Hindistancevizi Yağı Cilde Faydaları

 

Hindistan cevizi yağı, sağlığın geliştirilmesine yönelik özelliklerinden dolayı sağlıklı ve tavsiye edilen bir yağ çeşididir.

 

Alzheimer hastalarında LDL kolesterol seviyesinin düşürülmesinden, beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesine kadar, hindistancevizi yağı birçok sağlık faydası ile ilişkilidir.

 

Hatta bazı çalışmalar cilt sağlığına da fayda sağlayabileceğini buldu. Bu yazıda, Hindistan cevizi yağının cilt için iyi olup olmadığı kanıtlarla anlatılacaktır.

 

 

 

Hindistan cevizi yağı nedir?

Hindistan cevizi yağı, geleneksel olarak çiğ hindistan cevizi yağlarından veya kurutulmuş hindistan cevizi çekirdeklerinden özütlenerek elde edilen son derece doymuş bir yağdır. Oda sıcaklığında katıdır, ancak ısıtıldığında yumuşar veya erir. Pişirmede sıklıkla kullanılır veya cilde ve saça doğrudan uygulanır.

 

Hindistan cevizi yağı, doymuş yağ şekli olan orta zincirli yağ asitleri bakımından zengindir. Aslında, bu orta zincirli yağ asitleri, toplam bileşiminin yaklaşık% 65’ini oluşturur.

 

Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri şunları içerir:

 

Laurik asit: % 49
Miristik asit: % 18
Kaprilik asit: % 8
Palmitik asit: % 8
Kaprik asit: % 7
Oleik asit: % 6
Linoleik asit: % 2
Stearik asit: % 2

 

 

 

 

Hindistan cevizi yağı yaklaşık % 90 doymuş yağ olmasına rağmen, az miktarda mono ve çoklu doymamış yağlar da içerir. Bir çorba kaşığı, yaklaşık 12 gram doymuş yağ ve 1 gram doymamış yağ içerir.

 

 

 

Hindistan cevizi yağı zararlı mikroorganizmaları öldürür

Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri, zararlı mikroorganizmalara karşı korunmaya yardımcı olabilecek anti-mikrobiyal özellikler içerir.

 

Akne, selülit, folikülit ve atlet ayağı gibi birçok cilt enfeksiyonuna bakteri veya mantarlar neden olduğu için bu cilt sağlığı için özellikle önemlidir.

 

Hindistan cevizi yağının doğrudan cilde uygulanması, bu mikroorganizmaların büyümesini önler. Bunun nedeni, hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık % 50’sini oluşturan ve zararlı mikroorganizmalarla savaşabilen laurik asit içeriğidir.

 

Bir çalışma, 30 farklı yağ asidi türünün 20 farklı bakteri türüne karşı anti-bakteriyel özelliklerini test etti. Laurik asitin bakterilerin büyümesini engellemede en etkili olduğu bulundu.

 

Bir başka test tüpü çalışması, laurik asidin inflamatuar sivilin gelişimine yol açan bir bakteri türü olan Propionibacterium acnes’i öldürebileceğini gösterdi.

 

Ayrıca, kaprik asit, daha az oranda olmasına rağmen, hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan başka bir orta zincirli yağlı asitidir. Laurik asit gibi, kaprik asidin güçlü anti-mikrobiyal özelliklere sahip olduğu belirtilmiştir.

 

Bir test tüpü çalışması hem laurik hem de kaprik asidin bakteri türlerini etkin bir şekilde öldürdüğünü göstermiştir.

 

Bir başka test tüpü çalışması, kaprik asitin mantar önleyici etkilerini belirtmiş ve bazı mantar türlerinin büyümesini engelleyebildiğini göstermiştir.

 

 

 

Hindistan cevizi yağı, iltihaplanmayı azaltır

Kronik inflamasyon, sedef hastalığı, kontakt dermatit ve egzama da dahil olmak üzere cilt hastalıklarının birçok farklı tipinin önemli bir bileşenidir.

 

Hindistan cevizi yağının anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bir çalışmada, araştırmacılar sıçanın iltihaplı kulaklarında hindistan cevizi yağı uyguladılar. Sadece hindistancevizi yağı bir anti-inflamatuar etki gösterdi ve ağrı da rahatladı.

 

Dahası, hindistan cevizi yağı antioksidan durumunu iyileştirerek iltihaplanmayı azaltır. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri stabilize ederek iltihaplanmaya katkıda bulunan reaktif atomları nötralize ederek çalışırlar.

 

2013’te yapılan bir hayvan çalışmasında sıçanlara hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve ayçiçek yağı gibi farklı yağ türleri verildi.

 

45 günlük araştırmanın sonunda, hindistan cevizi yağı antioksidan durumunu iyileştirdi ve oksidatif stresi en fazla önleyen yağ oldu.

 

Günümüzdeki araştırmaların hayvan ve test tüpleri ile sınırlı olduğunu akılda tutmak önemlidir, bu nedenle bu sonuçların insanlara nasıl dönüşebileceğini bilmek zordur.

 

Bununla birlikte, bu çalışmalara dayanarak, hindistan cevizi yağı, cilde tüketildiğinde veya uygulandığında iltihaplanmayı azaltma kabiliyeti açısından büyük bir potansiyel göstermektedir.

 

 

 

Hindistan cevizi yağı akne tedavisine yardımcı olur

Bazıları, hindistan cevizi yağının gözenekleri tıkadığını düşünürken, önemli araştırmalar, akne tedavisine gerçekten yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Akne inflamatuar bir durumdur ve onu tedavi etmek için kullanılan birçok ilaç, iltihaplanmayı hedefleyerek ve azaltarak çalışır.

 

Hindistan cevizi yağı ve bileşenleri vücuttaki iltihabın azalmasına yardımcı olur böylece aynı zamanda akne tedavisinde de etkilidir.

 

Ayrıca, hindistan cevizi yağındaki orta zincirli yağ asitlerinin anti-bakteriyel özellikleri sivilcenin azalmasına da yardımcı olur.

 

Birçok çalışma, hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin neredeyse yarısını oluşturan laurik asidin akne ile bağlantılı bakteri türlerini öldürdüğü gösterilmiştir.

 

Aslında, test tüpü ve hayvan çalışmaları, laurik asidin akneye neden bakterilerin büyümesini önlemede benzoil peroksitten daha etkili olduğunu göstermiştir.

 

Laurik asit ile birlikte kaprik asitin anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu belirtilmiştir. Bir 2014 hayvan ve test tüp çalışması, hem laurik hem de kaprik asidin inflamasyonu azaltmada başarılı olduğunu ve akne önlemek için bakterileri öldürdüğünü belirtti.

 

En iyi sonuç almak için, hindistancevizi yağı sivilcenin bulunduğu bölgelerde deriye doğrudan uygulanmalıdır.

 

 

 

Hindistan cevizi yağı kuru cildi nemlendirir

Akne ve iltihap üzerindeki etkilerine ek olarak, cildinize Hindistan cevizi yağı uygulamanız da nemli kalmasına yardımcı olur.

 

Bir çalışma, hindistancevizi yağının hafiften orta derecede kuru cilde sahip hastalarda sıklıkla kuru ciltleri tedavi etmek için kullanılan petrol ürünü yağ olan mineral yağa olan etkilerini karşılaştırdı.

 

İki haftalık çalışma, hindistan cevizi yağının cilt hidrasyonunu önemli derecede geliştirdiğini ve mineral yağı kadar etkili olduğunu bulmuştur.

 

Ayrıca pullu, kaşıntılı döküntüler ile karakterize bir cilt rahatsızlığı olan egzama tedavisine yardımcı olduğu da gösterilmiştir.

 

52 yetişkinde egzama ile zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı etkilerini karşılaştıran bir çalışma, hindistancevizi yağının uygulanmasının egzama tedavisine yardımcı olmanın yanı sıra kuruluğun azalmasına yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

Bir başka çalışmada, hindistancevizi yağının egzama şiddetinde % 68’lik bir azalmaya neden olduğunu ve egzama tedavisinde mineral yağdan önemli ölçüde daha etkili olduğunu gösteren benzer sonuçlar bulundu.

 

Cildi nemli tutmak, bakterileri uzaklaştırmak, yara iyileşmesini teşvik etmek ve cildin bütünlüğünü korumak için Hindistan cevizi yağı bir bariyer olarak işlev görür.

 

 

 

Hindistan cevizi yağı yaraların iyileşmesine yardım eder

Çeşitli çalışmalar hindistancevizi yağının yara iyileşmesine de yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bir hayvan çalışmasında, sıçanlarda yara iyileşmesini etkileyen cildi yumuşatmada kullanılan hindistan cevizi yağına bakıldı.

 

Yaraların hindistan cevizi yağı ile tedavi edilmesinin, yara iyileşmesinde yardımcı olan önemli bir proteinin, geliştirilmiş antioksidan statüsü ve artmış kolajen düzeylerini hızlandırdığını tespit etti.

 

Bir başka hayvan araştırması, hindistancevizi yağının, deride uygulanan bir antibiyotik ile kombine edildiği, yanıkların iyileşmesinde etkili olduğunu gösterdi.

 

Yara iyileşmesini sağlamanın yanı sıra, anti-mikrobiyal özellikleri de iyileşme sürecini zorlaştırabilen en önemli risk faktörlerinden biri olan enfeksiyonu önledi.

 

 

 

Kimler Hindistan Cevizi Yağı Kullanmamalı?

Araştırmalar, hindistan cevizi yağının cildin sağlığına fayda sağlayabileceğini gösteriyor olsa da, cilde uygulamak herkes için doğru olmayabilir.

 

Örneğin, yağlı cilde sahip olanların, gözeneklerini tıkayabilir ve siyah noktalara neden olabilir.

 

Çoğu durumda olduğu gibi, deneme yanılma, hindistan cevizi yağının sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için en iyi yaklaşımdır.

 

Ayrıca, hassas cildiniz varsa, az miktarda kullanın veya tahrişe veya tıkanmış gözeneklere neden olmadığından emin olmak için yalnızca küçük bir cilt bölümüne uygulamayı deneyin.

 

Bununla birlikte, eğer yağlı veya çok hassas cildiniz varsa, avantajlarından yararlanmak için beslenmenize Hindistan cevizi yağı eklemeyi düşünün.

 

 

 

Hangi Hindistan Cevizi Türü En İyidir?

Hindistan cevizi yağı kuru veya ıslak işlemlerle üretilir.

 

Kuru işlemede, çekirdek oluşturmak için hindistancevizi etinin kurutulması, yağın çekilmesi için bastırılması, ardından ağartılması ve deodorize edilmesi gerekir.

 

Bu işlem daha nötr bir koku ve daha yüksek bir duman noktası olan rafine edilmiş hindistan cevizi yağı oluşturur.

 

Islak işlemede,ham Hindistan cevizi etinden hindistancevizi yağı elde edilir. Bu, hindistancevizi kokusunun korunmasına yardımcı olur ve daha düşük bir duman noktasına neden olur.

 

Rafine hindistan cevizi yağı, yüksek sıcaklıklarda pişirme için daha iyi olabilirken ham hindistancevizi yağı, cilt sağlığı açısından daha iyi bir seçimdir.

 

Mevcut araştırmaların çoğu yalnızca ham hindistan cevizi yağı etkilerine odaklanmakla kalmıyor aynı zamanda sağlığa katkıda bulunabileceğini gösteren kanıtlar da var.

 

2009’da yapılan bir hayvan araştırmasında ham hindistancevizi yağı antioksidan statüsünü ve rafine edilmiş hindistancevizi yağı ile karşılaştırıldığında hastalık yaratan serbest radikalleri nötralize etme yeteneğini artırdığını tespit etmiştir.

 

Sonuç olarak;

Hindistan cevizi yağı iltihaplanmayı azaltmak, cildi nemli tutmak ve yaraları iyileştirmek gibi cilt için potansiyel bazı faydalar ile bağlantılıdır.

 

Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri, akne tedavisine yardımcı olan ve cildi zararlı bakterilere karşı koruyabilen anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir.

 

Yağlı veya çok hassas cildiniz varsa, toleransınızı değerlendirmek için yavaş yavaş başlayın veya en iyisi bir dermatologla görüşün.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: