Hurmanın Sağlık Faydaları | diyetz

  Hurmanın Sağlık Faydaları

   

   

  Hurma, dünyanın birçok tropikal bölgesinde yetişen hurma ağacının meyvesidir.

   

  Satılan hurmaların hemen hemen hepsi kurudur.

   

  Çeşitliliğe bağlı olarak hurma, parlak kırmızıdan parlak sarıya kadar renk alır ve boyut bakımından oldukça küçüktür. “Medjool” ve “Deglet Noor” hurması ​​en çok tüketilen çeşitlerdir.

   

  Hurma tatlı bir lezzete sahiptir. Bazı önemli besin maddelerinde de yüksektir ve çeşitli avantaj ve kullanımlara sahiptir.

   

  Bu yazıda hurma yemenin sağlık faydaları anlatılacaktır.

   

   

   

  Çok Besleyicidir

   

  Hurma, mükemmel bir beslenme profiline sahiptir.

   

  Kurutulduğundan, kalori içeriği çoğu taze meyveden daha yüksektir. Hurmanın kalori içeriği, kuru üzüm ve incir gibi diğer kuru meyvelerle benzerdir.

   

  Hurmadaki kalorilerin çoğu karbonhidratlardan gelir. Çok az miktarda protein içerir. Kalorisine rağmen, hurma önemli miktarda lifin yanı sıra bazı önemli vitamin ve mineralleri içerir.

   

   

   

   

  100 gramlık porsiyon aşağıdaki besinleri sağlar:

   

  • Kalori:   277

   

  • Karbonhidrat: 75 gram

   

  • Lif: 7 gram

   

  • Protein: 2 gram

   

  • Potasyum: RDI’nın % 20’si

   

  • Magnezyum : RDI’nın % 14’ü

   

  • Bakır: RDI’nın % 18’i

   

  • Manganez: RDI’nın % 15’i

   

  • Demir: RDI’nın % 5’i

   

  • B6 Vitamini: RDI’nın % 12’si

   

  Hurma ayrıca, sağlık yararlarının çoğuna katkıda bulunabilecek antioksidanlar bakımından da yüksektir.

   

   

   

  Lif Miktarı Yüksek

   

  Genel sağlığınız için yeterli lif almak önemlidir.

   

  100 gramlık bir porsiyonda neredeyse 7 gramlık bir lifle, beslenmenize hurma dahil etmek, lif alımınızı arttırmanın harika bir yoludur.

   

  Lif, kabızlığı önleyerek sindirim sağlığınıza faydalıdır. Dışkı oluşumuna katkıda bulunarak düzenli bağırsak hareketlerini destekler.

   

  Bir çalışmada, 21 gün boyunca günde 7 kez hurma  tüketen 21 kişi, dışkı sıklığında iyileşme yaşamış ve bağırsak hareketlerinde, yemek yemedikleri zamana göre anlamlı bir artış göstermiştir.

   

  Ayrıca, hurmada bulunan lif kan şekeri kontrolü için yararlı olabilir. Lif sindirimi yavaşlatır ve yemek yedikten sonra kan şekeri seviyelerinin çok yüksek olmasının önlenmesine yardımcı olabilir.

   

  Bu nedenle, hurma, belirli bir yemek yedikten sonra kan şekerinizin ne kadar hızlı yükseldiğini ölçen düşük bir glisemik indekse (GI) sahiptir.

   

   

   

  Hastalıkla Savaşan Antioksidanlar Bakımından Yüksektir

   

  Hurma, birkaç hastalık riskinin azaltılması dahil olmak üzere, bir dizi sağlık yararına sahip olan çeşitli antioksidanlar sağlar.

   

  Antioksidanlar hücrelerinizi vücudunuzda zararlı reaksiyonlara neden olabilecek ve hastalığa yol açabilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerden korurlar.

   

  İncir ve kuru erik gibi benzer meyve türlerine kıyasla, hurma, en yüksek antioksidan içeriğe sahiptir.

   

  İşte hurmada bulunan en güçlü üç antioksidanın genel bir değerlendirmesi:

   

  Flavonoidler: Flavonoidler, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilecek ve diyabet, Alzheimer hastalığı ve bazı kanser türlerini azaltma potansiyelleri için çalışılmış güçlü antioksidanlardır.

   

  Karotenoidler: Karotenoidlerin kalp sağlığını desteklediği kanıtlanmıştır ve ayrıca maküler dejenerasyon gibi göz ile ilişkili bozuklukların riskini de azaltabilir.

   

  Fenolik asit: Anti-inflamatuar özellikleriyle bilinen fenolik asit, kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

   

   

   

  Beyin Sağlığını Geliştirebilir

   

  Hurma yemek, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

   

  Laboratuvar çalışmaları, beyindeki interlökin 6 (IL-6) gibi inflamatuar belirteçlerin azaltılmasında yardımcı olduğunu belirlemiştir. Yüksek IL-6 düzeyleri Alzheimer gibi daha yüksek nörodejeneratif hastalık riski ile ilişkilidir.

   

  Ek olarak, hayvan çalışmaları, beyinde plaklar oluşturabilen amiloid beta proteinlerinin aktivitesinin azaltılması için yararlı olabileceğini göstermiştir.

   

  Beyinde plaklar biriktiğinde, beyin hücresi ölümü ve Alzheimer hastalığına yol açabilecek beyin hücreleri arasındaki iletişimi bozabilirler.

   

  Bir hayvan çalışmasında, hurmayla karıştırılan gıdalarla beslenen farelerin, daha az anksiyete ile ilişkili davranışların yanı sıra, onları yemeyenlere kıyasla anlamlı olarak daha iyi hafıza ve öğrenme yeteneği olduğu bulunmuştur.

   

  Hurmanın potansiyel beyin güçlendirici özellikleri, flavonoidler de dahil olmak üzere inflamasyonu azaltmak için bilinen antioksidan içeriğine atfedilmiştir.

   

   

   

  Mükemmel Bir Doğal Tatlandırıcıdır

   

  Hurma, meyvede bulunan doğal bir şeker türü olan fruktoz kaynağıdır.

   

  Bu nedenle, hurma çok tatlıdır ve ayrıca ince karamelli bir tadı vardır. Sağladığı besin maddeleri, lif ve antioksidanlar nedeniyle yemek tariflerinde beyaz şeker yerine kullanılabilir.

   

  Hurma, lif ve besin maddelerinde yüksek olmasına rağmen, kalorisi oldukça yüksektir ve ılımlı tüketilmesi gerekir.

   

   

   

  Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları

   

  Hurmanın, henüz kapsamlı olarak araştırılmamış olan birkaç sağlık yararına sahip olduğu iddia edilmektedir.

   

  Kemik sağlığı:

  Hurma, fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum dahil olmak üzere çeşitli mineraller içerir. Bunların hepsi osteoporoz gibi kemikle ilgili durumları önleme potansiyeli açısından incelenmiştir.

   

  Kan şekeri kontrolü:

  Hurma, düşük glisemik indeksi, lif ve antioksidanlar nedeniyle kan şekeri regülasyonuna yardımcı olma potansiyeline sahiptir . Bu nedenle, hurma yemek diyabet yönetimi fayda sağlayabilir.

   

  Bu potansiyel sağlık yararları umut verici olsa da, sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla insan çalışması gereklidir.

   

  Sonuç olarak;

  Hurma, çok sağlıklı bir meyvedir.

   

  Gelişmiş sindirimden hastalık riskini azaltmaya kadar çeşitli sağlık faydaları sağlayan çeşitli besinler, lifler ve antioksidanlar bakımından yüksektir.

   

  Kuru hurmayı ​​bulmak en kolay olanıdır ancak bunların taze meyveye göre kalorisi daha yüksektir, bu nedenle bunları ılımlı tüketmek önemlidir.

   

  Hem besleyici hem de lezzetli olmasından dolayı hurma, kesinlikle tüketilmeye değerdir.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ