Hiperparatiroidizm Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? | diyetz

Hiperparatiroidizm Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

 

 

Hiperparatiroidizm Nedir?

 

Hiperparatiroidizm paratiroid bezleri çok fazla paratiroid hormonu (PTH) yaptığında ortaya çıkar. Paratiroid bezleri, boyun kısmında bulunan, tiroidin arka tarafına yakın veya ona bağlı dört bezelye büyüklüğünde endokrin bezidir. Endokrin bezleri vücudun normal çalışması için gerekli olan hormonları salgılar.

 

Benzer isimlere ve boynunuza bitişik olmasına rağmen, paratiroid bezleri ve tiroid çok farklı organlardır. PTH kemiklerdeki ve kandaki kalsiyum, D vitamini ve fosfor seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

 

Paratiroid hormonu fazla salgılanan bazı kişiler herhangi bir semptom yaşamaz ve tedaviye ihtiyaç duymaz. Bazıları ameliyat gerektirebilecek hafif veya şiddetli semptomlara sahiptir.

 

 

Hiperparatiroidizmin Nedenleri Nelerdir?

 

Hiperparatiroidizmde, bir veya daha fazla paratiroid bezi aşırı aktif hale gelir ve fazla PTH yapar. Bu, bir tümör, bez genişlemesi veya paratiroid bezlerinin diğer yapısal sorunlarına bağlı olabilir.

 

Kalsiyum seviyeleriniz çok düşük olduğunda, paratiroid bezleri PTH üretimini artırarak yanıt verir. Bu, böbrek ve bağırsakların daha fazla kalsiyum emmesini sağlar.

 

Ayrıca kemiklerinizden daha fazla kalsiyum çıkarır. Kalsiyum seviyeniz tekrar yükseldiğinde PTH üretimi normale döner.

 

 

Hiperparatiroidizm türleri nelerdir?

 

Üç tip hiperparatiroidizm vardır: primer, sekonder ve tersiyer.

 

 

Primer Hiperparatiroidizm

 

Bu tip, paratiroid bezlerinden en az biriyle ilgili bir probleminiz olduğunda ortaya çıkar. Paratiroid sorunlarının yaygın nedenleri arasında bezdeki iyi huylu ur ve en az iki bezin genişlemesi yer alır. Nadir durumlarda, kanserli bir tümör bu duruma neden olur. Primer hiperparatiroidizm gelişme riski de şu kişilerde görülür:

 

 • Birden fazla endokrin neoplazi gibi vücudun çeşitli bezlerini etkileyen belirli kalıtsal bozukluklar.

 

 • Kalsiyum ve D vitamini eksikliklerinin uzun geçmişi.

 

 • Kanser tedavisinden radyasyona maruz kalma.

 

 • Bipolar bozukluğu tedavi eden lityum denilen bir ilacı alma.

 

İlginizi Çekebilir  Sedef Hastalığı Tedavisi ve Diyet

 

 

 

Sekonder Hiperparatiroidizm

 

Bu tür, kalsiyum seviyelerinizin anormal derecede düşük olmasına neden olan altta yatan bir durum meydana geldiğinde oluşur.

 

Sekonder hiperparatiroidizm vakalarının çoğu, düşük D vitamini ve kalsiyum seviyeleri ile sonuçlanan kronik böbrek yetmezliğine bağlıdır.

 

 

Tersiyer Hiperparatiroidizm

 

Bu tip, paratiroid bezleriniz kalsiyum düzeyiniz normale döndükten sonra çok fazla PTH yapmaya devam ettiğinde ortaya çıkar. Bu tip genellikle böbrek problemleri olan kişilerde görülür.

 

 

Hiperparatiroidizm belirtileri nelerdir?

 

Semptomlar, hiperparatiroidizm tipinize bağlı olarak hafif ila şiddetlii arasında değişebilir.

 

 

Primer Hiperparatiroidizm Belirtileri

 

Bazı hastalarda herhangi bir semptom görülmez. Semptomlarınız varsa, hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Daha hafif belirtiler şunları içerir:

 

 • Yorgunluk

 

 • Zayıflık

 

 • Depresyon

 

 • Vücut ağrıları

 

Daha şiddetli belirtiler şunlardır:

 

 • İştah kaybı

 

 • Kabızlık

 

 • Kusma

 

 • Mide bulantısı

 

 • Aşırı susuzluk

 

 • Artan idrara çıkma

 

 • Zihinsel karışıklık

 

 • Hafıza problemleri

 

 • Böbrek taşı

 

 

Sekonder Hiperparatiroidizm Belirtileri

 

Bu tipte, kırıklar, şişmiş eklemler ve kemik deformiteleri gibi iskelet anormallikleri olabilir. Diğer belirtiler, kronik böbrek yetmezliği veya ciddi D vitamini eksikliği gibi altta yatan nedene bağlıdır.

 

 

Hiperparatiroidizm Nasıl Teşhis Edilir?

 

Doktor, rutin kan testlerinde kanınızda yüksek seviyelerde kalsiyum varsa, hiperparatiroidiniz olduğundan şüphelenebilir. Bu teşhisi doğrulamak için, sağlık uzmanının başka testler yapması da gerekecektir.

 

 

Kan testleri

 

Ek kan testleri, doktorun daha doğru bir teşhis yapmasına yardımcı olacaktır. Sağlık uzmanı, kanınızı yüksek PTH seviyeleri, yüksek alkali fosfataz seviyeleri ve düşük seviyelerde fosfor açısından kontrol edecektir.

 

 

İdrar Testleri

 

İdrar testi, doktorun durumun ne kadar şiddetli olduğunu ve böbrek problemlerinin sebebi olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur. Ayrıca ne kadar kalsiyum içerdiğini görmek için idrarınızı da kontrol edecektir.

 

İlginizi Çekebilir  Sihirli Karışım: Zerdeçal ve Karabiber

 

Böbrek Testleri

 

Doktot, böbrek anormalliklerini kontrol etmek için karnınızın X-ışınlarını alabilir.

 

 

Hiperparatiroidizm Tedavileri Nelerdir?

 

Primer Hiperparatiroidizm

 

Böbrekleriniz iyi çalışıyorsa, kalsiyum düzeyiniz biraz yüksekse veya kemik yoğunluğunuz normalse tedaviye ihtiyacınız olmayabilir.

 

Bu durumda, birincil doktorunuz durumunuzu yılda bir kez izleyebilir ve yılda iki kez kan-kalsiyum seviyelerini kontrol edebilir.

 

Doktorunuz diyetinizden ne kadar kalsiyum ve D vitamini aldığınızı da izlemenizi tavsiye eder. Böbrek taşı riskini azaltmak için bolca su içmeniz gerekecektir. Kemiklerini güçlendirmek için düzenli egzersiz yapmalısınız.

 

Tedavi gerekliyse, ameliyat yaygın olarak kullanılan tedavidir. Cerrahi prosedürler bezlerdeki genişlemiş paratiroid bezlerini veya tümörleri çıkarmayı içerir.

 

Komplikasyonlar nadirdir ve hasarlı vokal kord sinirlerini ve uzun süreli, düşük seviyelerde kalsiyum içerir.

 

Kandaki kalsiyum gibi hareket eden kalsimimetikler başka bir tedavidir. Bu ilaçlar bezlerinizi daha az PTH yapmaya zorlar. Doktor, bazen ameliyatın başarısız olduğu ya da bir seçenek olmadığı durumlarda bunları reçete eder.

 

Kemiklerinizi kalsiyum kaybetmekten koruyan bisfonatlar, osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Hormon replasman tedavisi kemiklerin kalsiyuma tutunmasına yardımcı olur. Bu tedavinin, uzun süreli kullanımla ilgili riskleri olsa da, postmenopozal kadınları osteoporozla tedavi edebilir. Bunlar bazı kanser ve kardiyovasküler hastalık riskini artırır.

 

 

Sekonder Hiperparatiroidizm

 

Tedavi altta yatan nedeni düzelterek PTH düzeyinizi normale döndürmeyi içerir. Tedavi yöntemleri arasında kronik böbrek yetmezliği için ciddi eksiklikler ve kalsiyum ve D vitamini için reçeteli D vitamini kullanılması yer alır. Kronik böbrek yetmezliğiniz varsa ilaç ve diyalize de ihtiyacınız olabilir.

 

 

Hiperparatiroidizm ile İlişkili Komplikasyonlar Nelerdir?

 

Hiperparatiroidizmden muzdaripseniz, aynı zamanda kemiğin “incelmesi” olarak da adlandırılan osteoporoz adı verilen bir durumunuz olabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Kolay Domates Çorbası Tarifleri

Yaygın semptomlar arasında, kemik kırıkları ve vertebra gövdesi (omurga kolonu) kırıklarına bağlı yükseklik kaybı yer alır.

 

Bu, aşırı PTH üretiminin kemiklerinizde çok fazla kalsiyum kaybına yol açtığı zaman gelişebilir, bu da onları zayıflatır.

 

Osteoporoz tipik olarak kanınızda çok fazla kalsiyum bulunduğunda ve kemiklerinizde uzun süre kalsiyum kalmadığında ortaya çıkar.

 

Osteoporoz, kemik kırıkları için daha yüksek bir risk oluşturur. Doktorununz kemik röntgenlerini alarak veya kemik mineral yoğunluğu testi yaparak osteoporoz belirtilerini kontrol eder. Bu test, özel X-ray cihazları kullanarak kalsiyum ve kemik mineral seviyelerini ölçer.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ