Hindistan Cevizi Faydaları, Zararları ve Kalorisi | diyetz

  Hindistan Cevizi Faydaları, Zararları ve Kalorisi

   

  Hindistan cevizi, hindistan cevizi ağacının ( Cocos nucifera ) meyvesidir. Suyu, sütü, yağı ve lezzetli eti için kullanılır.

  Hindistan cevizi meyvesi tropik bölgelerde 4.500 yıldan fazla bir süredir yetişir ancak son zamanlarda mutfak kullanımları ve potansiyel sağlık yararlarından dolayı popülerliği artmıştır.

  Aşağıda “hindistan cevizi nedir”, “hindistan cevizinin faydaları ve zararları”, “hindistan cevizi kaç kalori”, “hindistan cevizi neye iyi gelir”, “hindistan cevizi protein değeri”, “hindistan cevizi özellikleri”  gibi “hindistan cevizi hakkında bilgi” verilecektir.

   

  Hindistan cevizi besin değeri

  Karbonhidratı yüksek olan birçok meyvenin aksine çoğunlukla yağ sağlar. Ayrıca protein, birkaç önemli mineral ve az miktarda B vitamini içerir. Ancak diğer vitaminlerin çoğunun önemli bir kaynağı değildir.

  Hindistan cevizindeki mineraller vücuttaki birçok fonksiyonda rol oynar. Özellikle kemik sağlığı ve karbonhidrat, protein ve kolesterol metabolizması için gerekli olan manganez bakımından yüksektir.

  Ayrıca, kırmızı kan hücrelerinin yanı sıra, hücreleri koruyan önemli bir antioksidan olan selenyumun oluşmasına yardımcı olan bakır ve demir bakımından da zengindir.

   

   

  hindistan cevizi faydaları

   

   

  İşte 1 bardak (100 gram) çiğ ve kurutulmuş hindistan cevizi değerleri

   

  Ham hindistan cevizi etiKuru hindistan cevizi eti
  Kalori                         354650
  Protein3 gram7.5 gram
  Karbonhidrat15 gram25 gram
  Lif9 gram18 gram
  Yağ33 gram65 gram
  ManganezGünlük Değerin % 75’i (DV)                 DV’nin % 137’si
  BakırDV’nin % 22’siDV’nin % 40’ı
  SelenyumDV’nin % 14’üDV’nin % 26’sı
  MagnezyumDV’nin % 8’iDV’nin % 23’ü
  FosforDV’nin % 11’iDV’nin % 21’i
  DemirDV’nin % 13’üDV’nin % 18’i
  PotasyumDV’nin % 10’uDV’nin % 16’sı

   

  Meyvedeki yağların çoğu orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) formundadır. Vücut MCT’leri diğer yağ türlerinden farklı şekilde metabolize eder, doğrudan ince bağırsakdan emer ve bunları enerji için hızlı bir şekilde kullanır.

  Obezite olan kişilerde MCT’lerin yararlarına ilişkin bir inceleme, bu yağların, hayvansal gıdalardan elde edilen uzun zincirli doymuş yağlar yerine yenildiğinde, vücudun yağ yakmayı sağladığı bulunmuştur.

   

   

  Hindistan Cevizinin Faydaları

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Araştırmalar, Polinezya adalarında yaşayan ve sıklıkla hindistan cevizi yiyen insanların, modern beslenenlerden daha düşük kalp hastalığı oranlarına sahip olduğunu bulmuşlardır.

  Genel olarak, yağının kolesterol düzeyleri üzerinde nötr bir etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.

  Kurutulmuş hindistan cevizi etinden elde edilen sızma yağın, tüketilmesi göbek yağını azaltır. Bu özellikle yararlıdır, çünkü aşırı göbek yağı kalp hastalığı ve diyabet riskini artırır.

   

  İlginizi Çekebilir  Sarkopeni Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

   

  Kan şekeri kontrolü sağlar

  Bu meyvenin, karbonhidratı düşük, lif ve yağ oranı yüksek olduğundan kan şekeri seviyesini dengeler.

  Bir sıçan çalışmasında, hindistan cevizinin, muhtemelen arginin içeriği nedeniyle antidiyabetik etkileri olduğu bulundu. Arginin, kan şekeri seviyelerini düzenlemek için insülin hormonunu serbest bırakan pankreas hücrelerinin çalışması için önemli olan bir amino asittir.

  Meyvenin etinin yüksek lif içeriği ayrıca sindirimi yavaşlatmaya ve kan şekeri seviyelerini de düzenlemeye yardımcı olan insülin direncini iyileştirmeyi sağlar.

   

   

  Güçlü antioksidanlar içerir

  Meyvenin eti, hücreleri oksidatif hasardan korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar olan fenolik bileşikler içerir. Tanımlanan ana fenolik bileşikler şunlardır:

  – Gallik asit

  – Kafeik asit

  – Salisilik asit

  – P-kumarik asit

   

  Meyvenin eti üzerinde yapılan laboratuvar testleri, antioksidan ve serbest radikal temizleme aktivitesine sahip olduğunu göstermiştir.

  Bazı tüp ve hayvan çalışmaları da hindistan cevizi yağında bulunan antioksidanların, hücreleri oksidatif stres ve kemoterapinin neden olduğu hasar ve ölümden korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

   

   

  Hindistan Cevizi Zararları

  Kalorisi ve yağ oranı yüksek olan bu meyveyi tüketirken dikkatli olmak gerekir. Çünkü fazla tüketmek kilo almaya neden olabilir.

  Nadir de olsa bazı insanlar hindistan cevizi alerjisine sahip olabilir. Bu meyveye alerjiniz varsa bununla yapılan tüm ürünleri tüketmekten kaçınmalısınız.

   

   

  Hindistan cevizi ile ne yapılır?

  Ham beyaz eti meyvenin kabuklarının içindedir. Sağlam bir yapıya ve lezzetli, hafif tatlı bir tada sahiptir.

  Bütün hindistan cevizinin, çiğ etini kabuktan kazıyarak yiyebilirsiniz. Hindistan cevizi sütü ve kreması çiğ, rendelenmiş etten çıkarılır.

  Kurutulmuş hindistan cevizi eti genellikle rendelenir veya traşlanır ve pişirme veya fırınlamada kullanılır. Daha fazla işlenerek hindistan cevizi unu haline getirilir. Hindistan cevizi yağı da etlerden elde edilir.

   

  Sonuç olarak;

  Hindistan cevizi çok çeşitli sağlık yararları olan yüksek yağlı bir meyvedir. Hastalıklarla savaşan antioksidanlar sağlar, kan şekerini dengeler ve kalp hastalığı risk faktörlerini azaltır.

  Ancak kalori ve yağ oranı yüksektir, bu yüzden aşırı tüketmemeye dikkat edin, özellikle zayıflamaya çalışıyorsanız.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ