Hindistan Cevizi Suyu Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Hindistan cevizi suyu inanılmaz derecede ferahlatıcı bir içecektir. Elektrolitler ve diğer temel besinlerle doludur.

Kavurucu yaz sıcaklarında susuzluğu gidermekle kalmaz, sağlık için de çok faydalıdır. Kalp sağlığını geliştirmekten, akne tedavisine kadar, pek çok yararı vardır. 

“Hindistan cevizi suyu neye yarar, nasıl kullanılır”, “hindistan cevizi suyu kaç kalori”, “hindistan cevizi suyu zayıflatır mı”, “hindistan cevizi suyunun faydaları nelerdir?” İşte soruların cevapları…

Hindistan Cevizi Suyu Neye Faydalı?

Hindistan cevizi suyu, önemli şekerler, vitaminler, mineraller, amino asitler ve fitohormonlardan oluşur. Ayrıca vücudun antioksidan sistemini güçlendiren inorganik iyonlar içerir.

Hindistan cevizi suyu miyokard enfarktüsüne veya kalp krizine karşı koruma sağlar. Düzenli olarak içilmesi, hipertansiyonu hafifletebilir. 

Sitokininler (fitohormonlar) hindistan cevizi suyunun önemli bileşenleridir. Daha fazla araştırma yapılmasına rağmen, bunlar kanser tedavisinde umut vadetmektedir.

Hindistan cevizi suyu en popüler kullanılan sporcu içeceğidir. 

Dünya Sağlık Örgütü, özellikle akut ishal vakalarında, dehidrasyonun tedavisi için bu içeceği önermektedir.

Hindistan Cevizi Suyu Besin Değeri

Hindistan cevizi suyu, olgunlaşmamış yeşil bir hindistan cevizinin ortasında bulunan meyve suyudur. Meyveyi beslemeye yardımcı olur.

Hindistan cevizi olgunlaştıkça, meyve suyunun bir kısmı sıvı halde kalır, geri kalanı ise hindistan cevizi eti olarak bilinen katı beyaz ete dönüşür.

Hindistan cevizi suyu meyvede doğal olarak oluşur ve % 94 su ve çok az yağ içerir.

Rendelenmiş hindistan cevizi etine, su ekleyerek yapılan hindistan cevizi sütü ile karıştırılmamalıdır. Hindistan cevizi sütü yaklaşık % 50 su içerir ve hindistan cevizi yağı bakımından çok yüksektir.

Hindistan cevizinin tamamen olgunlaşması 10-12 ay sürer. Hindistan cevizi suyu tipik olarak 6-7 aylık yeşil hindistan cevizinden gelir, ancak olgun meyvelerde de bulunur.

Ortalama bir yeşil hindistan cevizi yaklaşık 0.5-1 bardak hindistan cevizi suyu sağlar.

Bir bardak hindistan cevizi suyu kalori olarak (240 ml) 46 kalorinin yanı sıra aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

Karbonhidrat: 9 gram

Lif: 3 gram

Protein: 2 gram

C Vitamini: RDI’nın % 10’u

Magnezyum: RDI’nın % 15’i

Manganez: RDI’nın % 17’si

Potasyum: RDI’nın % 17’si

Sodyum: RDI’nın % 11’i

Kalsiyum: RDI’nın % 6’sı

Hindistan Cevizi Suyunun Yararları Nelerdir?

Egzersiz performansını artırır

Hindistan cevizi suyunda bulunan elektrolitler vücut için önemlidir. Diğer içeceklerden daha fazla elektrolit içerir.

Hindistan cevizi suyu, elektrolit içerikli sporcu içeceklerine benzer nemlendirici etkiler sunar. Egzersiz performansı üzerindeki etkileri de sporcu içeceklerine benzerdir.

Ancak, hindistan cevizi suyu doğal bir potasyum kaynağı olduğundan, ilave şeker ve tatlandırıcı içermediğinden, bu içeceklere daha sağlıklı bir alternatiftir.

Kalp sağlığını geliştirir

Sıçan çalışmaları, hindistan cevizi suyu içmenin, kan kolesterol düzeylerini düşürebildiğini göstermektedir. Toplam kolesterol seviyesindeki artışla savaşır. Aynı zamanda, iyi kolesterol (HDL) seviyelerini korur.

Taze hindistan cevizi suyu hipertansiyonu da iyi gelir. Bunu, antioksidan durumu ve insülin duyarlılığını artırarak başarır.

Sindirim sağlığını geliştirir

Hindistan cevizi suyundaki yüksek lif, müshil etkisi sağlar ve doğal bir diüretiktir.

İshali tedavi etmede de etkilidir. Demir, kalsiyum, magnezyum ve manganez içerir ve kanla aynı elektrolitik dengeye sahiptir. Bir ishal döneminden sonra bir saat içinde bu suyu tüketmek faydalıdır.

Kan şekeri seviyesini düşürebilir

Hindistan cevizi suyu, antidiyabetik özellikleri ile bilinen bir bileşik olan L-arginin içerir. L-arginin, çalışmalarda diyabetik sıçanlarda kan şekeri seviyesini düşürmüştür.

Diyabet sırasında yaygın bir durum olan oksidatif stresle mücadele eder. Ayrıca seviyesi yükseldiğinde diyabet riskini artıran, hemoglobin A1c seviyelerini düşürebilir.

Böbrek taşlarının çözülmesine yardımcı olur

Çalışmalarda, hindistan cevizi suyu içmek, fazla potasyum, sitrat ve kloru vücuttan atmaya yardımcı oldu. Bu böbrek taşı riskini azaltır.

Bir çalışmaya göre böbrek dokusunda kristal birikmesini de engellemiştir. Ayrıca idrardaki kristal sayısını azaltarak, böbreklerde oksidatif stresi önledi ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirdi.

Hindistan cevizi suyu böbrek taşlarını ortadan kaldırmanın yanı sıra, mesane enfeksiyonlarını da iyileştirir. Bu, antibakteriyel özelliklerinin sonucudur.

Kemikleri güçlendirir

Hindistan cevizi suyu iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu nedenle kemik sağlığını geliştirir.

Akne tedavisine yardımcı olur

Hindistan cevizi suyu, içinde bulunan laurik asit sayesinde antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikler sivilce tedavisine yardımcı olur.

Laurik asidin inflamatuar akneyi destekleyen bakteriler olan P. acnes’e karşı en güçlü bakterisidal aktiviteyi sergilediği bulunmuştur.

Sedef hastalığının tedavisine yardımcı olur

Hindistan cevizi suyu ile sedef hastalığı arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Ancak bu içecek, sedef hastalığı gibi sorunlara karşı cildi savunmasız hale getiren dehidrasyonu önler.

Hindistan Cevizi Suyu Ne Kadar Tüketilmeli?

Hindistan cevizi suyunun aşırı alınması ciddi hiperkalemiye (potasyum toksisitesi) neden olabilir. Yaklaşık 226 gram hindistan cevizi suyu ortalama 600 mg potasyum içerir. Potasyum için önerilen günlük alım 2600 mg ila 3400 mg’dır.

Tek bir hindistan cevizinden elde edilen su yaklaşık 206 gramdır. Bu, ortalama büyüklükte bir taze hindistan cevizi suyunun içilmesinin yaklaşık 515 mg ila 600 mg potasyum sağlayacağı anlamına gelir.

Kronik böbrek hastalığı veya diyabeti olanlar, çok dikkatli olmalıdır. Doktora danıştıktan sonra her iki günde bir taze hindistan cevizi suyu içilebilir.

Hindistan cevizi suyu için günlük üst sınır hakkında yeterli veri yoktur. Fakat her şeyin fazlası zarardır.

Hindistan Cevizi Suyunun Zararları

Hiperkalemiye neden olabilir

Hindistan cevizi suyunun aşırı alınması hiperkalemiye neden olabilir. Bu nedenle fazla içmemek gerekir.

Böbrek sorunlarına neden olabilir

Faydalarında da belirtildiği gibi hindistan cevizi suyu böbrek taşlarının tedavisine yardımcı olabilir. Ancak kronik böbrek hastalığı olan bireyler, yüksek potasyum düzeyleri nedeniyle bu içecekten uzak durmalıdır.

Tansiyonu çok az düşürebilir

Hindistan cevizi suyu kan basıncını düşürür. Bu nedenle, zaten kan basıncını düşürmek için ilaç kullanıyorsanız, seviyeleri çok fazla düşürme olasılığı vardır. Doktora danışmadan içmeyin.

Ameliyat sırasında kan basıncı kontrolünü etkileyebilir

Yukarıda belirtilen nedenden dolayı, hindistan cevizi suyu ameliyat sırasında kan basıncı kontrolüne müdahale edebilir. Bu, kan basıncının ameliyatta oynayacağı bir rol olduğu için önemlidir.

Planlı bir ameliyattan en az iki hafta önce bu içeceği tüketmekten kaçının. Ayrıca aldığınız tansiyon ilaçları varsa, bu konuda doktorunuzla konuşun.

hindistan cevizi sütü ve yağı

Hindistan Cevizi Suyu ve Hindistan Cevizi Sütü Arasındaki Fark

Hindistan cevizi meyvesi % 38 kabuk, % 10 su ve % 52 hindistan cevizi etinden oluşur.

Hem hindistan cevizi suyu hem de hindistan cevizi sütü, meyvenin endosperm dokusu adı verilen yenilebilir kısmından gelir.

Ancak, ikisi de hindistan cevizinin farklı yan ürünleridir.

Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu, doğrudan yeşil hindistan cevizinden içilebilen tatlı, yarı saydam bir sıvıdır. Meyvenin içinde doğal olarak bulunur ve sıvı endosperm olarak adlandırılır.

Yeşil hindistan cevizi olgunlaşmaya başladığında, hindistan cevizi suyu, katı endosperm olarak bilinen hindistan cevizi eti oluşturmak için sertleşmeye başlar.

Olgunlaşma süreci tüm hindistan cevizi boşluğunu etle doldurmaz, olgun hindistan cevizi içinde hala bir miktar hindistan cevizi suyu bulunur. Sağlıklı ve serinletici bir içecektir.

Hindistan cevizi sütü

Suyun aksine, hindistan cevizi sütü işlenmiş hindistan cevizinin yan ürünüdür.

Olgun, kahverengi hindistan cevizi eti rendelenerek ve sıcak suda pişirilerek yapılır. Karışım daha sonra katı kalıntıları gidermek için süzülür. Süt yapmak için kullanılan su miktarı, kıvamının kalın veya ince olmasını belirler.

İnce hindistan cevizi sütü çoğunlukla inek sütü yerine kullanılır. Buna karşılık, kalın hindistan cevizi sütü genellikle birçok Hint ve Güneydoğu Asya yemeklerinde soslar veya geleneksel tarifler için koyulaştırıcı olarak kullanılır.

Farklı besin profilleri

İki ayrı hindistan cevizi içeceği olan hindistan cevizi suyu ve sütünün farklı besin profilleri vardır. İşte 1 bardak (240 mL) hindistan cevizi suyu ve sütünün karşılaştırılması:

Hindistan cevizi suyu Hindistan cevizi sütü
Kalori 46 552
Karbonhidrat 9 gram 13 gram
Şeker 6 gram 8 gram
Yağ 0,5 gram 57 gram
Protein 2 gram 5.5 gram
Potasyum Günlük Değerin % 17’si (DV) DV’nin % 18’i
Magnezyum DV’nin % 15’i DV’nin % 22’si
Manganez DV’nin % 17’si DV’nin % 110’u
Sodyum DV’nin % 11’i DV’nin % 1’i
C vitamini DV’nin % 10’u DV’nin % 11’i
Folat DV’nin % 2’si DV’nin % 10’u

Gördüğünüz gibi, kalori içeriğinden başlayarak aralarında önemli farklılıklar var. Hindistan cevizi suyu düşük kalorili bir içecekken, Hindistan cevizi sütü yüksek kalorilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ