonunu teşvik edebilir.

Yazıda bahsedilen doğal diüretikleri denediniz mi? Vücudunuzda ne gibi değişimler oldu? Gözlemlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ