Hindistan Cevizi Yağının Cilde ve Saça Faydaları | diyetz

  Hindistan Cevizi Yağının Cilde ve Saça Faydaları

   

  Hindistan cevizi yağı, sağlıklı bir yağ çeşididir. LDL kolesterol seviyesinin düşürülmesinden, beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesine kadar, birçok fayda sağlar.

  Sağlık faydalarının yanında hindistan cevizi yağının cilde ve saça da faydaları vardır. Araştırmalar da bunu desteklemektedir. Yazıda, “hindistan cevizi yağı ciltte nasıl kullanılır”, “hindistan cevizi yağı cilt bakımı için iyi midir?”, “saç için hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır?” sorularının cevaplarını bulacaksınız.

  Hindistan Cevizi Yağı Cilde Yararları

   

   

  Zararlı mikroorganizmaları öldürür

  Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri, zararlı mikroorganizmalara karşı korunmaya yardımcı olabilecek anti-mikrobiyal özellikler içerir.

  Hindistan cevizi yağı akne, selülit, folikülit ve atlet ayağı gibi cilt enfeksiyonlarına bakteri veya mantarların neden olmasından dolayı bu tür cilt sorunlarında özellikle etkilidir.

  Hindistan cevizi yağı cilde uygulama, bu mikroorganizmaların büyümesini önler. Nedeni ise yağ asitlerinin yaklaşık % 50’sini oluşturan ve zararlı mikroorganizmalarla savaşabilen laurik asit içeriğidir.

  Bir çalışma, 30 farklı yağ asidi türünün 20 farklı bakteri türüne karşı anti-bakteriyel özelliklerini test etti. Laurik asitin bakterilerin büyümesini engellemede en etkilisi olduğu bulundu.

  Bir başka test tüpü çalışması, laurik asidin inflamatuar sivilin gelişimine yol açan bir bakteri türü olan Propionibacterium acnes’i öldürebileceğini gösterdi.

  Ayrıca, kaprik asit, daha az oranda olmasına rağmen, hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan başka bir orta zincirli yağ asitidir. Laurik asit gibi, kaprik asidin güçlü anti-mikrobiyal özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir.

  Bir test tüpü çalışması hem laurik hem de kaprik asidin bakteri türlerini etkin bir şekilde öldürdüğünü göstermiştir. 

  Bir başka test tüpü çalışması, kaprik asitin mantar önleyici etkilerini belirtmiş ve bazı mantar türlerinin büyümesini engelleyebildiğini göstermiştir.

   

   

  İnflamasyonu azaltır

  Kronik inflamasyon, sedef hastalığı, kontakt dermatit ve egzama da dahil olmak üzere cilt hastalıklarının önemli bir nedenidir. Hindistan cevizi yağı, anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı cilde uygulandığında iltihaplanmayı azaltır ve birçok cilt sorununa çözüm olabilir.

   

   

  hindistan cevizi yağı güzellik

   

   

  Akne tedavisine yardımcı olur

  Akne, inflamatuar bir durumdur ve onu tedavi etmek için kullanılan birçok ilaç, iltihaplanmayı azaltmayı hedefler. Hindistan cevizi yağındaki bileşenler de iltihabın azalmasına yardımcı olur, dolayısıyla akne tedavisinde de etkilidir.

  Ayrıca, bu yağdaki orta zincirli yağ asitlerinin anti-bakteriyel özellikleri sivilcenin azalmasına da yardımcı olur. Birçok çalışma, hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin neredeyse yarısını oluşturan laurik asidin akne ile bağlantılı bakteri türlerini öldürdüğünü göstermiştir.

  En iyi sonucu almak için, hindistancevizi yağı sivilcenin bulunduğu bölgelerde cilde doğrudan uygulanmalıdır.

   

   

  Kuru cildi nemlendirir

  Akne ve iltihap üzerindeki etkilerine ek olarak, Hindistan cevizi yağı yüze ve cilde uygulandığında bu bölgelerin nemli kalmasına yardımcı olur. Ayrıca bir cilt rahatsızlığı olan egzama tedavisinde de etkilidir.

  Cildi nemli tutmak, bakterileri uzaklaştırmak, yara iyileşmesini teşvik etmek ve cildin bütünlüğünü korumak için Hindistan cevizi yağı bir bariyer olarak işlev görür.

   

   

  Yaraların iyileşmesine yardım eder

  Çeşitli çalışmalar hindistan cevizi yağını cilde kullananların yara iyileşmesi gösterdiğini belirtmiştir. Yara iyileşmesini sağlamanın yanı sıra, anti-mikrobiyal özellikleri de iyileşme sürecini zorlaştırabilen en önemli risk faktörlerinden biri olan enfeksiyonu önler.

   

   

  Hindistan Cevizi Yağı Cilde Zararları

  Araştırmalar, hindistan cevizi yağı cilt faydalarını destekliyor olsa da, cilde uygulamak herkes için doğru olmayabilir. Örneğin, yağlı cilde sahip olanların, gözeneklerini tıkayabilir ve siyah noktalara neden olabilir.

  Çoğu durumda olduğu gibi, deneme yanılma, hindistan cevizi yağının sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için en iyi yaklaşımdır. Ayrıca, hassas cildiniz varsa, az miktarda kullanın veya tahrişe veya tıkanmış gözeneklere neden olmadığından emin olmak için yalnızca küçük bir cilt bölümüne uygulamayı deneyin.

   

   

  Hindistan Cevizi Yağı Cilt Bakımı için Nasıl Kullanılır?

  Hindistan cevizi yağı güzellik için toksik bileşenli ürünlere karşılık tamamen doğaldır. Hindistan cevizi yağı cilt için nasıl kullanılır?

   

   

  Vücut Yağı

  Ev yapımı vücut yağı için hindistan cevizi yağı, shea yağı ve jojoba yağını karıştırın ve banyodan sonra vücudunuza sürün. Bu şekilde cilt gözenekleri açılır ve vücuttaki nem kaybı önlenir.

   

   

  Nemlendirici

  Hindistan cevizi yağı kremi en iyi nemlendiricilerdendir. Diğer yağlar deri yüzeyinde kalarak, yağlı hissine neden olur. Pürüzsüz ve ipeksi bir cilde sahip olmanızı sağlayan Hindistan cevizi yağını, masaj yağı olarak da kullanabilirsiniz. 

  Ölü cilt hücrelerinden kurtulmak ve pürüzsüz bir cilt için hindistancevizi yağını hindistan cevizi şekeriyle karıştırın. 

   

   

  Losyon

  Kuru ciltler için hindistan cevizi yağı en iyi ilaçlardan biridir. Hindistan cevizi yağını ısıtıp ellerinize sürün ve sonra vücut losyonu olarak kullanın.

  Hindistan cevizi yağı cilt lekeleri için de etkilidir. Bu şekilde vücuttaki lekelerin bulunduğu bölgelere de uygulayabilirsiniz.

   

   

  Detoks Banyosu

  İyi bir detoks banyosu, vücudun ve zihnin gevşemesini sağlarken toksinleri atmanın da harika bir yoludur. Sıcak bir banyoya ¼ fincan hindistancevizi yağı ¼ fincan Epsom tuzu ekleyerek, bir detoks banyosu yapabilirsiniz. Birkaç damla esansiyel yağ da ekleyebilirsiniz.

   

   

  Güneşten Koruma

  Hindistan cevizi yağı, cilt kanserine neden olabilecek güneşin ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar.

   

   

  Siyah Noktalar

  Hindistan cevizi yağı, güneş lekelerinin ve siyah noktaların zamanla renginin açılmasına yardımcı olur. Göz çevrenizde koyuluklar varsa Hindistan cevizi yağı sürmeyi deneyin. Bu göz bölgesini nemlendirerek zamanla koyu rengin açılmasını sağlar.

   

   

  Kuru ciltleri yumuşatma

  Hindistan cevizi yağı kuru ve çatlak ciltlerde mucize yaratır. Eğer dirsek ve topuklarınızda çatlaklar varsa bir hafta boyunca Hindistan cevizi yağı sürün. Farkı göreceksiniz.

   

   

  Makyaj temizleyici

  Pahalı makyaj temizleme malzemelerine bir sürü para ödemeyin. Bir pamuğa biraz Hindistan cevizi yağı dökün ve ovarak makyajınızı temizleyin. Hindistan cevizi yağı cilt temizliği için en ideal malzemedir.

   

   

  Dudak kremi

  Hindistan cevizi yağı dudak kremi olarak kullanılabilir. Çatlamış dudaklar için şifa kaynağıdır. Doğal olduğu için dudaklarınızı yalamanızda da bir sakınca olmaz. Tabi Hindistan cevizi yağına alerjiniz yoksa.

   

   

  Doğal deodorant

  Cildiniz üzerinde yaşayan bakteriler kötü kokulara neden olabilir. Hindistan cevizi yağının anti bakteriyel özelliği doğal deodorant görevi görür.

   

   

  Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydası ve Kullanımı

  Hindistan cevizi yağı saç için kullanılan doğal bir üründür.

  Genellikle protein kaybını azaltmak ve sağlıklı görünmesini sağlamak için hindistan cevizi yağının saça en iyi yağ olduğu söylenir. Bunu kanıtlayan çalışmalar da mevcut.

  Bir çalışma, yıkamadan önce veya sonra saça hindistan cevizi, ayçiçeği veya mineral yağ uygulamasının etkilerini incelemiştir. Hangi yağın en iyi olduğunu görmek için araştırmacılar, bu işlemlerin her birinden sonra kaybedilen protein miktarını ölçtüler.

  Hindistan cevizi yağı saça etkisi olarak, saçların yıkanmasından önce veya sonra tatbik edildiğinde hem mineral hem de ayçiçeği yağlarına göre protein kaybını önlemede daha iyi olduğunu bulmuşlardır.

  Hindistan cevizi yağının kimyasal yapısının, saçı koruma kabiliyetini etkilediği düşünülmektedir. Bu yağ ağırlıklı olarak laurik asit adı verilen orta zincirli bir yağ asidinden yapılır. Bu hindistan cevizi yağına uzun, düz bir yapı kazandırır, bu da saç tellerince daha kolay emilir.

  Ayçiçek yağı çoğunlukla daha hacimli bir yapıya sahip olan linoleik asit içerir, bu yüzden saç tarafından kolayca emilmez.

   

   

  hindistan cevizi yağı saç döker mi

   

   

  Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Uzatma

  Herkes uzun, şık ve parlak saçlar ister. Saç şekillendirme ürünleri hava ve çevresel kirleticiler saçlarımıza zarar verir. Saçlar yıprandıkça uzaması zorlaşır.

  Hindistan cevizi yağı saçlarınızı sağlıklı şekilde uzatmanıza yardımcı olur:

  – Saçınızı nemlendirir ve kırılmaları azaltır.

  – Saçınızı protein kaybından ve ıslakken zarar görmekten korur.

  – Saçınızı rüzgar, güneş ve duman gibi çevresel zararlardan korur.

   

   

  Hindistan Cevizi Yağı Saçta Ne İşe Yarar?

  Hindistan cevizi yağı kullanımı saçta başka avantajlar da sağlar.

   

  Bitlerin önlenmesi

  Küçük bir çalışma, bir spreydeki anason ile birleştiğinde hindistan cevizi yağının baş biti tedavisinde kimyasal permetrinden% 40 daha etkili olduğunu göstermiştir.

   

  Güneşten korunma

  UV filtreleri saçınızın güneşten zarar görmesini önler. Bazı araştırmalar hindistan cevizi yağının güneşten korunma faktörünün 8 olduğunu göstermiştir, bu nedenle saçı korumada faydalıdır.

   

  Kepek tedavisi

  Kepek, kafa derisinde mantar veya mayanın fazla büyümesinden kaynaklanır. Hindistan cevizi yağı kepekle mücadelede etkilidir çünkü antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

   

  Hindistan cevizi yağı saç döker mi?

  Aksine Hindistan cevizi yağı saç dökülmesine neden olabilecek saç tellerinin hasarını en aza indirerek dökülmeyi önler.

   

   

  Hindistan Cevizi Yağı Saça Zararları

  Hindistan cevizi yağı saça kullananlar için güvenlidir. Ancak çok fazla kullanmak saç ve saç derisinde yağ birikmesine neden olur. Bu, özellikle çok ince saçlı kişilerde, saçları yağlı ve mat hale getirebilir.

  Bunu önlemek için, sadece küçük bir miktar ile kullanmaya başlayın ve hindistan cevizi yağını saçınızın orta kısımdan uçlarına kadar ovalayarak uygulayın.

  Çok ince saçlı insanlar, kafa derisine tamamen hindistancevizi yağı koymaktan kaçınmalıdır.

   

   

  hindistan cevizi yağı saç kullanımı

   

   

  Hindistan Cevizi Yağı Saç Kullanımı

  Saçların sağlığını korumak için hindistan cevizi yağı saç uygulamaları şöyledir;

   

  Hindistan cevizi yağı saç kremi

  Saçınızı normal şekilde şampuanlayın ve ardından hindistan cevizi yağını, ortasından uçlarına kadar saçınıza sürün.

   

  Hindistan cevizi yağı bakım

  Saçınızı şampuanladıktan ve bakımını yaptıktan sonra, fırçalarken koruyabilmek için saçınıza biraz hindistan cevizi yağı sürün.

   

  Hindistan cevizi yağı saç maskesi

  Saçınıza hindistan cevizi yağı sürün ve yıkamadan önce birkaç saat (hatta gece boyunca) bekletin.

   

  Yıkama öncesi saç koruyucusu

  Yıkamadan önce saçınıza hindistan cevizi yağı sürün.

   

  Kafa derisi tedavisi olarak

  Yatmadan önce, kafa derinize bir miktar Hindistan cevizi yağı ile masaj yapın. Gece boyunca bırakın ve sabah şampuanla yıkayın.

   

  Bu teknikleri güzel, sağlıklı ve parlak saçlar için saç tipinize bağlı olarak düzenli veya arada bir kullanabilirsiniz.

  İhtiyacınız olan Hindistan cevizi yağı miktarı saçınızın uzunluğuna ve türüne bağlı olacaktır. En iyi uygulama şekli, ihtiyaç duyacağınızı düşündüğünüz en küçük miktarla başlamak ve oradan kademeli olarak artırmaktır.

  Kısa veya çok ince saçlarınız varsa, bir çay kaşığı kadar küçük bir miktara ihtiyacınız olabilir. Ancak, uzun, kalın saçlı insanlar iki yemek kaşığına kadar kullanabilir.

  Birçok farklı Hindistan cevizi yağı türü vardır. Bunlardan rafine edilmiş olanları yemeklerde kullanılır. Cilt ve saç için saf yani rafine edilmemiş olanı daha uygundur.

   

   Sonuç olarak;

  İltihaplanmayı azaltmak, cildi nemli tutmak ve yaraları iyileştirmek gibi hindistan cevizi yağı cilde faydaları vardır.

  Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri, akne tedavisine yardımcı olan ve cildi zararlı bakterilere karşı koruyabilen anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir.

  Hindistan cevizi yağı saç için de mükemmel bir nemlendirici üründür. Saçı yıkamadan önce ve sonra, zarar görmemesi, parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamak için kullanılabilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ