Hindiba Kahvesi Nedir, Faydaları Nelerdir? | diyetz

Hindiba Kahvesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

 • 1.379 kez görüntülendi.

 

Hindiba kahvesi iki yüz yılı aşkın süredir kullanılmaktadır ancak son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Bu sıcak içecek, kahve gibi bir tada sahiptir ancak kahve çekirdekleri yerine kavrulmuş hindiba kökünden yapılır.

 

Kafein alımını azaltmaya çalışan kişiler arasında popülerdir ve inflamasyonun azalması, kan şekeri kontrolü ve sindirim sağlığının geliştirilmesi gibi çeşitli sağlık yararları sunar.

 

Fakat hindiba kahvesi olumsuz yan etkilere de neden olabilir.

 

Bu yazı, “hindiba kahvesi nedir”, “hindiba kahvesi faydaları”, “hindiba kahvesi ne işe yarar” konularında bilgi vermektedir.

 

 

Hindiba Kahvesi Nedir?

Hindiba kahvesi, hindiba bitkisinin köklerini kullanarak kavrulmuş, öğütülmüş ve kahve benzeri bir içecek haline getirilmiştir.

 

Hindiba, karanfil ailesinden çiçekli bir bitkidir ve sert, tüylü gövdesi, açık mor çiçekleri ve salatalarda yaygın olarak kullanılan yaprakları vardır.

 

Kahve benzeri bir tada sahiptir ancak genellikle biraz odunsu ve çatlak olarak tanımlanan bir tadı olduğunu söyleyenler de var. Lezzetini tamamlamak için ya kendi başına ya da kahve ile karıştırılarak tüketilir.

 

Her ne kadar hindiba kahvesinin tarihi tamamen net değilse de, 1800’lü yıllarda Fransa’da kullanılmaya başlandığı düşünülüyor.

 

Kahveye alternatif olması için insanlar, hindiba köklerini kahvelerine karıştırdılar. Yıllar sonra “İç Savaş” sırasında New Orleans’da, Birlik limanlarından birinin kapatılmasından sonra şehrin kahvesi kesildiğinde popüler hale geldi.

 

Günümüzde, hindiba kahvesi dünyanın birçok yerinde bulunabilir ve genellikle kahveye kafeinsiz bir alternatif olarak kullanılır.

 

hindiba kahvesi faydaları

 

Hindiba Kahvesi Faydaları

 

 

İlginizi Çekebilir  Omega-3 Balık Yağının  Zihinsel Sağlığa Etkileri

Hindiba kökü bazı besleyici maddeler içerir

Hindiba kökü, hindiba kahvesinde birincil bileşendir. Bunu yapmak için, çiğ hindiba kökü kıyılır, kavrulur ve kahve içine katılır.

 

Miktarlar değişse de genellikle 1 fincan (235 mililitre) suya yaklaşık 2 yemek kaşığı (yaklaşık 11 gram) öğütülmüş hindiba kökü kullanılması önerilir.

 

Çiğ hindiba kökü (60 gram) aşağıdaki besin maddelerini içerir:

 

 • Kalori: 44
 • Protein: 0.8 gram
 • Karbonhidrat: 10.5 gram
 • Yağ: 0,1 gram
 • Lif: 0.9 gram
 • Manganez: RDI’nin % 7’si
 • B6 vitamini: RDI’nin % 7’si
 • Potasyum: RDI’nin % 5’i
 • C vitamini: RDI’nin % 5’i
 • Fosfor: RDI’nin % 4’ü
 • Folat: RDI’nin % 3’ü

 

Hindiba kökü inulin diye adlandırılan, kilo kaybına ve bağırsak sağlığına katkıda bulunan bir prebiyotik lif kaynağıdır. Ayrıca manganez ve B6 vitamini gibi beyin sağlığına katkıda bulunan iki besin içerir.

 

Unutmayın ki hindiba kahvesinde bulunan bu besin maddelerinin miktarı oldukça düşüktür, çünkü hindiba kökü sadece küçük miktarda kahvenin içerisinde bulunur.

 

 

Sindirim için sağlıklıdır

Hindiba kökü, sindirim sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek iyi bir lif kaynağıdır. Sağlık ve hastalık üzerinde güçlü bir etkisi olduğu düşünülen bağırsak mikrobiyotası da sağlığının geliştirilmesine yardımcı olabilir.

 

Bunun nedeni, hindibanın, bağırsaktaki faydalı bakterilerin büyümesini teşvik eden bir prebiyotik tür olan inulin lifi içeriyor olmasıdır.

 

Çeşitli çalışmalar, inulin ile desteklenmenin, kolondaki bazı sağlıklı bakteri türlerinin konsantrasyonunu artırabileceğini göstermiştir.

 

Araştırmalar aynı zamanda hindibanın bağırsak işlevini iyileştirmesine ve kabızlığı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

Yakın tarihli bir çalışmada, inulin ile kabızlık takviyesi alan 44 kişi incelendi. Bir plaseboya kıyasla dışkı sıklığını ve yumuşaklığını arttırdığı bulundu.

 

Başka bir çalışmada, hindiba tüketen 25 yaşlı katılımcıda defekasyon zorluğu azaldı.

 

İlginizi Çekebilir  Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları

 

Hindiba kahvesi kan şekerinin düşürülmesini sağlar

Hindiba kökü, insan ve hayvan çalışmalarında kan şekeri düzeylerinin yönetilmesine yardımcı olduğu gösterilen bir tür lif olan inulin içerir.

 

Yakın tarihli bir çalışmada şeker hastası diyabetik sıçanlarda inulin kullanılmıştır. Karbonhidratların metabolize olma şeklini geliştirerek kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğu bulunmuştur.

 

Her ne kadar hindibadaki inulinin kan şekerine etkileri üzerine yapılan araştırmalar sınırlı olsa da, bazı çalışmalar inulinin kan şekeri ve insülin direnci üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir.

 

İnsülin, şekeri kandaki kaslara ve dokulara taşıyan ve yakıt olarak kullanabilen hormondur. İnsülin direnci, uzun süre yüksek insülin seviyesiyle ortaya çıkarsa, bu hormonun etkinliği azalabilir ve yüksek kan şekerine yol açabilir.

 

Küçük bir çalışmada, inulin, prediyabetli 40 kişide insülin direncini azalttı. Bir başka çalışmada günde 10 gram inülin takviyesi, şeker hastası 49 kadında açlık kan şekeri düzeylerini yaklaşık % 8,5 düşürmeye yardımcı oldu.

 

Bununla birlikte, çoğu araştırma hindiba yerine inülin üzerinde yoğunlaşmıştır. Hindiba kahvesinin kendisinin kan şekeri üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olur

İnflamasyon normal bir bağışıklık sistemi yanıtı olmasına rağmen, kronik inflamasyonun kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi durumlara katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

 

Bazı hayvan çalışmaları, hindiba kökünün anti-inflamatuar özelliklere sahip olabileceğini bulmuştur. Bir hayvan araştırmasında, hindiba kökünün çeşitli inflamasyon belirteçlerini azalttığı tespit edildi.

 

Bir başka çalışmada, domuz yavrularının kuru hindiba kökü ile beslenmesinin, inflamasyon seviyelerini azalttığı da gösterildi.

 

 

Hindiba kahvesi doğal olarak kafeinsizdir

Hindiba kahvesinin faydalarından biri, kafein alımını azaltmasıdır. Normal kahve kavrulmuş, öğütülmüş ve kahve içine konan kahve çekirdeklerinden yapılır.

 

İlginizi Çekebilir  Tarçın Elması (Graviola) Sağlık Faydaları ve Kullanımı

Tipik bir fincan kahve yaklaşık 95 miligram kafein içerir, ancak bu birkaç faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

 

Yüksek miktarda kafein tüketilmesi bulantı, anksiyete, kalp çarpıntısı, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi yan etkilere neden olabilir.

 

Öte yandan, hindiba kökü doğal olarak kafein içermez. Bu nedenle, hindiba kahvesi, kafein alımını azaltmak isteyenler için mükemmel bir kahve yedeğidir.

 

Hindiba kahvesi kullananlar, tamamen kafeinsiz bir içecek için sıcak suya hindiba kökü eklerken, bazıları daha düşük bir kafeinli içecek istedikleri için az miktarda normal kahveyle karıştırır.

 

 

Hindiba kahvesi yan etkileri

Hindiba kahvesi çeşitli sağlık yararlarıyla ilişkilidir ancak herkes için uygun değildir. Bazı insanlarda alerjik bir reaksiyon başlatarak ağızda ağrı, şişme ve karıncalanma gibi belirtilere neden olabilir.

 

Ayrıca, yaban mersini veya huş ağacı polenine karşı alerjisi olan insanlar, olumsuz yan etkileri nedeniyle hindiba kahvesini tüketmemelidir.

 

Bu kahveyi tükettikten sonra herhangi bir olumsuzluk belirtisi görürseniz derhal kullanmayı bırakın ve doktora danışın.

 

Ayrıca, hindiba düşük riski ve menstrüel kanamayı tetiklediği için hindiba  kahvesi hamile kadınlar için önerilmez.

 

Son olarak, emziren kadınlar için hindiba kökünün güvenliği üzerine yapılan araştırmalar sınırlıdır. Olumsuz belirtileri önlemek için tüketmeden önce doktorunuza danışın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ