Hipermagnezemi(Magnezyum Fazlalığı) Nedir, Neden Olur? Belirti ve Tedavisi | diyetz

Hipermagnezemi(Magnezyum Fazlalığı) Nedir, Neden Olur? Belirti ve Tedavisi

 

Hipermagnezemi, kan dolaşımında fazla miktarda magnezyum olduğu anlamına gelir. Nadir görülür ve genellikle böbrek yetmezliği veya zayıf böbrek fonksiyonundan kaynaklanır.

 

Magnezyum vücudun elektrolit olarak kullandığı bir mineraldir, yani kanda çözündüğü zaman vücudun etrafında elektrik yükleri taşır. Kemik sağlığı, kardiyovasküler fonksiyon gibi önemli fonksiyonlarda rol oynar. Magnezyumun çoğu kemiklerde depolanır.

 

hipermagnezemi tedavisi

 

Hipermagnezemi nedir?

Hipermagnezemi nadirdir ve vücutta magnezyum fazlalığı oluşması demektir. Sağlıklı insanlarda, kanda çok az magnezyum dolaşır. Gastrointestinal (bağırsak) ve böbrek sistemleri, vücudun gıdadan ne kadar magnezyum emdiğini ve idrarla ne kadarının atıldığını düzenler ve kontrol eder.

 

Sağlıklı bir vücut için vücuttaki magnezyum miktarı 1.7 ila 2.3 miligram (mg / dL) seviyesindedir. Yüksek bir magnezyum seviyesi 2,6 mg / dL veya daha yüksektir.

 

 

Hipermagnezemi Nedenleri

Hipermagnezemi vakalarının çoğu, böbrek yetmezliği olan insanlarda görülür. Vücuttaki magnezyum seviyelerini normal seviyelerde tutan süreç, böbrek fonksiyon bozukluğu ve son evre karaciğer hastalığı olan kişilerde düzgün çalışmadığı için oluşur.

 

Böbrekler düzgün çalışmadığında, magnezyum fazlalığını atamaz ve bu da kişiyi kandaki mineral birikimine daha duyarlı hale getirir. Proton pompası inhibitörleri dahil, kronik böbrek hastalığına yönelik bazı tedaviler, hipermagnezemi riskini artırabilir. Yetersiz beslenme ve alkol kullanımı, kronik böbrek hastalığı olan kişilerde ek risk faktörleridir.

 

 

Magnezyum Fazlalığı

Böbrek fonksiyonu normal olan bir kişinin hipermagnezemi geliştirmesi nadirdir. Sağlıklı böbrek fonksiyonu olan bir kişi hipermagnezemi geliştirirse, semptomlar genellikle hafiftir. Bunlar şöyledir:

 

 • Lityum tedavisi
 • Hipotiroidizm
 • Addison hastalığı
 • Süt-alkali sendromu
 • Bazı müshil ve antasitler gibi magnezyum içeren ilaçlar
 • Ailesel hipokalsiürik hiperkalsemi

 

İlginizi Çekebilir  Doymamış Yağlar: Tekli ve Çoklu Doymamış Yağlar Nelerdir?

Bu durum ayrıca, magnezyum içeren aşırı dozda ilaç tedavisi gören hastalarda da gelişebilir. Preeklampsinin tedavisi olarak magnezyum alan kadınlar, dozları çok yüksekse risk altında olabilirler.

 

 

Magnezyum Fazlalığı Belirtileri

 

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Nörolojik bozukluk
 • Anormal derecede düşük kan basıncı (hipotansiyon)
 • Kızarıklık
 • Baş ağrısı

 

Kandaki özellikle yüksek magnezyum seviyeleri kalp problemlerine, solunum zorluğuna ve şoka neden olabilir. Ağır vakalarda komaya bile neden olabilir.

 

 

Teşhis

Hipermagnezemi, bir kan testi kullanılarak teşhis edilir. Kanda bulunan magnezyum seviyesi durumun ciddiyetini gösterir. Normal bir magnezyum seviyesi 1,7 ile 2,3 mg / dL arasındadır. Bunun üzerinde ve yaklaşık 7 mg / dL’ye kadar herhangi bir değer kızarıklık, bulantı ve baş ağrısı gibi hafif semptomlara neden olabilir.

 

7 ila 12 mg / dL arasındaki magnezyum seviyeleri kalp ve akciğerleri etkileyebilir ve bu aralığın üst ucundaki seviyeler aşırı yorgunluk ve düşük tansiyona neden olabilir.

 

12 mg / dL’nin üzerindeki seviyeler kas felci ve hiperventilasyona neden olabilir. Seviyeler 15.6 mg / dL’nin üzerindeyse, durum komaya kadar gidebilir.

 

 

Hipermagnezemi Tedavisi

Tedavide ilk adım, ekstra magnezyum kaynağının belirlenmesi ve durdurulmasıdır. Bir intravenöz (IV) kalsiyum kaynağı daha sonra solunum, düzensiz kalp atışı ve hipotansiyon gibi nörolojik etki gibi semptomları azaltmak için kullanılır.

 

Vücudun magnezyum fazlalığından kurtulmasına yardımcı olmak için intravenöz kalsiyum, diüretikler kullanılabilir. Renal disfonksiyonu olan veya şiddetli bir magnezyum doz aşımı yaşayan kişiler, böbrek yetmezliği yaşıyorlarsa veya tedavi sonrası magnezyum seviyeleri hala yükseliyorsa diyaliz gerektirebilir.

 

 

Önleme

Altta böbrek sorunları olan insanlar, böbrekleri yeterince magnezyum salgılayamayacağından, hipermagnezemi geliştirme riski altındadır. Magnezyum içeren ilaçlardan kaçınmak komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Rooibos Çayı Nedir, Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları

Sonuç olarak;

Erken teşhis edilirse, hipermagnezemi genellikle tedavi edilebilir. Şiddetli vakalar, özellikle geç teşhis edilirse, hasarlı böbrekleri olanlarda tedavi edilmesi zor olabilir. Böbrek fonksiyon bozukluğu olan yaşlı kişilerde ciddi komplikasyon gelişme riski daha yüksektir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ