Hindistan Cevizinin Faydaları, Zararları ve Kalorisi

  Hindistan cevizi, hindistan cevizi ağacının ( Cocos nucifera ) meyvesidir. Suyu, sütü, yağı ve lezzetli eti için kullanılır.

  Hindistan cevizi meyvesi tropik bölgelerde 4.500 yıldan fazla bir süredir yetişir ancak son zamanlarda mutfak kullanımları ve potansiyel sağlık yararlarından dolayı popülerliği artmıştır.

  Aşağıda “hindistan cevizi nedir”, “hindistan cevizinin faydaları ve zararları”, “hindistan cevizi kaç kalori”, “hindistan cevizi neye iyi gelir”, “hindistan cevizi protein değeri”, “hindistan cevizi özellikleri”  gibi “hindistan cevizi hakkında bilgi” verilecektir.

  Hindistan Cevizi Besin Değeri

  Karbonhidratı yüksek olan birçok meyvenin aksine hindistan cevizi çoğunlukla yağdan meydana gelir. Ayrıca protein, birkaç önemli mineral ve az miktarda B vitamini içerir. Ancak diğer vitaminlerin çoğunun önemli bir kaynağı değildir.

  Hindistan cevizindeki mineraller vücuttaki birçok fonksiyonda rol oynar. Özellikle kemik sağlığı ve karbonhidrat, protein ve kolesterol metabolizması için gerekli olan manganez bakımından yüksektir.

  Ayrıca, kırmızı kan hücrelerinin yanı sıra, hücreleri koruyan önemli bir antioksidan olan selenyumun oluşmasına yardımcı olan bakır ve demir bakımından da zengindir.

  hindistan cevizi faydaları

  İşte 1 bardak (100 gram) çiğ ve kurutulmuş hindistan cevizi değerleri;

   Ham hindistan cevizi etiKuru hindistan cevizi eti
  Kalori                         354650
  Protein3 gram7.5 gram
  Karbonhidrat15 gram25 gram
  Lif9 gram18 gram
  Yağ33 gram65 gram
  ManganezGünlük Değerin % 75’i (DV)                 DV’nin % 137’si
  BakırDV’nin % 22’siDV’nin % 40’ı
  SelenyumDV’nin % 14’üDV’nin % 26’sı
  MagnezyumDV’nin % 8’iDV’nin % 23’ü
  FosforDV’nin % 11’iDV’nin % 21’i
  DemirDV’nin % 13’üDV’nin % 18’i
  PotasyumDV’nin % 10’uDV’nin % 16’sı

  Meyvedeki yağların çoğu orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) formundadır. Vücut MCT’leri diğer yağ türlerinden farklı şekilde metabolize eder, doğrudan ince bağırsakdan emer ve bunları enerji için hızlı bir şekilde kullanır.

  Obezite olan kişilerde MCT’lerin yararlarına ilişkin bir inceleme, bu yağların, hayvansal gıdalardan elde edilen uzun zincirli doymuş yağlar yerine yenildiğinde, vücutta yağ yakmayı sağladığını bulunmuştur.

  Hindistan Cevizinin Yararları Nelerdir?

  hindistan cevizi yağı yararları

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Araştırmalar, Polinezya adalarında yaşayan ve sıklıkla hindistan cevizi yiyen insanların, modern beslenenlerden daha düşük kalp hastalığı oranlarına sahip olduğunu bulmuşlardır.

  Genel olarak, yağın kolesterol düzeyleri üzerinde nötr bir etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.

  Kurutulmuş hindistan cevizi etinden elde edilen sızma yağın, tüketilmesi göbek yağını azaltır. Bu özellikle yararlıdır, çünkü aşırı göbek yağı kalp hastalığı ve diyabet riskini artırır.

  Kan şekeri kontrolü sağlar

  Bu meyvenin, karbonhidratı düşük, lif ve yağ oranı yüksek olduğundan kan şekeri seviyesini dengeler.

  Bir sıçan çalışmasında, hindistan cevizinin, muhtemelen arginin içeriği nedeniyle antidiyabetik etkileri olduğu bulundu.

  Arginin, kan şekeri seviyelerini düzenlemek için insülin hormonunu serbest bırakan pankreas hücrelerinin çalışması için önemli olan bir amino asittir.

  Meyvenin etinin yüksek lif içeriği ayrıca sindirimi yavaşlatmaya ve kan şekeri seviyelerini de düzenlemeye yardımcı olan insülin direncini iyileştirmeyi sağlar.

  Güçlü antioksidanlar içerir

  Meyvenin eti, hücreleri oksidatif hasardan korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar olan fenolik bileşikler içerir. Tanımlanan ana fenolik bileşikler şunlardır:

  – Gallik asit

  – Kafeik asit

  – Salisilik asit

  – P-kumarik asit

  Meyvenin eti üzerinde yapılan laboratuvar testleri, antioksidan ve serbest radikal temizleme aktivitesine sahip olduğunu göstermiştir.

  Bazı tüp ve hayvan çalışmaları da hindistan cevizi yağında bulunan antioksidanların, hücreleri oksidatif stres ve kemoterapinin neden olduğu hasar ve ölümden korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Yaşlanmayı geciktirir

  Hindistan cevizinde bulunan sitokininler, kinetin ve trans-zeatin, vücut üzerinde anti trombotik, anti-kanserojen ve yaşlanma önleyici etkilere sahiptir.

  hindistan cevizi yağı güzellik

  Bağışıklığı güçlendirir

  Hindistan cevizinde bulunan besinler bağışıklık sistemi için mükemmeldir. Antiviral, antifungal, antibakteriyel ve anti-parazitiktir. 

  Hindistan cevizi yağı tüketimi, vücudun hastalığa neden olan hem virüslere hem de bakterilere karşı direncin artmasına yardımcı olabilir.

  Ham haliyle hindistan cevizi tüketmek, boğaz enfeksiyonları, bronşit, idrar yolu enfeksiyonu, tenyalar gibi en kötü ve en dirençli hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olabilir.

  Genel sağlığa faydalıdır

  Araştırmalar, günlük hindistan cevizi tüketenlerin, tüketmeyenlere göre daha sağlıklı olduğunu kanıtladı.

  Enerji verir

  Hindistan cevizi, yağ yakarak enerjinin artmasına yardımcı olur. Hindistan cevizi yağında bulunan trigliseritler, 24 saatlik enerji harcamasını % 5 artırarak uzun vadede kilo kaybına yardımcı olur.

  Ayrıca açlık krizini azalttığı da bilinmektedir. Bu, vücuttaki yağ asitlerinin iştah azaltıcı etkisini keton olarak metabolize edilme şekli ile doğrudan ilgilidir.

  Sürekli olarak hindistan cevizi ürünlerini kullanan kişiler, hipogliseminin etkisi olmaksızın birkaç saat yemek yemeden daha güçlü bir yeteneğe sahiptir.

  Aynı zamanda sağlıklı tiroid fonksiyonunu destekler ve kronik yorgunluk semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olur.

  Epilepsiyi tedavi eder

  Ketojenik diyet, çeşitli bozuklukları tedavi etmek için kullanılan düşük karbonhidrat diyetidir. En iyi bilinen uygulaması çocuklarda epilepsiyi tedavi etmektir.

  Diyet, az miktarda karbonhidrat ve çok miktarda yağ yemeyi içerir, bu da kandaki keton cisimlerinin konsantrasyonunun artmasına neden olabilir. Bu diyet, epileptik çocuklarda nöbet oranını önemli ölçüde azaltabilir.

  hindistan cevizi yağı kullananlar

  Kanserle savaşır

  Hindistan cevizinde bulunan besinlerin kanser önleyici özelliklere sahip olduğu da kanıtlanmıştır. Özellikle kolon ve meme kanserinin tedavisinde faydalıdır.

  İdrar yolu enfeksiyonunu önler

  Hindistan cevizinin doğal idrar söktürücü özelliği idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder. Enfeksiyondan doğal olarak kurtulmak için idrar akışını iyileştirir.

  Kan kolesterolünü iyileştirir

  Hindistan cevizi, vücuttaki kan kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Hindistan cevizindeki doymuş yağlar vücuttaki iyi kolesterolü yükseltir ve LDL’yi iyi huylu bir alt tip olarak kontrol eder. 

  Kardiyovasküler risk faktörlerindeki bu gelişme teorik olarak kalp hastalıkları geliştirme riskinin azalmasına yol açar.

  Hamilelikte son derece faydalıdır

  Hindistan cevizi suyu sterildir ve hamile bayanlar için çok iyidir. Anne ve bebeğin bağışıklığını ve sağlığını iyileştirir, enfeksiyon ve diğer hastalıkları önler. Ayrıca fetüsün genel sağlığını iyileştirmek için amniyotik sıvı seviyelerini de artırır.

  Bakterilerle savaşır

  Hindistan cevizi, bakterileri, virüsleri ve mantarları öldürmeye yardımcı olan ve enfeksiyonları uzak tutan yüksek miktarda monolaurin ve laurik asit içerir.

  Ağız hijyeni sağlar

  Hindistan cevizi suyu, ağız bakterilerini öldürmek, ağız kokusunu azaltmak ve genel diş sağlığını iyileştirmek için ağız çalkalama suyu olarak kullanılabilir.

  Sağlıklı kemikler ve dişler sağlar

  Düzenli olarak hindistan cevizi yemek, sağlıklı kemik ve dişlerin gelişimini destekler. Vücudun kemik gelişimine yardımcı olan kalsiyum ve manganez minerallerini emme yeteneğini geliştirir.

  Kemikleri ince ve kırılgan yapan ve yoğunluğunu yitiren bir durum olan osteoporozu da önler. Laktoz intoleransı olanlar için sağlıklı bir alternatiftir.

  hindistan cevizi yağı maskesi yüz

  Hindistan Cevizinin Cilde Faydaları

  Hindistan cevizi, kozmetik endüstrisinde cilt ve saç sağlığı ve görünümünü iyileştirmek için sıklıkla yağ şeklinde kullanılır.

  Kurulukla savaşır

  Hindistan cevizi yağı ciltte kullanılırsa kuruluğu ve pul pul dökülmeyi önler, nemlenmesini ve esnekliğini sağlar. Aynı zamanda cildi destekler ve zamanla aldığı hasarı onarmaya çalışır. 

  Kuru, pürüzlü ve pul pul cilt ile karakterize nevroz adı verilen yaygın bir cilt rahatsızlığını hafifletir. Ayrıca Staphylococcus aurous gibi enfeksiyonlara yatkın olan atopik dermatitin şiddetini de azaltır.

  Hindistan cevizi kullanımı, cildin dış katmanlarında bulunan toksinleri, mantarları ve bakterileri temizler ve etkisiz hale getirir, bu da sadece detoksifiye etmekle kalmaz, aynı zamanda cildin doğal bağışıklık sistemini ve korumasını da oluşturur.

  Kuru ellerde etkilidir

  Sızma hindistan cevizi yağı, kuru elleri onarmak için de kullanılabilir. Düzenli bulaşık yıkama genellikle cildi kurutur ve göze hoş gelmeyen bir görünüme neden olur.

  Pahalı kimyasal kozmetikler kullanmak yerine, güzel ve pürüzsüz eller elde etmek için saf hindistan cevizi yağı sürün.

  Cilt kanserini önler

  Ciltteki nem ve lipit içeriğini iyileştirir ve şiddetli ultraviyole ışınlarının % 20’sini bloke ederek cilt kanserini önler. Doğal yağları yenileyerek cildi nemlendirdiği için vücut ve cilt nemlendirici olarak kullanılabilir. 

  Hindistan cevizi yağı, dairesel hareketlerle ovalayarak yüzü temizlemek için de kullanılabilir.

  Cildi gençleştirir

  Hindistan cevizi yağı cildi genç ve güzel tutmak için mükemmeldir. Antioksidan özelliği, vücudu zararlı serbest radikallerden koruyarak yaşlanma sürecini yavaşlatır. Her gün birkaç damla hindistan cevizi yağı masajı yapmak onu sağlıklı ve pürüzsüz tutacaktır. 

  Duştan önce cilde uygulayın. Bu, duş sırasında gözenekleri açacak ve yağın cilde daha verimli bir şekilde nüfuz etmesini sağlayacaktır.

  Cildi nemlendirir

  Hindistan cevizi yemek cildi nemlendirir, cildi genç ve esnek hale getirir. Bir çay kaşığı çiğ, pişmemiş hindistan cevizi yağı alın ve cilde masaj yapın.

  Bu, cilt salgınlarını, kızarıklıkları ve tahrişleri en aza indirecek ve içten alındığında cildi içeriden güzelleştirecektir.

  Kan dolaşımını teşvik eder

  Hindistan cevizi yemek düzenli olarak ciltteki oksijeni artırır ve kan dolaşımını destekler. Hücrelerin yeterli miktarda oksijene ihtiyacı vardır ve bu, ancak oksijen taşıyan vücutta uygun dolaşım ile mümkün olabilir. Bu, cildin düzgün nefes almasını sağlar, sağlıklı ve kusursuz bir cildi destekler.

  Yağlı cildi tedavi eder

  Hindistan cevizi suyu yağlı cildi tedavi etmek için de kullanılabilir. Ciltteki fazla yağı temizler ve cilt tonunu daha eşit tutar.

  Hindistan cevizi suyu sivilceler, siyah noktalar ve lekeler üzerinde de oldukça etkilidir. Yarım çay kaşığı zerdeçal, 1 tatlı kaşığı sandal ağacı tozu ve hindistan cevizi suyunu karıştırarak yüz maskesi yapın. Temiz ve parlak bir cilt elde etmek için haftada üç kez yüzünüze uygulayın.

  Göz makyajını çıkarır

  Hindistan cevizi yağı, göz makyajını temizlemek için de kullanılabilir. Bir pamuk topunun üzerine birkaç damla hindistan cevizi yağı koyun ve gözlerinizi bununla silin.

  Göz makyajındaki malzemeleri parçalayarak sert göz makyajını etkili bir şekilde giderir. Cildi de nemli tutar.

  hindistan cevizi yağı saç döker mi

  Hindistan Cevizinin Saça Faydaları

  Hindistan cevizi, saç dökülmesi sorunlarının tedavisine yardımcı olur. Hem hindistan cevizi suyu hem de hindistan cevizi yağı saç dökülmesini tedavi etmeye yardımcı olabilir.

  Banyodan önce saçınıza hindistan cevizi suyu veya hindistan cevizi yağı ile masaj yapın. Bu aynı zamanda saçı yumuşak, pürüzsüz ve yönetilebilir hale getirecektir.

  Saç derisi enfeksiyonlarını önler

  Hindistan cevizinin antibakteriyel ve antifungal özellikleri saç derisini kepek, bit ve kaşıntılı saç derisinden korur.

  Hindistan cevizi ayrıca parlak ve ipeksi saçlara sahip olmaya yardımcı olabilir.

  Hindistan Cevizinin Zararları Nelerdir?

  Kalorisi ve yağ oranı yüksek olan bu meyveyi tüketirken dikkatli olmak gerekir. Çünkü fazla tüketmek kilo almaya neden olabilir.

  Nadir de olsa bazı insanlar hindistan cevizi alerjisine sahip olabilir. Bu meyveye alerjiniz varsa bununla yapılan tüm ürünleri tüketmekten kaçınmalısınız.

  hindistan cevizi sütü saça faydaları

  Hindistan Cevizi İle Ne Yapılır?

  Ham beyaz eti meyvenin kabuklarının içindedir. Sağlam bir yapıya ve lezzetli, hafif tatlı bir tada sahiptir.

  Bütün hindistan cevizinin, çiğ etini kabuktan kazıyarak yiyebilirsiniz. Hindistan cevizi sütü ve kreması çiğ, rendelenmiş etten çıkarılır.

  Kurutulmuş hindistan cevizi eti genellikle rendelenir veya traşlanır ve pişirme veya fırınlamada kullanılır. Daha fazla işlenerek hindistan cevizi unu haline getirilir. Hindistan cevizi yağı da etlerden elde edilir.

  Sonuç olarak;

  Hindistan cevizi çok çeşitli sağlık yararları olan yüksek yağlı bir meyvedir. Hastalıklarla savaşan antioksidanlar sağlar, kan şekerini dengeler ve kalp hastalığı risk faktörlerini azaltır.

  Ancak kalori ve yağ oranı yüksektir, bu yüzden aşırı tüketmemeye dikkat edin, özellikle zayıflamaya çalışıyorsanız.

  İlginizi Çekebilir  Hangi Sebzelerin Suyu Sıkılır? Sebze Suyu Tarifleri
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ