Hindistan Cevizi Sütü Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Hindistan cevizi sütü, inek sütüne alternatif olarak ortaya çıkmıştır. 

Güneydoğu Asya’da bol miktarda yetişen hindistan cevizi, lezzetli tadı ve sağlığa sayısız faydası ile tanınır. Hindistan cevizi sütünün, çok çeşitli sağlık yararları nedeniyle dünyadaki en sağlıklı gıdalardan biri olduğu düşünülmektedir.

Yazıda “hindistan cevizi sütü nedir”, “hindistan cevizi sütü faydaları”, “hindistan cevizi sütü nasıl yapılır” konularında bilgi verilecektir.

Hindistan Cevizi Sütü Nedir?

Bu süt, hindistan cevizi ağacının meyvesi olan olgun kahverengi hindistan cevizinin beyaz kısmından yapılır. Sütün kalın kıvamı ve zengin, kremsi bir dokusu vardır.

Tayland ve diğer Güneydoğu Asya mutfaklarında daha çok tercih edilir. Hawaii, Hindistan ve bazı Güney Amerika ve Karayip ülkelerinde de popülerdir.

Hindistan cevizi sütü, doğal olarak olgunlaşmamış yeşil hindistan cevizinde bulunan hindistan cevizi suyu ile karıştırılmamalıdır.

Hindistan cevizi suyundan farklı olarak, sütü doğal şekilde meydana gelmez. Bunun yerine, katı hindistan cevizi eti yaklaşık % 50 su ile karıştırılarak, hindistan cevizi sütü yapılır.

Buna karşılık, hindistan cevizi suyu yaklaşık % 94 sudur. Sütüne göre, çok daha az yağ ve çok daha az besin içerir.

hindistan cevizi sütü saça faydaları

Hindistan Cevizi Sütü Yapımı

Hindistan cevizi sütü tarifi, kıvama göre kalın veya ince olarak sınıflandırılır ve buna göre yapılır.

Kalın: Katı hindistan cevizi eti ince bir şekilde rendelenir veya kaynatılır veya su içinde kaynatılır. Karışım daha sonra kalın hindistan cevizi sütü üretmek için tülbentten geçirilir.

İnce: Kalın sütü yaptıktan sonra, tülbentte kalan rendelenmiş hindistan cevizi parçaları suya karıştırılır. Süzme işlemi daha sonra ince süt üretmek için tekrarlanır.

Geleneksel mutfaklarda, tatlılarda ve kalın soslarda kalın hindistan cevizi sütü kullanılır. İnce sütler çorbalarda ve ince soslarda kullanılır.

hindistan cevizi sütü nasıl yapılır

Hindistan Cevizi Sütü Besin Değeri

Hindistan cevizi sütü kalorisi yüksek bir besindir. Kalorilerinin yaklaşık % 93’ü orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) olarak bilinen doymuş yağlar da dahil olmak üzere yağdan gelir.

Süt ayrıca bazı vitamin ve minerallerin kaynağıdır. Bir fincan (240 gram) hindistan cevizi sütü şunları içerir:

Kalori: 552

Yağ: 57 gram

Protein: 5 gram

Karbonhidrat: 13 gram

Lif: 5 gram

C Vitamini: RDI’nın % 11’i

Folat: RDI’nın % 10’u

Demir: RDI’nın % 22’si

Magnezyum: RDI’nın % 22’si

Potasyum: RDI’nın % 18’i

Bakır: RDI’nın% 32’si

Manganez: RDI’nın % 110’u

Selenyum: RDI’nın % 21’i

Hindistan Cevizi Sütünün Yararları Nelerdir?

Kilo ve metabolizma üzerine etkileri

Bu sütün içindeki MCT yağlarının kilo verme, vücut kompozisyonu ve metabolizmaya faydalı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Laurik asit Hindistan cevizi yağının yaklaşık % 50’sini oluşturur. Zincir uzunluğu ve metabolik etkileri ikisinin arasında olduğu için hem uzun zincirli bir yağ asidi hem de bir orta zincirli yağ asidi olarak sınıflandırılabilir.

 Ancak hindistan cevizi yağı da % 12 gerçek orta zincirli yağ asitleri içerir – kaprik asit ve kaprilik asit.

Uzun zincirli yağların aksine, MCT’ler sindirim sisteminden doğrudan karaciğere giderler, burada enerji veya keton üretimi için kullanılırlar. Yağ olarak depolanma olasılığı daha azdır.

Araştırma ayrıca MCT’lerin diğer yağlara kıyasla iştahı azaltmaya ve kalori alımını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Küçük bir çalışmada, kahvaltıda 20 gram MCT yağı tüketen kilolu erkekler, kahvaltıda mısır tüketenlere göre, öğle yemeğinde 272 daha az kalori yediler. MCT’ler kalori harcamasını ve yağ yakımını geçici olarak arttırabilir.

Kolesterol ve kalp sağlığı üzerindeki etkileri

Hindistan cevizi sütünün doymuş yağ oranı çok yüksek olduğundan, kalp için sağlıklı bir yağ olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Çok az araştırmada hindistan cevizi sütünü özel olarak incelenmiş ancak bir çalışma normal veya yüksek kolesterol seviyelerine sahip insanlara faydalı olabileceğini belirlemiştir.

Hindistan cevizi sütü zayıflama

Hindistan cevizi, yağ yaktığı ve tokluk sağladığı bilinen ve sonunda aşırı yemeyi önleyen orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) içerir. Yani hindistan cevizi, uzun sürede zayıflamaya yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bu süt, iyi miktarda C vitamini içerir, bu da bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olan bir besin maddesidir. Bu nedenle, sütün düzenli olarak tüketilmesi, enfeksiyonları önlemeye, soğuk algınlığı ve öksürük ile savaşmaya yardımcı olur.

Sindirimi geliştirir ve kabızlığı hafifletir

Hindistan cevizi sütü besinleri bağırsak boyunca hareket ettirmeye yardımcı olan gerekli elektrolitleri ve iyi yağları sağlayan çok çeşitli vitaminler ve mineraller içerir.

Kemikleri güçlendirir

Hindistan cevizi sütünün yararlarından biri, sağlıklı ve güçlü kemiklerin korunmasına yardımcı olan iyi miktarda kalsiyum ve fosfor sağlamasıdır.

Alzheimer hastalığını önler

Bu sütün orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) içerdiğini zaten biliyoruz. Bu MCT’ler karaciğer tarafından kolayca emilir ve ketonlara dönüştürülür.

Ketonlar, beyin için alternatif bir enerji kaynağı olarak tanımlanır ve Alzheimer hastalığı olan kişiler için çok yararlı olduğu bilinmektedir.

Anemiyi önler

Besin eksikliğinden kaynaklanan en yaygın hastalıklardan biri olan anemi, vücuttaki demir eksikliğidir. Bu, düzenli olarak hindistan cevizi sütü içerek yenilebilir.

Sinir hücrelerini yatıştırır

Hindistan cevizi sütü, sinirleri yatıştırdığı ve kas krampları ve gerginliği rahatlattığı bilinen, magnezyum minerali içerir.

Ülseri önler

Mide ülserinden muzdaripseniz, bu sütü içmek ülserin tamamen azaltılmasını ve önlenmesini sağlar. Ülsere neden olan bakterilerle savaşan anti-ülser ve antibakteriyel özellikler içerir.

Prostat bezinin sağlığını teşvik eder

Hindistan cevizi sütü, birçok vitamin ve mineralin kaynağıdır. Bu besinler arasında prostat bezinin sağlığını korumaya ve prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olan bir element olan çinko bulunur.

Prostat bezi, yumuşak dokularında zaten yüksek miktarda çinko içerir ancak düzenli olarak hindistan cevizi sütü içmek vücuttaki çinko seviyelerinin yenilenmesini sağlar.

Hindistan Cevizi Sütü Cilde Faydaları

Cilt için son derece sağlıklı bir süttür. Düzenli kullanıldığında cilt için şu faydalara sahiptir;

Cildi nemlendirir

Hindistan cevizi sütünün cilde uygulanması, sadece nemlendirmekten daha fazlasını yapar. Kuruluk, kaşıntı, şişlik ve kızarıklık için etkilidir, cildi rahatlatır ve sağlıklı, parlak olmasını sağlar.

Güneş yanıklarını tedavi eder

Bu sütün, güneş yanıklarına uygulanması, anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı deriyi etkili bir şekilde iyileştirir. Sütün içindeki yağlar, ciltte ağrı, kızarıklık ve şişmeyi azaltır.

Geceleri yatmadan önce, etkilenen bölgeye ince bir Hindistan cevizi sütü katmanı sürün ve en iyi sonuç için sabahları durulayın.

Erken yaşlanmayı önler

Bu süt, cildin esnekliğini korumaya yardımcı olan C vitamini ve bakır içerir. 6-7 adet soyulmuş badem ile karıştırılmış birkaç damla hindistan cevizi sütü yapın ve bunu yaklaşık 15 dakika boyunca yüz maskesi olarak uygulayın.

Soğuk su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada 2-3 kez kullanmak, cilt sağlığını iyileştirecek ve yaşlanma belirtilerini önemli ölçüde azaltacaktır.

Cilt hastalıklarını tedavi eder

Bu sütün cilt üzerine uygulanması, aknenin azaltılmasına ve önlenmesine yardımcı olabilir. Sütün anti-mikrobiyal özellikleri, cilt gözeneklerinin tıkanmasını önler.

Makyaj temizleyici

Cildinizde pahalı makyaj çıkarıcılar kullanmak yerine bu sütle makyajınızı temizlemeyi deneyin. 2 ölçü zeytinyağı ve 1 ölçü hindistan cevizi sütü karıştırın ve cildinize bir pamuk topu ile hafifçe sürün.

Cildi soyar

Hindistan cevizi sütü, cildi pul pul dökmenin en iyi ve en doğal yollarından biridir.

Hindistan cevizi sütü ile yulaf ezmesi tozu macunu yapabilir ve en iyi sonuçları elde etmek için haftada bir ila iki kez yüzünüzde ovalayarak kullanabilirsiniz.

saç düzleştirmek için doğal yöntemler

Hindistan Cevizi Sütü Saça Faydaları

Saçın sağlıklı uzamasını sağlar

Hindistan cevizi sütü, saç foliküllerini besleyen ve saç gelişimini hızlandıran çok çeşitli temel besin maddeleri içerir.

Yapmanız gereken tek şey bu süt ile saçınıza masaj yapmak ve şampuanlamadan önce yaklaşık 20 ila 30 dakika bekletmektir.

Kuru, hasarlı saçları besler

Hindistan cevizi sütü cilde nem sağladığı gibi, saçlarda da benzer etkisi vardır.

Kuru ve hasar görmüş saçlar üzerinde düzenli olarak kullanıldığında, parlaklığını yeniden kazandırmaya yardımcı olur. Ayrıca, kafa derisi üzerinde kaşıntı ve kepeği tedavi eder.

Doğal saç kremi

Bu süt, yumuşak, kalın ve uzun saçlar için saç kremi olarak kullanılabilir.  Saçınıza biraz Hindistan cevizi sütü sürün ve dolaşmış saçlarınızı açmak için tarayın. Saçınıza hacim kazandırmak için de kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Sütü Zararları

Hindistan cevizine alerjiniz olmadıkça, sütün olumsuz etkileri yoktur. Ağaç fıstığı ve yer fıstığı alerjileriyle karşılaştırıldığında hindistan cevizi alerjisi daha azdır.

Ancak, bazı sindirim bozukluğu uzmanları, FODMAP’lere karşı hassas olan kişilerin, bir seferde içilen hindistan cevizi sütünü 120 ml ile sınırlamalarını önermektedir.

Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Kullanılır?

Bu süt besleyici olmasına rağmen, kalorisi yüksektir. Yiyeceklere eklerken veya yemek tariflerinde kullanırken bunu aklınızda bulundurun. Hindistan cevizi sütü kullanımı ile ilgili;

– Kahvenize birkaç yemek kaşığı (30-60 ml) ilave edin.

– Smoothie yapmak için yarım bardak (120 ml) ekleyin.

– Çilek veya dilimlenmiş papaya üzerine az miktarda dökün.

– Yulaf ezmesi veya diğer pişmiş tahıllara birkaç yemek kaşığı (30-60 ml) ekleyin.

Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Seçilir?

İşte en iyi sütünü seçmek için birkaç ipucu:

Etiketi okuyun

Mümkün olduğunda, sadece hindistan cevizi ve su içeren bir ürün seçin.

BPA içermeyen kutuları seçin

BPA içermeyen kutular kullanan şirketlerden satın alın.

Kartonları kullanın

Kartonlardaki şekersiz süt genellikle konserve seçeneklerinden daha az yağ ve daha az kalori içerir.

Hafif olanları alın

Daha düşük kalorili bir seçenek için, hafif konserve hindistan cevizi sütü seçin. Daha incedir ve 1/2 bardak (120 ml) başına yaklaşık 125 kalori içerir.

Kendiniz hazırlayın

En taze, en sağlıklı hindistan cevizi sütü için, 4 fincan sıcak suyla 1.5–2 bardak (355–470 ml) şekersiz rendelenmiş hindistan cevizini karıştırın ve sonra bir tülbentten süzün.

Evde Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Yapılır?

Bu lezzetli sütü yapmak yaklaşık 10 dakika sürer. İnek sütü yerine kullanılabilir.

Malzemeler

  • 4 su bardağı su
  • 1 1/2 bardak şekersiz rendelenmiş hindistan cevizi

Nasıl yapılır?

– Suyu ısıtın ama kaynamadığından emin olun.

– Hindistan cevizini bir karıştırıcıda karıştırın.

– Su ekleyin ve karışım kıvamlı ve kremsi hale gelene kadar birkaç dakika karıştırın.

– Sıvıyı elde etmek için karışımı süzgeçten süzün. Kalan sıvıyı almak için kalan posayı bir tülbent bezi veya ince bir havluyla sıkabilirsiniz.

– Toplanan sıvı hindistan cevizi sütüdür.

– Hemen için veya bir süre buzdolabında saklayın. 

Sonuç olarak;

Hindistan cevizi sütü, yaygın olarak kullanılan lezzetli, besleyici ve çok yönlü bir besindir. Evde de kolayca yapılabilir.

Manganez ve bakır gibi önemli besinlerle doludur. Bu süt alternatifi lezzetli içeceği farklı tariflerinizde kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ