Havuç Suyunun Faydaları, Zararları, Kalorisi

  Havuç Suyunun Faydaları, Zararları, Kalorisi

  Popüler kök sebzelerden biri olan havuç, kuşkusuz bir süper gıda. İster çiğ ister pişmiş olsun, bu tatlı sebze her mutfağın ayrılmaz bir parçasıdır.

  Peki günlük olarak içilen havuç suyunun, günde bir veya iki havuç yemekten daha faydalı olabileceğini biliyor muydunuz?

  Havuç suyunun en az üç ila dört havuçtan elde edilmesi, onu daha da sağlıklı yapar. Bu sebze suyu; manganez, potasyum, K vitamini ve diğer birçok önemli mineral ve vitaminle doludur.

  havuç suyu neye yarar

  Havuç; biyotin, molibden, diyet lifi, potasyum, K, B1, B6, B2, C ve E vitaminleri, manganez, niasin, panthotenik asit, folat, fosfor ve bakır içerir.

  Kanser ve diyabet gibi hastalıkları tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olur ve göz, cilt, saç ve tırnak sağlığını geliştirir. Günlük olarak havuç suyu içmek, hem sağlıklı hem de lezzetli olduğu için herkesin edinmesi gereken bir alışkanlıktır.

  Bu yazıda “havuç suyu ne işe yarar”, “havuç suyu neye yarar”, “havuç suyu yararları”, “havuç suyu kaç kalori”, “havuç suyu nasıl sıkılır”, “havuç suyu zayıflatır mı” konu başlıklarına değinilecektir.

  Havuç Suyunun Faydaları

  Bağışıklığı geliştirir ve kalbe faydalıdır

  Düzenli olarak günlük bir bardak havuç suyu tüketmek bağışıklığı güçlendirir. Aynı zamanda kalp sağlığını korur.

  Havuç, mikroplardan korunmada etkili olan A vitamini ve beta-karoten bakımından zengin bir kaynaktır. Bu sebze suyunda bol miktarda A vitamini bulunması kalp hastalıkları ve felç başlangıcını önleyebilir.

  Kolesterolü düşürür

  Bu sebze suyunda bulunan potasyum, kolesterol seviyelerini düşürerek kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.

  Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur

  Havuç suyu kanın pıhtılaşmasında yardımcı olan K vitaminine sahiptir. Bu, kan kaybını önler ve iyileşme sürecini hızlandırır.

  Dış yaraları iyileştirir

  Havuç suyu içmek, dış yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Burada bol miktarda bulunan C vitamini, yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

  Havuç suyu kanseri önler

  Havuç suyu, bir anti-kanser ajanı gibi davranır. Bu sebze suyu ile artan karotenoid alımının mesane, prostat, kolon ve meme kanseri vakalarını azalttığı söylenmektedir.

  Kemik sağlığını geliştirir

  Bu sebze suyunda bulunan K vitamini, vücuttaki protein oluşturma süreci için gereklidir. Ayrıca kalsiyumun bağlanmasına yardımcı olur ve bu da kırık kemiklerin daha hızlı iyileşmesini sağlar. Havuçta bulunan potasyum da kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcıdır.

  Karaciğeri temizler

  Havuç suyu karaciğeri temizler ve detoksifiye eder. Bu lezzetli suyun düzenli olarak tüketilmesi toksinlerin karaciğerden salınmasına yardımcı olur.

  Karaciğer iyi çalıştığında, yağ birikimini önler ve hızlı sindirime yardımcı olur. Bu kilo alımını ve şişmanlığı önler.

  Enfeksiyonları azaltır

  Vücudumuz günlük milyonlarca mikrop ve enfeksiyona maruz kalmaktadır. Havuç suyu, antiviral ve dezenfektan özellikleri nedeniyle hem iç hem de dış kaynaklı enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

  Gazı giderir

  Hepimiz şişkinlik yaşarız. Bu midemizdeki gaz birikimi nedeniyle olur ve zor bir süreçtir. Havuç suyu, bağırsakların içinde depolanan gazın yok edilmesine yardımcı olarak rahatlama sağlar.

  İdrar söktürür

  Araştırmalar havuç suyunun güçlü bir idrar söktürücü olduğunu göstermiştir. İdrarın artmasında kilit bir rol oynar, bu da sonunda toplam vücut yağının yaklaşık % 4’ünü temizlemeye yardımcı olur.

  Ayrıca aşırı safra ve ürik asidi temizler, kan basıncını düşürür, böbrek taşlarını yok eder, mikroplara neden olan enfeksiyonu giderir ve böbrekleri temiz tutar.

  Maküler dejenerasyonu tedavi eder

  Düzenli olarak havuç suyu içmek, yaşlı insanların maküler dejenerasyon riskinin azalmasına yardımcı olabilir. Havuç, provitamin A’nın oluşumuna yol açan enzimatik bir reaksiyonla ayrılan beta-karoten bakımından zengindir.

  Ağız sağlığını geliştirir

  Bu sebze suyu, diş etlerini sağlıklı hale getirerek, genel ağız sağlığını iyileştirir.

  Emzirenler için faydalıdır

  Emziren anneler ve hamile bayanlar süt üretimine yardımcı olmak için havuç suyu içmelidir.  Hamilelik sırasında içilmesi, anne sütünün kalitesini artırır, A vitamini bakımından zenginleştirir. A vitamini hücre büyümesine yardımcı olduğundan fetal gelişimde çok faydalıdır.

  havuç suyu nasıl yapılır

  Yeni doğanlarda enfeksiyonları önler

  Hamileliğin son üç ayında alındığında, çocuğu etkileyen tehlikeli enfeksiyon riskini azaltır. Bu nedenle, hamile kadınların genellikle günde iki kez havuç suyu tüketmeleri tavsiye edilir.

  Çocuklarda bağışıklığı güçlendirir

  Bu sebze suyu esansiyel vitamin ve minerallerle doludur ve küçük çocuklarda bağışıklığı güçlendirir, böylece onları birçok hastalıktan korur.

  Havuç suyu ile zayıflama

  Bu lezzetli sebze suyu son derece tok tutar. Havuç suyu kalori olarak 100 gramında 40 kalori içerir bu da düşük bir orandır.

  Bu nedenle kilo vermeye çalışanlar için doğal ve sağlıklı bir içecektir. Çok miktarda doğal şeker içerir, bu nedenle şeker eklemek zorunda değilsiniz. Havuç, elma, kereviz ve salatalık ile yapılan bir içecek, kilo vermek için sağlıklı bir reçetedir.

  Metabolizmayı hızlandırır

  Havuç suyu, glikoz, yağ ve proteinin parçalanmasına yardımcı olan çok miktarda B vitamini kompleksi içerir. Kas yapımında ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur, böylece kilo kaybı sağlar. Bu sebze suyunda bulunan fosfor, vücudun metabolik hızını arttırır, vücutta enerjinin en iyi şekilde kullanılmasını sağlar.

  Anında enerji verir

  Kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanmak için bir bardak havuç suyu için. Bu sebze suyunda bulunan demir, anında enerjik hissetmenizi sağlar.

  Havuç suyu şekeri yükseltir mi?

  Bu sebze suyunda bulunan magnezyum, manganez ve karotenoidler şeker seviyelerini dengeleyerek, diyabet nedeniyle kazanılan ağırlığı azaltmaya yardımcı olur. Karotenoidlerin insülin direncini ters yönde etkilediği ve böylece kan şekeri seviyesini düşürdüğü de bilinmektedir.

  Sindirime faydalıdır

  Havuç suyu sindirim sürecini hızlandırır. Havuç çok miktarda lif içerdiğinden sindirime yardımcıdır ve daha uzun süre tokluk hissi sağlar.

  Vücudu temizler

  Bu sebze suyu vücudu temizler ve toksinlerden arındırır, böylece kilo kaybına yardımcı olur.

  Cilt kuruluğunu ve leke izlerini azaltır

  Havuç suyunda bulunan potasyum cildin nemlenmesine yardımcı olur, yara ve lekeleri azaltır.

  Akneyi önler

  Çok sayıda ticari ürün kullanmak yerine, inatçı sivilcelerden doğal yoldan kurtulmak daha sağlıklıdır. Esansiyel vitaminlerin yüksek olması nedeniyle havuç suyu vücudumuzu detoksifiye ederek sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

  Güneş hasarını azaltır

  Havuç suyundaki beta karotenoidler, güneş yanığını azaltmaya yardımcı olur ve aynı zamanda cildin güneş hasarına karşı direncini artırır.

  Yaşlanma ile mücadele eder

  Havuç suyu, yaşlanma sürecini yavaşlatır. Beta karoten vücutta A vitaminine dönüşür. Hücre dejenerasyonunu azaltır ve böylece yaşlanmayı yavaşlatır.

  Cildi sıkılaştıran ve sağlıklı tutan kolajen miktarını büyük oranda arttırır. Bu esnekliğin korunmasına yardımcı olur, sarkan cilt ve kırışıklıklar gibi gözle görülebilir yaşlanma belirtilerini azaltır.

  Saçı sağlıklı tutar

  Düzenli olarak havuç suyu içmek, saçları güzel ve sağlıklı yapar. Saçların uzamasına yardımcı olur ve saç derisindeki kepeklenmeyi önler.

  Tırnakları güçlendirir

  Düzgün sağlıklı ve güzel tırnaklar istiyorsanız, havuç suyu içmelisiniz. Tırnakları güçlendirir ve ayrıca parlak görünmelerini sağlar.

  havuç suyu ile zayıflama

  Havuç Suyu Nasıl Yapılır?

  Malzemeler

  • 4 adet havuç
  • Su
  • 1 yemek kaşığı doğranmış zencefil
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

  Havuç suyu tarifi

  – Havuçları iyice yıkayın. Kurulayın ve küçük küçük doğrayın.

  – Parçaları zencefil ve suyla birlikte bir mutfak robotuna aktarın. Pürüzsüz olana kadar karıştırın.

  – Bu suyu bir bardağa süzün ve üzerine limon sıkın. Nefis havuç suyunuz hazır!

  Havuç Suyu Zararları

  Havuç suyu sağlıklıdır ancak bazı olumsuz yanları da vardır.

  – Şeker hastası olanlar çok sık havuç suyu tüketmemelidir. Bunun nedeni, kan şekeri seviyelerinde bir artışa yol açabilecek konsantre şekere sahip olmasıdır. Şeker hastaları için havuç yemek daha sağlıklıdır.

  – Çok fazla içilmesi, karotenoz adı verilen bir duruma yol açabilir, burada burun ve dil derisi sarımsı-turuncu renge dönüşür.

  – Havuca karşı alerjiniz varsa, suyunu içmekten kaçınmalısınız.

  – Emziren anneler, anne sütünde değişikliklere yol açabileceğinden havuç suyunu aşırı tüketmemeye dikkat etmelidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ