Huzursuz Bacak Sendromu (RLS) Hakkında Bilmeniz Gerekenler | diyetz

  Huzursuz Bacak Sendromu (RLS) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

   

   

  Huzursuz bacak sendromu nedir?

  Huzursuz bacak sendromu veya RLS, nörolojik bir bozukluktur. RLS ayrıca Willis-Ekbom hastalığı veya RLS / WED olarak da bilinir.

   

  RLS, bacaklarda hoş olmayan duyumlara ve bunları hareket ettirmeye yönelik güçlü bir dürtüye neden olur. Çoğu insan için, rahatladığında veya uyumaya çalışırken bu dürtü daha yoğundur.

   

  RLS’li insanlar için en ciddi endişe, uykuya müdahale etmesi ve gündüz uykusuzluk ve yorgunluğa neden olmasıdır. RLS ve uyku yoksunluğu, tedavi edilmediğinde depresyon dahil olmak üzere diğer sağlık sorunlarına karşı sizi riske atabilir.

   

  Orta yaşta veya sonrasında genellikle daha şiddetli olmasına rağmen, herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir. Kadınlarda RLS’ye sahip olma ihtimali erkeklerin iki katıdır.

   

  RLS’li kişilerin en az yüzde 80’inin periyodik uzuv hareketleri (PLMS) olarak adlandırılan bir durumu vardır. PLMS, uyku sırasında bacakların seğirmesine veya ani hareketine neden olur. Her 15 ila 40 saniyede bir sıklıkta gerçekleşebilir ve bütün gece devam edebilir. PLMS ayrıca uyku yoksunluğuna da yol açabilir.

   

  RLS iyileşme olmaksızın ömür boyu devam eden bir durumdur, ancak ilaçlar, belirtileri kontrol yardımcı olabilir.

   

   

   

   

  Huzursuz bacak sendromunun semptomları neler?

  RLS’nin en belirgin semptomu, özellikle de otururken ya da yatakğa yattığınız zaman, bacaklarınızı hareket ettirmek için büyük bir dürtüdür. Ayrıca bacaklarınızda karıncalanma, sürünme ya da çekilme hissi gibi sıra dışı hisler de fark edebilirsiniz. Hareket etmek, bu hisleri rahatlatabilir.

   

  Hafif RLS’niz varsa, semptomlar her gece ortaya çıkmayabilir. Ve bu hareketleri huzursuzluk, sinirlilik veya strese bağlayabilirsiniz. Daha ciddi bir RLS vakasını görmezden gelmek zordur. Sinemaya gitmek gibi en basit etkinliği bile karmaşıklaştırabilir. Uzun bir uçak yolculuğu da zor olabilir.

   

  RLS’li kişiler uykuya dalma ya da uykuda kalma sıkıntısı çekerler çünkü geceleri semptomlar daha da kötüdür. Gündüz uykusuzluk, yorgunluk ve uyku yoksunluğu fiziksel ve duygusal sağlığınıza zarar verebilir.

   

  Semptomlar genellikle vücudun her iki tarafını etkiler ancak bazı insanların sadece bir tarafında olur. Hafif vakalarda, semptomlar gelebilir ve gidebilir. RLS, kollarınız ve başınız da dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilir. RLS’li çoğu insan için, semptomlar yaşla daha da kötüleşir.

   

  İlginizi Çekebilir  Tofu Nedir?

   

  Huzursuz bacak sendromuna ne sebep olur?

  Çoğu zaman, RLS’nin nedeni bir gizemdir. Genetik bir yatkınlık ve çevresel bir tetikleyici olabilir.

   

  RLS’li kişilerin yüzde 40’ından fazlasında aile öyküsü vardır. Aslında, RLS ile ilişkili beş gen varyantı vardır. Ailesinde RLS olanların, belirtileri genellikle 40 yaşından önce başlar.

   

  Kan testleri, demir seviyenizin normal olduğunu gösterse bile, RLS ve beyindeki düşük demir seviyeleri arasında bir bağlantı olabilir.

   

  RLS, beyindeki dopamin yollarındaki bir bozulmaya bağlanabilir. Parkinson hastalığı da dopamin ile ilgilidir. Bu, Parkinson hastalarının çoğunun neden RLS’ye sahip olduğunu açıklayabilir. Her iki durumu da tedavi etmek için aynı ilaçlar kullanılır. Bu ve diğer teoriler üzerinde araştırmalar devam etmektedir.

   

  Kafein veya alkol gibi bazı maddelerin semptomları tetiklemesi veya şiddetlendirmesi mümkündür.

   

  Birincil RLS, bir altta yatan koşulla ilgili değildir. Fakat RLS aslında nöropati, diyabet veya böbrek yetmezliği gibi başka bir sağlık probleminin bir dalı olabilir. Bu durumda, ana durumu tedavi etmek RLS sorunlarını çözebilir.

   

   

  Huzursuz bacak sendromu için risk faktörleri

  Sizi RLS için daha yüksek risk kategorisine sokan bazı şeyler vardır. Ancak, bu faktörlerden herhangi birinin RLS’ye neden olup olmadığı belirsizdir. Onlardan bazıları:

   

  Cinsiyet : Kadınların, RLS geliştirme ihtimali erkekelerden iki kat daha fazladır.

   

  Yaş : Her yaşta RLS gelişmesine rağmen, orta yaşı geçenlerde daha sık görülür.

   

  Aile öyküsü : Ailenizdeki diğer kişilerde varsa sizin de RLS olma ihtimaliniz daha yüksektir.

   

  Hamilelik : Bazı kadınlarda hamilelik sırasında, özellikle son trimesterde RLS gelişir. Bu genellikle doğumdan sonraki birkaç hafta içinde çözülür.

   

  Kronik hastalıklar : Periferik nöropati, diyabet ve böbrek yetmezliği gibi durumlar RLS’ye yol açabilir. Genellikle hastalığın tedavisi RLS semptomlarını hafifletir.

   

  İlaçlar : Antinausea, antipsikotik, antidepresan ve antihistaminik ilaçlar RLS semptomlarını tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir.

   

  Etnik köken : Herkes RLS olabilir ancak Kuzey Avrupa kökenli insanlarda daha yaygındır.

   

  RLS’ye sahip olmak genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. RLS ve kronik uyku yoksunluğunuz varsa, aşağıdaki durumlar için daha yüksek bir riskiniz olabilir:

   

  • Kalp hastalığı
  • İnme
  • Diyabet
  • Böbrek hastalığı
  • Depresyon
  • Erken ölüm

   

   

  Huzursuz bacak sendromu tanısı

  RLS’yi onaylayabilecek ya da engelleyebilecek tek bir test yoktur. Tanının büyük bir kısmı, semptomları tanımaya dayanır.

   

  RLS tanısı için aşağıdakilerin tümü mevcut olmalıdır:

   

  • Genellikle tuhaf hislerle birlikte hareket etmek için güçlü bir dürtü.
  • Semptomlar gece daha kötüleşir ve günün erken saatlerinde hafifler veya yok olur.
  • Dinlenmek ya da uyumaya çalıştığınızda duyusal belirtiler tetiklenir.
  • Hareket ettiğinizde duyusal semptomlar rahatlar.

   

  İlginizi Çekebilir  Çay Ağacı Yağı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Tüm kriterler yerine getirilmiş olsa bile, muhtemelen fiziksel muayeneye ihtiyacınız olacaktır. Doktorunuz belirtileriniz için diğer nörolojik nedenleri kontrol etmek isteyecektir.

   

  Aldığınız reçetesiz ve reçeteli ilaçlar ve takviyeler hakkında bilgi verin. Bildiğiniz kronik sağlık durumunuz varsa doktorunuza söyleyin.

   

  Kan testleri demir ve diğer eksiklikleri veya anormallikleri kontrol edecektir. Eğer RLS dışında bir şeyin var olduğuna dair bir işaret varsa, bir uyku uzmanı, nörolog veya başka bir uzmana yönlendirilebilirsiniz.

   

  Belirtilerini tanımlayamayan çocuklarda RLS tanısı koymak daha zor olabilir.

   

   

  Huzursuz bacak sendromu için ev ilaçları

  Ev ilaçları, semptomları tamamen ortadan kaldırmakla birlikte, onları azaltmaya yardımcı olabilir. En yararlı ilaçları bulmak deneme yanılma yapmanız gerekebilir.

  İşte deneyebileceğiniz birkaç şey:

   

  • Kafein, alkol ve tütün alımını azaltın veya ortadan kaldırın.
  • Haftanın her günü aynı uyku vakti ve uyanma saatine sahip düzenli bir uyku programı uygulayın.
  • Yürümek ya da yüzmek gibi her gün biraz egzersiz yapın.
  • Akşamları bacak kaslarınızı masaj yapın ya da gerdirin.
  • Yatmadan önce sıcak bir banyoda bekletin.
  • Semptomlar yaşadığınızda bir ısıtma pedi veya buztorbası kullanın.
  • Yoga veya meditasyon yapın.

   

  Araç veya uçak yolculuğu gibi uzun süreli oturmayı gerektiren durumları, daha geç saatlerde değil, daha erken saatlerde yapın.

   

  Demir veya başka besin eksikliğiniz varsa, doktorunuza veya beslenme uzmanına beslenmenizi nasıl geliştireceğinizi sorun. Besin takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşun. Eksikliğiniz yoksa bazı takviyeleri almak zararlı olabilir.

   

  RLS’yi kontrol etmek için ilaç alıyor olsanız bile bu seçenekler yararlı olabilir.

   

   

  Çocuklarda huzursuz bacak sendromu

  Çocuklar, RLS’li yetişkinler gibi bacaklarında aynı karıncalanma hisleri yaşayabilir. Ama bunu tarif etmekte zorlanabilirler.

   

  RLS’li çocukların da bacaklarını hareket ettirmek için büyük bir dürtüsü vardır. Gün içinde aynı yetişkinler gibi semptomlar yaşarlar.

   

  RLS, hayatın her yönünü etkileyebildiği gibi uykuya da müdahale edebilir. RLS’li bir çocuk, dikkatsiz, sinirli görünebilir. Hareketli veya hiperaktif olarak tanımlanabilir. RLS’nin teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi, bu sorunların ele alınmasına ve okul performansının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

   

  RLS’yi 12 yaşına kadar olan çocuklarda teşhis etmek için yetişkin kriterleri yerine getirilmelidir:

   

  • Genellikle tuhaf hislerle birlikte hareket etmek için bir bir dürtü
  • Belirtiler geceleri kötüleşir
  • Rahatlamaya veya uyumaya çalıştığınızda belirtiler tetiklenir
  • Hareket edince semptomlar rahatlar.

   

  Herhangi bir besin yetersizliği de ele alınmalıdır. RLS’li çocuklar kafeinden kaçınmalı ve uyku zamanı alışkanlıkları geliştirmelidir.

   

  Gerekirse, doktor tarafından dopamin, benzodiazepinler ve antikonvülsanları etkileyen ilaçlar reçete edilebilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Turunçgil Meyvelerinin Faydaları

   

  Huzursuz bacak sendromu olan kişiler için beslenme önerileri

  RLS’li kişiler için özel bir beslenme yönergesi yoktur. Ancak, yeterli miktarda gerekli vitamin ve besin aldığınızdan emin olmak için beslenmenizi gözden geçirmeniz iyi bir fikirdir. Yüksek kalorili işlenmiş gıdaları çok az veya hiç besin değeri olmayanları kesmeye çalışın.

   

  RLS semptomları olan bazı kişiler, belirli vitamin ve minerallerde yetersizdir. Bu durumda, beslenmenizde bazı değişiklikler yapabilir veya besin takviyeleri alabilirsiniz. Her şey test sonuçlarınızın gösterdiklerine bağlıdır.

   

  Demir eksikliğiniz varsa, bu demir bakımından zengin gıdaları tüketin:

   

  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler
  • Bezelye
  • Kuru meyve
  • Fasulye
  • Kırmızı et
  • Kümes hayvanları ve deniz ürünleri
  • Bazı tahıllar

   

  C vitamini vücudunuzun demiri emmesine yardımcı olur, bu nedenle de demir açısından zengin yiyecekleri C vitamini kaynaklarıyla birleştirin:

   

  • Narenciye suları
  • Greyfurt, portakal, mandalina, çilek, kivi, kavun
  • Domates, biber
  • Brokoli

   

  Alkol RLS’yi daha da kötüleştirebilir, ayrıca uykuyu bozar.

   

   

  Huzursuz bacak sendromu ve hamilelik

  RLS semptomları hamilelik sırasında ilk kez, genellikle son trimesterde ortaya çıkabilir. Veriler, gebe kadınların RLS riskinin iki veya üç kat daha yüksek olabileceğini düşündürmektedir.

   

  Bunun nedenleri iyi anlaşılamamıştır. Bazı olasılıklar vitamin veya mineral eksiklikleri, hormonal değişiklikler veya sinir sıkışması sebep olabilir.

   

  Hamilelik ayrıca bacak kramplarına ve uyku güçlüğüne de neden olabilir. Bu belirtilerin RLS’den ayırt edilmesi zordur. Hamileyseniz ve RLS belirtileri varsa, doktorunuzla konuşun. Demir veya diğer eksiklikler için test yapılması gerekebilir.

   

  RLS tedavisinde kullanılan ilaçların bir kısmı gebelik sırasında güvenli değildir.

   

  Hamilelikte RLS genellikle doğumdan sonra haftalar içinde kendi kendine geçer. Eğer değilse, başka çareler için doktorunuza danışın. Emziriyorsanız bahsetmeyi unutmayın.

   

   

  Huzursuz kol, huzursuz gövde ve diğer ilgili koşullar

  Buna huzursuz “bacak” sendromu denir ama aynı zamanda kollarınızı, gövdenizi veya başınızı da etkileyebilir. Genellikle vücudun her iki tarafındaki uzuvları etkiler ancak bazı insanlarda sadece bir tarafta olur.

   

  Periferik nöropati, diyabet ve böbrek yetmezliği RLS gibi semptomlara neden olur. Altta yatan durumun tedavisi genellikle yardımcı olur.

   

  Parkinson hastalığı olan birçok kişi de RLS’ye sahiptir. Ancak RLS’si olan çoğu kişi Parkinson geliştirmez. Aynı ilaçlar her iki durumun semptomlarını iyileştirebilir.

   

  Multipl skleroz (MS) hastalarında huzursuz bacak, kol ve vücut da dahil olmak üzere uyku rahatsızlıklarının görülmesi nadir değildir. Onlar da kas spazmları ve krampları yaşar. Kronik hastalıklarla ilişkili yorgunlukla mücadele için kullanılan ilaçlar da buna neden olabilir.

   

  Gebe kadınlar yüksek RLS riski altındadır. Bebek doğduktan sonra genellikle kendi kendine çözülür.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ