Hipotiroid Diyeti | diyetz

  Hipotiroid Diyeti

   

  Hipotiroid, vücudun yeterli tiroid hormonu yapmadığı bir durumdur. Tiroid hormonları büyümenize, onarmanıza ve metabolizmanızı kontrol etmenize yardımcı olur.

   

  Sonuç olarak, hipotiroidizmi olan insanlar yorgunluk, saç dökülmesi, kilo alımı, soğuk algınlığı, duygu hissi ve daha pek çok semptomla karşılaşabilirler.

   

  Hipotiroidizm dünyadaki insanların % 1 – 2’sini etkiler ve kadınları erkeklerden on kat daha fazla etkileyebilir. 

   

  Yiyecekler tek başına hipotiroidi tedavi edemezler. Bununla birlikte, doğru besin maddelerinin ve ilaçların bir kombinasyonu, tiroidin işlevini yerine getirmesine ve belirtileri en aza indirmeye yardımcı olabilir.

   

  Bu yazı hipotiroidizm için en iyi beslenme yöntemini keşfetmenize yardımcı olur; bunlardan bazıları yiyebileceğiniz ve kaçınılması gereken yiyecekleri içerir. Verilecek bilgilerin hepsi de araştırmalara dayandırılmıştır.

   

   

   

  Hipotiroidizm Nedir?

  Tiroid bezi, boynunuzun tabanının yakınında bulunan küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Vücudunuzdaki neredeyse tüm hücreleri etkileyen tiroid hormonlarını yapar ve depolar.

   

  Tiroid bezi, TSH (tiroid uyarıcı hormon) adı verilen bir sinyal aldığında, tiroid hormonlarını kan dolaşımına salar.

   

  Bu sinyal, tiroid hormonu seviyeleri düşük olduğunda beynin tabanında bulunan küçük bir bez olan hipofizden gönderilir.

   

  Bazen, tiroid bezi, bol miktarda TSH olsa bile tiroit hormonlarını salmaz. Buna primer hipotiroidizm denir ve en sık karşılaşılan hipotiroidizmdir.

   

  Hipotiroidinin yaklaşık % 90’ı, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla tiroid bezinize saldırdığı bir otoimmün hastalık olan Hashimoto tiroiditi şeklinde ortaya çıkar.

   

  Haşimato hipotiroidizmin diğer nedenleri iyot yetersizliği, genetik bir bozukluk, bazı ilaçları almak ve cerrahi ile tiroidin bir bölümünü ortadan kaldırmaktır.

   

  Bazen tiroid bezine, daha fazla tiroid hormonu salan sinyal TSH yeterince ulaşmaz. Bu, hipofiz bezi düzgün çalışmadığında ve sekonder hipotiroidizm olarak anıldığı zaman olur.

   

  Tiroid hormonları çok önemlidir. Büyümenizi, onarmanızı ve metabolizmanızı kontrol etmenize yardımcı olurlar – vücudunuzun yediklerinizi enerjiye dönüştürdüğü süreci kontrol ederler.

   

  Metabolizmanız sıcaklığını ve kalori yakma hızınızı etkiler. Bu nedenle hipotiroidi olan insanlar genellikle üşür, yorulur ve kolayca kilo alabilirler.

   

   

   

   

  Hipotiroidizm Metabolizmamızı Nasıl Etkiler?

  Tiroid hormonu, metabolizma hızınızı kontrol etmeye yardımcı olur. Metabolizmanınız ne kadar hızlı olursa vücudunuz dinlenme derecesinde o kadar çok kalori yakacaktır. 

   

  Hipotiroidizmi olan insanlar daha az tiroit hormonu üretirler. Bu, daha yavaş bir metabolizma ve istirahat sırasında daha az kalori yakılması anlamına gelir.

   

  Metabolizmanın yavaş olması çeşitli sağlık riskleri taşır. Sizi yorgun bırakabilir, kan kolesterol düzeyinizi artırabilir ve kilo vermenizi zorlaştırabilir. 

   

  Hipotiroidiniz varsa ve kilonuzu korumakta zorlanıyorsanız, orta veya yüksek yoğunluklu kardiyo deneyin. Bu, hızlı tempolu yürüyüş, koşu gibi egzersizleri içerir.

   

  Araştırmalar, orta ila yüksek yoğunluklu aerobik egzersizin tiroid hormon düzeylerini yükseltmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bunlar, metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olabilir.

   

  Hipotiroidi olan insanlar protein alımını artırmaktan da fayda görebilirler. Araştırmalar, yüksek proteinli diyetlerin metabolizma hızınızı arttırdığını gösteriyor.

   

   

   

  Hangi Besinler Önemlidir?

  Optimal tiroit sağlığı için önemli olan birkaç besin vardır.

   

   

  İyot

  İyot, tiroit hormonları yapmak için gerekli olan önemli bir mineraldir. İyot yetersizliği olan insanlar hipotiroidizm riski altında olabilirler. İyot eksikliği çok yaygındır ve dünya nüfusunun neredeyse üçte birini etkiler.

   

  İyot yetersizliğiniz varsa, yemeklerinize iyotlu sofra tuzu ekleyin veya yosun, balık , süt ve yumurta gibi iyot bakımından zengin yiyecekleri tüketin . 

   

  Beslenmenizden bol miktarda iyot alabilirsiniz, iyot takviyeleri gerekli değildir. Bazı çalışmalar çok fazla iyotun tiroid bezine zarar verebileceğini göstermiştir.

   

   

  Selenyum

  Selenyum vücudun tiroid hormonlarını “harekete geçirmesine” yardımcı olur, böylece vücut tarafından kullanılabilir. Bu önemli mineralin antioksidan faydaları vardır, bu da tiroid bezini serbest radikaller olarak adlandırılan moleküllerin oluşturduğu hasardan koruyabileceği anlamına gelir.

   

  Beslenmenize selenyumdan zengin gıdalar eklemek, selenyum düzeyinizi artırmak için mükemmel bir yoldur. Selenyum içeren besinlere fındık, orkinos, sardalya, yumurta , baklagiller ve ıspanak dahildir. 

   

  Ancak, doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe selenyum takviyesi almayın. Takviyeler büyük dozlar sağlar ve selenyumun büyük miktarları toksik olabilir.

   

   

  Çinko

  Selenyum gibi çinko da vücudun tiroid hormonlarını “aktive etmesine” yardımcı olur. Çinko eksikliği nadirdir, zira gıdalarda çinko bol miktarda bulunur.

   

  Ancak, eğer hipotiroidi varsa, istiridye ve diğer kabuklu deniz hayvanları, sığır eti ve tavuk gibi çinko açısından zengin yiyecekleri yemelisiniz.

   

   

  Hangi Besinler Zararlıdır?

  Hipotiroidi olan birisine zararlı olabilecek çeşitli besinler vardır.

   

   

  Guatrojen

  Goitrojenler tiroid bezinin normal işlevine müdahale edebilen bileşiklerdir. Adlarını, “guatr” teriminden alıyorlar ki bu, hipotiroidizmle ortaya çıkabilen genişleyen bir tiroid bezidir. Şaşırtıcı bir şekilde, birçok günlük tükettiğimiz gıdalar goitrojen içerir. Bunlar şöyledir:

   

  • Soyalı gıdalar
  • Bazı sebzeler: Lahana, brokoli, karnabahar, ıspanak vb.
  • Meyve ve nişastalı bitkiler: Tatlı patates, manyok, şeftali, çilek vb.
  • Kuruyemiş ve tohumlar: Darı, çam fıstığı, yer fıstığı vb.

   

  Teorik olarak, hipotiroidi olan insanlar goitrojenlerden kaçınmalıdır. Ancak bu sadece iyot yetersizliği olan veya büyük miktarda goitrojen tüketen insanlar için bir sorundur. Ayrıca, goitrojenlerle yemek pişirme, goitrojenik maddeleri etkisizleştirebilir.

   

   

  Glüten

  Glüten , buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunan bir proteindir. Çölyak hastalığı gibi otoimmün bir hastalığı olan insanlar glüteni yiyemezler.

   

  Vücutları yanlışlıkla saldırır ve bağırsak çevresine zarar verir. Ne yazık ki, araştırmalar otoimmün hastalığı olan kişilerin başka bir otoimmün hastalık gelişme riski altında olduğunu gösteriyor.

   

   

  Hipotiroidinin ana nedeni Hashimoto tiroiditi olan bazı insanlarda çölyak hastalığı da görülebilir. Bu, Hashimoto tiroiditi olanların semptomlarını düzeltmek için glüteni hayatlarından çıkarması gerekebileceği anlamına gelir.

   

   

  Kaçınılması Gereken Gıdalar

  Hipotiroidi olanların kaçınması gereken bazı gıdalar var. Örneğin; goitrojen içeren gıdalar makul derecede yenmeli ve pişmiş olmalıdır.

   

  Genellikle daha fazla kalori içerdikleri için yüksek oranda işlenmiş gıdalardan kaçınmalısınız. Hipotiroidili birisi için bu bir problem olabilir zira bunlar kolayca kilo almanıza neden olur. Tamamen kaçınmanız gereken gıdaların listesi şöyledir:

   

  • Darı: Tüm çeşitleri.
  • İşlenmiş gıdalar: Sosisli sandviç, kek, kurabiye vb.
  • Takviyeler: Selenyum ve iyot takviyeleri, doktorunuz tarafından reçete edilmediği sürece kullanılmamalıdır.
  • İşte ılımlı oranda yiyebileceğiniz gıdaların bir listesi. Bu gıdalar goitrojenlere sahiptir ya da büyük miktarlarda tüketilirse tahriş edici olarak bilinirler.
  • Glüten içeren gıdalar: Ekmek, makarna, tahıl, bira vs.
  • Soya gıdaları: Soya fasulyesi soya sütü, vb.
  • Belirli sebzeler: Brokoli, lahana, ıspanak, lahana vb.
  • Bazı meyveler: Şeftali, armut ve çilek.
  • İçecekler: Kahve, yeşil çay ve alkol – bu içecekler tiroid bezinizi tahriş edebilir.

   

  Hashimoto tiroidinin sebep olduğu çölyak hastalığınız veya glüten alerjiniz varsa, glütenden tamamen kaçınmalısınız.

   

   

  Yiyebileceğiniz Gıdalar

  Hipotiroidizmi olan birinin yiyebileceği çok seçenek var. İşte listesi:

   

  • Yumurta: Bütün yumurta en iyisidir çünkü iyot ve selenyumun çoğu yumurta sarısında bulunurken beyaz proteinle doludur.
  • Etler: Bütün etler, kuzu, sığır eti, tavuk vb. dahil.
  • Balık: Somon balığı, ton balığı, halibut, karides vb. dahil olmak üzere tüm deniz mahsulleri.
  • Sebzeler: Tüm sebzeler yemek için iyidir. Turpgil sebzeleri, özellikle pişirildiğinde ılımlı miktarda yemek daha iyidir.
  • Meyveler: Çilek, muz, portakal, domates vb. Diğer meyveler
  • Glütensiz tahıl ve tohumlar: Pirinç, karabuğday, kinoa, chia tohumu ve keten tohumu.
  • Süt: Süt, peynir, yoğurt vb. tüm süt ürünleri
  • İçecekler: Su ve diğer kafeinsiz içecekler.

   

  Hipotiroidizm olan insanlar, sebze, meyve ve yağsız etlere dayalı bir diyet yapmalıdır. Bunlar, düşük kalorili olduğu için, kilo alımını önlemeye yardımcı olabilir ve tok tutarlar.

   

   

   

  Örnek Yemek Planı

  Hipotiroidili birisi için bir haftalık yemek planı. Sağlıklı bir protein miktarı sağlar , düşük karbonhidrat ve orta derecede karbonhidrat içerir ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

   

  Tiroit ilaçlarınızı ilk yemeğinizden en az bir ila iki saat önce veya doktorunuz tarafından tavsiye edildiği gibi almaya dikkat edin. Lif, kalsiyum ve demir gibi besinler vücudunuzun tiroid ilaçlarını düzgün bir şekilde emmesine engel olabilir.

   

  Pazartesi

  • Kahvaltı: Glütensiz yumurtalı ekmek.
  • Öğle Yemeği: Tavuk salatası.
  • Akşam Yemeği: Fırında sebzeli tavuk ve pilav

   

  Salı

  • Kahvaltı: Çilekli yulaf ezmesi.
  • Öğle Yemeği: Izgara somon salatası.
  • Akşam Yemeği: Limon, kekik ve karabiberle pişmiş sebzeli balık,

   

  Çarşamba

  • Kahvaltı: Glütensiz yumurtalı ekmek.
  • Öğle Yemeği: Akşam yemeğinden kalanlar.
  • Akşam yemeği: Balık ve kinoa salatası

   

  Perşembe

  • Kahvaltı: Glütensiz yumurtalı ekmek.
  • Öğle Yemeği: Akşam yemeğinden kalanlar.
  • Akşam Yemeği: Sebzeli kuzu eti

   

  Cuma

  • Kahvaltı: Muz-çilek smoothie.
  • Öğle Yemeği: Glütensiz tavuk salatası sandviçi.
  • Akşam Yemeği: Sebzeli et yemeği, mısır ekmeği

   

  Cumartesi

  • Kahvaltı: Mantarlı omlet
  • Öğle Yemeği: Ton balığı ve haşlanmış yumurta salatası.
  • Akşam yemeği: Domates salçası, zeytin ve beyaz peynir ile kaplı ev yapımı glütensiz pizza.

   

  Pazar

  • Kahvaltı: Sebzeli omlet.
  • Öğle Yemeği: Yeşil sebzeli ve kinoa salatası.
  • Akşam Yemeği: Izgara bonfile yanında salata.

   

  Sonuç olarak;

  Hipotiroidizm, yaygın bir sağlık problemidir. Yorgunluk, kilo alımı, üşüme hissi ve diğerleri gibi bazı belirtilere neden olabilir.

   

  Neyse ki, doğru besinleri yiyip ilaç almak, belirtilerinizi azaltmanıza ve tiroit fonksiyonlarını iyileştirmenize yardımcı olabilir.

   

  Tiroidiniz için harika olan gıdalar iyot, selenyum ve çinkodur.

   

  Öte yandan, gluten, hipotiroidinin ana nedeni olan Hashimoto tiroiditi olan bazı insanlar için rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

   

  Çünkü Hashimoto tiroiditi ve çölyak hastalığı yakından bağlantılıdır. Bazı insanlarda her iki hastalık da olabilir.

   

  Tiroid dostu bir diyet, belirtilerinizi en aza indirgemenize yardımcı olabilir ve sağlıklı şekilde bir kilo vermenize yardımcı olur. Doğal, işlenmemiş gıdaları ve yağsız protein yiyin.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ