Helicobacter Pylori Nedir, Neden Olur? Doğal Tedavisi

  Helicobacter pylori ( H. pylori ) olarak bilinen bir bakteri türü en az iki yüz bin yıldır ortalarda bulunmaktadır. Bir insanın bu bakteri ile bir ömür boyunca yaşaması ve hatta bunu bilmemesi nadir görülen bir durum değildir.

  Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 66’sının Helicobacter pylori ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. 

  Bu enfeksiyona sahip olanlar, büyük olasılıkla herhangi bir belirti yaşamaz. Ancak vücudumuzda bu bakterinin yaşaması, mide kanserine yakalanma riskini altı kata kadar artırabilir. 

  Ayrıca, H. pylori bakterileri genellikle peptik ülserler ve gastrit gibi diğer önemli sindirim problemlerinin kökenindedir. Yani, sadece mide ülserlerine neden olmakla kalmaz, yemek borusu veya ince bağırsakta da ülsere neden olabilir.

  H.pylori bakterisi ile enfekte olmuş biriyle içecek veya mutfak eşyaları paylaşmak kadar basit bir bulaşma yolu vardır. Bu enfeksiyon için geleneksel tedaviler de var ancak olumsuz yan etkilere de sahip. 

  Örneğin antibiyotikler, Helicobacter pylori enfeksiyonuna neden olan kötü bakterileri öldürürken aynı zamanda iyi bakterileri de yok eder. 

  H. pylori Nedir?

  Helicobacter pylori ( H. pylori ) spiral şekilli bir bakteridir. Mide ve onikiparmak bağırsağında (midenin hemen ötesinde ince bağırsağın ilk kısmı) kronik iltihap ve enfeksiyona neden olur.

  Bu tür bakterilere genellikle “ülser bakteri” adı verilir çünkü sindirim sisteminde bir yerde ülser oluşumunu hızlandırabilen bir sitotoksin (vakuolasyon sitotoksin A veya Vac-A) oluşturur. 

  Helicobacter pylori bakterileri tipik olarak, mide ve ince bağırsaktaki dokuları kaplayan ve koruyan mukozal tabakada yer alır. Bu bakteri midenin iç tabakasını başarılı bir şekilde iltihaplandırdığında ülser oluşabilir.

  H.pylori’nin duodenal (üst ince bağırsak) ülserlerinin yüzde 90’ından fazlasına ve mide (mide) ülserlerinin yüzde 80’ine neden olduğu belirtilmektedir.

  Helicobacter pylori bulaşıcı? 

  Kişiden kişiye nasıl geçtiği hala belirsiz olsa da H. pylori ailelerde görülüyor ve ayrıca kalabalık yaşanan ve sağlıksız koşullarda daha yaygın. Bundan dolayı bulaşıcıdır.

  Helicobacter Pylori Belirtileri Nelerdir?

  H.pylori enfeksiyonu olan insanların çoğunda semptom olmadığı için, kendilerinde bu bakteri olduğunu fark etmeyeceklerdir.

  Diğer zamanlarda enfeksiyon, aşağıdaki gibi ara sıra H. pylori semptomlarıyla kendini gösterecektir:

  – Şişkinlik

  – Geğirme

  – Mide bulantısı

  – Karın ağrısı

  – Kusma

  Daha ciddi enfeksiyonlar H. pylori semptomlarına neden olabilir:

  – Karın ağrısı

  – Yorgunluk

  – Göğüste ağrılı yanma hissi

  – Kan kusmayı içerebilen mide bulantısı ve kusma

  – Koyu veya katranlı dışkı

  – İshal

  – Ağız kokusu

  – Anemi (düşük kırmızı kan hücresi sayısı)

  – İştahsızlık

  – Peptik ülserler

  Helicobacter Pylori Nedenleri ve Risk Faktörleri

  Temel olarak, H. pylori kişiden kişiye bulaşma yoluyla, enfekte bir bireyin tükürüğü, kusmuğu veya fekal maddesi ile doğrudan temas yoluyla alınabilir. 

  Çocukluk, aslında H. pylori’ye yakalanma riskinin en yüksek olduğu zamandır, özellikle aşağıdaki gibi durumlarda:

  H. pylori’ye sahip olan bir ebeveynle yaşamak

  – Birçok insanın yaşadığı kalabalık bir yaşam ortamı.

  – Temiz ve güvenilir su eksikliği.

  Helicobacter Pylori Tedavisi

  Helicobacter pylori enfeksiyonunu teşhis etmek için doktor H. pylori nefes testi, dışkı testi veya kan testi isteyecektir.

  H.pylori genellikle bakterileri öldürmek için kullanılan antibiyotiklerle tedavi edilir. Diğer ilaçlar genellikle asit düşürücülerdir. 

  Bazen bakteri tedavi sonrasında gitmeden kalır. H. pylori hastalarının yüzde 20’sinin  tekrarlayan bir enfeksiyona sahip olacağı tahmin edilmektedir.

  Helicobacter Pylori Doğal Tedavisi

  Probiyotikler

  H.pylori için antibiyotik kullandıktan sonra vücuttaki iyi bakteriler de ölüyor. Bir çalışmada, H. pylori enfeksiyonu için antibiyotik alan kişiler aynı zamanda probiyotik alırlarsa, eradikasyon olasılığının daha yüksek olduğu ve antibiyotiklerin olumsuz GI etkilerinin daha az olası olduğu sonucuna varılmıştır.

  Lactobacillus fermentumLactobacillus casei  ve  Lactobacillus brevis, H. pylori bakterileriyle savaşma yetenekleri nedeniyle bilimsel araştırmalarda vurgulanan üç spesifik probiyotik suşudur.

  Çörek Otu ( Nigella Sativa )

  Çörek otu, H. pylori enfeksiyonlarını başarılı bir şekilde mücadele etmek de dahil olmak üzere birçok kanıtlanmış faydaya sahiptir. Bu siyah tohumların ayrıca asit azaltıcı ve mide koruyucu yetenekleri vardır. Çörek otu şu şekilde kullanılabilir;

  Malzemeler

  • 1 çay kaşığı öğütülmüş çörek otu
  • 2 çay kaşığı çiğ bal

  Nasıl yapılır?

  – Bir çay kaşığı öğütülmüş çörek otunu iki çay kaşığı balla birleştirin.

  – Karışımı tüketin.

  – Belirtileriniz düzelene kadar bu karışımı günde bir kez tüketebilirsiniz.

  Brokoli Filizi

  Brokoli filizi, sadece birkaç günlük brokoli bitkisidir. Sülforafan adı verilen çok yüksek seviyelerde kükürt içeren bir kimyasal içerir. Sülforafan, antioksidan ve detoksifiye edici faydaları ile bilinir. 

  Brokoli filizi, harici kullanım için brokoli tohumu yağı ve dahili kullanım için takviyelerde kullanılır. Yayınlanan bir araştırma, bir hafta boyunca günde iki kez brokoli filizi (14, 28 veya 56 gram) tüketen deneklerin yüzde 78’inin Helicobacter pylori için test sonuçlarının negatife döndüğünü ortaya koydu.

  Yayınlanan başka bir araştırma çalışması, brokoli filizindeki sülforafanın sadece H. pylori ve neden olabileceği gastrite karşı savaşmakla kalmayıp aynı zamanda tehlikeli NSAID’lerin neden olduğu gastrointestinal hasara karşı korunmaya da yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  yeşil çay içmenin faydaları

  Yeşil Çay

  Yeşil çay, Helicobacter pylori bakterilerinin büyümesini de engeller. In vitro çalışmalar, yeşil çayın Helicobacter enfeksiyonuna maruz kalmadan önce tüketilmesi halinde mide mukozal iltihabını önleyebileceğini göstermiştir.

  Çalışma, yeşil çayın Helicobacter pylori bakterilerinin neden olduğu gastriti önlemek ve tedavi etmek için kullanılabilecek doğal bir madde olduğu sonucuna varmıştır.

  Diğer araştırmalar, yeşil çaydaki kateşinlerin, özellikle de epigallocatechin gallatın, H. pylori bakterileriyle savaşma konusunda güçlü antibakteriyel etkilere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. 

  Yeşil çay mükemmel bir kateşin kaynağıdır. Kateşinler ayrıca  antioksidan, antiviral, antiplak oluşturan ve kanser önleyici sağlık etkileri ile ilişkilendirilmiştir.

  Sarımsak

  Sarımsak, doğal bir anti-inflamatuardır ve hatta doğal antibiyotik özelliklere sahiptir. Hem pişmiş hem de çiğ sarımsak  tüketmek, Helicobacter pylori bakterilerini öldürmeye yardımcı olabilir. 

  2016 yılında yapılan bir araştırma, öğle ve akşam yemeklerinde iki orta boy diş sarımsak (yaklaşık 3 gram) tüketen Helicobacter hastalarının Helicobacter pylori bakterilerinde önemli bir azalma olduğunu buldu. Bu, sarımsağın özellikle H. pylori’ye karşı anti-bakteriyel etkilere sahip olduğunu göstermektedir. 

  Propolis

  Propolis, kovanı yapısal olarak sağlam tutmak için kullanılan çeşitli bitki kaynaklarından bal arıları tarafından toplanan reçineli bir karışımdır. Propolisin kesin kimyasal bileşimine bakan bilim insanları, 300’den fazla doğal bileşik içerdiğini keşfettiler. 

  Bu bileşikler arasında amino asitler, kumarinler, fenolik aldehitler, polifenoller, sekiterpen kininler ve steroidler yer alır.

  Çok sayıda çalışma, ek olarak temin edilebilen propolis özütünün, yüksek fenolik bileşik içeriği sayesinde H. pylori bakterilerinin  büyümesini engelleyebildiğini bulmuştur. 

  Aloe Vera

  Aloe vera jeli, H. pylori’ye karşı antimikrobiyal etkiler sergiler. Diğer antibiyotiklerle kombinasyon halinde işe yarayabilir.

  Malzemeler

  • 1 aloe vera yaprağı
  • 1 su bardağı su
  • Herhangi bir meyve suyu (isteğe bağlı)

  Nasıl yapılır?

  – Bir aloe vera yaprağından jeli kaşıkla kazıyın.

  – Jeli bir bardak suyla karıştırın.

  – Ekstra lezzet için karışıma herhangi bir meyve suyu veya bal da ekleyebilirsiniz.

  – Bu suyu için.

  – Aloe vera suyunu günde bir kez veya birkaç hafta boyunca her iki günde bir için.

  meyan kökü yan etkileri

  Meyan Kökü

  Meyan kökü, enfeksiyonu tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabilecek anti H. pylori etkilerine sahiptir.

  Malzemeler

  • 1-2 çay kaşığı meyan kökü
  • 1 su bardağı su

  Nasıl yapılır?

  – Bir bardak suya bir ila iki çay kaşığı meyan kökü ekleyin.

  – Bir tencerede kaynatın. Pişirin ve süzün. Soğumasını bekleyin.

  – Soğuduktan sonra için.

  – En iyi sonuçlar için bunu günde 1-2 kez için.

  Zerdeçal

  Zerdeçalın ana bileşeni kurkumindir. Kurkumin, H. pylori enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilecek anti- H. pylori ve immünomodülatör özelliklere sahiptir.

  Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu
  • 1 su bardağı sıcak süt

  Nasıl yapılır?

  – Bir bardak sıcak süte bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin.

  – İyice karıştırın ve için.

  – Doktora danıştıktan sonra kurkumin takviyesi de alabilirsiniz.

  – Bunu en az bir hafta boyunca günde bir kez yapın.

  Zencefil

  Zencefil, anti- H. pylori etkileri sergileyen, gingerol adı verilen fenolik bileşikler içerir. Günlük zencefil tüketimi, H. pylori’nin, özellikle Çağ A + türlerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir.

  Malzemeler

  • Dilimlenmiş zencefil
  • 1 su bardağı su

  Nasıl yapılır?

  – Bir bardak suya dilimlenmiş zencefil ekleyin.

  – Bir tencerede kaynatın ve 5 dakika pişirin.

  – Süzün ve zencefil suyunun bir süre soğumasını bekleyin.

  – Karışımı için.

  – Ayrıca en sevdiğiniz yemeklere zencefil ekleyebilir veya doğrudan çiğneyebilirsiniz.

  – Bu karışımı günde 1-2 kez tüketin.

  Helicobacter Pylori  Diyeti

  Ne Yemeli?

  – Kefir gibi probiyotik açısından zengin besinler

  – Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin, doğadan yakalanmış balıklar

  – Omega 3 bakımından zengin keten ve chia tohumları

  – Ham bal, özellikle manuka balı

  – Meyveler, özellikle ahududu, çilek, böğürtlen, yaban mersini gibi dutsu meyveler

  – Turpgil sebzeler, özellikle brokoli ve brokoli filizi

  Helicobacter pylori semptomları ile savaşmak için tüketilmemesi veya en azından azaltılması  gerekenler yiyecek ve içecekler şunlardır: 

  – Kafein

  – Gazlı içecekler

  – Salamura yiyecekler

  – Baharatlı yiyecekler

  – Düşük lifli tahıllar

  Otlar

  Aşağıdaki bitkilerin özlerinin, Helicobacter pylori bakterilerinin büyümesini engellediği bilimsel araştırmalarda gösterilmiştir: 

  – Agrimonia eupatoria

  – Hydrastis canadensis ( Goldenseal )

  – Filipendula ulmaria (Meadowsweet)

  – Salvia officinalis (Adaçayı)

  Stresi azaltın

  Helikobakter pilori olanlarda, stres semptomları daha da kötüleştirir. Ayrıca, anksiyete ve yüksek miktarda stres yaşayan insanlar, bağışıklık sisteminin normalden daha zayıf olduğunu H. pylori enfeksiyonları, mide iltihabı ve mide ülseri olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. 

  Helicobacter pylori Nasıl Önlenir?

  Güvenli İçme Suyu

  Temiz ve güvenli bir kaynaktan su içmek çok önemlidir. Kontamine su içmek, H. pylori’yi kapmanın ana yollarından biridir.

  Hijyen

  Yemekten önce ve sonra ve tabii ki tuvalete gittikten sonra daima ellerinizi yıkayın. Ayrıca, enfekte tükürük ile doğrudan temas H. pylori enfeksiyonunun ana nedenlerinden biri olduğundan, yabancılarla, arkadaşlarla ve hatta aile üyeleriyle mutfak eşyaları, gözlükler vb. paylaşmayın.

  Yiyeceklerin temiz hazırlanması

  Yiyecekler ayrıca H. pylori bakterileriyle kontamine olabileceğinden, temiz koşullarda iyice ve güvenli bir şekilde pişirilmiş yiyecekleri yediğinizden emin olun.

  Helicobacter pylori  enfeksiyonunuz olabileceğinden şüpheleniyorsanız, mümkün olan  en kısa sürede doktora başvurun.

  Aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, kesinlikle acil olarak müdahale gerekir:

  – Yutma sorunu

  – Kalıcı veya şiddetli karın ağrısı

  – Kanlı veya siyah kusmuk

  – Kahve telvesi gibi görünen kusmuk

  – Siyah katran veya kanlı dışkı

  Sonuç olarak;

  Helicobacter pylori, tüm dünyada çok yaygın olduğu için önemli bir sağlık sorunudur. Pek çok insan, olumsuz sağlık semptomları olmadığı için vücutlarında H. pylori bakterisi olduğunu bile bilmiyor.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ