En İyi  İdrar Söktürücü Doğal Diüretikler | diyetz

En İyi  İdrar Söktürücü Doğal Diüretikler

 

 

Diüretikler, ürettiğiniz idrar miktarını artıran ve vücudunuzun aşırı sudan kurtulmasına yardımcı olan maddelerdir.

 

Bu fazla suya “ödem veya su tutma” adı verilir. “Şişkinlik” hissi vererek, şişmiş bacaklar, ayak bilekleri, eller ve ayaklara neden olabilir.

 

Çeşitli faktörler, böbrek hastalığı ve kalp yetmezliği gibi bazı ciddi sağlık koşullarının da dahil olduğu su tutulmasına neden olabilir.

 

Bununla birlikte, birçok insan hormonal değişiklikler, menstruasyon döngüsü gibi şeylerden dolayı hafif su tutulmasına ya da uzun bir uçuş sırasında olduğu gibi daha uzun süre bu duruma maruz kalabilir.

 

Sağlık durumundan dolayı su tutulması veya ani ve ciddi su tutulması yaşarsanız derhal doktorunuza danışmalısınız.

 

Bununla birlikte, altta yatan bir sağlık durumundan kaynaklanmayan hafif ödem vakaları için, yardımcı olabilecek bazı gıdalar ve takviyeler olabilir. Bu konuda “Ödem Atmanın Basit Yolları” okuyun.

 

İşte en iyi  doğal diüretik ve bunların arkasındaki bilimsel kanıtlar…

 

 

 

 

Kahve

Kahve etkileyici bazı sağlık yararları ile bağlantılı olan çok popüler bir içecektir. Esasen kafein içeriğinden dolayı doğal bir diüretiktir.

 

250-300 mg arasında (yaklaşık 2-3 fincan kahve eşdeğeri) yüksek dozda kafeinin diüretik etkisi olduğu bilinmektedir. Bu, birkaç fincan kahveyi içmenin idrar üretiminde bir artışa neden olabileceği anlamına gelir.

 

Bununla birlikte, standart porsiyon bir kahve ya da yaklaşık bir bardak, bu etki için yeterli kafein miktarını elde etme ihtimali düşüktür.

 

Buna ek olarak, normal bir kahve içici iseniz, muhtemelen kafeinin diüretik özelliklerine karşı tolerans geliştireceksiniz ve etkisi olmayacaktır.

 

 

 

Karahindiba Özü

“Taraxacum officinale” ya da “aslanın dişi” olarak da bilinen karahindiba özütü sıklıkla diüretik etkileri nedeniyle tüketilen popüler bir bitki desteğidir.

 

İlginizi Çekebilir  Mide Yanmasına Neden Olan Yiyecekler

Karahindiba bitkisinin yüksek potasyum içeriği nedeniyle potansiyel bir diüretik olarak gösterilmektedir. Potasyumdan zengin gıdalar yemek böbreklerinizin daha fazla sodyum ve su geçirmesini sağlar.

 

Teorik olarak, karahindibanın yüksek potasyum içeriği, bu takviyenin, yüksek bir sodyum alımının neden olduğu fazla suyun atılmasına yardım edebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, karahindiba maddesinin fiili potasyum içeriği değişebilir, dolayısıyla etkileri de o kadar değişebilir.

 

Karahindibanın diüretik etkilerini araştıran hayvan çalışmaları karışık sonuçlar vermiştir. İnsanlardaki etkileri üzerine sadece birkaç çalışma var.

 

Bununla birlikte, küçük bir insan çalışması, bir karahindiba takviyesi alarak takviyeyi aldıktan sonraki beş saat içinde üretilen idrar miktarını arttırdığını bulmuştur.

 

 

 

At kuyruğu

At kuyruğu, at kuyruğu bitkisinden elde edilir ve yıllardır diüretik olarak kullanılmıştır ve hem çay hem de kapsül formunda ticari olarak temin edilebilir. Onun diüretik etkisi üzerine bazı araştırmalar yapılmıştır.

 

36 erkekte yapılan küçük bir çalışmada at kuyruğunun diüretik ilaç olarak hidroklorotiyazid kadar etkili olduğu bulundu.

 

At kuyruğu genel olarak güvenli kabul edilse de, uzun süreli kullanım için önerilmez. Aynı zamanda böbrek hastalığı veya şeker hastalığı gibi önceden var olan bir sağlık durumuna sahip kişiler tarafından da alınmamalıdır.

 

Diüretik etkilerini doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bitkisel ilaçların aktif maddesinin değişen miktarlarını da içerebileceğini unutmayın, bu nedenle etkileri değişebilir.

 

 

 

Maydanoz

Maydanoz uzun zamandır halk tıbbında diüretik olarak kullanılmıştır. Geleneksel olarak çay olarak demlenmiş ve su tutma oranını azaltmak için günde birkaç kez alınmıştır.

 

Sıçanlardaki çalışmalar idrar akışını artırabileceğini ve hafif bir diüretik etki gösterebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, maydanozun efektif bir idrar söktürücü olarak ne kadar etkili olduğunu araştıran bir insan çalışması bulunmamaktadır.

 

İlginizi Çekebilir  Cildi Güneşten Korumanın Yolları

Sonuç olarak, insanlarda aynı etkiye sahip olup olmadığı halihazırda bilinmiyor ve eğer öyleyse, hangi dozların en etkili olduğu belli değil.

 

 

 

Hibiskus

Hibiskus, güzel ve parlak renkli çiçekler ürettiği bilinen bir bitki ailesidir. Kalipso olarak bilinen bu bitkinin bir kısmı, genellikle “roselle” veya “ekşi çay” olarak adlandırılan bir tıbbi çay yapmak için kullanılmıştır.

 

Sınırlı kanıtlar olmasına rağmen, hibiskus çayının, hipertansiyonlu kişilerde kan basıncını düşürmek de dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararı olduğu söyleniyor. Ayrıca idrar söktürücü olarak ve hafif sıvı tutma için etkili bir çare olarak teşvik edilir.

 

 

 

Kimyon

Çoğunlukla et yemeklerinin vazgeçilmez baharatı kimyon, Hindistan’daki Ayurveda gibi bitkilerin ilaç olarak kullanıldığı eski terapiler, sindirim bozuklukları, baş ağrısı ve sabah bulantısı da dahil olmak üzere çeşitli tıbbi amaçlarla kullanır.

 

Fas tıbbında, bir diüretik olarak kullanılır. Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, sıvı haldeki kimyon ekstraktı verildiğinde, idrar çıkışını 24 saatte önemli ölçüde arttırdığı bulunmuştur.

 

 

 

Yeşil ve Siyah Çay

Hem siyah hem de yeşil çay kafein içerir ve diüretik olarak işlev görebilir.

 

Sıçanlarda, siyah çayın hafif bir diüretik etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Bu kafein içeriğine atfedilmiştir. Ancak kahvede olduğu gibi, çaydaki kafeine karşı da tolerans geliştirebilirsiniz.

 

Yani uzun süreli ve çok tüketildiğinde bağışıklık geliştirirsiniz. Bu, diüretik etkinin sadece düzenli olarak çay içmeyen insanlarda oluşması anlamına gelir.

 

 

 

Çörek otu

Çörek otu, diüretik etkileri de dahil olmak üzere, tıbbi özellikleri gelişmiş bir baharattır.

 

Hayvan çalışmaları, çörek otu özütünün yüksek tansiyonlu sıçanlarda idrar üretimini ve kan basıncını düşürebileceğini göstermiştir. Bu etki kısmen diüretik etkileri ile açıklanabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Kombu Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Kombucha Çayı Faydaları ve Zararları

 

 

Sıvı Kalıcılığını Azaltmanın Diğer Yolları

 

Diğer stratejiler de sıvı tutma oranını azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

Bunlar arasında şunlar bulunur:

 

Egzersiz:

Fiziksel aktivite, dokularınıza kan akışını arttırarak ve ter atarak ekstra sıvıdan kurtarmaya yardımcı olabilir.

 

Magnezyum alımını artırın:

Magnezyum, sıvı dengelemesine yardımcı olan bir elektrolittir. Magnezyum takviyelerinin premenstrüel sendromlu kadınlarda sıvı retansiyonunu azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Potasyum bakımından zengin gıdaları tüketin:

Potasyum bakımından zengin gıdalar yemek, idrar üretimini artırabilir ve sodyum seviyelerini düşürebilir, sıvı tutma oranını düşürebilir. Bunun için “Potasyum İçeren Besinler ve Faydaları Nelerdir?” okuyun.

 

Hidrasyona dikkat edin:

Bazı insanlar dehidrasyonun su tutma riskini artırabileceğini düşünüyorlar. Ancak vücuttaki suyu atabilmek için su içmek gerekir.

 

Daha az tuz tüketin:

Yüksek tuzlu bir beslenme sıvı retansiyonunu teşvik edebilir.

 

Sonuç olarak;

Beslenmenize yazıda bahsedilen gıdalar ve içeceklerin bir kısmını dahil etmek, hafif sıvı tutma konusunda yardımcı olabilir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ