Evde Hızlı ve Pratik Zayıflamanın Yolları | diyetz

  Evde Hızlı ve Pratik Zayıflamanın Yolları

   

  Magazin programlarında ya da moda dergilerinde gördüğümüz ünlü oyuncu ve mankenler gibi bir vücuda sahip olmayı kim istemez? Onlar kadar fit görünmek herkesin hayali.

  Onlar bu kadar formda olmalarını, ünlü diyetisyenlerle beslenmeleri ve spor eğitmenleriyle çalışmalarına mı borçlular? Bunlar da bir faktördür ama aslında özveri işin sırrı olsa gerek. Siz de biraz özveri ile onlar gibi görünebiliriz. Nasıl mı?

  İşte şimdi bunu anlatacağız. Bu yazıda “zayıflama yolları nelerdir”, “evde zayıflama yolları”, “kısa sürede zayıflama yolları” ile ilgili ipuçları paylaşarak “en kolay zayıflama yolları”ndan bahsedilecektir.

   

   

  diyetsiz zayıflama yolları

   

   

  Hızlı Zayıflamanın Yolları

   

   

  Zihinsel olarak kendinizi hazırlayın

  Her şey akılda başlar. Zayıflamak için adımlar atmadan önce, buna karar vermek gerekir. Kendinizi değerlendirin ve kaç kilo vermeniz gerektiğine karar verin.

   

   

  Gerçekçi hedefler belirleyin

  Ne kadar ve nasıl kilo vereceğinize karar vermek, düşündüğünüzden daha önemlidir. “1 ayda 10 kg vereceğim” diye bir hedef belirlemek, gerçekçi olmaktan uzaklığın ötesinde, uzun vadede zararlıdır ve sizi hiç anlamadan başa döndürür.

  Zaman geçtikçe büyüteceğiniz küçük hedefler koyarak başlamak basit zayıflama yollarındandır. Örneğin; beğendiğiniz bir elbisenin içine girmek gibi.

   

   

  Diyete odaklanın

  Zayıflamak için kalori açığı yaratmalı, bunun için de diyet yapmalısınız. Kilo verme başarısının %80’lik kısmı doğru bir diyet programı uygulamaktan geçer.

  Zayıflamada egzersizin rolü ise %20’dir. Bu nedenle “istediğimi yiyeyim sonra egzersiz yaparak yakarım” diye düşünemezsiniz. Etkili zayıflama yollarından ilki sağlıklı bir diyet programı oluşturmaktır.

   

   

  Yediklerinize dikkat edin

  Bir yiyecek günlüğü tutarak yediklerinizi ve içtiklerinizi not edin. Belli bir süre sonra neleri tüketmeniz ya da değiştirmeniz gerektiğini kendiniz fark etmeye başlayacaksınız. Böylelikle etrafınızdaki yiyeceklerin özelliklerini anlayacak, iyiyi kötüden ayırt etmeyi öğreneceksiniz.

   

   

  Yeme şeklinizi değiştirin

  Zayıflama hayallerinize daha hızlı ulaşmak için evde doğal zayıflama yolları olarak bazı basit hileler deneyebilirsiniz. Nedir bunlar?

   

  – Bolca su için. Bu sizi tok tutar.

  – Meyve, sebze ve lifli yiyecekleri yani sağlıklı olan her şeyi evde bolca bulundurun. Akşamları atıştırmak istediğinizde cips yerine bunları yersiniz.

  – Ne zaman yediğiniz, ne yediğiniz kadar önemlidir. Gecenin 11’inde akşam yemeği yemeyin. Akşam yemeğini uyumadan en az iki saat önce bitirmek gerekir.

  – Küçük tabaklarda yiyin. Büyük bir tabağa az miktarda yiyecek koymak kendinizi aç hissetmenizi sağlar. Ancak daha küçük bir tabaktaki aynı miktar sizi memnun eder.

  – Akşam yemeğinden sonra oluşabilecek bir tatlı krizi için meyveleri balla tatlandırarak ve bir tutam tarçın serperek yiyin.

   

   

  Ne yiyeceğinizi bilin

  Diyet yapmadan zayıflamanın yollarından biri zayıflama sürecinde metabolizma hızlandıran yiyecekler, lifli gıdalar, protein, meyve ve sebze yemektir. Bunlar yağ yakma metabolizmasını harekete geçirir ve kolay kilo vermenize yardımcı olur.

   

   

  Öğün atlamayın

  Bu insanların zayıflamaya çalışırken yaptıkları en büyük hatadır. Ayrıca, cesaret kırıcı ve sağlıksız alışkanlıklarına geri dönmelerinin bir numaralı nedenidir.

  Öğün atlamak ‘belki’ tartının ibresini aşağı doğru kaydırır, ama bu sadece geçicidir. Öğün atlamaya başladığınızda, vücudunuz açlık moduna girer. Bu şekilde devam edebileceğinizi düşünebilirsiniz, ama yapamazsınız. Sonunda kontrolü kaybedersiniz.

   

   

  Abartmayın

  Ne yaparsanız yapın denge gereklidir. Zayıflamaya çalışırken de durum böyle. Evet, sağlıksız yiyeceklerden uzak durmak önemlidir. Ancak bu, en sevdiğiniz pastayı tamamen unutmanız gerektiği anlamına gelmez.

  Yeme alışkanlığınıza dikkat ettiğiniz sürece, bazen ayda bir kez olmak üzere, kendinize ödül verebilirsiniz. Çok fazla kısıtlama, diyeti tamamen bırakmanıza neden olabilir.

  zayıflama yolları evde

   

  Mümkün olduğunca evde yiyin

  Evde yemek her zaman en sağlıklısıdır. Sağlıklı malzemeler kullandığımızdan emin oluruz ve gerekirse diyetimizi ihtiyaçlarımıza göre özelleştirebiliriz.

   

   

  Su için

  Zayıflamanın pratik yollarından biri bolca su içmektir. Çünkü susuzluk genellikle açlık ile karıştırılır. Ayrıca toksinlerin dışarı atılmasını da sağlar.

   

   

  Zayıflamaya çalıştığınızı herkese söyleyin

  Hayatınızdaki tüm önemli insanlara zayıflamaya çalıştığınızı söyleyin. Bazıları alay edebilir, bazıları gülebilir, bazıları da cesaretlendirebilir. Ancak, sonuçta, herkes sizi devam etmek için motive edecek şekilde kışkırtacaktır.

   

   

  Duygusal yemeyi bırakın

  Mutlu olduğunuzda, sinirlendiğinizde ya da üzüldüğünüzde yemeye saldırmayın. Duygularınızın yeme isteği üzerindeki baskısını kontrol etmelisiniz.

   

   

  Diyetinizi özelleştirin

  Dünyada herkese uyacak tek bir diyet yoktur. Herkesin vücut yapısı ve kilo verme hedefleri diğerlerinden farklıdır. Bu nedenle, diyet programınızı ihtiyaç ve gereksinimlerinize göre özelleştirin.

   

   

  Kahvaltıyı atlamayın

  Gece mide kazınmalarının ve yemeye saldırmaların nedeni büyük ölçüde kahvaltı yapmamaya bağlanır. Enerji seviyelerini korumak, yemeye saldırmamak için uygun bir kahvaltı yapın.

   

   

  Küçük porsiyonlar tüketin

  Diyetisyenler en etkili zayıflama yollarının küçük porsiyon yemek olduğunu söylüyor. Gün içine yayılmış küçük porsiyonları yediğinizde, kaloriler de eşit şekilde dağılır. Bu, normal bir öğünle aynı miktarda kalori almanızı sağlar, ancak gereksiz abur cuburdaki ekstra kalorilerden uzak olursunuz.

   

   

  Yeme düzeni oluşturun

  Her gün aynı saatte yiyip uyuyarak vücudun iç saatini korumaya izin vermek gerekir. Aynı saatlerde yemek yemek kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasını sağlar.

   

   

  Renkli beslenin

  Diyet planınıza mümkün olduğunca çeşitli sebzeler eklemeniz gerekir. Kırmızı renkli olanlar, özellikle dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Yediklerinizi renklendirmek, daha az şekerli yiyecek ve içecek tüketmenizi sağlayacak, böylelikle boş kalori almaktan sizi uzak tutacaktır.

   

   

  Düzenli egzersiz yapın

  Düzenli egzersiz, hızlı ve sağlıklı zayıflama yollarındandır. Birçok kişi egzersizi angarya görür. Ancak yapmaktan hoşlandığınız bir fiziksel aktivite bulursanız, işiniz kolaylaşacaktır. Bisiklete binmek, yürümek, hatta dans etmek gibi basit seçenekler olabilir.

  Hemen yoğun bir egzersiz yapmaya başlamayın. Bu sizi yıpratır. Küçükten başlayın. Ayrıca, zamanla hareket etmenizi sağlayacak aşağıdaki gibi pratik zayıflama yolları da geliştirin:

   

  – Asansör yerine merdivenlerden çıkın.

  – Uzun bir telefon görüşmesi yaparken odanın içinde dolaşın.

  – Aracınızı iş yerinden uzak bir yere park edin veya otobüsten birkaç durak önce inin, böylece yürüyüş yapmış olursunuz.

   

   

  Motive Olun

  İşin en zor kısmı belki de burası. Bir şeye başlamak kolaydır, ancak devam etmek ve bunu yapmak için motive kalmak zordur.

  Zayıflamaya devam ettikçe elde edeceğiniz faydaları kendinize hatırlatın. Zayıflama öyküleri okuyun. Kilo verdikten sonra hayatınızın nasıl değişeceğini düşünün.

  Zayıflama sürecinde anahtar kelime motivasyondur. Kendinizi motive ettiğinizde yapılması gerekenleri yapmak kolaylaşır.

   

   

  Arkadaşlarınızdan destek alın

  Sizin gibi zayıflamaya çalışan yakın bir arkadaşınız varsa, onunla işbirliği yapın. Bu şekilde motivasyonunu kaybetmez ve yolunuza daha rahat devam edebilirsiniz.

   

   

  Düşünce şeklinizi değiştirin

  Sürece bakış şeklinizi değiştirin. Ne kadar kilo vermeniz gerektiğini düşünmek yerine, ne kadar kilo verdiğinizi düşünün. Başardıklarınıza odaklanın ve bu sizi daha fazlasını yapmaya motive eder.

   

   

  Kendinizi ödüllendirin

  Bir dönüm noktasına her ulaştığınızda, kendinize bir şey hediye edin. Bu yiyecek dışı bir ödül olsun. Hedeflerinize ulaşmak için zaman zaman kendinizi ödüllendirmek sizi daha da fazlasını başarmanız için motive eder.

   

   

  Buzdolabınızı hazırlayın

  Buzdolabınızı sebze, meyve gibi sağlıklı olan yiyeceklerle doldurun. Sağlıksız olanları yok edin. Çok acıktığınızda, pratik olsun diye kek ve cipslere saldırmak yerine bunları yemeye mecbur kalırsınız.

   

  sağlıklı zayıflama yolları

   

  Yemek hazırlarken şekersiz sakız çiğneyin

  Yemek pişirirken bir şeyle uğraşmak doğal zayıflama yollarından biridir. Tabi sakız, şekersiz olmalı. Sakız çiğnemek sizi gereksiz atıştırmalıklardan koruyarak fazla kalori almanızı engeller.

   

   

  Stresten uzak kalın

  Stres, ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla yemek yemenize neden olur ve en kötüsü siz bile bunun farkına varmazsınız. Stresten uzak durun. Bunu başarabilmenin belli yolları var. Derin nefes almayı, yürüyüşe çıkmayı, arkadaşlarınızla zaman geçirmeyi deneyebilirsiniz.

   

   

  Kendinizi meşgul edin

  İnsanların kilo almasının bir numaralı sebebinin ne olduğunu biliyor musunuz? Can sıkıntısı. Sıkılınca zaman öldürmek için yemeğe veriyoruz kendimizi. Bunu nasıl önleyebilirsiniz? Kendinizi meşgul ederek. Yeni bir hobi edin. Ev işleri yapın, yeni bir dil öğrenin.

   

   

  Hemen sonuç almayı beklemeyin

  Bir günde sonuç almayı beklemeyin. Başarı zaman alır. Sabırlı olun. Sonuca odaklanmak yerine sürece odaklanın. Her geçen gün yaptıklarınızın daha iyisini yapmaya çalışın.

   

   

  Yemeksiz eğlenmeyi öğrenin

  Yiyecekler son zamanlarda ana eğlence kaynaklarından biri haline geldi. Bu nedenle her geçen yıl daha fazla insanın obez olduğunu görmektesiniz.

  Sosyalleşmek, bir araya gelmek ya da bir parti hazırlamak için insanların ilk aklına gelen yemektir. Seçenekler ise genellikle sağlıksız yiyeceklerden oluşur. Bunun yerine, bisiklet sürmek, doğa yürüyüşü yapmak gibi etkinlikleri tercih edin.

   

   

  İlerlemenizi fotoğraflayın

  Kendinizi zayıflarken görmek motive kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca ne kadar ilerlediğiniz konusunda da size fikir verir.

   

   

  Uyku çok önemli

  Sağlıklı zayıflama yollarından biri de uykuya dikkat etmektir. Zayıflamak için olduğu kadar genel sağlık için de uyku çok önemlidir. Uykusuzluğun sizi etkilemeyeceğini düşünürsünüz ancak zaman geçtikçe kötü etkilerini görürsünüz.

   

   

  Eski alışkanlıklarınıza dönmeyin

  Mücadelenizin ve yaptığınız tüm fedakarlıkların boşa gitmemesi için tembel alışkanlıklarınızı sürdürmeye devam etmeyin. Bir anda bütün çabalarınızı silebilirsiniz.

   

   

  Kendinizi affedin

  Evet, disiplin önemlidir. Ancak bu, kendinize acı çektireceğiniz anlamına gelmez. Kendinizin bir insan olduğunu, zaman zaman hata yapabileceğinizi düşünün. Hata yaptığınızda sakinliğinizi kaybetmeden yolunuza devam edin. Hatalar da sürecin bir parçasıdır.

   

  Sonuç olarak;

  Zayıflamanın yolları evde kolayca uygulayabileceğiniz kadar basittir. Kendinizi motive etmekten ve zayıflayacağınıza olan inancınızdan geçer. Güç sende, içinde…

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ