Hindistan Cevizi Unu Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Besin Değeri

   

  Hindistan cevizi unu, düşük karbonhidrat oranına sahiptir ve buğday unu için glutensiz bir alternatiftir.

  Etkileyici besin profiline sahip olmakla birlikte, kan şekerinin dengelenmesi, sindirim ve kalp sağlığının iyileştirilmesi ve kilo kaybı gibi birçok fayda sağlar.

  Bu yazıda, “hindistan cevizi unu ne işe yarar”, “hindistan cevizi unu sağlıklı mı”, “hindistan cevizi unu kullanımı”, “hindistan cevizi unu yapımı” ile ilgili bilgiler verilecektir.

  Hindistan cevizi unu nedir?

  Bu un, kurutulmuş ve öğütülmüş hindistan cevizinden yapılır. İlk kez Hindistan cevizi sütünün bir yan ürünü olarak üretilen Filipinler’de ortaya çıkmıştır.

   

  hindistan cevizi unu yapımı

   

  Hindistan cevizi unu besin değeri

  Sağlıklı yağlar dahil olmak üzere çeşitli besinler sunar. 1/4 bardak (30 gram) hindistan cevizi unu kalorisi ve besin içeriği şöyledir:

   

  Kalori: 120

  Karbonhidrat: 18 gram

  Şeker: 6 gram

  Lif: 10 gram

  Protein: 6 gram

  Yağ: 4 gram

  Demir: Günlük değerin % 20’si (DV)

   

   

  Hindistan cevizi unu faydaları

   

   

  Glutensizdir

  Hindistan cevizi unu glutensizdir, çölyak hastalığı, buğday alerjisi veya çölyak dışı gluten duyarlılığı gibi belirli rahatsızlıkları olan kişiler için bir seçenektir. Aynı zamanda doğal olarak tahıl içermez.

   

   

  Kan şekerini dengeler

  Hindistan cevizi unu, kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilecek liflerle doludur. 30 gramlık porsiyon, lif için DV’nin % 40’ını sağlar, bu miktar tam buğday unundan 3, beyaz undan 10 kat daha fazladır.

  Lif bakımından zengin yiyecekler, şekerin kan dolaşımına girme hızını yavaşlatarak, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

   

   

  Sindirime faydalıdır

  Hindistan cevizi ununun yüksek lif içeriği sindirime de faydalıdır. Lifinin çoğu çözünmez liftir, bu da dışkıya hacim kazandırır ve kabızlık olasılığını azaltarak bağırsaklardaki yiyeceklerin yumuşak bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Ek olarak, bağırsaklardaki faydalı bakterileri besleyen az miktarda çözünür lif de içerir.

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Hindistan cevizi unu kalp sağlığına da faydalıdır. Araştırmalar, günde 15–25 gram hindistan cevizi lifi tüketmenin, toplam kan kolesterol seviyelerini % 11, LDL (kötü) kolesterolü % 9 ve kan trigliseridi % 22’ye kadar azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Dahası, hindistan cevizi unu, atar damarlardaki plak birikmesinden sorumlu bakterileri öldürmeye yardımcı olduğu düşünülen bir tür yağ yani laurik asit sağlar. Bu plak kalp hastalığı ile ilişkilidir.

   

  İlginizi Çekebilir  Zeytin Kaç Kalori? Zeytinin Faydaları ve Besin Değeri

   

  Hindistan cevizi unu zayıflatır mı?

  Hindistan cevizi unu, kilo vermeye yardımcıdır çünkü hem açlığı hem de iştahı azaltan iki besin maddesi olan lif ve protein sağlar.

  Ek olarak, bu un yağ olarak depolanma olasılığı daha düşük olan MCT’ler içerir, bunlar doğrudan karaciğerimize giderler, enerji üretiminde kullanılırlar.

   

   

  Zararlı virüs ve bakterileri öldürür

  Hindistan cevizi unu laurik asit bakımından zengindir ve bu, bazı enfeksiyonlarla savaşabilecek bir tür yağdır. Yutulduğunda laurik asit, monolaurin olarak bilinen bir bileşik oluşturur.

  Test tüpü araştırması, laurik asit ve monolaurinin zararlı virüsleri, bakterileri ve mantarları öldürebileceğini göstermektedir.

  Örneğin, bu bileşikler, Staphylococcus aureus bakterileri ve Candida albicans mayasının neden olduğu enfeksiyonlara karşı özellikle etkilidir.

   

   

  Hindistan cevizi unu nasıl kullanır?

  Hem tatlı hem de tuzlu olan çeşitli tariflerde kullanılabilir. Ekmek, krep, kurabiye, kek veya diğer unlu mamulleri yaparken diğer unların yerine kullanabilirsiniz.

  Hindistan cevizi ununun diğer unlardan daha fazla sıvı emebileceğini unutmayın. Bu nedenle bire bir değişim olarak kullanılamaz.

  En iyi sonucu elde etmek için 120 gram çok amaçlı unu 30 gram hindistan cevizi unu ile karıştırarak kullanın. Diğer unlardan daha yoğundur ve kolay bağlanmaz. Bu nedenle başka unlarla karıştırmalı veya 1 yumurta eklemelisiniz.

   

   

  Hindistan cevizi unu nasıl yapılır?

  Kendiniz evde hindistan cevizi unu yapabilirsiniz.

   

   

  Hindistan cevizi unu tarifi

  – Hindistan cevizini dört saat suda bekletin.

  – Blender yardımıyla bunu pürüzsüz olana kadar çekin.

  – Bir tülbetin içine Hindistan cevizi su karışımını koyun ve sıkın.

  – Tülbentten süzerek elde ettiğiniz sıvı Hindistan cevizi sütüdür. Bunu başka tariflerde kullanmak üzere buzdolabında saklayabilirsiniz.

  – Fırın kağıdı serdiğiniz fırın tepsisine tülbentin içindeki Hindistan cevizini serin. Kuruyana kadar pişirin.

  – Fırından çıkarıp tekrar blenderden geçirin.

   

  Sonuç olarak;

  Hindistan cevizi unu glutensiz bir undur sadece hindistan cevizinden yapılır. Lif ve MCT’ler açısından zengin olan bu ürün, kan şekerini dengelemeyi sağlar, kalp ve sindirim sağlığına faydalıdır.

  Ayrıca kilo vermeye yardımcı olur ve bazı enfeksiyonlarla savaşır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ