Hindistan Cevizi Yağının Sağlık Faydaları

 

 

Hindistan cevizi yağı, “süper gıda” olarak sınıflandırılabilecek az miktardaki gıdadan biridir.

 

Eşsiz yağ asitleri kombinasyonu sağlığınız üzerinde olumlu etkilere neden olur.

 

Bu da, yağ yakma daha iyi beyin fonksiyonu ve diğer etkileyici faydaları içerir.

 

İşte hindistan cevizi yağının sağlık faydaları…

 

 

 

Hindistan cevizi yağı, güçlü tıbbi özelliklere sahip yağ asitleri içerir

 

Hindistan cevizi yağı, diğer yağların çoğundan farklı etkilere sahiptir ve bu yüzden sağlıklı yağlar açısından yüksektir.

 

Bu yağlar yağ yakmayı hızlandırır ve vücudunuzu ve beyninizi hızlı bir enerji ile besler. Ayrıca kalp rahatsızlığı riskinde azalma ile bağlantılı olan kanınızdaki iyi HDL kolesterol seviyesini de yükseltir.

 

Beslenmedeki yağların çoğu uzun zincirli trigliseridler olarak adlandırılır, ancak hindistan cevizi yağındaki yağlar orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) olarak bilinir. Bunun anlamı, yağ asitlerinin diğer pek çok yağdan daha kısa olmasıdır.

 

Bu tür yağları yediğinizde, doğrudan karaciğere giderler ve burada hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılırlar veya ketonlara dönüşürler.

 

Ketonlar beyin için güçlü faydalara sahiptir ve epilepsi, Alzheimer ve diğer koşullar için tedavi seçenekleri olarak incelenmektedir.

 

 

 

 

Hindistan cevizi yağı kilo vermeye yardımcıdır

 

Obezite dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biridir.

 

Bazı insanlar obezitenin sadece bir kalori meselesi olduğunu düşünürken, bazıları bu kalorilerin kaynağının da yani hangi gıdalardan alındığının da çok önemli olduğuna inanıyor.

 

Farklı yiyeceklerin bedenlerimizi ve hormonlarımızı farklı şekillerde etkilediği bir gerçektir. Bu bağlamda, bütün kaloriler aynı değerde değildir.

 

Hindistan cevizi yağı içindeki orta zincirli trigliseridler (MCT’ler), daha uzun zincirli yağlardan elde edilen kalorinin eşit miktarlarına kıyasla daha çok kalori yakılmasını sağlar.

 

Bir çalışma, günde 15-30 gram MCT’nin 24 saatlik enerji harcamasını % 5 artırdığını ve toplamda günde yaklaşık 120 kalorinin daha fazla yakılmasını sağladığını buldu.

 

 

 

Hindistan cevizi yağı zararlı mikroorganizmaları öldürür

 

12 karbon laurik asit, hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık % 50’sini oluşturur.

 

Laurik asit sindirildiğinde, aynı zamanda monolaurin adı verilen bir madde oluşturur.

 

Hem laurik asit hem de monolaurin, bakteriler, virüsler ve mantarlar gibi zararlı patojeni öldürür.

 

Örneğin, bu maddelerin “Staphylococcus aureus” bakterilerini (çok tehlikeli bir patojeni) ve insanlarda maya enfeksiyonlarının ortak bir kaynağı olan maya Candida albicans’ı öldürmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

 

 

Hindistan cevizi yağı açlığınızı azaltarak, az yemenize yardımcı olur

 

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin ilginç bir özelliği de açlığınızı azaltabilmesidir.

 

Bu, yağların metabolize olma biçimiyle ilişkilidir, çünkü ketonlar iştah azaltma etkisine sahiptir.

 

Bir çalışmada, 6 sağlıklı erkek değişen miktarlarda orta ve uzun zincirli trigliseritler ile beslendi.

 

En fazla MCT yiyen erkekler günde 256 kalori daha az yedi.

 

14 sağlıklı erkekte yapılan bir başka araştırmada, kahvaltıda en fazla MCT yiyenlerin öğle yemeğinde daha az kalori tükettiği keşfedildi.

 

Bu çalışmalar küçüktü ve yalnızca kısa sürelerle yapıldı. Bu etki uzun vadede devam ederse, birkaç yıl içinde vücut ağırlığının azalmasına neden olabilir.

 

 

 

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri nöbetleri azaltabilir

 

Ketojenik diyet (çok düşük karbonhidrat, yüksek yağlı) şimdilerde çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için çalışmalar yapılmaktadır.

 

Bu diyetin bilinen en iyi tedavi yöntemi çocuklarda ilaca dirençli epilepsi tedavisidir.

 

Bu diyet, çok az miktarda karbonhidrat ve çok miktarda yağ yemeyi gerektirir ve kandaki keton konsantrasyonlarında artışa neden olur.

 

Bazı nedenlerden ötürü, diyet epileptik çocuklarda, hatta birden fazla ilaç çeşidi ile başarılı olamayanlarda bile, nöbet oranını önemli ölçüde düşürür.

 

Hindistan cevizi yağı içerisindeki yağ asitleri karaciğere gönderilerek ketona dönüştüğü için epileptik hastalarda diyette biraz daha karbonhidrat vererek ketozu tetikler.

 

 

 

Hindistan cevizi yağı, HDL kolesterolü artırabilir

 

Hindistan cevizi yağı, vücudunuzdaki HDL (iyi) kolesterolü yükselten doğal doymuş yağlar içerir. Ayrıca, “kötü” LDL kolesterolü daha az zararlı bir biçime dönüştürmeye yardımcı olabilir.

 

HDL’yi artırma özelliğinden dolayı, birçok uzman hindistan cevizi yağının diğer pek çok yağla karşılaştırıldığında kalp sağlığı için iyi olabileceğini düşünüyor.

 

40 kadında yapılan bir çalışmada, hindistan cevizi yağı soya yağı ile karşılaştırıldığında HDL’yi artırırken total ve LDL kolesterolü düşürdü.

 

116 hastada yapılan bir başka araştırmada, hindistan cevizi yağını içeren bir diyet programında iyi HDL kolesterol seviyesi yükseldi.

 

 

 

Hindistan cevizi yağı, cilt, saç ve diş sağlığınızı korur

 

Hindistan cevizi yağı, pişirme ile ilgili olmayan pek çok kullanıma sahiptir.

 

Birçok kişi onu kozmetik amaçlı, cildin ve saçlarının sağlık ve görünümünü iyileştirmek için kullanıyor.

 

Kuru ciltli bireyler üzerinde yapılan çalışmalar, hindistan cevizi yağının cildin nem içeriğini artırabildiğini gösteriyor. Egzamanın belirtilerini de azaltabilir.

 

Hindistan cevizi yağı aynı zamanda saç hasarına karşı da koruyucudur ve bir çalışma güneşin ultraviyole ışınlarının yaklaşık % 20’sini bloke eden bir güneş kremi gibi etkinlik gösteriyor.

 

Başka bir uygulama ağızdaki zararlı bakterilerin bir kısmını öldürebilen, diş sağlığını geliştiren ve ağız kokusunu azaltabilen yağ çekme adı verilen bir süreçte gargara gibi kullanıyor.

 

 

 

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri, Alzheimer hastalarında beyin fonksiyonunu artırır

 

Alzheimer hastalığı, tüm dünyada demansın en sık nedenidir ve yaşlı bireylerde görülür.

 

Alzheimer hastalarında beynin belirli bölümlerinde enerji için glikozu kullanma becerisi azalır.

 

Araştırmacılar, ketonların bu arızalı beyin hücreleri için alternatif bir enerji kaynağı sağlayabileceğini ve Alzheimer belirtilerini azaltabileceğini söylüyor.

 

2006 yılında yapılan bir araştırmada, orta zincirli trigliseridlerin tüketimi hafif formdaki Alzheimer hastalarında beyin işlevinde düzelmeye yol açtı.

 

Bununla birlikte, araştırmanın hala erken olduğunu ve hindistan cevizi yağı kendisinin Alzheimer hastalığına yardımcı olduğunu öngören herhangi bir kanıt bulunmadığını unutmayın.

 

 

 

Hindistan cevizi yağı, zararlı karın yağını azaltmanıza yardımcı olur

 

Hindistan cevizi yağı iştahı azaltır ve yağ yakma oranını artırabileceğinden, kilo vermenize yardımcı olur.

 

Hindistan cevizi yağı karın boşluğuna ve organların çevresine yerleşen karın yağının azaltılmasında özellikle etkilidir.

 

Bu en tehlikeli yağdır ve birçok kronik hastalığa zemin hazırlar.

 

Karın obezitesi olan 40 kadını içeren bir çalışmada, günde 30 ml (2 çorba kaşığı) hindistan cevizi yağı tüketilmesi, 12 haftalık bir süre boyunca hem BMI hem de bel çevresi açısından önemli bir azalmaya yol açtı.

 

20 obez erkekte yapılan bir başka araştırma, günde 4 hafta 30 mL (2 çorba kaşığı) hindistancevizi yağı uygulandıktan sonra, bel çevresi boyunca 2,86 cm’lik bir azalma olduğunu belirtti.

 

Hindistan cevizi yağının, bir yağ olduğunu ve kalorisinin yüksek olduğunu unutmayın, bu nedenle dikkatli tüketmelisiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: