Hindistan Cevizi Yağı Zayıflatır mı?

 

 

Hindistan cevizi yağı; cilt bakımı, saç bakımı, sindirim ve bağışıklık enfeksiyonlarının iyileştirilmesi gibi birçok soruna çare olabilecek bir gıdadır.

 

ABD ve İngiltere gibi ülkelerde Hindistan cevizi tarlaları bulunmakta ve bu ülkelerde Hindistan cevizi yağı etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Diğer dünya ülkelerinde de bu yağın mucizeleri keşfedilmekte ve giderek popülerlik kazanmaktadır.

 

Hindistan cevizi yağı, diğer yağlara göre kilo kaybı konusunda en dost canlısı yağdır. Metabolizma üzerinde güçlü etkileri olan yağ asitlerinin eşsiz kombinasyonunu içerir. Bazı çalışmalara göre diyetinize sadece Hindistan cevizi yağı eklemek bile yağ yakmanızı sağlıyor-özellikle zor eriyen karın bölgesi yağları-

 

Öncelikle ülkemizde az kullanılan bir yağ çeşidi olan Hindistan cevizi yağının faydalarından bahsetmek istiyorum. Arkasından bu yağın nasıl zayıflattığına değineceğim.

 

 

 

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

 

 

 

 

Hindistan cevizi yağı popüler olarak yemeklerde kullanılıyor olsa da, aslında çok fazla kullanım alanı var. Hemen hemen sağlık açısından her şeye iyi gelen Hindistan cevizi yağı, cilt, saç, güzellik için etkin olarak kullanılıyor.

 

 

Cilt Bakımı

Hindistan cevizi yağı, her cilt tipi için kullanılır. Özellikle kuru ciltleri nemlendirmede etkilidir. Kuruluk önleme ve ciltteki pullanma için güvenilir bir çözümdür. Sarkmış cilt görünümü ve yaşlanma kırışıklıklarını geciktirir.

 

Sedef hastalığı, dermatit egzama ve deri enfeksiyonları üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu yüzden cilt bakımı için üretilen sabun, krem ve losyonlarda sıkça Hindistan cevizi yağına rastlarsınız.

 

 

Saç Bakımı

Hindistan cevizi yağı saçın sağlıklı büyümesine yardımcı olurken, saçın parlaklık kazanmasını sağlar. Saçların beslenmesi ve hasarların iyileştirilmesi için gerekli temel proteinleri içerir.

 

Düzenli olarak Hindistan cevizi yağı ile saçınıza masaj yapmak, kuru kafa derisine ve kepeğe karşı koruma sağlar. Ayrıca bitlerin ve bit yumurtalarının saçlarda tutunmasını zorlaştırır.

 

 

Saç maskesi veya kremi

Kuru, hasar görmüş veya rengini açmak istediğiniz saçlar için Hindistan cevizi yağı en iyi arkadaşınız olmalı. Hindistan cevizi yağını bir kabın içine koyun ve saçlarınızı bunun içinde ovun. Elinizle sürterek Hindistan cevizi yağını eritin ve saçınızı bir havlu ile sarın. Bu saçınızın sıcak kalmasını ve yağın absorbe olarak saçın daha iyi açılmasını sağlayacaktır. Bu işlemi banyodan 1 saat önce yapın ve saçınızı yıkayın.

 

 

Nemlendirme

Hindistan cevizi yağı en iyi nemlendiricilerdendir. Diğer yağlar deri yüzeyinde kalarak, yağlı hissetmenize neden olurlar. Hindistan cevizi molekülleri deri içine işleyerek yağlılık hissini ortadan kaldırır ve derinlemesine nemlendirir. Pürüzsüz ve ipeksi bir cilde sahip olmanızı sağlayan Hindistan cevizi yağı, masaj yağı olarak da kullanılır.

 

 

Güneşten Koruma

Hindistan cevizi yağı, cilt kanserine neden olabilecek güneşin ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar.

 

 

Siyah Noktalar

Hindistan cevizi yağı, güneş lekelerinin ve siyah noktaların zamanla renginin açılmasına yardımcı olur. Göz çevrenizde koyuluklar varsa Hindistan cevizi yağı sürmeyi deneyin. Bu göz bölgesini nemlendirerek zamanla koyu rengin açılmasını sağlar.

 

 

Kuru ciltleri yumuşatma

Hindistan cevizi yağı kuru ve çatlak ciltlerde mucize yaratır. Eğer dirsek ve topuklarınızda çatlaklar varsa bir hafta boyunca Hindistan cevizi yağı sürün. Farkı göreceksiniz.

 

 

Makyaj temizleyici

Pahalı makyaj temizleme malzemelerine bir sürü para ödemeyin. Bir pamuğa biraz Hindistan cevizi yağı dökün ve ovarak makyajınızı temizleyin.

 

 

Dudak kremi

Hindistan cevizi yağı, pürüzsüz ve yumuşak dudaklar sağlamak için harika bir dudak kremidir. Çatlamış dudaklar için şifa kaynağıdır. Doğal olduğu için dudaklarınızı yalamanızda da bir sakınca olmaz. Tabi Hindistan cevizi yağına alerjiniz yoksa.

 

 

Diş macunu

Hindistan cevizi yağı, anti bakteriyel özelliklere sahiptir ve diş etine masaj yaparken, çürükleri önler. Hindistan cevizi yağını kabartma tozu ile kombine ettiğinizde beyaz ve çürüksüz dişlere sahip olabilirsiniz.

 

 

Doğal deodorant

Cildiniz üzerinde yaşayan bakteriler kötü kokulara neden olabilir. Hindistan cevizi yağının anti bakteriyel özelliği doğal deodorant görevi görür.

 

 

Beyin fonksiyonlarını geliştirme

Hindistan cevizi yağı, karaciğer tarafından parçalanır ve beyin için enerji kaynağı olan ketonlara dönüştürülür. Hindistan cevizi yağı keton üretimini artırarak, epilepsi Alzheimer gibi beyin bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur.

 

 

Bağışıklık

Hindistan cevizi yağı; anti-fungal,anti bakteriyel ve anti-viral özelliklere sahip anti-mikrobiyal lipitler, laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asit içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

 

Sindirim

Hindistan cevizi yağı yemeklerde de kullanılır ve sindirim sistemini iyileştirmeye yardımcı olur. İrritabl bağırsak sendromu gibi sindirim sorunlarını önler. İçeriğindeki mevcut doymuş yağ, anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir ve hazımsızlığa neden olan bakteri, parazit ve mantarlarla mücadele eder.

 

 

Enfeksiyonlar

Harici olarak uygulandığında Hindistan cevizi yağı, uygulandığı bölgede toz, hava, mantar, bakteri ve virüslere karşı koruma sağlayan kimyasal bir tabaka oluşturur. Morluklar gibi hasarlı dokuların iyileşme sürecini hızlandırır.

 

Araştırmalara göre Hindistan cevizi yağı gribe neden olan virüsler, herpes, hepatit, kızamık, sars virüsleri ile; ülser, boğaz enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, bel soğukluğuna neden olan bakterileri öldürür.

 

 

Karaciğer

Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli trigliseridler ve yağlı asitler, karaciğere ulaştığında, bu organın iş yükünü hafifletir ve aynı zamanda yağ birikimini önleyerek enerjiye dönüştürülmesini sağlar.

 

 

HDL kolesterolü yükseltme

Hindistan cevizi yağının bazı kişilerde kolesterol seviyelerini yükselttiği görülmüştür. En güçlü etkiyi HDL yani iyi kolesterolün artışında göstermiştir.

 

 

İnflamasyonu azaltma

Hindistan cevizi yağı güçlü anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Bu nedenle böcek sokması, ağrı, kaşıntı gibi durumları hafifletmeye yardımcı olur.

 

 

Artrit belirtilerini hafifletme

Artrit durumlarında ağrı ve eklem hareketsizliğine bağlı iltihaplanma görülür. Hindistan cevizi yağında bulunan polifenoller, artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

 

 

Stresi Azaltma

Antioksidan içeriğinden dolayı yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir ve stresle mücadeleye yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı ile yapılan nazik bir masaj zihinsel yorgunluğun ortadan kaldırılmasını sağlar.

 

 

 

Hindistan Cevizi Yağının Zayıflatma Özelliği

 

Hindistan cevizi yağı sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak, metabolizma hızını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca enerji verir. Hindistan cevizi yağını kilo vermek için kullanacaklar; bir bitki çayının içine 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı koyup eriterek, yemeklerden önce içmeliler.

 

 

Hindistan cevizi yağı yüksek oranda orta zincirli trigliseritler içerir ve bu yağ asitleri metabolizmayı hızlandırır

Hindistan cevizi yağı diğer yağlardan farklıdır. Çoğu yağlar ve gıdalar uzun zincirli yağ asitleri içerirken, Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asitlerinden oluşur. Orta zincirli yağ asitleri, uzun zincirli yağ asitlerinden daha farklı metabolize olur ve diğer yağlar gibi vücutta saklanmazlar.

 

 

Hindistan cevizi yağı metabolizmanızı hızlandırarak daha kolay kalori yakmanızı sağlar

Yediğiniz gıdalar vücudunuzdaki hormonal ve metabolik olaylar üzerinde etkilidir. Bazı gıdaların sindirimi diğerlerine göre daha fazla enerji gerektirir ki bu da fazladan kalori yakmak anlamına gelir. İşte Hindistan cevizi yağının da önemli bir özelliği termojenik gıda olmasıdır.

 

Diğer yağlarla aynı kaloriye sahip olmasına rağmen, yakmak için daha fazla enerji harcanması gerekir. Bu nedenle zeytinyağı veya tereyağı ile Hindistan cevizinin bir kalorisi aynı değildir.

 

 

Hindistan cevizi yağı iştah azaltır

Hindistan cevizi yağının termojenik yani yağ yakıcı olma özelliğine sahip olduğunu söyledik. Bununla birlikte doygunluk hissi sağlayarak otomatik olarak iştahınızı azaltıyor. Yapılan bir çalışmada Hindistan cevizi yağı tüketenlerin gün içinde 256 kalori daha az aldıkları tespit edildi. Kahvaltıda Hindistan cevizi yağı tüketenler öğle yemeklerinde önemli ölçüde az yeme eğilimine sahip oluyorlar.

 

 

Hindistan cevizi yağı özellikle karın bölgesindeki yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur

Hindistan cevizi yağı metabolizma hızlandırır, iştah azaltır ve bu sayede uzun vadede kilo vermenize yardımcı olur. Bunu destekleyen birçok çalışma var.

 

Bir çalışmada Hindistan cevizi ve soya yağı verilen iki gruptan, Hindistan cevizi yağı tüketenlerin bel ve karın çevresinin daha fazla inceldiği tespit edildi. Özellikle obez erkeklerde abdominal incelme daha belirgin hale geldi.

 

Abdominal yani karın yağları, özellikle kronik hastalıkları tetikler. Diyetinize Hindistan cevizi yağı ekleyerek karın yağlarınızı azaltabilirsiniz.

 

 

Hindistan cevizi yağının yağ olduğunu unutmayın

Yağlar gram başına 9 kalori içerir ve Hindistan cevizi yağı istisna değildir. O yüzden fazla tüketmek kilo kaybettirmez, kilo aldırır. Günde en fazla 2 yemek kaşığı tüketmek gerekir.

 

 

 

Hindistan Cevizi Yağı Bileşimi

 

Doymuş yağ asitleri: Hindistan cevizi yağının % 90’ı doymuş yağlardan oluşur. Bu yağların çoğunu vücudun iyi özümsemesini sağlayacak orta zincirli trigliseridler oluşturur.

 

Laurik asit:Virüs ve hastalıklara karşı koruma sağlar.

 

Kaprik asit:Güçlü bir antimikrobiyal madde olan kaprik asit, monokaprin haline dönüşerek, diğer bakterilerin salgıladığı bazı enzimler ile reaksiyona girer.

 

Kaprilik asit,kaproik asit ve miristik asit:Anti-mikrobiyal ve ant-ifungal özelliklere sahiptir.

 

Doymamış yağ asitleri:Linoleik asit – çoklu doymamış yağ, Oleik asit – tekli doymamış yağ

 

Polifenoller:Fenolik asit olarak da bilinen galik asit içerir.Bu polifenoller Hindistan cevizi yağına kokusunu ve tadını verir.

 

Yağlı asit türevleri:Betain, etanolamid, etoksilatlı, yağlı esterler, yağlı polisorbatlar, monogliseritler ve polyol esterleri.

 

Yağlı alkollerin türevleri: Yağ klorürler, yağlı alkol sülfat ve yağ alkol eter sülfat

 

Vitamin ve mineraller: E vitamini, K vitamini ile demir minerali içerir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: