Zayıflamak İçin Hızlı mı Olmalısınız? | diyetz

Zayıflamak İçin Hızlı mı Olmalısınız?

 • 1.178 kez görüntülendi.

 

 

Hayatında en az bir kez de olsa diyet yaparak kilo vermeye çalışmışsınızdır.Bu yüzden bilirsiniz ki zayıflamak ve sonrasında kilonuzu korumak kolay değildir.

 

Yazının başlığı “zayıflamak için hızlı mı olmalısınız”. Herkesin hızlı zayıflamaktan anladığı nedir bilmiyorum ama bana göre hızlı zayıflamak belirlediğim hedefe zamanında ulaşmaktır. Hızlı zayıflamaktan haftada 3-5 kilo vermeyi anlıyorsanız öncelikle bu algınızı değiştirmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu, teknik olarak mümkün değil.

 

Bunu şöyle açıklayayım: Bir kadının mevcut olduğu kilosunu koruyabilmesi için günlük ortalama 2000 kalori alması gerekir. Bu erkeklerde 2500 kaloriyi bulur. Ben kadınlar üzerinden açıklamamı sürdüreyim.1200 kalorilik bir diyet yaptığınızı farz edelim. (Uzmanlar 1200 kalorinin altındaki diyetleri tavsiye etmiyor.) Buna bir de 200 kalorilik bir spor aktivitesi ekleyelim. 800+200=1000 kalori yakarsınız günde.Bu haftalık 7000 kaloridir ve 7000 kalori 1 kilograma denk gelir.

 

Hesabı, verebileceğiniz sağlıklı değerler üzerinden yaptım. Kendinizi çok zorlarsanız günde 500 kalori daha harcarsınız ki bu da haftada 1,5 kg vereceğiniz anlamına gelir. Bunun üstü ise imkansızdır.

 

İnternette haftada 3-5 veya 10 kg verdirdiğini iddia eden diyet listeleri dolaşıyor.Bazıları bunları deneyip kısa sürede kilo verdiklerini söylüyorlar.”Onlar nasıl veriyor peki?” diye soracaksınız. Benim yaptığım hesaba göre; 1,5 kilogramın üstünde verilen değerler vücudun su kaybetmesinden kaynaklanıyor. Şunu asla unutmayın; vücut kaybettiklerini yerine koymada çok ustadır. Siz anlamadan bir gün tartıdaki değerler yükseliverir. Yani vücut kaybettiği suyu yerine koyar.

 

Size tavsiyem haftada yarım, en fazla bir kg hedefini koymanız. Bu belki zamanınızı alabilir ama istediğiniz kiloya ulaştığınızda hala sağlıklı bir insan olursunuz. Hem de kilo verdikten sonra en zor süreç olan kilo korumada başarı gösterebilirsiniz. Haftada bir kilogram hedefini tutturmak ve sağlıklı yollardan kilo verebilmek için öncelikle yapmanız gereken olumlu düşünmektir. Zayıflayacağınıza inanın ve aşağıda anlattığım noktalara dikkat edin.

 

 

 

 

Kilo vermenize yardımcı olacak yiyecekleri belirleyin

Diğerlerini hayatınızdan ve buzdolabınızdan çıkartın. Vazgeçemeyeceğiniz yiyecek ve içeceklerin yerine alternatiflerini kullanabilirsiniz. Örneğin; çok kahve çay ya da alkol tüketen biriyseniz bunun yerine su içmeyi deneyin.

 

Her yemekten önce bir porsiyon meyve yiyin ve iki bardak su için.

Bu yöntem fazla yemek yememek için garantili bir yoldur. Çünkü yemeğe başlamadan önce kendinizi mutlu hissettirecek. Yapılan çalışmalar bu şekilde yaparak günlük 135 kalori daha az alacağınızı belirlemiştir.

 

Her yemekte lifli gıda ve protein tercih edin

Bunlarla birlikte su için. Lifler midede şişeceği için size daha uzun süre doygunluk hissi sağlayacaktır. Diyet menünüzün %30′ u proteinden oluşsun. Protein de aynı lifli gıdalar gibi sizi uzun süre tok tutar ve kalorileri çok düşüktür.

 

Öğünler arasında acıkmış olursanız ya da yemeğe istek duyarsanız bunu geçiştirin.

Bu istek sizin kafanızda oluşan, midenizle alakası olmayan bir durumdur. Bu tür istekler en fazla 20 dakika içinde geçer. İsteğinizin kaybolması için televizyon izleyin, bilgisayarda oyun oynayın, yani kendinizi oyalayın.

 

Tatlandırıcılardan uzak durun

Tatlandırıcılar, insülin düzeyinizi artırarak yemeğe istek duymanızı sağlarlar.Bu yüzden bal ve tatlandırıcı içeren diyet içeceklerden uzak durun.

 

Bir de bu yöntemleri uygulayarak diyet yapmayı deneyin.Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanarak kilo vermenin mutluluğunu yaşayın.Bunları düzenli egzersizle de birleştirerek daha kolay yağ yakarsınız.Ama ben bu süreci biraz daha hızlandırmak istiyorum diyorsanız size yağ yakmanın kolay yollarından bahsetmek istiyorum.

 

 

Yağ Yakmanın Kolay Yolları

 

Hareket edin

Gün içinde kendiliğinden gerçekleşen fiziksel aktiviteler ekstradan kalori yakmanızı sağlar. Günlük işlerinizi yaparken hareketli olun. Mümkün olduğunca her yere yürüyerek gidin. Asansör yerine merdivenleri kullanın.

 

 

Kaslarınızı çalıştırın

Otursanız bile ne kadar çok kasınız çalışırsa, yaktığınız kalori miktarı o kadar artar. En çok yağ yakmanızı sağlayacak kaslarınız baldır, kalça ve göğüs kaslarınızdır. Bu kaslarınızı çalıştırmaya yönelik basit egzersizler yapabilirsiniz.

 

 

Güç artırın

Spor ya da egzersiz yapıyorsanız fazla kalori yakmak için sporun dozunu ve şiddetini artırın. Örneğin; koşu bandında yokuş çıkmak fazladan 50 kalori yakmanızı sağlar.

 

 

Daha fazla yiyin

Unutmayın, kalorileri yakmak için kaloriye ihtiyacınız var. Uzun süre aç kalırsanız vücudunuz daha az kalori yakmak için yavaşlar. Bu yüzden öğün aralarında bir şeyler atıştırabilirsiniz. Tabi sağlıklı ve kalorisi düşük besinler olmak şartıyla(salatalık,yoğurt)

 

 

Merdiven çıkın

Asansör yerine merdiven kullanın. Özellikle basamakları ikişer ikişer çıkarsanız yüzde 55 daha fazla yağ yakarsınız.

 

 

Farklı egzersizler yapın

Kardiyovasküler egzersiz ile güçlendirici egzersizi birleştirirseniz iki kat fazla kalori yakarsınız. Kardiyovasküler egzersizle başlayıp, güçlendirici egzersizle devam edip, kardiyovasküler egzersizle bitirebilirsiniz.

 

 

Ev işi yapın

Ev işlerinin ciddi anlamda kalori harcattığını biliyor musunuz? Toz almak, yerleri silmek, süpürmekle geçireceğiniz bir saat, 200 kalori yakmanızı sağlar.

 

 

Duruşunuzu değiştirin

Oturabileceğiniz yerlerde yatmayın, ayakta durabileceğiniz yerlerde oturmayın. Her durumda dik bir duruş sergileyin. Bütün bu duruş şekilleri kaslarınızı çalıştıran aktivitelerdir ve kalori yakmanızı sağlar.

 

Sağlıklı bir diyet ve fiziksel aktivite programı uygulayarak zayıflamaya çalışıyorsunuz fakat ne yiyeceğinizi bilmiyorsunuz. Bazı yiyecekler metabolizma hızlandırarak zayıflama sürecinizde size destek olurlar. Hatta bazıları yeme isteğinizi azaltırlar. Şimdi bu yiyeceklerin neler olduğuna bakalım.

 

 

Zayıflamaya Yardımcı Yiyecekler

 

Kırmızı biber

Genel olarak baharatlı yiyecekler metabolizma hızlandırıcıdır. Özellikle kırmızı biberi baharat olarak yemeklerinizde kullanırsanız hiçbir şey yapmadan kalori yakarsınız. Ayrıca açlık hissini azaltır. Yalnız yemeklerde acı biberi kullanırken dikkatli olun, mide ekşimesi yapabilir.

 

 

Yeşil çay

Kafein metabolizma hızlandırıcıdır ve kalori yakmak için vücudu teşvik eder. İçeriğindeki tanin sayesinde vücut tarafından yağların emilmesini sağlar. Aynı zamanda yeşil çay, antioksidan özelliği ile yaşlanmayı geciktirir.

 

 

Elma

Elma, doğal bir iştah bastırıcıdır. Pektin açısından zengin olan elma, diyetlerde en çok kullanılan meyvelerdendir. Yapılan bir araştırmaya göre; elma yiyen kadınların daha kolay kilo verdiği tespit edilmiştir.

 

 

Agar

Agar, su yosunlarından elde edilen bir tür jelatindir. Agar, çorba, dondurma ve jöleli yiyeceklerde kıvam artırıcı olarak kullanılır. Yosun lifinin önemli bir kaynağıdır ve bağırsak geçişini hızlandırır. Agar %100 doğal jelleşme sağlar ve yağları yakalayarak, vücut tarafından yağların emilimini azaltır.

 

 

Yulaf kepeği

Lif ve pektin bakımından zengin olan yulaf kepeği, tokluğu teşvik ederek yağları vücuttan uzaklaştırır. Yulaf kepeğini salatalarda, sebze yemeklerinde ya da yoğurtla karıştırarak yiyebilirsiniz.

 

 

Ananas

Ananas, diüretik(idrar atılımını kolaylaştırmak amacıyla sıvıyı uzaklaştırmak) yapıya sahiptir ve zayıflamaya yardımcı olur. Özellikle bromelain enzimi(sindirimi kolaylaştırıcı enzim) içerdiğinden dolayı yağları yakalayarak parçalar. Hazmı kolaylaştırır ve su tutulmasını engeller.

 

 

Kereviz

Kalorisi düşük olduğundan dolayı kışın zayıflamaya yardımcı bir müttefiktir. Lif açısından zengin olduğundan dolayı vücuttaki yağların ve toksinlerin atılmasına yardımcıdır ve idrar söktürücü özelliği vardır.

 

 

Tarçın

Tarçın tüketiminin metabolizmayı hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tarçın, kandaki şeker seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Tarçının kullanım alanı çok fazladır. Çayını hazırlayabilir, yoğurdunuza katabilirsiniz. İşte “Yiyecekler bana yetmez, yağlarımı yakmak için içecek tariflerine de ihtiyacım var” diyenler için hazırlaması kolay içecek tarifleri…

 

Aşağıda tarifi verilen içeceklerin hazırlanması kolaydır ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını teşvik ederler.

 

 

Yağları Eritmek İçin Kolay İçecek Tarifleri

 

Yeşil İçecek Tarifi
Malzemeler

 • 100 ml su
 • 1 adet kivi
 • 2 dilim limon
 • 6-8 yaprak taze nane
 • 6-7 sap maydanoz

Hazırlanışı
Malzemeleri yıkayıp dilimleyin. Bir kaba alıp rondoda ezin. İçeceğiniz hazır. İsterseniz bal ekleyebilirsiniz. Amaç yağ yakmak olduğu için şeker eklemeyin.

 

Kefir ve Tarçın İçeceği Tarifi
Malzemeler

 • 200-250 ml kefir
 • Yarım çorba kaşığı tarçın
 • Yarım çorba kaşığı zencefil tozu
 • Kaşığın ucuyla kırmızı toz biber

Hazırlanışı
Bütün malzemeleri kaşık veya blender ile karıştırın. İçecekteki maddeler oksijen yönünden zengin olduğu için blenderde karıştırmak sindirim için daha faydalıdır. Acı sevmeyenler biberin miktarını azaltıp, tarçının miktarını fazlalaştırabilirler. Kefir ve tarçın içeceğinin gece içilmesi tavsiye edilir.

 

Meyve-Sebze İçeceği Tarifi
Malzemeler

 • 2 adet elma
 • ¼ limon
 • 2 cm kalınlığında dilimlenmiş kabak
 • 1 cm kalınlığında dilimlenmiş zencefil kökü
 • 1/4 salatalık
 • Kereviz
 • Rezene dalının yarısı

Hazırlanışı
Yukarıda listelenen meyve ve sebzeleri meyve sıkacağı ile sıkıp,karıştırın.İsteğe göre buz eklenebilir.

 

Tropikal İçecek Tarifi

Malzemeler

 • 250 ml kefir
 • 1/4 greyfurt
 • 4 dilim ananas
 • 30 gr kabak çekirdeği
 • 30 ml Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı
Bütün malzemeleri blenderde ezip karıştırın. İçeceğiniz hazır.

 

Elma Sirkesi ve Bal İçeceği Tarifi
Malzemeler

 • 250 ml su
 • 1 çay kaşığı elma sirkesi
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı
Malzemeleri suya ekleyip karıştırın. Sabah küçük yudumlarla içmek daha faydalıdır. Sirkenin miktarını artırmak sindirim sisteminde sorun yaratabilir.

 

Kereviz İçeceği Tarifi
Malzemeler

 • 1 demet kereviz
 • 1 adet elma
 • 1 adet armut
 • 1/4 salatalık
 • Bir kaç yaprak ıspanak

Hazırlanışı
Malzemeleri meyve sıkacağında sıkıp karıştırın.İsteğe göre buz eklenebilir.

 

Şimdi size ince görünmenize yardımcı olacak bir diyet listesi vereceğim. Diyetin ismi “Hızlı İncelme Diyeti”. Diyet sağlıklı gıdalardan oluşmakla birlikte kalorisi biraz düşük. O yüzden diyeti bir haftadan fazla uygulamayın. Bu diyeti, diyete başladığınızda,kilo verebileceğinize inanmanız için motive olmak amacıyla ya da vücudunuz kilo vermeye direndiği dönemlerde vücudu şaşırtmak için uygulayabilirsiniz.

 

Dediğim gibi diyeti bir haftadan fazla yapmayın ve diyetle birlikte bol bol su için. Diyetin en güzel yanı menülerinizi verilen seçenekler arasından seçmeniz. Menü kombinasyonu size kalmış. Sabah, öğle, akşam öğünlerinizi seçenekler arasından belirleyin.

 

 

1 Haftalık İncelme Diyeti

 

Sabah

1.Seçenek

 • Bir dilim kepek ekmeğine sürülmüş yağsız labne
 • Bir domates veya greyfurt
 • Bir bardak taze sıkılmış meyve suyu

2.Seçenek

 • 1 adet elma
 • 30 gr müsli
 • Bir çay kaşığı bal
 • 100 gr yağsız sütle hazırlanmış elmalı müsli

3.seçenek

 • Bir dilim reçelli ya da ballı ekmek
 • 40 gr yağsız salam ya da tavuk göğsü
 • Yarım adet salatalık

4.Seçenek

Çalışan kadınlar için

 • Bir adet muz,bir adet elma,bir adet kividen oluşan meyve tabağı

 

Öğle

1.Seçenek

 • Bir porsiyon yağsız tavada hazırlanmış sebze ızgara

2.Seçenek

 • İki dilim vejetaryen pizza

3.Seçenek

 • Bir kase çorba
 • Bir dilim kepek ekmeği
 • 20 gr yağsız peynir

4.Seçenek

 • Bir adet fırında patates
 • Haşlanmış sebze

5.Seçenek

Çalışan kadınlar için

 • Salata yapraklı,peynirli sandviç
 • Bir bardak domates suyu

 

Akşam

1.Seçenek

 • Bir adet kepek ekmeğiyle hazırlanmış domatesli,biberli,peynirli tost

2.Seçenek

 • Patates,kabak ve bamyayla hazırlanmış bir tabak yağsız türlü

3.Seçenek

 • Bir tabak spagetti bolonez

4.Seçenek

 • İki adet etli domates dolması

5.Seçenek

 • 250 gr haşlanmış patates,üzerine maydanoz,karabiber ve tuz serpebilirsiniz.

 

Ara Öğünler

65 kaloriden az

 • Bir adet kayısı
 • Bir adet elma
 • Bir adet portakal ya da greyfurt
 • Bir avuç dolusu üzüm ya da kiraz
 • Bir adet şeftali
 • İki-üç adet havuç
 • 150 gr yağsız yoğurt
 • İki adet bisküvi

65 kaloriden fazla

 • Bir adet muz
 • Bir adet armut
 • 150-200 gr diyet meyve yoğurdu
 • 150 gr probiyotik yoğurt
 • Bir adet çokoprens
 • Üç parça çikolata

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ