Hipnozla Zayıflanır mı? | diyetz

Hipnozla Zayıflanır mı?

 

 

Hipnoz, fobileri atlatmaya ve alkol veya tütün kullanımı gibi belirli davranışları değiştirmeye yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

İlginçtir ki, bazıları kilo kaybını teşvik edebileceğini iddia ediyor.

 

Bu yazı, hipnozun kilo vermenize ve kilonuzu korumaya yardımcı olup olmadığını belirlemek için kullanılan kanıtları incelemektedir.

 

 

 

Hipnoz Nedir?

 

Hipnoz, dikkati ve konsantrasyonu artıran, çevrenin farkında olmamayı ve öneriye tepki veren bir bilinç halidir.

 

“Hipnoz nasıl işler?” sorusu hakkında iki farklı teori vardır.

 

“Resmi” teori, kişilerin hipnozun etkilerini açıklayan değiştirilmiş beyin işleviyle birlikte bir başka bilinç hali içine girdiklerini ileri sürer.

 

Bu arada, “resmiyet dışı” başka bir teori ise, hipnozun değiştirilmiş bir bilinç hali olmadığını söylüyor.

 

Bunun yerine konu, hipnotizmanın kontrolü altında olmaktan ziyade, öneriye yanıt veriyor ve oturumda aktif olarak yer alıyor.

 

Çeşitli hipnoz teknikleri vardır. En yaygın olanı göz sabitleme tekniğidir; bu teknik, gözlerin kademeli olarak kapanana kadar parlak bir cisimde istikrarlı bir duruş sergilemesini içerir.

 

Hipnoz durumuna girdikten sonra davranışınızda pozitif değişiklikler yapmaya daha açık görüşlü ve daha fazla istekli olursunuz.

 

Bir hipnotik transa girmek sıklıkla rahat bir bilinç hali olarak tanımlanır. Hipnotizmacı, hipnoz olan kişiye “alkol almayacaksın” gibi sözlü önerilerde bulunur.

 

Bazıları, hipnozun bastırılmış anıları almasına, alerjileri iyileştirmesine, bağımlılığı tedavi etmesine ve kaygı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

 

 

 

Hipnoz Belirli Davranışlara Etki Edebilir

 

Bazı çalışmalar, hipnozun sigara ve uyuşturucu kullanımı da dahil olmak üzere farklı davranış türlerini değiştirmede etkili olduğunu bulmuştur.

 

Bir çalışmada, sigara içmeyi bırakmak için 286 sigara içen kişi ya standart bir danışma ya da hipnoz aldı.

 

Altı ay sonra hipnoz grubunun % 26’sı sigarayı bıraktı, danışmanlık grubunun ise % 18’i sigarayı bırakmıştı.

 

Bir başka çalışmada, sokakta uyuşturucu kullanan dokuz metadon hastası haftalık 10 grup oturumda hipnoz yaptı. Altı ay sonra tüm hastalar sokakta uyuşturucu kullanımını tamamen bıraktı.

 

Dahası, diğer çalışmalar, hipnoterapinin benlik saygısı geliştirmesine, öfkeyi ve dürtüselliği azaltmasına, endişeyi yönetmesine ve uykusuzluğa bazı insan gruplarında tedavi bulabileceğini keşfetmiştir.

 

Bununla birlikte, hipnozun yararları üzerine güncel araştırmalar sınırlıdır ve küçük, spesifik hasta gruplarına odaklanmaktadır. Genel popülasyonu nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

 

 

 

Hipnoterapi Kilo Kaybını Artırabilir

 

Araştırmalar, davranışları değiştirme potansiyel yeteneğinin yanı sıra, hipnozun kilo kaybını da artırabileceğini gösteriyor.

 

Bir çalışmada, uyku apneli 60 obez insana diyet tavsiyesi, stres azaltma için hipnoterapi veya kalori alımını azaltmak için hipnoterapi verilmiştir.

 

Üç ay sonra, tüm gruplar karşılaştırılabilir miktarda kilo verdi. Bununla birlikte, sadece stres azaltma için hipnoterapi alan grup 18 aydan sonra kilo kaybını sürdürmüştür.

 

Başka bir çalışmada, 109 kişi hipnoz olsun veya olmasın kilo kaybı için davranışsal tedavi gördü. İki yıl sonra hipnoterapi grubunun kilo vermeye devam ettiği görülürken, kontrol grubu ağırlıkta daha fazla değişiklik göstermedi.

 

Dahası, birçok çalışmanın analizi, kilo verme için bir bilişsel davranışçı tedaviye hipnoz eklenmesinin kilo kaybının yaklaşık iki katına çıkardığını bulmuştur.

 

Hâlbuki, hipnozun kilo kaybı üzerine potansiyel etkileri üzerine araştırma sınırlıdır. Hipnozun kilo yönetimine nasıl fayda sağlayabileceğini ölçmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Hipnoz Diğer Zayıflama Yöntemleri ile Birleştirilmeli

 

Yalnızca hipnozun kilo kaybı üzerine etkilerini inceleyen az sayıda çalışma bulunmaktadır.

 

Hipnozun kilo verme üzerine pozitif bir etkisi olduğunu gösteren birçok çalışma bunu bir ağırlık yönetimi programı ile birlikte kullanmıştır.

 

Bu çalışmalarda hipnoz, diyet tavsiyesi veya davranışsal tedavi ile eşleştirildiğinde kilo vermeyi arttırdı.

 

Yalnız hipnozun kilo kaybını nasıl etkilediğini belirlemek için daha kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

En iyi sonucu elde etmek için sağlıklı diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri içeren bir tedavi programına hipnoterapi eklenmelidir.

 

 

 

Hipnoz Herkeste İşe Yaramayabilir

 

Araştırmalar, bazı bireylerin hipnoz etkilerine karşı daha duyarlı olabileceğini ve bu nedenle onun yararına olacağını göstermektedir.

 

Özellikle bazı kişilik özellikleri bir kişinin hipnoza ne kadar duyarlı olduğunu tahmin edebilir.

 

Kalıcılık, özveri ve açıklık gibi özellikler yüksek hipnoz duyarlılığına bağlıdır.

 

Buna ek olarak, hayali fanteziler veya canlı hayal gücüne sahip olanlar gerçeklerden daha ayrışmış olanların, kolayca hipnotize oldukları daha muhtemeldir.

 

Tersine, araştırmalar, karar vermede hızlı olanların hipnotizmanın etkilerine duyarlı olma olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir.

 

Diğer çalışmalar, 40 yaşından sonra hipnotik duyarlılığın arttığını ve kadınların yaşından bağımsız olarak duyarlı olma olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur.

 

Bu kişilik özelliklerini sergilerseniz veya bu demografik bilgilerden etkilenmezseniz, hipnoz sizin için etkili olur. Başkaları için, hipnoz aynı faydalı sonuçları vermeyebilir.

 

 

 

Hipnoterapi Hızlı Değildir

 

Bazı çalışmalarda hipnozun kilo vermeyi arttırdığı gösterilmiş olsa da, kilo kaybı için tek başına bir tedavi veya sihirli tedavi olarak görülmemelidir.

 

Aslında, hipnozdan fayda sağlayan birçok çalışma, davranış tedavisine veya kilo kontrolü programına ek olarak kullanmıştır.

 

Hipnoz, kilo almaya katkıda bulunabilecek bazı davranışları değiştirmeye yardımcı olmak için bir araç olarak kullanılmalıdır. Sonuçları görmek için fazladan zaman ve çaba sarf etmelisiniz.

 

Daha fazla meyve ve sebze yiyin, işlenmiş gıdalar ve şeker alımını azaltın ve hipnoz yardımı olsun veya olmasın, kilo vermeye yarayan düzenli fiziksel aktiviteler yapın.

 

Sonuç olarak;

Çalışmalar, hipnoterapinin özellikle davranışsal tedavi veya kilo kontrolü programı ile eşleştirildiğinde kilo vermeyi artırmak için etkili bir araç olabileceğini bulmuştur.

 

Kilonuzu kontrol altında tutmak için diyetinizi daha bütün, işlenmemiş gıdalar içerecek şekilde değiştirin ve günlük egzersiz miktarınızı arttırın.

 

İster hipnoterapi ister sağlıklı bir diyete karar vermeniz olsun, bu basit yaşam tarzı değişiklikleri yapmak uzun süreli kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ