Hızlı Yemek mi, Yavaş Yemek mi? Hangisi Zayıflatır?

   

  Birçok insan yemeğini hızlı ve dikkatsiz yer. Bu, kilo alımı ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. “Hızlı yemek yemek kilo aldırır mı”, “yavaş yemek yemek zayıflatır mı, kilo aldırır mı”, “yavaş yemek yemenin zararları var mı”, “hızlı yemek yemek nasıl önlenir” sorularının cevabını yazıda bulabilirsiniz.

  Hızlı yemek kilo aldırır mı?

  Hızlı yiyen insanlar, yavaş yiyenlere göre daha kiloludur. Hızlı yiyenlerin, yavaş yiyenlere göre obez olma ihtimali % 115 daha fazladır.

  4.000’den fazla orta yaşlı erişkinde yapılan bir çalışmada, hızlı yemek yediklerini belirtenler diğerlerine göre daha kiloluydu ve en fazla kiloyu 20 yaşından sonra almışlardı.

  Başka bir çalışmada 8 yılda 529 erkekteki kilo değişimi incelendi. Hızlı yemek yediğini belirtenler, yavaş yiyenlere göre iki kat daha fazla kilo almıştır.

   

   

  hızlı ve çiğnemeden yemek

   

   

  Hızlı yemek yemenin zararları

  Hızlı yemek, sadece fazla kilolu ve obez olma riskini artırmaz, ayrıca başka sağlık sorunlarına da neden olabilir.

   

  İnsülin direnci

  Hızlı yemek yemek, yüksek kan şekeri ve insülin seviyeleri ile karakterize olan daha yüksek bir insülin direnci riski ile bağlantılıdır.

   

  Tip 2 diyabet

  Hızlı yemek yemek, yüksek tip 2 diyabet riski ile ilişkilendirilmiştir. Bir çalışma, hızlı yiyenlerin, yavaş yiyenlere kıyasla, hastalığa yakalama ihtimalinin 2,5 kat daha fazla olduğunu buldu.

   

  Metabolik sendrom

  Hızlı yemek ve buna bağlı kilo alımı, diyabet ve kalp hastalığı riskini artırabilecek bir grup risk faktörü olan metabolik sendrom riskini artırır.

   

  Zayıf sindirim

  Hızlı yiyenler genellikle çok hızlı yemenin bir sonucu olarak yetersiz sindirim yaşar. Çünkü büyük lokma ısırır ve yemeği daha az çiğner, bu da sindirimi etkiler.

   

   

  Yavaş yemek yemenin faydaları

  İştah ve kalori alımı büyük ölçüde hormonlar tarafından kontrol edilir. Yemekten sonra, bağırsaklar, açlığı kontrol eden ve aynı zamanda tokluk hormonları salgılayan ghrelin adlı hormonu bastırır.

  Bu hormonlar beyne yemek yediğimizi, iştahımızın azaldığını, tok hissettiğimizi ve yemek yemeyi bırakmamızı söyler. Bu işlem yaklaşık 20 dakika sürer, bu nedenle yavaş yemek, beynin bu sinyalleri alması için gereken zamanı verir.

   

  Yavaş yemek, tokluk hormonlarını artırır

  Hızlı yemek yediğimizde, beynin tokluk sinyallerini alması için yeterli zamanı olmadığından, aşırı yemek yemeye yol açar. Yavaş yemek ise tokluk hormonlarının artışından dolayı, tüketilen yiyecek miktarını azaltır.

   

  İlginizi Çekebilir  Beyni Güçlendiren Yiyecekler ve İçecekler

  Yavaş yemek, kalori alımını azaltır

  Yavaş yemek yendiğinde, tokluk hormonları salgılanır ve iştah kapanır. Bu nedenle az yenir ve dolayısıyla kalori alımı azalır. Zamanla kilo verme gerçekleşir.

   

  Yavaş yemek, çiğnemeyi teşvik eder

  Yavaş yemek için yutmadan önce, yemeği iyice çiğnemek gerekir. Bu kalori alımını azaltmaya ve kilo vermeye yardımcı olur. Bazı araştırmalar kilo problemi olan kişilerin yiyeceklerini normal kilolu insanlardan daha az çiğneme eğiliminde olduğunu bulmuşlardır.

   

   

  Yavaş yemek yemenin diğer yararları

   

  – Yiyecek zevkini artırmak.

  – Sindirimi iyileştirmek.

   – Besinleri daha iyi emmeye yardımcı olmak.

  – Stres seviyesini azaltmak.

   

   

  yavaş yemek yiyerek zayıflayanlar

   

   

  Yavaş yemek yiyerek nasıl kilo verilir?

   

  Aşırı aç kalmaktan kaçının

  Çok acıktığınızda yavaş yemek yemek zordur. Aşırı açlığı önlemek için elinizin altında sağlıklı atıştırmalıklar bulunsun.

   

  Daha fazla çiğneyin

  Bir ısırık yiyeceğinizi normalde kaç kez çiğnediğinizi sayın, sonra bu miktarı iki katına çıkarın.

   

  Çiğnenecek yiyecekleri yiyin

  Sebze, meyve ve kuruyemiş gibi çok fazla çiğneme gerektiren lifli yiyecekleri tercih edin. Lif ayrıca kilo vermeye yardımcı olur.

   

  Su için

  Yemeklerle birlikte bol su için.

   

  Zamanlayıcı kullanın

  Zamanlayıcıyı 20 dakikaya ayarlayın ve yemeği sesli uyarı gelmeden, bitirmemek için elinizden geleni yapın. Yemek boyunca yavaş bir tempoda yiyin.

   

  Televizyon, bilgisayar ve telefondan uzak durun

  Yemek yerken televizyon ve akıllı telefonlar gibi elektronik cihazlardan uzak durmaya çalışın.

   

  Derin nefes alın

  Hızlı yemeye başladığınızı fark ederseniz, derin bir nefes alın. Bu, yemeğe odaklanmanıza ve yavaşlamaya yardımcı olacaktır.

   

  Sabırlı olun

  Değişim zaman alır, çünkü yeni bir davranışın alışkanlık haline gelmesi yaklaşık 66 gün sürer.

   

  Sonuç olarak;

  Hızlı yemek, günümüzün hızlı dünyasında yaygın bir uygulamadır. Obezite ve tip 2 diyabet de dahil olmak üzere çeşitli sağlık problemleri riskini artırır. Kilo vermek için yavaş yemelisiniz. Yavaş yemek yemenin kilo verme dışında başka yararları da vardır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ