Hindistan Cevizi Yağı Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Hindistan Cevizi Yağı Faydaları, Zararları, Çeşitleri, Besin Değeri

  Hindistan cevizi yağı faydalarından dolayı “süper gıda” olarak sınıflandırılabilecek az miktardaki gıdadan biridir. Eşsiz yağ asitleri kombinasyonu sağlık için önemli yararlar sağlar.

  Bu yazıda “hindistan cevizi nedir”, “hindistan cevizi faydaları”, “hindistan cevizi zararları”,”hindistan cevizi yağı yapımı” anlatılacaktır.

  Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

  Hindistan cevizi yağı yemeklik olarak kullanılan, cilde ve saça da doğrudan uygulanabilen bir doymuş yağdır.

  hindistan cevizi yağı yararları

  Hindistan cevizi yağı nasıl elde edilir?

  Geleneksel olarak çiğ hindistan cevizi yağlarından veya kurutulmuş hindistan cevizi çekirdeklerinden özütlenerek elde edilir. Oda sıcaklığında katıdır ancak ısıtıldığında yumuşar veya erir.

  Doymuş yağ şekli olan orta zincirli yağ asitleri bakımından zengindir. Bu orta zincirli yağ asitleri, toplam bileşiminin yaklaşık % 65’ini oluşturur. Hindistan cevizi yağında doğal olarak bulunan orta zincirli yağ asitleri ve oranları şöyledir:

  Laurik asit: % 49

  Miristik asit: % 18

  Kaprilik asit: % 8

  Palmitik asit: % 8

  Kaprik asit: % 7

  Oleik asit: % 6

  Linoleik asit: % 2

  Stearik asit: % 2

  Yaklaşık % 90’ı doymuş yağ olmasına rağmen, az miktarda mono ve çoklu doymamış yağlar da içerir. Bir yemek kaşığı yağda, yaklaşık 12 gram doymuş yağ ve 1 gram doymamış yağ vardır.

  Hindistan Cevizi Yağı Besin Değerleri

  Hindistan cevizi yağı kalori:      117

  Protein:   0 gram

  Yağ :  13.6 gram

  Karbonhidrat:  0 gram

  Doymuş yağ asitleri

  % 90’ı doymuş yağlardan oluşur. Bu yağların çoğunu vücudun iyi özümsemesini sağlayacak orta zincirli trigliseridler oluşturur.

  Laurik asit

  Virüs ve hastalıklara karşı koruma sağlar.

  Kaprik asit

  Güçlü bir antimikrobiyal madde olan kaprik asit, monokaprin haline dönüşerek, diğer bakterilerin salgıladığı bazı enzimler ile reaksiyona girer.

  Kaprilik asit, kaproik asit ve miristik asit

  Anti-mikrobiyal ve anti-fungal özelliklere sahiptir.

  Doymamış yağ asitleri

  Linoleik asit – çoklu doymamış yağ, oleik asit – tekli doymamış yağ

  Polifenoller

  Fenolik asit olarak da bilinen galik asit içerir. Bu polifenoller hindistan cevizi yağına kokusunu ve tadını verir.

  Yağlı asit türevleri

  Betain, etanolamid, etoksilatlı, yağlı esterler, yağlı polisorbatlar, monogliseritler ve polyol esterleri.

  Yağlı alkollerin türevleri

  Yağ klorürler, yağlı alkol sülfat ve yağ alkol eter sülfat

  Vitamin ve mineraller

  E vitamini, K vitamini ile demir minerali içerir.

  Hindistan cevizi yağı yararlarının çoğunu bu yağ asitleri sağlar.

  Hindistan Cevizi Yağı Yararları Nelerdir?

  Güçlü tıbbi özelliklere sahip yağ asitleri içerir

  Bu yağ türü, diğer yağların çoğundan farklı etkilere sahiptir ve sağlıklı yağlar açısından yüksektir. Bunlar yağ yakmayı hızlandırır, vücut ve beyne hızlı bir enerji sağlar.

  Ayrıca kalp rahatsızlığı riskinde azalma ile bağlantılı olan kandaki iyi HDL kolesterol seviyesini de yükseltir.

  Tükettiğimiz yağların çoğu uzun zincirli trigliseridler olarak adlandırılır ancak hindistan cevizi yağındaki yağlar orta zincirli trigliseritlerdir (MCT’ler). Bunun anlamı, yağ asitlerinin diğer pek çok yağdan daha kısa olmasıdır.

  Bu tür yağları yediğinizde, doğrudan karaciğere giderler ve burada hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılırlar veya ketonlara dönüşürler.

  Ketonlar beyin için güçlü faydalara sahiptir ve epilepsi, Alzheimer ve diğer koşullar için tedavi seçenekleri olarak incelenmektedir.

  Kilo vermeye yardımcıdır

  Obezite dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biridir. Hindistan cevizi yağı içindeki orta zincirli trigliseridler (MCT’ler), daha uzun zincirli yağlardan elde edilen kalorinin eşit miktarlarına kıyasla daha çok kalori yakılmasını sağlar.

  Bir çalışma, günde 15-30 gram MCT’nin 24 saatlik enerji harcamasını % 5 artırdığını ve toplamda günde yaklaşık 120 kalorinin daha fazla yakılmasını sağladığını buldu.

  Zararlı mikroorganizmaları öldürür

  12 karbon laurik asit, hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık % 50’sini oluşturur. Laurik asit sindirildiğinde, aynı zamanda monolaurin adı verilen bir madde oluşturur.

  Hem laurik asit hem de monolaurin, bakteriler, virüsler ve mantarlar gibi zararlı patojenleri öldürür. Örneğin, bu maddelerin “Staphylococcus aureus” bakterilerini (çok tehlikeli bir patojen) ve insanlarda maya enfeksiyonlarının ortak bir kaynağı olan maya Candida albicans’ı öldürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  Açlığı azaltarak, az yemeyi sağlar

  Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin ilginç bir özelliği de açlığı azaltabilmesidir. Bu, yağların metabolize olma biçimiyle ilişkilidir, çünkü ketonlar iştah azaltma etkisine sahiptir.

  Bir çalışmada, 6 sağlıklı erkek değişen miktarlarda orta ve uzun zincirli trigliseritler ile beslendi. En fazla MCT tüketen erkekler günde 256 kalori daha az yedi. 

  14 sağlıklı erkekte yapılan bir başka araştırmada, kahvaltıda en fazla MCT yiyenlerin öğle yemeğinde daha az kalori tükettiği keşfedildi.

  Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri nöbetleri azaltır

  Ketojenik diyetlerin çeşitli rahatsızlıkları tedavi ettiğine dair çalışmalar yapılmaktadır. Bu diyetin bilinen en iyi tedavi yöntemi çocuklarda ilaca dirençli epilepsi tedavisidir.

  Ketojenik diyet çok az miktarda karbonhidrat ve çok miktarda yağ yemeyi gerektirir ve kandaki keton konsantrasyonlarında artışa neden olur.

  Bazı nedenlerden ötürü, diyet epileptik çocuklarda, hatta birden fazla ilaç çeşidi ile başarılı olamayanlarda bile, nöbet oranını önemli ölçüde düşürür. 

  Hindistan cevizi yağı içerisindeki yağ asitleri karaciğere gönderilerek ketona dönüştüğü için epileptik hastalarda diyette biraz daha karbonhidrat vererek ketozu tetikler.

  HDL kolesterolü yükseltir

  Hindistan cevizi yağı, vücuttaki HDL (iyi) kolesterolü yükselten doğal doymuş yağlar içerir. Ayrıca, bu yağlar “kötü” LDL kolesterolü daha az zararlı bir biçime dönüştürmeye de yardımcı olabilir.

  HDL’yi artırma özelliğinden dolayı, birçok uzman hindistan cevizi yağının diğer pek çok yağla karşılaştırıldığında kalp sağlığı için iyi olabileceğini düşünüyor.

  40 kadında yapılan bir çalışmada, hindistan cevizi yağı soya yağı ile karşılaştırıldığında HDL’yi artırırken total ve LDL kolesterolü düşürdü.

  116 hastada yapılan bir başka araştırmada, hindistan cevizi yağını içeren bir diyet programında iyi HDL kolesterol seviyesi yükseldi.

  Cilt, saç ve diş sağlığını korur

  Hindistan cevizi yağı yemek haricinde pek çok kullanıma sahiptir. Birçok kişi onu kozmetik amaçlı, cildin ve saçlarının sağlık ve görünümünü iyileştirmek için kullanır. 

  Kuru ciltli bireyler üzerinde yapılan çalışmalar, hindistan cevizi yağının cildin nem içeriğini artırabildiğini gösteriyor. Egzamanın belirtilerini de azaltabilir.

  Aynı zamanda saç hasarına karşı da koruyucudur ve bir çalışma güneşin ultraviyole ışınlarının yaklaşık % 20’sini bloke eden bir güneş kremi gibi etkinlik gösterdiğini belirtiyor.

  Başka bir uygulama ağızdaki zararlı bakterilerin bir kısmını öldürebilen, diş sağlığını geliştiren ve ağız kokusunu azaltabilen –ağızda yağ çekme– adı verilen bir süreçte gargara gibi kullanılmasıdır.

  Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri, Alzheimer hastalarında beyin fonksiyonunu güçlendirir

  Alzheimer hastalığı, tüm dünyada demansın en sık nedenidir ve yaşlı bireylerde görülür. Alzheimer hastalarında beynin belirli bölümlerinde enerji için glikozu kullanma becerisi azalır.

  Araştırmacılar, ketonların bu arızalı beyin hücreleri için alternatif bir enerji kaynağı sağlayabileceğini ve Alzheimer belirtilerini azaltabileceğini söylüyor.

  2006 yılında yapılan bir araştırmada, orta zincirli trigliseridlerin tüketimi hafif formdaki Alzheimer hastalarında beyin işlevinde düzelmeye yol açtı.

  Zararlı karın yağlarını azaltmaya yardımcı olur

  Hindistan cevizi yağı iştahı azalttığından ve yağ yakma oranını artırabileceğinden, kilo vermeye yardımcı olur. Karın boşluğuna ve organların çevresine yerleşen karın yağının azaltılmasında özellikle etkilidir. Bu en tehlikeli yağdır ve birçok kronik hastalığa zemin hazırlar.

  Karın obezitesi olan 40 kadını içeren bir çalışmada, günde 30 ml (2 çorba kaşığı) hindistan cevizi yağı tüketilmesi, 12 haftalık bir süre boyunca hem BMI hem de bel çevresi açısından önemli bir azalmaya yol açtı.

  20 obez erkekte yapılan bir başka araştırma, 4 hafta boyunca günde 30 mL (2 çorba kaşığı) hindistan cevizi yağı uygulandıktan sonra, bel çevresi boyunca 2,86 cm’lik bir azalma olduğunu belirtti.

  Hindistan cevizi yağının, bir yağ olduğunu ve kalorisinin yüksek olduğunu unutmayın, bu nedenle dikkatli tüketmelisiniz.  

  Basuru tedavi eder

  Hindistan cevizi yağı basur için farklı şekillerde kullanılabilir. Hindistan cevizi yağının anti-mikrobiyal ve iltihapla savaşma özellikleri, basuru iyileştirmede topikal olarak uygulanmak için mükemmeldir.

  Kuru pamuklu toplar kullanabilirsiniz ve bunları saf hindistan cevizi yağına batırabilirsiniz. Islatılmış topları rektumdaki etkilenen alanlara veya anüsün dışına uygulayın.

  Her uygulamada hijyeni korumak için taze bir pamuk top kullanın. Bilimsel olarak kanıtlanmış olmamakla birlikte, basur olan bazı kişiler topikal olarak hindistan cevizi yağını denemiş ve faydalarını görmüştür.

  Basurdan kurtulmak için yemeklerde hindistan cevizi yağı kullanabilir, smoothie gibi içeceklere karıştırıp günlük olarak tüketebilirsiniz.

  Basurun en önemli nedeni kabızlıktır. Bu şekilde tüketildiğinde hindistan cevizi yağı kabızlık için bir çare olabilir.

  Şişkinliği azaltır

  Hindistan cevizi yağı, oniki parmak bağırsağındaki toksinleri arındırmaya yardımcı olarak sindirime yarar sağlar. Toksinler, insan vücudundaki serbest radikallerin artan içeriğinin bir sonucudur.

  Hindistan cevizi yağı, asitleri azaltan serbest radikalleri temizler, şişkinlik gibi mide sorunlarını doğal olarak iyileştirilir.

  Hindistan Cevizi Yağı Çeşitleri

  Hindistan cevizi yağı,  genel olarak iki kategoride sınıflandırılabilir – rafine edilmemiş ve rafine edilmiş.

  Rafine edilmemiş Hindistan Cevizi Yağı

  Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür yağ ‘arıtma’ sürecinden geçmez ve  hindistan cevizi yağının en saf şeklidir. ‘Saf’ hindistan cevizi yağı olarak da bilinen bu yağ, taze veya kurutulmuş hindistan cevizi etinden yapılır.

  Rafine Hindistan Cevizi Yağı

  Bu tür hindistan cevizi yağı kurutulmuş hindistan cevizi etinden yapılır. Hindistan cevizi etindeki potansiyel bakterileri azaltmak için et ağartılır ve işlenir.

  hindistan cevizi yağı doğal

  Hindistan Cevizi Yağı En İyisi Hangisi?

  Hindistan cevizi yağı nasıl yapılır?

  Hindistan cevizi yağı kuru veya ıslak işlemlerle üretilir. Kuru işlemede, çekirdek oluşturmak için hindistan cevizi etinin kurutulması, yağın çekilmesi için bastırılması, ardından ağartılması ve deodorize edilmesi gerekir. Bu işlem daha nötr bir koku ve daha yüksek bir duman noktası olan rafine edilmiş hindistan cevizi yağını oluşturur.

  Islak işlemede, ham Hindistan cevizi etinden hindistan cevizi yağı elde edilir. Bu, hindistan cevizi kokusunun korunmasına yardımcıdır ve daha düşük bir duman noktasına neden olur.

  Hindistan cevizi yağı nasıl olmalı?

  Rafine hindistan cevizi yağı, yüksek sıcaklıklarda pişirme için daha iyi olabilirken saf yani rafine edilmemiş hindistan cevizi yağı, cilt sağlığı açısından daha iyi bir seçimdir.

  Hindistan Cevizi Yağı Zararları Nelerdir?

  Yararları olduğu kadar hindistan cevizi yağı yan etkileri de vardır.

  Alerjiye neden olabilir

  Diğer alerji formları kadar yaygın olmasa da, duyarlılığınız varsa hindistan cevizi yağı alerjiye neden olur. Alerjik reaksiyonların bazıları mide bulantısı, döküntü, egzama, kusma ve anafilaksidir.

  İshal

  Hindistan cevizi yağı iç bakteriyel enfeksiyonla savaşmak için genellikle oral yoldan alınır. Bu bakterileri yok etme işlemi bazı kısa vadeli yan etkilere neden olabilir. Ve onlardan biri de ishal.

  Akne oluşumu

  Bu genellikle aşırı yağlı bir cilde sahip kişilerde görülür. Hindistan cevizindeki laurik asit genellikle akneye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Ama bu çok yağlı olmayan bir cilt durumunda geçerlidir. Aksi takdirde, sorun olabilir.

  Bunun yerine yapabileceğiniz şey, taşıyıcı yağ olarak hindistancevizi yağı kullanmak. Akneden kurtulmak için hindistan cevizi yağı ile birlikte diğer cilt dostu esansiyel yağları kullanabilirsiniz.

  Çocuklarda alerjik reaksiyonlar

  Hindistan cevizi yağı çocuklar için iyi olsa da, akılda tutulması gereken bazı hususlar vardır. Ve bunlardan en önemlisi, hatalı çalışan bir tiroid.

  Çocuğunuzda hipotiroidi varsa, doktora danışmadan önce hindistan cevizi yağı (veya ilgili ürünleri) kullanmaktan kaçının. Bunun nedeni, yağın durumu kötüleştirmesi ve hatta bazı çocuklarda alerjik reaksiyonlara neden olabilmesidir.

  Baş ağrısı

  Hindistan cevizi yağı kullanarak detoksifikasyon yapan kişiler (özellikle maya enfeksiyonları için) sıklıkla baş ağrıları yaşarlar.

  Bu, hindistan cevizi yağındaki orta zincirli yağ asitleri, maya hücrelerini (enfeksiyona neden olan) parçaladığında ve böylece bir mantar toksini dalgasını kan dolaşımına bıraktığında meydana gelir.

  Ağızda yağ çekme ile ilgili sorunlar

  Hindistan cevizi yağına karşı hassassanız, ağızda yağ çekmek için kullanmak kötü bir fikir olabilir. Bunun yerine, zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olabileceğinden, bu amaçla ayçiçeği veya susam yağı kullanabilirsiniz.

  Candida

  Hindistan cevizi yağı Candidanın tedavisinde kullanılsa da, bazı semptomlar oluşabilir. Bunlar, ölen Candida tarafından salınan toksinler sonucunda meydana gelir.

  Karaciğer hasarı

  Hindistan cevizi yağı içindeki orta zincirli yağ asitleri, enerjiye dönüştürüldüğü karaciğere taşınır. Bazı uzmanlara göre, bu MCFA’ların karaciğere getirilme hızı bir soruna neden olabilir.

  Bu, karaciğere stres uygulayabilir ve hatta zamanla organa zarar verebilir. Karaciğer hastalığınız veya diyabetiniz varsa, hindistancevizi yağı veya MCFA içeren diğer yiyeceklerden kaçınmanız önerilir.

  Sonuç olarak;

  Hindistan cevizi yağı faydaları saymakla bitmez. Bu konuda halen devam eden çalışmalar bulunmakta ve her geçen gün bu yağla ilgili yeni bilgiler gün yüzüne çıkmaktadır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ