Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları | diyetz

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları

  • 1.883 kez görüntülendi.

 

Hindistan cevizi yağı, sağlıklı ve kullanımı tavsiye edilen bir yağ çeşididir. LDL kolesterol seviyesinin düşürülmesinden, beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesine kadar, birçok fayda sağlar.

 

Sağlık faydalarının yanında hindistan cevizi yağı cilt faydalarına da sahiptir. Araştırmalar da bunu desteklemektedir. Bu yazıda, “hindistan cevizi yağı ciltte nasıl kullanılır”, “hindistan cevizi yağı cilt bakımı için iyi midir?” sorularının cevaplarını bulacaksınız.

 

 

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Cilt

 

 

Zararlı mikroorganizmaları öldürür

 

Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri, zararlı mikroorganizmalara karşı korunmaya yardımcı olabilecek anti-mikrobiyal özellikler içerir.

 

Hindistan cevizi yağı akne, selülit, folikülit ve atlet ayağı gibi cilt enfeksiyonlarına bakteri veya mantarların neden olmasından dolayı bu tür cilt sorunlarında özellikle etkilidir.

 

Hindistan cevizi yağı cilde uygulama, bu mikroorganizmaların büyümesini önler. Nedeni ise yağ asitlerinin yaklaşık % 50’sini oluşturan ve zararlı mikroorganizmalarla savaşabilen laurik asit içeriğidir.

 

Bir çalışma, 30 farklı yağ asidi türünün 20 farklı bakteri türüne karşı anti-bakteriyel özelliklerini test etti. Laurik asitin bakterilerin büyümesini engellemede en etkilisi olduğu bulundu.

 

Bir başka test tüpü çalışması, laurik asidin inflamatuar sivilin gelişimine yol açan bir bakteri türü olan Propionibacterium acnes’i öldürebileceğini gösterdi.

 

Ayrıca, kaprik asit, daha az oranda olmasına rağmen, hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan başka bir orta zincirli yağ asitidir. Laurik asit gibi, kaprik asidin güçlü anti-mikrobiyal özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir.

 

Bir test tüpü çalışması hem laurik hem de kaprik asidin bakteri türlerini etkin bir şekilde öldürdüğünü göstermiştir. 

 

Bir başka test tüpü çalışması, kaprik asitin mantar önleyici etkilerini belirtmiş ve bazı mantar türlerinin büyümesini engelleyebildiğini göstermiştir.

 

 

İnflamasyonu azaltır

 

Kronik inflamasyon, sedef hastalığı, kontakt dermatit ve egzama da dahil olmak üzere cilt hastalıklarının önemli bir nedenidir. Hindistan cevizi yağı, anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı cilde uygulandığında iltihaplanmayı azaltır ve birçok cilt sorununa çözüm olabilir.

 

 

Akne tedavisine yardımcı olur

 

Akne inflamatuar bir durumdur ve onu tedavi etmek için kullanılan birçok ilaç, iltihaplanmayı azaltmayı hedefler. Hindistan cevizi yağındaki bileşenler de iltihabın azalmasına yardımcı olur, dolayısıyla akne tedavisinde de etkilidir.

 

Ayrıca, bu yağdaki orta zincirli yağ asitlerinin anti-bakteriyel özellikleri sivilcenin azalmasına da yardımcı olur. Birçok çalışma, hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin neredeyse yarısını oluşturan laurik asidin akne ile bağlantılı bakteri türlerini öldürdüğünü göstermiştir.

 

En iyi sonucu almak için, hindistancevizi yağı sivilcenin bulunduğu bölgelerde cilde doğrudan uygulanmalıdır.

 

hindistan cevizi yağı güzellik

 

Kuru cildi nemlendirir

 

Akne ve iltihap üzerindeki etkilerine ek olarak, Hindistan cevizi yağı yüze ve cilde uygulandığında bu bölgelerin nemli kalmasına yardımcı olur. Ayrıca bir cilt rahatsızlığı olan egzama tedavisinde de etkilidir.

 

Cildi nemli tutmak, bakterileri uzaklaştırmak, yara iyileşmesini teşvik etmek ve cildin bütünlüğünü korumak için Hindistan cevizi yağı bir bariyer olarak işlev görür.

 

 

Yaraların iyileşmesine yardım eder

 

Çeşitli çalışmalar hindistan cevizi yağını cilde kullananların yara iyileşmesi gösterdiğini belirtmiştir. Yara iyileşmesini sağlamanın yanı sıra, anti-mikrobiyal özellikleri de iyileşme sürecini zorlaştırabilen en önemli risk faktörlerinden biri olan enfeksiyonu önler.

 

 

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Zararları

 

Araştırmalar, hindistan cevizi yağı cilt faydalarını destekliyor olsa da, cilde uygulamak herkes için doğru olmayabilir. Örneğin, yağlı cilde sahip olanların, gözeneklerini tıkayabilir ve siyah noktalara neden olabilir.

 

Çoğu durumda olduğu gibi, deneme yanılma, hindistan cevizi yağının sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için en iyi yaklaşımdır. Ayrıca, hassas cildiniz varsa, az miktarda kullanın veya tahrişe veya tıkanmış gözeneklere neden olmadığından emin olmak için yalnızca küçük bir cilt bölümüne uygulamayı deneyin.

 

 

 

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Bakımı için Nasıl Kullanılır?

 

Hindistan cevizi yağı güzellik için toksik bileşenli ürünlere karşılık tamamen doğaldır. Hindistan cevizi yağı cilt için nasıl kullanılır?

 

 

Vücut Yağı

 

Ev yapımı vücut yağı için hindistan cevizi yağı, shea yağı ve jojoba yağını karıştırın ve banyodan sonra vücudunuza sürün. Bu şekilde cilt gözenekleri açılır ve vücuttaki nem kaybı önlenir.

 

 

 

Nemlendirici

 

Hindistan cevizi yağı kremi en iyi nemlendiricilerdendir. Diğer yağlar deri yüzeyinde kalarak, yağlı hissine neden olur. Pürüzsüz ve ipeksi bir cilde sahip olmanızı sağlayan Hindistan cevizi yağını, masaj yağı olarak da kullanabilirsiniz. Ölü cilt hücrelerinden kurtulmak ve pürüzsüz bir cilt için hindistancevizi yağını hindistan cevizi şekeriyle karıştırın.

 

 

 

Losyon

 

Kuru ciltler için hindistan cevizi yağı en iyi ilaçlardan biridir. Hindistan cevizi yağını ısıtıp ellerinize sürün ve sonra vücut losyonu olarak kullanın. Hindistan cevizi yağı cilt lekeleri için de etkilidir. Bu şekilde vücuttaki lekelerin bulunduğu bölgelere de uygulayabilirsiniz.

 

 

Detoks Banyosu

 

İyi bir detoks banyosu, vücudun ve zihnin gevşemesini sağlarken toksinleri atmanın da harika bir yoludur. Sıcak bir banyoya ¼ fincan hindistancevizi yağı ¼ fincan Epsom tuzu ekleyerek, bir detoks banyosu yapabilirsiniz. Birkaç damla esansiyel yağ da ekleyebilirsiniz.

 

 

Güneşten Koruma

 

Hindistan cevizi yağı, cilt kanserine neden olabilecek güneşin ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar.

 

 

Siyah Noktalar

 

Hindistan cevizi yağı, güneş lekelerinin ve siyah noktaların zamanla renginin açılmasına yardımcı olur. Göz çevrenizde koyuluklar varsa Hindistan cevizi yağı sürmeyi deneyin. Bu göz bölgesini nemlendirerek zamanla koyu rengin açılmasını sağlar.

 

 

Kuru ciltleri yumuşatma

 

Hindistan cevizi yağı kuru ve çatlak ciltlerde mucize yaratır. Eğer dirsek ve topuklarınızda çatlaklar varsa bir hafta boyunca Hindistan cevizi yağı sürün. Farkı göreceksiniz.

 

 

Makyaj temizleyici

 

Pahalı makyaj temizleme malzemelerine bir sürü para ödemeyin. Bir pamuğa biraz Hindistan cevizi yağı dökün ve ovarak makyajınızı temizleyin. Hindistan cevizi yağı cilt temizliği için en ideal malzemedir.

 

 

Dudak kremi

 

Hindistan cevizi yağı dudak kremi olarak kullanılabilir. Çatlamış dudaklar için şifa kaynağıdır. Doğal olduğu için dudaklarınızı yalamanızda da bir sakınca olmaz. Tabi Hindistan cevizi yağına alerjiniz yoksa.

 

 

Doğal deodorant

 

Cildiniz üzerinde yaşayan bakteriler kötü kokulara neden olabilir. Hindistan cevizi yağının anti bakteriyel özelliği doğal deodorant görevi görür.

 

Sonuç olarak;

İltihaplanmayı azaltmak, cildi nemli tutmak ve yaraları iyileştirmek gibi hindistan cevizi yağı cilde faydaları vardır.

 

Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri, akne tedavisine yardımcı olan ve cildi zararlı bakterilere karşı koruyabilen anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ