Hindistan Cevizi Yağı Zayıflatır mı? Nasıl Zayıflatır?

Hindistan cevizi yağı zayıflamak için kullanılır mı?

Hindistan cevizi yağı; cilt bakımı, saç bakımı, sindirim ve bağışıklık enfeksiyonlarının iyileştirilmesi gibi birçok soruna çare olabilecek bir yağ türüdür.

ABD ve İngiltere gibi ülkelerde Hindistan cevizi tarlaları bulunmakta ve bu ülkelerde Hindistan cevizi yağı etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Diğer dünya ülkelerinde de bu yağın mucizeleri keşfedilmekte ve giderek popülerlik kazanmaktadır.

Hindistan cevizi yağı, diğer yağlara göre kilo kaybı konusunda en dost canlısı yağdır. Metabolizma üzerinde güçlü etkileri olan yağ asitlerinin eşsiz kombinasyonunu içerir. Bazı çalışmalara göre diyetinize sadece bu yağı eklemek bile yağ yakmanızı sağlar-özellikle zor eriyen karın bölgesi yağları-

Yazıda ülkemizde az tercih edilen bir yağ çeşidi olan “hindistan cevizi yağı zayıflamak için nasıl kullanılır?” sorusunun cevabını bulacaksınız.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Zayıflatır?

Hindistan cevizi yağı sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca enerji verir.

Hindistan cevizi yağını zayıflamak için kullanacaklar; bir bitki çayının içine bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı koyup eriterek, yemeklerden önce içmeliler.

hindistan cevizi yağı kilo verme

Orta zincirli doymuş yağ asitleri içerir

Diğer yağlar uzun zincirli yağ asitleri içerirken, hindistan cevizi yağı orta zincirli doymuş yağ asitleri (MCFA’lar) içerir. MCFA’lar, uzun zincirli kuzenlerinden farklı şekilde metabolize edilir.

Sindirim sisteminde başlarlar ve karaciğere yönlendirilirler. Karaciğerden bu asitler daha sonra keton cisimlerine dönüştürülecek veya enerji için tüketilecektir. Keton cisimleri, beyne, kaslara ve böbreklere enerji sağlayan suda çözünür moleküllerdir.

MCFA’ların bir başka yararı da kan şekerini sabit tutmaya yardımcı olmalarıdır.

Böylece, kan şekerinin yüksek ve düşük seviyelerini önlemeye yardımcı olurlar, aksi takdirde tatlı, tuzlu ve sağlıksız yiyecekler için iştah artar.

Göbek yağını yakmaya yardımcı olur

Fazla kilo taşımak rahatsız edici bir durumdur ve sağlığımız için de tehlikeli olabilir (özellikle alt karın yağı).

Orta bölümde (viseral yağ) bulunan yağ bağırsaklarımızda, midemizde ve organlarımızda birikebilir. Bu yağ kanserle bağlantılıdır. Abdominal obezite tehlikeli olabilir.

Kontrol edilmezse, bu obezite şekli gelecekte daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Göbek yağından kurtulmak zordur. Hindistan cevizi yağı bu konuda yardımcı olabilir. Araştırmalar, hindistan cevizi yağının özellikle kadınlarda abdominal obezite üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, 40 kadına (tümü 20 ila 40 yaş arası) 12 hafta boyunca her gün hem hindistan cevizi hem de soya fasulyesi yağı takviyesi verildi.

Tüm katılımcılar ayrıca günlük egzersiz rutini ve düşük kalorili bir diyet uyguladılar. Denemenin sonunda, her iki grup da kilo vermişti, ancak sadece kadın katılımcılar göbek yağlarını azalttı.

Başka bir çalışma, hindistan cevizi yağı takviyeleri tüketen grupların bel çevresinde önemli bir günlük düşüş bildirdi.

Hindistan cevizi yağı enerjiyi artırdığı için, aynı zamanda kas kütlesi oluşturmak isteyen sporcular için de favori bir yağdır.

Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur

Sağlıklı yağlar tüketmek, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olabilir.

Uzun zincirli yağ asitlerinin vücutta enerjiye dönüşmesi zordur. Bunun yerine vücut bu asitleri yağ olarak depolamayı seçecektir. Ancak uzun zincirli yağların aksine, MCFA’lar vücudun yağı okside etmesine yardımcı olur.

MCFA’lar tüketildikten sonra derhal enerji olarak kullanılır (keton dönüşümü yoluyla).

Bir çalışma, günde bir ya da iki yemek kaşığı MCFA tüketen katılımcıların günde ortalama 120 ekstra kalori yaktığını ortaya koydu. Bu sonuçlar, % 5’lik (haftada 840 ekstra kalori) artan bir enerji harcaması gösterdi.

Bu harcama, MCFA’ların metabolizmayı hızlandırması ve vücudun dinlenirken bile daha fazla yağ ve kalori yakmasına izin vermesi nedeniyle oluşur.

Hindistan cevizi yağı ayrıca sindirime yardımcı olabilir ve vücudun yağda çözünen vitaminleri emmesine yardımcı olabilir, bu da temel vitamin ve minerallerin daha iyi emilimine yol açar.

İştahı bastırır

Kilo kaybı, vücut tükettiğinden daha fazla kalori harcadığında gerçekleşir.

Hindistan cevizi yağı iştahı azaltarak kiloyu yönetmeye yardımcı olur. Doygunluğu artırır. Başka bir deyişle, daha uzun süre tok hissettirir. Vücudumuz ne kadar doluysa, o kadar az kalori alırız.

Kan şekerini kontrol eder

Vücudumuzun çalışması için enerjiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle, sağlıklı ve aktif bir vücut için kalori alımı çok önemlidir.

Kan şekerimiz düştüğünde, doğrudan şekerli içecekler veya atıştırmalıklar almaya yönelebiliriz. Şeker, enerjiye dönüşen ve hızlı bir destek sağlayan bir karbonhidrat sınıfıdır.

Şeker, hızlı şekilde enerji verir ancak kan şekerine de zarar verir ve gereksiz ani artışlara neden olur. Araştırmalar, şekerli atıştırmalıklar şeklinde enerjiye ulaşan katılımcıların, bir saatlik tüketimden sonra artan yorgunluk, azalmış enerji ve daha yüksek gerginlik oranları bildirdiklerini göstermektedir.

Hindistan cevizi yağındaki MCFA’lar enerjiye dönüştürülür. Şekerden farklı olarak, hindistan cevizi yağı insülini bozmadan enerji artışı sağlar.

Yemeklerden önce hindistan cevizi yağı tüketmek, yemeğin glisemik etkisini azaltır, bu da kan şekerinin yükselmesini ve düşmesini önlemeye yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağında bulunan yağlar karbonhidratlardan daha yavaş sindirilir. Böylece kan şekeri seviyesini bozmaz.

Hormonları dengelemeye yardımcı olur

Genel olarak, hormonlarımız vücut ağırlığının korunmasında hayati bir rol oynar. Vücutta dolaylı veya doğrudan kiloya bağlı birçok hormon vardır.

Obezite sorunu hormonal dengesizlikten kaynaklanabilir. Hindistan cevizi yağı, enerjiyi artıran, stresi azaltan, sindirimi iyileştiren ve fazla yağın yakılmasını sağlayan, hormonal üretime yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bazı araştırmalara göre, obezite ile bağışıklık sistemi arasında ortak bir ilişki var. Vücudun antijenlere tepkisini, sitokinin üretimini azaltabilir.

Hindistan cevizi yağı, antimikrobiyal ajan özelliklerinden oluşan laurik asit içerir bu nedenle vücudumuzdan gelen zararlı patojenleri hafifletir ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı Seçimi 

Tüm yağlar aynı değildir. Bu nedenle kilo vermek için doğru yağ türünü seçmek önemlidir.

Hindistan cevizi yağı ısıya dayanıklıdır. Ekstraksiyondan kaynaklanan kimyasal kalıntılardan kaçınmak için yüksek kaliteli, markalı bir yağ satın almak daha iyidir. % 100 organik saf hindistan cevizi yağı seçin.

Bu konuda sızma hindistan cevizi yağı sağlıklı bir seçim olacaktır. Kilo vermek için günde 2 yemek kaşığı sızma hindistan cevizi yağı tüketin. 1 yemek kaşığı yemekten önce, 1 yemek kaşığı yemekten sonra.

Bir başka yöntem ise sızma hindistan cevizi yağını limon suyu ile tüketmektir. Öncelikle bir bardak sıcak suyun üzerine 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyin. Bir çay kaşığı hindistan cevizi de ekleyip iyice karıştırın. Sabahları aç karnına bu suyu için.

Hindistan cevizi yağının yağ olduğunu unutmayın

Bu yağı ölçülü olarak kullandığınız ve hindistan cevizi alerjiniz olmadığı sürece, herhangi bir yan etki yaşamazsınız.

Araştırmalar, hindistan cevizi yağının diğer ilaçların ve kanser tedavilerinin yan etkilerini bastırabildiğini göstermektedir.

Hindistan cevizi alerjisinin semptomları arasında solunum reaksiyonları (nefes almada güçlük, nefes darlığı ve hırıltı gibi) bulunur. Diğer semptomlar kurdeşen ve baş dönmesini içerir ancak bu semptomlar nadir görülür.

Yağlar gram başına 9 kalori içerir ve hindistan cevizi yağı istisna değildir. O yüzden fazla tüketmek kilo kaybettirmez, kilo aldırır. Günde en fazla 2 yemek kaşığı tüketmek yeterlidir.

Sonuç olarak;

Hindistan cevizi yağı ve zayıflama arasında sıkı bir ilişki vardır. Dikkatli tüketildiği sürece hindistan cevizi yağı zayıflamaya yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ