Hindistan Cevizi Faydaları, Zararları ve Kalorisi | diyetz

Hindistan Cevizi Faydaları, Zararları ve Kalorisi

 

Hindistan cevizi, hindistan cevizi ağacının ( Cocos nucifera ) meyvesidir. Suyu, sütü, yağı ve lezzetli eti için kullanılır.

Hindistan cevizi meyvesi tropik bölgelerde 4.500 yıldan fazla bir süredir yetişir ancak son zamanlarda mutfak kullanımları ve potansiyel sağlık yararlarından dolayı popülerliği artmıştır.

Aşağıda “hindistan cevizi nedir”, “hindistan cevizinin faydaları ve zararları”, “hindistan cevizi kaç kalori”, “hindistan cevizi neye iyi gelir”, “hindistan cevizi protein değeri”, “hindistan cevizi özellikleri”  gibi “hindistan cevizi hakkında bilgi” verilecektir.

 

 

Hindistan cevizi besin değeri

Karbonhidratı yüksek olan birçok meyvenin aksine çoğunlukla yağ sağlar. Ayrıca protein, birkaç önemli mineral ve az miktarda B vitamini içerir. Ancak diğer vitaminlerin çoğunun önemli bir kaynağı değildir.

Hindistan cevizindeki mineraller vücuttaki birçok fonksiyonda rol oynar. Özellikle kemik sağlığı ve karbonhidrat, protein ve kolesterol metabolizması için gerekli olan manganez bakımından yüksektir.

Ayrıca, kırmızı kan hücrelerinin yanı sıra, hücreleri koruyan önemli bir antioksidan olan selenyumun oluşmasına yardımcı olan bakır ve demir bakımından da zengindir.

 

İşte 1 bardak (100 gram) çiğ ve kurutulmuş hindistan cevizi değerleri

 

Ham hindistan cevizi etiKuru hindistan cevizi eti
Kalori                         354650
Protein3 gram7.5 gram
Karbonhidrat15 gram25 gram
Lif9 gram18 gram
Yağ33 gram65 gram
ManganezGünlük Değerin % 75’i (DV)                 DV’nin % 137’si
BakırDV’nin % 22’siDV’nin % 40’ı
SelenyumDV’nin % 14’üDV’nin % 26’sı
MagnezyumDV’nin % 8’iDV’nin % 23’ü
FosforDV’nin % 11’iDV’nin % 21’i
DemirDV’nin % 13’üDV’nin % 18’i
PotasyumDV’nin % 10’uDV’nin % 16’sı

 

İlginizi Çekebilir  Akçaağaç Şurubu: Sağlıklı mı, Sağlıksız mı?

Meyvedeki yağların çoğu orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) formundadır. Vücut MCT’leri diğer yağ türlerinden farklı şekilde metabolize eder, doğrudan ince bağırsakdan emer ve bunları enerji için hızlı bir şekilde kullanır.

Obezite olan kişilerde MCT’lerin yararlarına ilişkin bir inceleme, bu yağların, hayvansal gıdalardan elde edilen uzun zincirli doymuş yağlar yerine yenildiğinde, vücudun yağ yakmayı sağladığı bulunmuştur.

 

 

Hindistan Cevizinin Faydaları

 

 

Kalp sağlığına faydalıdır

Araştırmalar, Polinezya adalarında yaşayan ve sıklıkla hindistan cevizi yiyen insanların, modern beslenenlerden daha düşük kalp hastalığı oranlarına sahip olduğunu bulmuşlardır.

Genel olarak, yağının kolesterol düzeyleri üzerinde nötr bir etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.

Kurutulmuş hindistan cevizi etinden elde edilen sızma yağın, tüketilmesi göbek yağını azaltır. Bu özellikle yararlıdır, çünkü aşırı göbek yağı kalp hastalığı ve diyabet riskini artırır.

 

 

Kan şekeri kontrolü sağlar

Bu meyvenin, karbonhidratı düşük, lif ve yağ oranı yüksek olduğundan kan şekeri seviyesini dengeler.

Bir sıçan çalışmasında, hindistan cevizinin, muhtemelen arginin içeriği nedeniyle antidiyabetik etkileri olduğu bulundu. Arginin, kan şekeri seviyelerini düzenlemek için insülin hormonunu serbest bırakan pankreas hücrelerinin çalışması için önemli olan bir amino asittir.

Meyvenin etinin yüksek lif içeriği ayrıca sindirimi yavaşlatmaya ve kan şekeri seviyelerini de düzenlemeye yardımcı olan insülin direncini iyileştirmeyi sağlar.

 

 

Güçlü antioksidanlar içerir

Meyvenin eti, hücreleri oksidatif hasardan korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar olan fenolik bileşikler içerir. Tanımlanan ana fenolik bileşikler şunlardır:

– Gallik asit

– Kafeik asit

– Salisilik asit

– P-kumarik asit

 

Meyvenin eti üzerinde yapılan laboratuvar testleri, antioksidan ve serbest radikal temizleme aktivitesine sahip olduğunu göstermiştir.

Bazı tüp ve hayvan çalışmaları da hindistan cevizi yağında bulunan antioksidanların, hücreleri oksidatif stres ve kemoterapinin neden olduğu hasar ve ölümden korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Birbirinden Lezzetli Diyet Kek Tarifleri

 

Hindistan Cevizi Zararları

Kalorisi ve yağ oranı yüksek olan bu meyveyi tüketirken dikkatli olmak gerekir. Çünkü fazla tüketmek kilo almaya neden olabilir.

Nadir de olsa bazı insanlar hindistan cevizi alerjisine sahip olabilir. Bu meyveye alerjiniz varsa bununla yapılan tüm ürünleri tüketmekten kaçınmalısınız.

 

 

Hindistan cevizi ile ne yapılır?

Ham beyaz eti meyvenin kabuklarının içindedir. Sağlam bir yapıya ve lezzetli, hafif tatlı bir tada sahiptir.

Bütün hindistan cevizinin, çiğ etini kabuktan kazıyarak yiyebilirsiniz. Hindistan cevizi sütü ve kreması çiğ, rendelenmiş etten çıkarılır.

Kurutulmuş hindistan cevizi eti genellikle rendelenir veya traşlanır ve pişirme veya fırınlamada kullanılır. Daha fazla işlenerek hindistan cevizi unu haline getirilir. Hindistan cevizi yağı da etlerden elde edilir.

 

Sonuç olarak;

Hindistan cevizi çok çeşitli sağlık yararları olan yüksek yağlı bir meyvedir. Hastalıklarla savaşan antioksidanlar sağlar, kan şekerini dengeler ve kalp hastalığı risk faktörlerini azaltır.

Ancak kalori ve yağ oranı yüksektir, bu yüzden aşırı tüketmemeye dikkat edin, özellikle zayıflamaya çalışıyorsanız.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ