Hodan Nedir? Hodan Otu Faydaları ve Zararları

   

  Hodan, sağlığı geliştirici özellikleri nedeniyle uzun zamandır kullanılan bir bitkidir. İnflamasyonu azalttığı bilinen omega 6 yağ asidi olan gama linoleik asit (GLA) açısından özellikle zengindir.

  Hodan ayrıca astım, romatoid artrit ve atopik dermatit gibi çeşitli durumların tedavisine yardımcı olabilir. Ancak dikkate alınması gereken bazı ciddi yan etkileri de vardır.

  Hodan otu nedir?

  Asya, Akdeniz bölgesi, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Amerika’da bulunan yıllık bir bitkidir. 

  Hodan bitkisi yaklaşık 100 cm yüksekliğe kadar büyür. Hodan bitkisinin sapları ve yaprakları kıllı veya tüylüdür. Mavi çiçekleri, dar üçgen sivri yaprakları olan bir yıldız oluşturur, bu nedenle buna yıldız çiçeği de denir. Hodan doğada bulunur, ancak süs bitkisi olarak da yetiştirilir.

   

   

   

   

  Canlı renkli çiçekleri ve tıbbi özellikleri ile dikkat çeker. Geleneksel tıpta hodan, kan damarlarını genişletmek, sakinleştirmek ve nöbetleri tedavi etmek için kullanılmıştır.

  Bitkinin yaprakları ve çiçekleri yenilebilirdir ve genellikle çeşitli içecek ve yemeklerde garnitür, kuru ot veya sebze olarak kullanılır.

  Yapraklar bazen öğütülür ve bitkisel çay yapmak için sıcak suda demlenir. Tohumları ise genellikle saç ve cilde topikal olarak uygulanan hodan yağı yapmak için kullanılır.

  Ayrıca, hodan, takviye formunda yaygın olarak bulunur ve çeşitli solunum ve sindirim bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.

   

   

  Hodan Otu Besin İçeriği

  Hodan, çok düşük kalorili mutfak bitkilerinden biridir. 100 gr taze yaprağı sadece 21 kalori sağlar. Bitki, optimum sağlık ve sağlıklı yaşam için gerekli olan birçok önemli bitki besinleri, mineraller ve vitaminler içerir.

  Bitki, tipik olarak % 17-20 konsantrasyonlarında esansiyel yağ asidi gama linolenik asit (GLA) içerir. Linolenik asit, eklem sağlığı, bağışıklık ve sağlıklı cilt ve mukozanın restorasyonunda hayati bir rol oynayan omega 6 yağ asididir.

  Taze hodan otu yüksek seviyelerde C vitamini (askorbik asit) içerir; 100 g başına 35 mg. C vitamini, vücuttaki zararlı serbest radikallerin çıkarılmasına yardımcı olan güçlü doğal antioksidanlardan biridir. Diğer antioksidanlarla birlikte, bağışıklık güçlendirici, yara iyileştirici ve antiviral etkilere sahiptir.

  Hodan bitkisi, A vitamini ve karotenlerin zengin kaynaklarından biridir. Bu bileşiklerin her ikisi de güçlü flavonoid antioksidanlardır. Birlikte, yaşlanma ve çeşitli hastalık süreçlerinde hayati bir rol oynayan oksijen türevi serbest radikallere ve reaktif oksijen türlerine (ROS) karşı koruyucu temizleyiciler görevi görürler.

  A vitamininin de antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinmektedir ve göz sağlığı için gereklidir. Sağlıklı mukoza ve cildi korumak için de gereklidir. A vitamini ve karoten bakımından zengin doğal gıdalar yemenin, insan vücudunun akciğer ve ağız kanserlerinden korunmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

  Hodan bitkisi demir, kalsiyum, potasyum, manganez, bakır, çinko ve magnezyum gibi iyi miktarda mineral içerir. Potasyum, kalp atış hızını ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan hücre ve vücut sıvılarının önemli bir bileşenidir.

  Vücut, manganezi, antioksidan enzim, süperoksit dismutaz için bir ortak faktör olarak kullanır. Demir, hücresel metabolizmada önemli bir enzim olan sitokrom oksidaz için temel bir faktördür. Ayrıca, kırmızı kan hücrelerinin içinde hemoglobinin bir bileşeni olan demir, kanın oksijen taşıma kapasitesini belirler.

  Ayrıca, bitki, özellikle niasin (B3 vitamini) açısından zengin B kompleks vitaminlerinin ılımlı kaynaklarından biridir. Niasin, vücuttaki LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. 

  Ayrıca, ortalama seviyelerde riboflavin, tiamin, piridoksin ve folata sahiptir. Bu vitaminler, vücuttaki enzimatik metabolizmada yardımcı faktörler olarak işlev görür.

   

  İlginizi Çekebilir  Böbrek Taşı Nedir, Nasıl Önlenir? Bitkisel ve Doğal Tedavi

   

  Hodan Faydaları

   

   

  İnflamasyonu hafifletebilir

  Bazı araştırmalar, hodanın güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olabileceğini göstermiştir.

  Bir test tüpü ve hayvan çalışmasında, hodan tohumu yağının, iltihaplanmaya katkıda bulunabilecek oksidatif hücre hasarına karşı koruma sağladığı bulunmuştur.

  Bir başka hayvan çalışması, farelere hodan tohumu yağı verilmesinin yaşa bağlı iltihap belirteçlerini azalttığını gösterdi.

  Ek olarak, 74 kişide yapılan bir çalışma, balık yağı olsun olmasın, 18 ay boyunca bir hodan yağı takviyesi almanın, inflamatuar bir bozukluk olan romatoid artrit semptomlarını azalttığını gözlemledi.

   

   

  Astım tedavisine yardımcı olabilir

  Birçok çalışma, hodan özütünün, hava yollarındaki iltihabı ve şişkinliği azaltarak astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

  Bir çalışmada, 3 hafta boyunca günlük hodan yağı ve echium yağı içeren kapsüller tüketmek, hafif astımı olan 37 kişide iltihaplanma düzeylerini azalttı.

  43 çocukta yapılan 12 haftalık bir başka çalışmada, hodan yağı içeren bir takviyenin yanı sıra balık yağı, vitaminler ve mineraller gibi diğer bileşenlerin bir karışımı, iltihaplanma ve astım semptomlarının azalmasını sağladı.

  Öte yandan, 38 kişide yapılan bir çalışma, günde 3 kez 5 mL hodan ekstresi almanın astım semptomlarını iyileştirdiğini gösterdi.

   

   

  Cilt sağlığını geliştirebilir

  Hodan yağı, cildin yapısına ve işlevine entegre olan yüksek miktarda gama linolenik asit (GLA) içerir.

  Yağ ayrıca yara iyileşmesini desteklemeye ve cildin doğal bariyerini onarmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

  Bazı araştırmalar, hodanın bir tür egzama olan atopik dermatit de dahil olmak üzere birkaç yaygın cilt rahatsızlığına fayda sağlayabileceğini bulmuştur.

  Bir çalışmada, 2 hafta boyunca her gün hodan yağı ile kaplanmış bir fanila giymek, atopik dermatitli 32 çocukta kızarıklık ve kaşıntıyı önemli ölçüde iyileştirdi.

   

   

  Doğal sakinleştiricidir

  Hodan, yatıştırıcı özellikleriyle bilinir ve sinirsel durumları tedavi etmek için kullanılmıştır. Doğal yatıştırıcı etkileri, bazı insanların yaşadığı ruhsal sorunları hafifletmek ve sinir hasarını yumuşatmak için kullanılmıştır. 

  Hodan genellikle menopozla ilişkili depresyon ve ruh hali değişimlerini hafifletmede işe yarar.

   

   

  Beden ve zihni yatıştırır

  Vücudumuzdaki adrenal bezler, sürekli olarak adrenalini vücuda salar. Adrenal yorgunluk, vücut aşırı gerildiğinde ortaya çıkabilir. Hodan, böbreküstü bezlerinin doğal dengesine geri kazandırmak için kullanılır, bu da daha sakin bir beden ve zihin yaratır.

   

   

  Hodan Otu Diğer Yararları

   

  Diüretiktir

  Hodan, fazla sıvıyı vücuttan uzaklaştırmak için kullanılır ve toksinlerin giderilmesine yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  Zayıflamak için En Etkili Diyet Listeleri

  Terletici olarak kullanılır

  Bitkinin, ter üreten ve vücudu soğutan bezleri uyaran kolin içerdiği bilinmektedir. Hodan bu soğutma özelliği nedeniyle ateş, bronşit, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılır.

   

  – Maküler dejenerasyonun önlenmesi ve tedavisi için de kullanılabilir.

  – Meme tümör büyümesine karşı pozitif etkisi olduğu belirlenen omega 6 yağ asidi bakımından zengindir.

  – Prostatit gibi prostat bezi iltihabının tedavisinde kullanılır.

  – Sindirimi destekler, gastrit ve irritabl bağırsak sendromu gibi mide ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

  – Cilt enfeksiyonlarını ve dermatit, egzama, sedef hastalığı, sivilce, uçuk, tırnak mantarı gibi iltihapları tedavi etmek için kullanılır.

  Ezilmiş hodan yaprakları kümes hayvanları, böcek ısırıkları ve sokmalarını hafifletmek, şişmeyi ve morarmayı azaltmak için kullanılır.

  Hodan çayı, emziren anneler için süt üretimini teşvik etmek için kullanılır.

   

   

  Hodan çayı nasıl yapılır?

  – Her bardak su için yaklaşık yarım çay kaşığı kuru hodan çiçeği kullanın.

  – Çiçekleri suyun içine alıp, 10 ila 15 dakika kaynatın ve ardından süzün.

  – Daha sonra da içmek için bir cam kavanozda saklayabilirsiniz.

  – Yemeklerden sonra günde iki ila üç kez 1 bardak içilebilir.

  – Etkinliği ve tadını iyileştirmek için başka otlar veya bal da ekleyebilirsiniz.

   

   

   

   

  Hodan Otu Zararları ve Yan Etkileri

  Diğer uçucu yağlar gibi, hodan yağı da yutulmamalı, topikal olarak uygulanmalıdır. Uygulamadan önce, cilt tahrişini önlemek için hodan yağını hindistan cevizi veya avokado yağı gibi bir taşıyıcı yağla seyreltmek gerekir.

  Ayrıca cildinize az miktarda uygulayarak ve herhangi bir reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek için bir yama testi yapmalısınız.

  Birçok sağlık mağazasında ve eczanede, genellikle 300-1.000 mg arasında değişen dozlarda takviyelerini bulabilirsiniz.

  Hodan takviyeleri, gaz, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sindirim sorunları dahil, hafif yan etkilere neden olabilir.

  Nadir durumlarda, yüksek dozda hodan yağı almanın, nöbetler dahil olmak üzere daha ciddi yan etkilere neden olduğu belirtilmiştir.

  Bu takviyeler ayrıca kan incelticiler de dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

  Hodan bitkisinin ayrıca karaciğere toksik olabilen ve kanser büyümesine katkıda bulunabilecek bileşikler olan pirolizidin alkaloidleri (PA) içerdiğini unutmayın. Ancak bu bileşikler çoğunlukla işleme sırasında çıkarılır ve PA içermeyen hodan takviyeleri yaygın olarak bulunur.

  Dahası, hodan, karaciğer problemi olanlar veya hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

  Son olarak, herhangi bir ilaç alıyorsanız veya altta yatan sağlık durumunuz varsa, herhangi bir besin takviyesi kullanmadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşmak gerekir.

   

  İlginizi Çekebilir  Kuşkonmaz Nedir, Nasıl Tüketilir? Faydaları ve Besin Değeri

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ