Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir? | diyetz

Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

 

 

Hibiskus çayı, hibiskus bitkisinin çiçeklerinin kaynar suda demlenmesiyle yapılır.

 

Kızılcık benzeri bir lezzeti olan bu çayı, hem sıcak hem de soğuk içebilirsiniz.

 

Yerine ve iklimine göre değişen yüzlerce çeşitten fazla hibiskus türü vardır ancak çay yapmak için en çok kullanılan”Hibiscus sabdariffa” dır.

 

Araştırma, hibiskus çayı içmenin sağlık faydalarıyla bağlantılı olarak, kan basıncını düşürebileceğini, bakterilerle mücadele edebileceğini ve hatta kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteren bir dizi sağlık faydasını ortaya çıkardı.

 

Bu yazı, hibiskus çayının faydalarından bahsetmektedir.

 

 

 

Antioksidan içerir

 

Antioksidanlar, hücrelerinize zarar veren serbest radikaller olarak bilinen bileşiklere karşı yardımcı moleküllerdir.

 

Hibiskus çayı güçlü antioksidanlar bakımından zengindir ve bu nedenle serbest radikallerin birikmesine bağlı hasar ve hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

 

Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, hibiskus özütü, antioksidan enzim sayısını arttırdı ve serbest radikallerin zararlı etkilerini % 92’ye kadar azalttı.

 

Bir başka sıçan çalışmasında benzer bulgular vardı, bu da yapraklar gibi çekici bitki bölümlerinin güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu gösteriyor.

 

 

 

 

Düşük Kan Basıncı Sağlar

 

Hibiskus çayının en etkileyici ve en iyi bilinen faydalarından birisi kan basıncını düşürmesidir.

 

Zamanla yüksek tansiyon kalbe fazladan baskı uygulayarak zayıflamasına neden olabilir. Yüksek tansiyon, artmış kalp hastalığı riski ile de ilişkilidir.

 

Çeşitli araştırmalar, yüksek kaliteli çayların hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürebileceğini bulmuştur.

 

Bir çalışmada, yüksek tansiyonlu 65 kişiye hibiskus çayı veya plasebo verildi. Altı hafta sonra, hibiskus çayı içenler plaseboya kıyasla sistolik kan basıncında belirgin bir düşüş yaşadılar.

 

Benzer şekilde, beş çalışmanın 2015 yılında yapılan bir incelemesi, yüksek kaliteli çayların hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını sırasıyla ortalama 7.58 mmHg ve 3.53 mmHg azalttığını ortaya koydu.

 

İlginizi Çekebilir  Östrojen İçeren Besinler Nelerdir? Östrojen Salınımını Artıran Gıdalar

Hibiskus çayı, kan basıncını düşürmeye yardımcı olmak için güvenli ve doğal bir yol olsa da, ilaçla etkileşime girebileceğinden, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir diüretik tip olan hidroklorotiyazid kullananlar için önerilmez.

 

 

 

Yağ seviyelerini düşürür

 

Bazı çalışmalarda, kan basıncının düşürülmesinin yanı sıra, yüksek kaliteli çayların kalp rahatsızlığı için başka bir risk faktörü olan kan yağ seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabileceği bulunmuştur.

 

Bir çalışmada, diyabetli 60 kişiye ya hibiskus çayı ya da siyah çay verildi. Bir ay sonra, hibiskus çayı içenler “iyi” HDL kolesterolü artırdı ve toplam kolesterol , “kötü” LDL kolesterol ve trigliseritleri düştü.

 

Metabolik sendromlu hastalardaki bir başka çalışmada günde 100 mg hibiskus ekstraktının alınmasının total kolesterolün azalması ve artmış “iyi” HDL kolesterol ile ilişkili olduğu gösterildi.

 

 

 

Karaciğer Sağlığını Artırabilir

 

Proteinlerin üretilmesinden safra salgısına, yağ parçalanmasına kadar, karaciğeriniz genel sağlık için esastır.

 

İlginçtir, çalışmalar, hibiskusun karaciğer sağlığını geliştirebileceğini ve etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Aşırı kilolu 19 kişide yapılan bir çalışmada, yüksek hibiskus özünü 12 hafta boyunca alanlar, karaciğer steatozunda iyileşme yaşadı. Bu durum, karaciğerde yağ birikimiyle karakterizedir ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

 

Hamsterlardaki bir çalışma aynı zamanda hibiskus özütünün karaciğer koruma özelliklerini gösterdi.

 

Bir başka hayvan araştırmasında sıçanlarda yüksek hibiskus özleri verildiğinde karaciğerdeki birçok ilaç temizleme enzim konsantrasyonu % 65’e kadar yükselmiştir.

 

Bununla birlikte, bu çalışmaların hepsi, hibiskus çayı yerine, hibiskus özütünün etkilerini değerlendirmiştir. Hibiskus çayının insanlarda karaciğer sağlığını nasıl etkilediğini bilmek için daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

 

 

Kilo Kaybı Sağlar mı?

 

İlginizi Çekebilir  Kreatin Faydaları ve En İyi Kreatin Çeşidi

Çeşitli araştırmalar, hibiskus çayının kilo kaybıyla ilişkili olabileceğini ve obeziteye karşı korunmanın mümkün olduğunu ileri sürmektedir.

 

Bir çalışma, aşırı kilolu 36 katılımcıya yüksek hibiskus özütü veya plasebo verdi. 12 hafta sonra, hibiskus özütü, vücut ağırlığını, vücut yağını, vücut kütle indeksini ve kalça / bel oranını düşürdü.

 

Bir hayvan çalışmasında benzer bulgular vardı ve obez farelere yüksek hibiskus özütünün 60 gün süreyle verilmesinin vücut ağırlığının azalmasına yol açtığını bildirdi.

 

 

 

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilecek Bileşikleri İçerir

 

Hibiskus çayı lif ve güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğu gösterilen polifenoller bakımından yüksektir.

 

Test tüpü çalışmaları, hibiskus özütünün kanser hücreleri üzerindeki potansiyel etkileri ile ilgili etkileyici sonuçlar buldu.

 

Bir test tüp çalışmasında, hibiskus özütü hücre büyümesini bozdu ve ağız ve plazma hücre kanserlerinin yayılımını azalttı.

 

Bir başka test tüpü çalışması, yüksek kaliteli yaprak ekstraktının insan prostat kanseri hücrelerinin yayılmasını engellediğini bildirmiştir.

 

Hibiskus extratının diğer test tüpü çalışmalarında mide kanseri hücrelerini % 52 oranında inhibe ettiği gösterilmiştir.

 

 

 

Bakterilerle Savaşmaya Yardımcı Olabilir

 

Bakteriler, tek hücreli mikroorganizmalar olup, bronşitten pnömoniye, idrar yolu enfeksiyonlarına kadar değişen çeşitli enfeksiyonlara neden olabilirler.

 

Anti-oksidan ve antikanser özelliklerine ek olarak, bazı test tüpleri çalışmaları, hibiskusun bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Aslında, bir test tüpü çalışması, hibiskus ekstraktının kramp, gaz ve ishal gibi belirtilere neden olabilecek bir bakteri türü E. coli’nin aktivitesini inhibe ettiğini bulmuştur.

 

Bir başka test tüpü çalışması, ekstraktın sekiz bakteri türü ile savaştığını ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar kadar etkili olduğunu gösterdi.

 

 

İlginizi Çekebilir  Uyku Getirme Yöntemleri

 

Lezzetli ve Yapması Kolay

 

Çok sayıda sağlığa yararlı avantajı bir yana bırakarak, hibiskus çayını evde hazırlanması kolaydır.

 

Bir çaydanlığa kuru hibiskus çiçeklerini ekleyin ve üzerlerine kaynar su dökün. Beş dakika boyunca demleyin , sonra bardağa süzün, tatlandırın ve keyfini çıkarın.

 

Hibiskus çayı sıcak ya da soğuk tüketilebilir ve kızılcık benzeri bir lezzete sahiptir.

 

Bu sebeple, sıklıkla balla tatlandırılır veya meyve şekerini dengelemek için sık sık bir limon suyu ile tatlandırılır.

 

Hibiscus çayını kuru şekilde satın alabileceğiniz gibi, önceden hazırlanmış çay poşetleri de mevcuttur; bu çay poşetleri, sıcak suya batırılarak kullanılabilir.

 

Sonuç olarak;

Hibiskus çayı, pek çok sağlık faydası ile birleştirilmiş bitki çayının bir türüdür.

 

Aynı zamanda lezzetli bir tada sahiptir ve kendi mutfağınızın konforunda hazırlanabilir.

 

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, hibiskus çayının kilo kaybına yardımcı olabileceğini, kalp ve karaciğer sağlığını geliştirdiğini ve hatta kanser ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olabileceğini gösterdi.

 

Bununla birlikte, mevcut araştırmaların çoğu, yüksek miktarda hibiskus özü kullanarak test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır.

 

Bu yararların hibiskus çayı içen insanlara nasıl uygulanabileceğini belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ