Hodan Yağı Nedir, Nerede Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

  Hodan yağı, bazı bitki yağlarında bulunan güçlü bir anti-inflamatuar olan gama-linolenik asit (GLA) adı verilen yüksek seviyelerde yağ asidi sağlayan doğal bir maddedir.

  Gama-linolenik asit, hodan ( Borago officinalis ) ve çuha çiçeği gibi bitkilerin tohumlarından elde edilen özlerden gelir.

  Hodan Yağı Nedir?

  Hodan yağı, Borago officinalis bitkisinin tohumlarından elde edilen bir özdür.

  Hodan yağı, yüksek gama linoleik asit (GLA) içeriğine sahiptir. Bu yağ asidinin birçok hastalığa bağlı iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

  Hodan Yağı Ne İçin Kullanılır?

  Yüzlerce yıldır geleneksel tıp uygulamalarında yaygın bir bitkisel tedavi olarak hodan yağı, cilt alevlenmelerini tedavi etmekten ağrıyı azaltmaya kadar çok sayıda kullanıma sahiptir. 

  Hodan yağını topikal olarak cilt üzerine ya da dahili olarak kapsül şeklinde kullanmanın en faydalı yönü, güçlü anti-inflamatuar etkilere sahip olmasıdır.

  Hodan yağı, doğal bir anti-inflamatuar takviye olarak giderek daha popüler hale gelmektedir çünkü tüm tohum yağları arasında en yüksek GLA miktarlarına sahip. 

  GLA, vücudun kendi başına yapamayacağı bir tür omega 6 yağ asididir, bu yüzden onu dışarıdan almalıyız. Bir dereceye kadar diğer omega 6 formlarını ( konjuge linoleik asit adı verilen fındık veya tohumlarda bulunan tür gibi ) GLA’ya dönüştürebiliriz fakat GLA’yı doğrudan tüketmek daha etkilidir.

  Siyah frenk üzümü veya çuha çiçeği yağı da dahil olmak üzere diğer bitkiler de GLA sağlarken ve benzer faydalara sahipken, hodan yağındaki kabaca yüzde 23 GLA içeriği, onu muhtemelen en etkili seçenek haline getirmektedir (bir karşılaştırma olarak, çuha çiçeği yağı yaklaşık yüzde 9’a sahiptir). 

  Hodan Yağı Nasıl Çalışır?

  Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı, GLA içeren hodan yağı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere hem kısa hem de uzun vadeli çok çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olabilir :

  – PMS semptomları (meme ağrısı veya hassasiyeti, kaygı ve ciltte çatlaklar dahil)

  – Kemik kaybı ve osteoporoz (özellikle omega 3 balık yağı gibi kemik yapıcı takviyelerle birleştirildiğinde)

  – DEHB belirtileri

  – Egzama veya dermatit dahil cilt bozuklukları

  – Sıcak basmaları ve gece terlemeleri dahil menopoz semptomları

  – Adrenal yetmezlik dahil hormonal dengesizlikler

  – Devam eden yorgunluk veya kronik yorgunluk sendromu

  – Romatoid artrit ağrısı

  – Stresle başa çıkmak

  – Diyabet yönetimi

  – Anne sütü üretimini teşvik etmek

  – Solunum sıkıntısı ( ARDS ), bronşit, soğuk algınlığı, öksürük ve ateş

  – Alkolizm

  – Ağrı ve şişmeye neden olan iltihaplanma

  – Kalp hastalığını ve felci önlemek

  Bitkilerden elde edilen omega 6’lar (fındık veya tohumlar gibi) ve omega-3 balık yağları da dahil olmak üzere temel yağ asitleri, insan metabolizması tarafından sentezlenemeyen uzun zincirli yağ asitleridir. 

  Esansiyel yağ asitleri ile takviye, inflamatuar bozuklukların tedavisinde etkili olabilir çünkü bunlar, yağ asitlerinin dolaşımını hızlandıran ve anti-inflamatuar yeteneklere sahip prostaglandin E1 gibi metabolitlere hatalı dönüşümlerini düzeltmeye yardımcı olur. 

  Vücut, anti-inflamatuar enzimleri uygun seviyelerde tutan önemli bir metabolik adımı tamamlayamadığında, çoğu hastalığın kökü olan inflamasyonun zamanla tehlikeli bir şekilde artması kolaylaşır.

  Hodan Yağı Formları

  – Bitkinin tohumlarından elde edilen yağ

  – Ağızdan alınan kapsül veya yumuşak jel formundaki besin takviyeleri

  Tüm hodan yağı türleri, birincil “aktif” bileşen olarak kabul edilen GLA içerir. GLA’yı çuha çiçeği ve siyah frenk üzümü gibi diğer yağlarda bulabilirsiniz.

  Doğru hodan yağı formunu seçmek, onu ne için kullandığınıza bağlıdır. Topikal ürünler cilt ve saç üzerinde en iyi sonucu verebilir ancak ağızdan alınmaları amaçlanmamıştır. 

  Oral versiyonlar, damar sağlığı da dahil olmak üzere iltihaplanma türleri için daha iyi çalışabilir.

  Hodan Yağının Yararları Nelerdir?

  Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  Bir tür çoklu doymamış yağ asidi (PUFA) olarak, hodan yağında bulunan GLA’nın iltihaplanma, genel sağlık ve yaşlanma karşıtı mekanizmalar üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. 

  Omega 3 ve omega 6 PUFA’lar, vücudun inflamatuar yanıtlarından sorumlu olan moleküllerin (bazıları prostaglandinler, lökotrienler ve interlökinler olarak adlandırılan sitokinler) salınımını kontrol etmeye yardımcı oldukları için hastalıklarla mücadelede önemli rol oynarlar.

  GLA, yeşil yapraklı sebzeler ve bazı kuruyemişler gibi bazı yenilebilir bitkilerde çok küçük miktarlarda bulunur ancak insanlar anne sütüyle beslendikten sonra (en önemli GLA kaynağı anne sütüdür ), çoğu kişi çocuklukları ve yetişkinlik dönemleri boyunca çok düşük dozlarda yararlı GLA alır. 

  Hodan yağı, daha fazla GLA elde etmek için en iyi kaynaklardan biri olduğundan, bu eksikliği gidermeye yardımcı olur.

  Bağışıklık tepkilerini kontrol etmenin yanı sıra, GLA’nın toksik hücreler için hücre ölümü (apoptoz) üzerinde olumlu etkileri vardır.

  GLA vücuda girdiğinde, dihomo-γ-linolenik asit (DGLA) adı verilen bir maddeye dönüştürülür. Bu, bağışıklık sisteminin ürettiği prostaglandinler ve lökotrien bileşikleri için bir öncü görevi görür. 

  DGLA’nın, otoimmün reaksiyonların ve trombotik etkilerin artmasından kısmen sorumlu olan lökotrien sentezini inhibe ettiği için inflamasyonu düşürdüğüne inanılmaktadır.

  Bu nedenle, hodan yağı, artrit, atopik egzama ve solunum bozuklukları dahil olmak üzere çeşitli inflamatuar ve yaşa bağlı bozuklukların semptomlarını azaltmadaki rolü için kullanılmaktadır. 

  Anti-inflamatuar olan omega 3 yağ asitlerin, hodan yağı ile birlikte kullanan kişilerde daha da iyi sonuçlar tespit edilmiştir.

  Kanserle savaşan antioksidan özelliklere sahiptir

  Hodan tohumu yağı ve GLA , kanserli hücrelerin büyümesiyle savaşan anti-mutajenik özelliklere ve antioksidan özelliklere sahiptir.

  Laboratuvar çalışmalarında, hem GLA hem de hodan yağı, sağlıklı konağın ömrünü uzatırken toksik hücrelerin ömrünü önemli ölçüde kısaltan sitotoksik aktiviteler sergilemiştir.  

  İnflamasyona ve hastalık gelişimine neden olan altta yatan oksidatif genetik hasarı azaltma kabiliyeti nedeniyle, DNA’yı korumak ve kanseri doğal olarak tedavi etmek için hodan yağı takviyesi etkili olabilir.

  Artrit belirtilerini azaltabilir

  Hodan yağından elde edilen GLA, özellikle diğer geleneksel ağrı kesici veya anti-inflamatuar ilaçlarla birlikte kullanıldığında romatoid artrit ağrısı için doğal bir çare gibi çalışır.

  Bazı kişilerin, altı haftalık düzenli hodan yağı tedavisinin ardından eklem ağrısı, şişlik ve hassasiyetin şiddetinde bir azalma fark ettiğine dair kanıtlar var.

  hodan faydaları

  Egzama ve cilt bozukluklarıyla savaşır

  Hodan yağı için en iyi araştırılmış kullanımlardan biri, egzama gibi iltihaplı cilt bozukluklarını tedavi seçeneğidir. GLA’nın, düşük seviyelerde delta-6-desatüraz aktivitesinin neden olduğu deri lipidlerindeki (yağlar) eksiklikleri düzelttiği gösterilmiştir. 

  Cilt yeterince koruyucu yağ üretemediğinde, sonuç, bağışıklık sisteminin düzensizliği, artan iltihaplanma ve egzama için tipik olanlar da dahil olmak üzere ciltte alevlenmelerle sonuçlanan spesifik bağışıklık yanıtlarıdır.

  İnsan cildi, linoleik asit veya araşidonik asit öncüllerinden tek başına GLA sentezleyemediğinden, GLA bakımından zengin hodan takviyesi, cilt sağlığı için kritik olan esansiyel yağ asitleri bakımından zaten çok düşük olan kişiler için doğal bir egzama ilacı görevi görmeye yardımcı olur.

  Her çalışma, hodan yağının hastaların çoğunda egzamayı iyileştirebileceğini göstermemiş olsa da, bazı insanlar tedaviye diğerlerinden daha olumlu yanıt veriyor ve steroid kremler yerine hodan yağı kullanırken önemli gelişmeler yaşıyor.

  Bazı araştırmalar, iki ay boyunca günde 720 miligrama kadar GLA alan kişilerin, kutanöz cilt bariyerinin sağlığında önemli gelişmeler yaşadığını bulmuştur.

  Solunum yolu enfeksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur

  Hodan yağının, iltihaplı solunum yolu enfeksiyonları ve akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) gibi rahatsızlıkları olan kişiler de dahil olmak üzere akciğerlerin işlevini iyileştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. 

  Kapsül formunda alınan hodan tohumu yağı takviyeleri, öksürük, soğuk algınlığı veya grip ile ilişkili iyileşme süresini hızlandırmaya, hastanede geçirilen veya ilaç alma süresini kısaltmaya ve solunum semptomlarını kötüleştirebilecek iltihaplanmayı durdurmaya yardımcı olabilir.

  Yağ birikimini ve kilo alımını azaltmaya yardımcı olabilir

  Hodan yağındaki GLA’nın daha rafine bitkisel yağlara kıyasla daha az vücut yağı birikimine neden olduğuna dair kanıtlar var.

  Spesifik olarak, GLA daha fazla kahverengi yağ birikimine ancak daha az beyaz yağa neden olur. Bu yararlıdır çünkü bilim insanları artık zayıf insanların fazla kilolu veya obez insanlardan daha fazla kahverengi yağa sahip olduğuna ve kahverengi yağın beyaz yağdan daha çok kas gibi davranabileceğine inanıyor.

  Depresyonla mücadeleye yardımcı olabilir

  Hodan yağı, yüksek bir GLA yüzdesi içerir ve bu, sinir sistemini rahatlatır. Araştırma sınırlı olsa da, bazı kaynaklar hodan yağının adrenal yorgunluğun tedavisine de yardımcı olduğunu söylüyor.

  Hodan Yağının Cilde Faydaları

  Akne ve ilgili hastalıkların tedavisine yardımcı olur

  Hodan tohumu yağındaki GLA, iltihapla mücadeleye yardımcı olur ve bu, akne tedavisinde önemli bir rol oynayabilir. 

  Yağın bu anti-enflamatuar özellikleri, rosacea gibi durumların tedavisine de yardımcı olur. Yağ ayrıca durumla ilişkili cilt kızarıklığını da azaltır.

  Bir Kore çalışması, omega 3 yağ asitleri ile birlikte gama-linolenik asidin akne vulgaris tedavisine nasıl yardımcı olabileceğini belirtmiştir.

  Bazı kaynaklar, hodan yağının, ciltte pürüzlü lekelere ve sivilce benzeri şişliklere neden olan başka bir cilt rahatsızlığı olan keratoz pilaris tedavisine de yardımcı olabileceğini söylüyor.

  Cilt sağlığını iyileştirir

  Hodan yağı sivilce ve benzerlerini tedavi etmenin yanı sıra genel olarak cilt sağlığını da iyileştirir. Nemi geri kazandırır ve kuru cildi tedavi etmeye yardımcı olur.

  Hodan tohumu yağı özellikle egzama ve dermatiti tedavi etme kabiliyeti ile bilinir. Bu, cilt lipitlerindeki eksiklikleri düzeltme kabiliyetine bağlanabilir. Bilimsel olarak cilt yeterince koruyucu yağ üretemediğinde, sonuç iltihaplanma ve cilt alevlenmeleridir.

  Yağ ayrıca sedef hastalığının iyileşmesine de yardımcı olabilir. Etkilenen bölgelere biraz hodan yağı sürmeniz ve bir gece bekletmeniz yeterlidir. Sabahları soğuk suyla yıkayın.

  Bazı kaynaklar hodan yağının selüliti de azaltabileceğini söylüyor – ancak bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

  Hodan Yağının Saça Faydaları

  Hodan yağı, folikülit olarak bilinen bir durumu tedavi etmek için popülerdir – burada saç kökleri enfeksiyon nedeniyle hasar görür ve iltihaplanır.

  Bu genellikle şiddetli saç dökülmesine neden olabilir. Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde hodan yağı ile kafa derisine masaj yapmak yardımcı olabilir.

  Ayrıca hodan yağındaki omega 6 yağ asitleri saç uzamasını olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda kepeği iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

  Hodan Yağı Kullanım Alanları

  Genellikle sağlıklı yetişkinler için hodan yağı tipik dozajı genellikle günde bir kez alınan 500 miligram ila üç gram arasındadır. 

  Romatoid artrit gibi durumların neden olduğu iltihap ve ağrıyı hafifletmeyi ümit eden hastalar için, üç grama kadar daha yüksek bir doz genellikle en etkili olanıdır. Yağı sıkmak için yeni olan ve GLA takviyeleri kullanan herkes için, yaklaşık 500 miligramlık daha düşük bir doz, başlamak için daha yararlıdır.

  Hodan yağı, anti-inflamatuar ve ağrı azaltıcı etkileri daha da artırmak için genellikle çuha çiçeği yağı takviyeleri ile birlikte kullanılır.

  Sonuçların tam olarak etkisini göstermesi birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir, bazı insanlar hodan yağının tam ağrı azaltıcı faydalarının çok belirgin hale gelmesi için altı aya kadar ihtiyaç duyar.

  Hodan yağı veya GLA takviyeleri satın alırken, organik olarak sertifikalandırılmış yüksek kaliteli bir yağ markası arayın.

  Hodan yağını karanlık ve serin bir yerde saklamak gerekir çünkü yağ ısıtıldığında ve UV ışığına maruz kaldığında küflenebilir.

  Hodan Yağının Etkileşimleri ve Yan Etkileri

  Hem dahili hem de topikal kullanım için genel olarak güvenli olduğu düşünülse de, hodan yağının bazı etkileşimleri ve farkında olunması gereken potansiyel yan etkileri vardır. 

  Bazı insanlar hodan yağı kullanırken, özellikle, ishal, geğirme ve şişkinlik gibi daha büyük dozlarda sindirim sorunları yaşarlar.

  Hodanda bulunan bazı bileşenlerin karaciğere zararlı olup olamayacağı konusunda da bazı tartışmalar var. Geçmişte, hodan yağı alan insanların küçük bir yüzdesi toksisite yaşamıştır.

  Hamile kadınlar, doğumu tetikleme potansiyeli nedeniyle hodan yağı kullanmamalıdır. Hodan yağı ayrıca kan inceltici gibi davranma özelliğine sahiptir, bu nedenle aspirin veya varfarin gibi ilaçlar alan kişiler için uygun değildir. 

  Ek olarak, geçmişte nöbet geçirdiyseniz, hodan yağı kullanmaya başlamadan önce nöbet ilaçlarıyla etkileşime girebileceğinden doktora danışmak önemlidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ